Jakie motywatory warto stosować w firmie w formie benefitów?

Motywatory pozapłacowe to dodatkowe świadczenia bezgotówkowe, które są obecnie normą na rynku pracy. Takie dodatki przyciągną nowych pracowników i zatrzymają przy pracy zatrudnionych z długim stażem. Dowiedz się, jakie systemy motywacyjne w formie benefitów warto zastosować w swojej firmie.

  1. W jakim celu stosować benefity pozapłacowe?
  2. Jak wybrać motywatory pozapłacowe?
  3. Jakie motywatory pracowników warto stosować w firmie?

W jakim celu stosować benefity pozapłacowe?

Benefity pozapłacowe stosowane w firmie mają wiele funkcji. Z tego powodu są obecnie standardem na rynku pracy. Przedsiębiorcy kreślą nowe pomysły, które mogłyby okazać się dobrymi i potrzebnymi benefitami, aby wesprzeć swoich pracowników i pokazać, że są oni wartościowi oraz utrzymać ich przy pracy.

Ich celem jest przede wszystkim polepszenie sytuacji pracowników, co wpłynie również na wyniki w pracy. Benefity są głównie stosowane jako systemy motywacyjne. Dzięki nim kandydat może zdecydować się na podjęcie pracy, ponieważ dobry benefit gra istotną rolę w procesie rekrutacyjnym i może zaważyć na wyborze. Taki czynnik zwiększa konkurencyjność firmy i sprawia, że oferowane stanowiska są bardziej atrakcyjne. Funkcja motywacyjna może być także stosowana dla obecnych pracowników. Dodatkowe świadczenia będą dla pracowników znakiem, że pracodawca troszczy się i dba o nich, chce im zapewnić komfort i pokazać, że są cennymi wartościami budującymi firmę. Obecność różnorodnych pozapłacowych motywatorów wpływa na lojalność i zaangażowanie zatrudnionych, którzy dobrze czują się w miejscu pracy, chcą działać wraz z zespołem i z radością przychodzą do pracy każdego dnia. Takie motywatory mogą również przyczynić się do dobrego postrzegania firmy jako prestiżowego i ciekawego przedsiębiorstwa.

Jak wybrać motywatory pozapłacowe?

Wybór odpowiednich pozapłacowych czynników motywacyjnych może być skomplikowanym zadaniem. Należy zwrócić uwagę na wiele aspektów, które będą istotne zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Warto jest przeanalizować sytuację firmy i wszystkich zatrudnionych i wybrać takie rozwiązania, które przyniosą korzyści dla obu stron. Dla pracodawcy ważne są takie kwestie jak: zadowolenie i zmotywowanie pracowników, koszty, realny wpływ na polepszenie życia zatrudnionych. Z tego powodu przed wyborem benefitów należy zadać sobie pytania:

  • W jaki problem naszych pracowników celujemy, z czym chcemy im pomóc i co rozwiązać? – W ten sposób zawęzimy możliwości i będziemy mieć pozytywne rozwikłanie na wiele kłopotów;
  • Ile jesteśmy w stanie przeznaczyć pieniędzy na benefity i w jaki sposób będziemy je wypłacać? – Czasami pracownicy oczekują takich benefitów jak elastyczne godziny pracy czy możliwość zdalnej pracy, a w innych sytuacjach ich potrzebom będą sprzyjać karty sportowe i bony prezentowe. Benefit nie zawsze musi być sporym wydatkiem. Wszystko zależy od przedsiębiorstwa i jego pracowników. Ta kwestia dotyczy również sposobu finansowania. W niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie częściowe pokrycie kosztów, a w innych wystarczy częściowe dofinansowanie benefitu pozapłacowego.
  • Czym charakteryzuje się firma i jak wygląda w niej praca? – Warto zastanowić się nad specyfiką przedsiębiorstwa: czym zajmują się pracownicy, jakie jest tempo pracy, czy są pracownicy zestresowani, ile czasu spędzają w pracy, czy pracują w systemie zmianowym. Te pytania pozwolą lepiej zrozumieć pracownika i to, co może zyskać dzięki pozapłacowym czynnikom motywacyjnym.
Motywatory a potrzeby pracownika

Oprócz kwestii rozpatrywanych przez pracodawcę warto również zastanowić się nad aspektami ważnymi dla pracownika. Ciekawym i często stosowanym rozwiązaniem jest zapytanie go o potrzeby i sposoby rozwikłania problemów wprost, ale powszechnie sięga się również do ogólnodostępnych badań pracowników, które mogą zdradzić wiele interesujących i przydatnych informacji. W tym przypadku, w podobny sposób warto wyznaczyć kilka podstawowych pytań:

  • Kim są nasi pracownicy i do jakiej grupy wiekowej należą? – Identyfikacja zatrudnionych, ich wiek i staż pracy mogą nam wiele powiedzieć o pracownikach i okażą się użyteczne przy wyborze i dystrybuowaniu benefitów.
  • Co pracownicy lubią robić w wolnym czasie, jakie są ich zainteresowania i plany? – atrakcyjne motywatory pozapłacowe będą skuteczne, jeśli wpiszą się w życie pracowników, poprawią rozwój ich pasji i zainteresowań, wesprą ich rozwój i usprawnią osiągnięcie wyznaczonych celów i planów.
  • Jakie mają potrzeby, które pracodawca może pomóc zaspokoić? – Jest to jedno z ważniejszych pytań, ponieważ najlepsze pozapłacowe benefity to te, które ułatwią życie pracowników i zmotywują ich do ciągłej dobrej pracy.

