Ochrona przed słońcem – jakie zasady stosować?

Ochrona przed słońcem jest niezwykle ważna ze względu na negatywne skutki promieniowania UV na skórę i zdrowie. Długotrwałe narażenie na słońce może prowadzić do poparzeń, fotostarzenia, raka skóry i innych chorób skórnych, czy uszkodzeń. Słońce szkodzi szczególnie w godzinach największego nasilenia promieniowania UV, a skuteczną ochroną jest m.in. stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym, noszenie odpowiedniej odzieży, nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych oraz  unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce. Pamiętaj, że ochrona przed słońcem powinna być praktykowana przez cały rok, niezależnie od pogody, aby zachować zdrową skórę i zapobiec poważnym konsekwencjom związanym z promieniowaniem UV.

 1. Dlaczego ochrona przed słońcem jest tak ważna?
 2. Promieniowanie UV – jak działa?
 3. Kto szczególnie powinien uważać na słońce?
 4. Kiedy słońce szkodzi?
 5. Ochrona przed słońcem – najważniejsze zasady

Dlaczego ochrona przed słońcem jest tak ważna?

Ochrona przed słońcem jest niezwykle ważna ze względu na szereg zagrożeń związanych z nadmiernym narażeniem na promieniowanie UV. Oto kilka powodów, dlaczego ochrona przed słońcem jest istotna:

 • Zapobieganie uszkodzeniom skóry – Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może prowadzić do różnych uszkodzeń skóry, takich jak: oparzenia słoneczne, przebarwienia, starzenie się skóry, czy fotodermatozy, czyli nadwrażliwości skóry na światło.
 • Redukcja ryzyka raka skóry – Promieniowanie UV jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju raka skóry. Stosowanie środków ochrony przeciwsłonecznej pomaga zmniejszyć ekspozycję na promieniowanie UV i chroni przed rozwojem nowotworów skóry.
 • Ochrona przed oparzeniami słonecznymi – Oparzenia słoneczne są wynikiem nadmiernego narażenia na intensywne promieniowanie UV. Powodują one bolesność, zaczerwienienie, pęcherze i mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń skóry. Ochrona przed słońcem pomaga uniknąć tego rodzaju oparzeń.
 • Zapobieganie przedwczesnemu starzeniu się skóry – Promieniowanie UV przyczynia się do przedwczesnego starzenia się skóry. Objawia się to utratą elastyczności, zmarszczkami, przebarwieniami i nierównym kolorytem skóry. Ochrona przed słońcem pomaga w zachowaniu zdrowej, młodszej skóry na dłużej.
 • Ochrona oczu – Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może prowadzić do uszkodzenia oczu, takiego jak zapalenie spojówek, oparzenie rogówki, zaćma i zwiększone ryzyko wystąpienia niektórych chorób oczu. Noszenie okularów przeciwsłonecznych o odpowiednich filtrach UV pomaga chronić oczy przed tymi zagrożeniami.
 • Ochrona przed udarem słonecznymUdar słoneczny lub cieplny występuje w wyniku nadmiernego narażenia organizmu na działanie wysokich temperatur i intensywnego promieniowania słonecznego i może prowadzić do uszkodzenia narządów i potencjalnie zagrażać życiu. Z tego powodu tak ważna jest ochrona przed słońcem także w tym przypadku.

Wnioskiem jest to, że ochrona przed słońcem jest niezbędna dla zachowania zdrowia i dobrego funkcjonowania całego organizmu.

ochrona przed słońcem - dlaczego jest ważna?

Promieniowanie UV – jak działa?

Promieniowanie UV, czyli ultrafioletowe to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego, czyli energii w postaci fal elektromagnetycznych, które rozprzestrzeniają się bez konieczności posiadania nośnika materialnego. Jest ono emitowane przez Słońce i można je podzielić na trzy główne rodzaje, w zależności od długości fal:

 • Promieniowanie UV-C (100-280 nm) – jest to najkrótsze i najbardziej energiczne promieniowanie UV. Niemal w całości jest pochłaniane przez atmosferę Ziemi i nie dociera do jej powierzchni. Promieniowanie UV-C jest szeroko stosowane w procesach dezynfekcji, takich jak oczyszczanie wody i powietrza.
 • Promieniowanie UV-B (280-320 nm) – ma nieco dłuższe fale niż UV-C. Część promieniowania UV-B dociera do powierzchni Ziemi i ma zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki dla zdrowia człowieka. Ma wpływ na syntezę witaminy D w skórze, ale nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV-B może prowadzić do oparzeń słonecznych, uszkodzeń DNA, przebarwień skóry i zwiększonego ryzyka raka skóry.
 • Promieniowanie UV-A (320-400 nm) – jest to najdłuższe promieniowanie UV i stanowi większość promieniowania UV docierającego do powierzchni Ziemi. Promieniowanie UV-A może przenikać głębiej w skórę niż UV-B i jest związane ze starzeniem się skóry oraz zwiększonym ryzykiem raka skóry. Jest ono również stosowane w lampach do opalania.

