Test ciążowy – jak działają testy ciążowe? Rodzaje, cena, wynik

Test ciążowy to metoda potwierdzenia ciąży popularna na całym świecie. Już w starożytnym Egipcie sprawdzano, czy kobieta spodziewa się dziecka na podstawie pigmentacji skóry, czy testu z ziarnami pszenicy i jęczmienia. Przełom w dziedzinie wykrywania ciąży datuje się jednak dopiero na rok 1920, kiedy to wykazano, że łożysko ciężarnej produkuje hormon zwany jako gonadotropina kosmówkowa. W latach 70. XX wieku, na rynku pojawiły się pierwsze testy ciążowe, które były oparte na wykrywaniu hCG w moczu. Były one jednak stosunkowo skomplikowane w użyciu i wymagały czasochłonnego procesu laboratoryjnego. Dopiero w latach 80. i 90. XX wieku, wprowadzono na rynek testy ciążowe, które mogły być wykonywane w domu, zapewniając szybki i łatwy sposób potwierdzenia ciąży. Teraz testy ciążowe można spotkać w każdej aptece, drogerii czy w wielu supermarketach i są najwygodniejszym sposobem na potwierdzenie ciąży. Dowiedz się, jak działają testy ciążowe, jakie są ich rodzaje i jak należy je wykonać.

 1. Test ciążowy – co to?
 2. Paskowy test ciążowy – jak działa?
 3. Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?
 4. Rodzaje testów ciążowych
 5. Jak zrobić test ciążowy?
 6. Jak odczytać wynik testu ciążowego?
 7. Ile kosztuje test ciążowy?
 8. Czy test ciążowy może się mylić?

Test ciążowy – co to?

Test ciążowy to najszybsza i najłatwiejsza metoda diagnostyczna do potwierdzenia ciąży. Wykrywa ona stężenie hormonu gonadotropiny kosmówkowej (hCG), czyli hormonu produkowanego przez zarodek w trakcie ciąży, a następnie przez łożysko. HCG pojawia się w początkowym stadium ciąży i może być wykryte zarówno w krwi, jak i w moczu. Hormon ten może pojawić się już po około 8 dniach od zapłodnienia. Podstawowy, paskowy test ciążowy wykorzystuje mocz, aby wykryć stężenie hormonu i potwierdzić ciążę.

Testy ciążowe są powszechnie stosowane jako pierwszy krok w potwierdzeniu ciąży, zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wizyty u lekarza. Są stosunkowo proste w użyciu i dostępne bez recepty w aptekach oraz sklepach z artykułami medycznymi. W większości przypadków testy ciążowe są bardzo dokładne, zwłaszcza gdy wykonuje się je w odpowiednim czasie po przewidywanym terminie miesiączki.

pakiet medyczny

Paskowy test ciążowy – jak działa?

Paskowy test ciążowy pozwala szybko ocenić obecność hormonu gonadotropiny kosmówkowej w moczu kobiety. Po zanurzeniu testu w próbce moczu, w przypadku ciąży, dochodzi do reakcji chemicznej, w wyniku której test wskazuje obecność tego hormonu, a więc potwierdza ciążę. Wynik można odczytać już po kilku minutach i może być on pozytywny, negatywny lub niekonkluzywny. Zdarza się również wynik nieważny, gdy doszło do uszkodzenia lub błędu podczas pobierania próbki. Przed użyciem testu ciążowego należy zapoznać się z instrukcją, ponieważ testy od różnych producentów mogą działać nieco inaczej.

test ciążowy pozytywny

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Test ciążowy najlepiej wykonać w przypadku opóźnienia miesiączki. Można dodatkowo poczekać na wystąpienie pierwszych objawów ciąży np. porannych nudności, wymiotów, wahań nastroju, senności, czy drażliwość piersi. Test można wykonać już pierwszego dnia spodziewanej miesiączki, jeśli nie nastąpiła. Należy jednak pamiętać, że czasami poziom hormonu hCG na początku ciąży nie jest jeszcze wysoki, dlatego ciąża może nie zostać potwierdzona. Kiedy wykonać test ciążowy i czy pora dnia ma znaczenie? Z reguły test ciążowy wykonuje się rano, ponieważ wtedy pokaże najwyższe stężenie hormonu gonadotropiny kosmówkowej. Mimo tego test można wykonać o każdej porze dnia.