Przed wyborem pozapłacowych czynników motywacyjnych, warto odpowiedzieć sobie na te pytania i wybrać takie benefity, które przede wszystkim spełnią swoją funkcję i będą zrównoważone.

motywatory pozapłacowe

Jakie motywatory pracowników warto stosować w firmie?

Już wiemy, czym są motywatory pozapłacowe, w jakim celu je stosować i w jaki sposób je wybrać. Teraz przyszła kolej na kolejny krok czy rozpatrzenie dostępnych opcji. Rodzajów benefitów pozapłacowych jest wiele, dlatego każdy – pracodawca i pracownik, znajdzie coś dla siebie. Przy ostatecznym wyborze warto kierować się wcześniej wspomnianymi kryteriami, aby motywator spełniał swoją podstawową funkcję i był doceniany. Poniżej znajduje się zestawienie najpopularniejszych i najbardziej pożądanych systemów motywacyjnych pracowników.

Prywatne pakiety medyczne – najlepsze motywatory pozapłacowe zdaniem pracowników

Pakiety medyczne są obecnie standardowym benefitem, który może być oferowany przez firmę, niemniej jednak jest to także jeden z najbardziej wartościowych i cenionych dodatków pozapłacowych. Opieka zdrowotna jest ważna z pozycji pracownika i pracodawcy. Takie świadczenie obejmuje często rozmaite usługi i może obejmować nie tylko pracownika, ale również członków jego rodziny. Prywatny pakiet medyczny sprawdzi się w roli motywatora, ponieważ wskazuje na troskę i chęć opieki nad pracownikiem, co przekłada się również na przychylność do rozpoczęcia i kontynuowania pracy w danym przedsiębiorstwie.

Ubezpieczenia

Podobnie, jak w przypadku opieki medycznej, benefity w formie ubezpieczeń są dużym atutem na rynku pracy. Świadczenia te zabezpieczają zdrowie i życie pracowników oraz ich bliskich, dlatego warto w nie zainwestować.

Karty sportowe

Aktywność fizyczna to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu czy metoda na odstresowanie, ale również pasja. Z tego powodu karta sportowa będzie trafionym benefitem dla wielu pracowników lubiących wysiłek fizyczny lub chcących spróbować czegoś nowego.

Dofinansowania szkoleń i kursów

Dofinansowania szkoleń, to taki benefit pozapłacowy, który będzie korzystny zarówno z punktu widzenia pracownika, jak i pracodawcy. Dodatkowe kursy pozwolą na podwyższenie kwalifikacji i ciągły rozwój pracownika, który będzie się czuł docenianym i wartościowym członkiem firmy.

Służbowy sprzęt do użytku prywatnego

Służbowy sprzęt to już norma na rynku pracy. Bez wątpienia jest to bardzo uniwersalny benefit, który powinien ucieszyć każdego pracownika. Czy jest to służbowy telefon, laptop, tablet, czy nawet samochód, taki sprzęt do prywatnego użytku sprawdzi się w każdej sytuacji.

Bony podarunkowe

Taki motywator pozapłacowy jest często stosowany z okazji świąt czy w okresie wakacyjnym. Jest to również bardzo powszechny benefit, który spełni oczekiwania każdego pracownika z wielu grup wiekowych. Karty podarunkowe można wykorzystać w wielu sklepach lub instytucjach kultury i według własnych upodobań, dlatego są tak różnorodne i często wykorzystywane.

Posiłki

Zbilansowane posiłki w miejscu pracy wpłyną na zadowolenie pracowników i doprowadzą do integracji całego zespołu. Taki benefit jest bardzo uniwersalny i z pewnością będzie doceniany przez wszystkich zatrudnionych. W tym przypadku należy jednak pamiętać, że upodobania każdego człowieka mogą się nieco różnić. Ta zasada ma również zastosowanie

w kwestii jedzenia. Oferta posiłków pracowniczych powinna być zróżnicowana i uwzględniać preferencje każdego pracownika.

Możliwość pracy zdalnej i elastyczne godziny pracy – motywatory niskobudżetowe

Pozapłacowe motywatory nie muszą zawsze wiązać się z wysokimi kosztami. Niektórzy pracownicy więcej zyskają na możliwości pracy z domu lub rozłożeniu godzin pracy według własnego schematu. Oczywiście te rozwiązania nie będą pomocne i możliwe we wszystkich typach przedsiębiorstw, jednak warto zapytać zatrudnionych, czy nie chcieliby się zdecydować na taki system motywacyjny.

Żłobek lub świetlica dla dzieci pracowników przy miejscu pracy

Żłobek, przedszkole, czy świetlica w siedzibie firmy to droższe rozwiązanie, które zyskało popularność na zachodzie. Jest to spore ułatwienie dla młodych rodziców i dobry pozapłacowy czynnik motywacyjny. Nie sprawdzi się on we wszystkich sytuacjach, ale przez pewną grupę zatrudnionych będzie bardzo ceniony.

Dodatek do dojazdów do pracy

Jeśli pracownikom nie jest oferowany służbowy samochód, warto pomyśleć o dodatku do dojazdów. Zatrudnieni, często przyjeżdżają do pracy z różnych zakątków miasta, co może się wiązać z dużymi kosztami. Taki pozapłacowy motywator odciąży zatrudnionego i z pewnością okaże się pomocny.

Warto pamiętać, że benefit to dodatek. Stanowi on bardzo atrakcyjną wartość, ale nie może zastąpić wynagrodzenia. Jego podstawowym celem jest motywacja pracowników, tworzenie lojalnego i zgranego zespołu oraz troska o wszystkich zatrudnionych.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.