Kto szczególnie powinien uważać na słońce?

Wszyscy, niezależnie od jakichkolwiek czynników powinni uważać na słońce i jego działanie i odpowiednio się przed nim chronić. Istnieją jednak pewne grupy osób, które powinny szczególnie zwrócić na to uwagę i stosować zasady ochrony przed słońcem. Grupy te obejmują: osoby o jasnej skórze, osoby starsze, dzieci, osoby z chorobami skóry, tych, którzy mają historię oparzeń słonecznych oraz osoby pracujące na zewnątrz. 

Osoby posiadające jasny kolor skóry, a dodatkowo włosy w kolorze blond lub rude oraz piegi i jasne oczy posiadają mniej melaniny w skórze. Melanina odpowiada za pigmentację skóry, włosów i oczu, a dodatkowo chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Mała ilość melaniny w organizmie tych osób sprawia je bardziej podatnymi na różnego rodzaju uszkodzenia skóry, czy oparzenia.

Osoby starsze i dzieci są również bardziej podatne na promieniowanie słoneczne. Osoby starsze mają zwykle cieńszą skórę, która dłużej się regeneruje i jest bardziej podatna na uszkodzenia. Natomiast dzieci, posiadają bardzo delikatną skórę, którą ekspozycja na promieniowanie może znacznie uszkodzić.

Osoby z chorobami skóry, takimi jak łuszczyca czy poparzenia słoneczne, a także osoby z historią oparzeń słonecznych są bardziej podatne na uszkodzenia skóry i powikłania związane z nadmiernym narażeniem na słońce. 

Ostatnią grupą osób, które narażone są na negatywne działanie słońca, są osoby pracujące na zewnątrz. Osoby te spędzają wiele godzin na dworze, wykonując często bardzo ciężką pracę fizyczną, dlatego ważne jest, aby stosowali odpowiednie środki ochrony przeciwsłonecznej i chronili swoją skórę.

Kiedy słońce szkodzi?

Słońce może szkodzić nawet wtedy, gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy. Słońce może szkodzić, gdy jesteśmy nadmiernie narażeni na jego działanie, zwłaszcza w niektórych okolicznościach. Oto kilka sytuacji, w których słońce może być szkodliwe.

W czasie godzin największego nasilenia 

Najintensywniejsze promieniowanie słoneczne w większości regionów występuje między godziną 10:00 a 16:00. W tym czasie promieniowanie UV jest silniejsze i ryzyko uszkodzeń skóry jest większe. Warto wtedy zostać w środku lub wychodząc na zewnątrz pamiętać najważniejsze zasady ochrony przed słońcem.

Podczas upałów

Wysokie temperatury mogą prowadzić do przegrzania organizmu i udaru słonecznego. Organizm może mieć trudności w regulacji temperatury, zwłaszcza jeśli nie jest odpowiednio nawodniony. Z tego powodu, szczególnie podczas upałów należy uważać na szkodliwe działanie słońca.

Na wysokościach

Promieniowanie UV wzrasta wraz ze wzrostem wysokości. Na dużych wysokościach, takich jak góry, atmosfera jest cieńsza, co oznacza mniejszą ochronę przed promieniowaniem UV. Dlatego warto zwiększyć ostrożność podczas aktywności na wysokościach.

Na wodzie i w śniegu

Słońce odbija się od powierzchni wody i śniegu, zwiększając nasilenie promieniowania UV. Dlatego osoby spędzające czas na plaży, w basenie, na łodziach czy na stokach narciarskich powinny być szczególnie ostrożne i zabezpieczać skórę przed słońcem.

Podczas podróży

W niektórych regionach świata, gdzie promieniowanie UV jest szczególnie silne, np. w tropikalnych krajach, na równiku czy w wysokich szerokościach geograficznych, istnieje większe ryzyko uszkodzeń skóry. Podczas podróży do takich miejsc, należy szczególnie zadbać o ochronę przed słońcem.

Przy długotrwałej ekspozycji na słońce

Długotrwałe narażenie na słońce, szczególnie bez odpowiednich środków ochrony, może prowadzić do oparzeń słonecznych, uszkodzeń skóry, przedwczesnego starzenia się skóry, przebarwień, a także zwiększonego ryzyka raka skóry.