Rodzaje testów ciążowych

Istnieje kilka rodzajów testów ciążowych, które różnią się metodą wykrywania hormonu hCG oraz sposobem użycia:

 • Test ciążowy paskowy – Wykorzystuje on próbkę moczu i należy go wykonać poprzez zanurzenie paska w moczu lub nakropienie na specjalne pole testowe. Wynik odczytywany jest po kilku minutach i pojawia się najczęściej pod postacią dwóch czerwonych linii lub symbolu “+”
 • Test ciążowy płytkowy – Test płytkowy również wykorzystuje próbkę moczu do wykrycia obecności hCG. Należy ją na początku zebrać, a następnie za pomocą pipety nakropić na wyznaczone miejsce. Wynik będzie widoczny po kilku minutach
 • Test ciążowy strumieniowy – Innym domowym sposobem potwierdzenia ciąży jest test strumieniowy. On także wykorzystuje próbkę moczu, jednak płyn zbiera się do specjalnego pojemnika lub końcówki dołączonej do testu. Wyniki są odczytywane po określonym czasie, zwykle w ciągu kilku minut. Linia kontrolna wskazuje, czy test został przeprowadzony poprawnie, podczas gdy pozytywny wynik ukazuje się jako druga linia lub symbol na teście, w zależności od typu testu i producenta.
 • Test ciążowy cyfrowy – Ten rodzaj testu działa na takiej samej zasadzie, co wyżej wymienione, tradycyjne rodzaje. Jedyną różnicą jest układ detekcyjny, który prezentuje wynik w formie cyfrowej na wyświetlaczu. Tego typu testy są również czasami w stanie określić tydzień ciąży.
 • Test krwi Testy krwi, zwane również badaniami krwi beta-hCG, są najdokładniejszymi i wczesnymi testami ciążowymi. Mierzą one ilość hCG w krwi kobiety. Są one wykonywane przez lekarza i mogą być przydatne we wczesnych stadiach ciąży, a także w celu jej potwierdzenia.
 • Badanie ultrasonograficzne – Najpopularniejszą metodą potwierdzenia ciąży, zaraz po domowym teście ciążowym jest badanie USG. Pozwala ono na wizualizację płodu i może być wykorzystane do potwierdzenia ciąży, a także oceny wieku płodu, identyfikacji ewentualnych komplikacji oraz określenia płci dziecka. Jest to najskuteczniejsza i najlepsza metoda przy określeniu obecności ciąży.
Testy ciążowe rodzaje

Jak zrobić test ciążowy?

Test ciążowy jest pierwszym potwierdzeniem ciąży. Wykonuje się go najczęściej w warunkach domowych, gdy nie pojawiła się miesiączka i zaobserwowano pierwsze symptomy, które mogą wskazywać na ciążę. Jest to stresująca sytuacja, gdy dodatkowo nie wiemy jak wykonać test. Nie trzeba się jednak martwić, ponieważ wykonanie testu jest bardzo proste i zajmuje jedynie kilka minut. Należy pamiętać, że najważniejsze jest prawidłowe wykonanie testu, ponieważ tylko w taki sposób otrzymamy rzetelny wynik. Aby wykonać test ciążowy w domu, należy postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi w opakowaniu testu. Niektóre testy ciążowe, w zależności od rodzaju i producenta, mogą się nieco różnić. Istnieje jednak kilka ogólnych wytycznych, które podpowiadają jak wykonać test ciążowy:

 • Wybór momentu – Jednym z najważniejszych kroków, o których należy pamiętać przed wykonaniem testu, jest wybór odpowiedniego momentu. Test ciążowy najlepiej wykonać rano, po przebudzeniu, gdy stężenie hormonu hCG we krwi i moczu jest najwyższe. Nie jest to jednak zasada.
 • Przygotowanie testu – Następnym krokiem jest wyjęcie testu ciążowego i przygotowanie czystego pojemnika lub kubeczka, w którym będzie można przechować próbkę moczu.
 • Wykonanie testu – Kolejnym krokiem jest zebranie próbki moczu do czystego pojemnika i, w zależności od rodzaju testu, włożenie paska testowego do próbki lub nałożenie kropelek moczu pipetą na obszar testowy. 
 • Odczytanie wyniku – Po odczekaniu czasu podanego na instrukcji, zazwyczaj oczekiwanie trwa kilka minut, można odczytać wynik testu. Pozytywny wynik zostanie zazwyczaj oznaczony jako dwie linie lub symbole, podczas gdy negatywny wynik pojawi się jako jedna linia lub inny znak. Warto upewnić się, że odczytany wynik jest zgodny z opisem w instrukcji, ponieważ różne testy mogą mieć różne oznaczenia.