Ochrona przed słońcem – najważniejsze zasady

Zabezpieczanie się przed słońcem jest ważne przez cały rok, jednak szczególnie w okresie wiosenno-letnim warto zwrócić nią uwagę i stosować się do jej najważniejszych zasad:

 1. Stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym – Regularnie używaj kremu z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim SPF. Nakładaj go na odkryte części ciała co najmniej 15-30 minut przed wyjściem na słońce i ponownie co 2 godziny lub po kontakcie z wodą.
 2. Odpowiednie ubranie –  Zakładaj ubrania o jasnych kolorach, które będą przewiewne, ale odpowiednio zakryją ciało. Koszulki z długim rękawem, długie spodnie oraz długie sukienki odpowiednio zminimalizują ekspozycję skóry na słońce, zapewniając jednocześnie komfort i ochronę przed promieniowaniem UV. Długie sukienki są szczególnie polecane dla kobiet, gdyż łączą elegancję z funkcjonalnością, zapewniając skuteczną ochronę w ciepłym klimacie.
 3. Ochrona oczu – Noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV jest niezwykle ważne dla ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wybieraj okulary, które blokują zarówno promieniowanie UVA, jak i UVB.
 4. Ochrona głowy – Używaj odpowiednich nakryć głowy. Tutaj także optuj za jasnymi kolorami.
 5. Unikaj ekspozycji w czasie największego nasilenia słońca – Staraj się unikać długotrwałej ekspozycji na słońce w godzinach największego nasilenia promieniowania UV, czyli zwykle między 10:00 a 16:00. Szukaj cienia lub pozostawaj w pomieszczeniach z klimatyzacją w tym czasie.
 6. Ekspozycja na wysokościach – Pamiętaj, że na większych wysokościach promieniowanie UV jest silniejsze, więc dodatkowa ochrona jest niezbędna, zwłaszcza w górach czy podczas lotów samolotem.
 7. Prawidłowe nawodnienie i dieta –  Pamiętaj, aby utrzymywać odpowiednie nawodnienie organizmu, picie odpowiedniej ilości wody jest kluczowe podczas ekspozycji na słońce. Zbilansowana dieta bogata w przeciwutleniacze, takie jak owoce i warzywa, może również pomóc w ochronie skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.
ochrona przed słońcem - zasady

Ochrona głowy przed słońcem

Zabezpieczenie głowy przed słońcem jest ważna, aby zapobiegać oparzeniom skóry, udarowi słonecznemu oraz innym problemom związanym z nadmiernym narażeniem na promieniowanie UV. Pierwszą i najważniejszą kwestią w tej sprawie jest nakrycie głowy. Czapka, hustka, czy kapelusz z szerokim rondem pomoże zminimalizować eskpozycję na promieniowanie UV i ochroni przed negatywnym działaniem słońca. Drugą ważną kwestią są okulary słoneczne, które zadbają o ochronę oczu i delikatnej skóry wokół niej. Dodatków, warto monitorować stan swojej skóry i regularnie sprawdzać pod kątem oznak oparzeń, wysypek, czy innych zmian.

Przy ochronie głowy przed słońcem, warto także pamiętać o ochronie włosów. Warto stosować kosmetyki z filtrem UV, takie jak olejki, czy spraye, które tworzą na włosach warstwę ochronną. W okresie letnim, włosy warto także zabezpieczać przed wodą chlorowaną lub słoną, ponieważ mogą się przez nią znacznie wysuszać. Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać jest nawilżenie. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może prowadzić do uszkodzenia włosów, ich rozdwajanie się, czy utraty elastyczności. Z odpowiednimi kosmetykami można temu zaradzić i zachować zdrowy wygląd włosów. 

Ochrona tatuażu przed słońcem

Ochrona tatuażu przed słońcem jest ważna, ponieważ promieniowanie UV może powodować blaknięcie, rozmywanie i uszkodzenia skóry, co może negatywnie wpływać na wygląd tatuażu. Pamiętaj, że ochrona tatuażu przed słońcem powinna być priorytetem przez cały rok, a nie tylko w lecie. Z tego powodu warto zastosować kilka zasad. Przede wszystkim należy unikać bezpośredniego narażenia na słońce. Dobrym pomysłem, jest pozostanie w cieniu, zwłaszcza w godzinach największego nasilenia promieniowania UV. Poza tym nie można zapomnieć o stosowaniu kremu z filtrem. To właśnie on ochroni całą skórę, nie tylko tatuaż przed szkodliwym działaniem słońca. Należy także zrezygnować z solarium, szczególnie przez pierwszy miesiąc od zrobienia tatuażu. Tatuaż i skórę wokół niego trzeba odpowiednio nawilżać i utrzymywać w dobrej kondycji. Pamiętaj, że dbanie o regularną ochronę przed słońcem pomoże zachować intensywność i wyrazistość kolorów tatuażu na dłużej.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.