Po wykonaniu testu zgodnie z instrukcjami warto zachować opakowanie lub dokumentować wynik dla ewentualnej konsultacji z lekarzem, lub po kolejnych testach w przyszłości.

kiedy zrobić test ciążowy

Jak odczytać wynik testu ciążowego?

Odczytanie wyniku testu ciążowego zazwyczaj jest proste i opiera się na interpretacji symboli na teście. Każdy test ciążowy może pokazywać wynik w inny sposób, dlatego należy zapoznać się z instrukcją. Wynik testu ciążowego może być:

 • Pozytywny – Pojawiają się dwie kreski, symbol “+” lub słowny komunikat na wyświetlaczu “tak”. Wynik pozytywny zwykle oznacza, że osoba jest prawdopodobnie w ciąży. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zaleca się powtórzenie testu lub skonsultowanie się z lekarzem.
 • Negatywny – Pojawia się jedna linia lub nie ma żadnej linii w wyznaczonym obszarze, symbol “-” lub słowny komunikat “nie”.
 • Błędny – W okienku testowym nie pojawia się żadna linii, a test cyfrowy wskazuje komunikat słowny “error” lub nie wyświetla żadnego komunikatu. W tym przypadku test należy powtórzyć.

Ile kosztuje test ciążowy?

Ceny testów ciążowych mogą różnić się w zależności od marki, rodzaju testu, a także od sklepu czy apteki, w której są sprzedawane. Ile kosztuje test ciążowy? Średnio test ciążowy kosztuje około kilku do kilkudziesięciu złotych. Wśród domowych testów ciążowych najdroższe są testy cyfrowe, natomiast testy ciążowe paskowe, strumieniowe i płytkowe będą tańsze. W przypadku sieci drogerii Rossmann, ceny testów ciążowych mogą zazwyczaj zaczynać się od około 10 złotych za podstawowe testy ciążowe, a bardziej zaawansowane lub markowe testy mogą być droższe, zazwyczaj w granicach od 20 do 50 złotych za sztukę.

Test ciążowy cena

Czy test ciążowy może się mylić?

Test ciążowy jest zazwyczaj pierwszą i podstawową metodą potwierdzenia ciąży. Nie jest to jednak metoda nieomylna i należy pamiętać, że właściwe potwierdzenie ciąży wykonuje się podczas badania USG. Istnieje kilka czynników, które mogą wpłynąć na błędy w wyniku testu ciążowego. Warto poznać te czynniki, aby zrozumieć możliwe nieprawidłowości. 

Stosowanie niektórych leków

Stosowanie niektórych leków może wpłynąć na wynik testu ciążowego, zarówno zwiększając, jak i zmniejszając szanse na uzyskanie dokładnego wyniku. Leki przeciwpsychotyczne, inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, czy leki stosowane w leczeniu niepłodności mogą powodować uzyskanie pozytywnego wyniku w teście ciążowym. Niektóre z tych leków zawierają hCG i mogą zwiększyć stężenie tego hormonu w moczu.

Zbyt wczesne wykonanie testu

Wykonanie testu ciążowego zbyt wcześnie po zapłodnieniu może również wpłynąć na jego wynik. Hormon gonadotropiny kosmówkowej, którego używa się do potwierdzenia ciąży w przypadku domowych testów ciążowych, produkowany jest przez rozwijający się zarodek. Jego poziom na początku ciąży jest jeszcze niski i zdarza się, że może być zbyt niski do wykrycia przez test. Z tego powodu zaleca się przeprowadzenie testu ciążowego najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki lub kilka dni po przekroczeniu jej terminu. Dzięki temu można zwiększyć szanse na uzyskanie dokładnego wyniku. Zbyt wczesne wykonanie testy może skutkować otrzymaniem wyniku fałszywie negatywnego.

Błędy użytkownika

Prawidłowe wykonanie testu ciążowego jest kluczowe dla uzyskania dokładnych wyników. Zdarza się, że przez błędy użytkownika można otrzymać nieprawidłowy wynik. Przede wszystkim należy pamiętać o dokładnym czytaniu instrukcji. Nieprzestrzeganie instrukcji testu, np. zbyt krótki czas moczenia paska testowego lub błędna interpretacja wyników, może prowadzić do nieprawidłowych wyników. Inną kwestią jest wykorzystanie przeterminowanych lub uszkodzonych testów. Stosowanie testów ciążowych, których data ważności minęła, lub testów, które są uszkodzone, może prowadzić do nieprawidłowych wyników. Wpływ na błędny wynik może mieć także pobranie próbki moczu w niewłaściwy sposób, np. gdy dostanie się do niej woda.

Test ciążowy
Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.