Alergia pyłkowa w sierpniu

Alergia pyłkowa jest uciążliwą dolegliwością, niezależnie od jej przyczyny. Jeśli spowodowana jest pyłkami, znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, szczególnie w okresie pylenia. Wiedza na temat występowania alergii w sierpniu i czynników wpływających na rozwój alergii może pomóc osobom w unikaniu alergenów i minimalizowaniu wystąpienia objawów alergicznych. Warto być świadomym kalendarza pylenia i dostosowywać aktywności na zewnątrz w zależności od poziomu pyłków w powietrzu, co może znacząco poprawić komfort życia osób cierpiących na alergie pyłkowe. Dowiedz się, czym jest alergia pyłkowa i jak sobie z nią poradzić.

 1. Alergia pyłkowa w sierpniu
 2. Co uczula w sierpniu?
 3. Alergia pyłkowa – objawy
 4. Jak radzić sobie z alergią pyłkową w sierpniu?

Alergia pyłkowa w sierpniu

Alergie pyłkowe są powszechnym problemem zdrowotnym, zwłaszcza w okresie letnim, gdy wiele roślin kwitnie i uwalnia pyłki do powietrza. Alergia pyłkowa jest spowodowana odpowiedzią układu immunologicznego na alergeny pochodzące z pyłków roślin, a ich obecność w powietrzu może powodować objawy alergiczne u osób z predyspozycjami do alergii.

Pyłki roślin, odpowiedzialne za alergie, to mikroskopijne ziarenka, które powstają w organach rozmnażania roślin, takich jak kwiaty, trawy i drzewa. Kiedy rośliny kwitną, pyłki wypuszczane są do atmosfery i unoszą się w powietrzu. Gdy osoby uczulone wdychają powietrze zawierające pyłki, ich układ immunologiczny reaguje na nie, wywołując objawy alergiczne.

Niektóre osoby są bardziej narażone na alergie pyłkowe niż inne. Czynniki genetyczne odgrywają istotną rolę w predyspozycji do alergii, więc osoby mające alergików w rodzinie są bardziej podatne na rozwój alergii. Ponadto, wystawienie na duże ilości pyłków w okresie dzieciństwa może zwiększać ryzyko wystąpienia alergii pyłkowej w późniejszym życiu.

Częstość występowania alergii pyłkowej może różnić się w zależności od regionu geograficznego i charakterystyki roślinności. W sierpniu szczególnie uczulające mogą być pyłki traw i chwastów. Dlatego też, dla osób cierpiących na alergię pyłkową, istnieją specjalne kalendarze pylenia, które informują o poziomie pyłków w powietrzu w danym czasie i regionie. Umożliwia to osobom uczulonym na pyłki dostosowanie swoich działań, aby ograniczyć ekspozycję na alergeny w okresach, gdy poziom pyłków jest najwyższy.

Co uczula w sierpniu?

Sierpień to czas, gdy wiele osób cieszy się pięknem letnich dni i wakacyjnymi wypoczynkami na świeżym powietrzu. Niestety dla niektórych może to być również okres, w którym nasila się uczulenie. Alergie pyłkowe w sierpniu mogą sprawić, że wielu z nas doświadcza nieprzyjemnych objawów alergicznych, które wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie. Uczulenie na pyłki roślin może powodować podrażnienia oczu, katar, kichanie, swędzenie nosa i gardła oraz trudności w oddychaniu. Poznaj rośliny, które pylą i powodują alergie w sierpniu. 

Zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium i Alternaria

Zarodniki grzybów mikroskopowych, takich jak Cladosporium i Alternaria, są jednymi z najczęstszych alergenów występujących w powietrzu. Są to grzyby pleśniowe, które rozwijają się na różnych powierzchniach, takich jak rośliny, gleba, drewno czy też budynki. Gdy grzyby te dojrzewają, uwalniane są zarodniki, które rozprzestrzeniają się w powietrzu.

W Polsce zarodniki grzybów mikroskopowych występują głównie w okresie wiosennym i letnim, w szczególności w ciepłe i wilgotne dni. Warunki te sprzyjają rozwojowi pleśni na roślinach i powierzchniach, co prowadzi do zwiększenia ilości zarodników w powietrzu.

Dla osób cierpiących na alergię pyłkową, zarodniki grzybów mogą stanowić poważny problem. Inhalacja tych zarodników może wywołać objawy alergii, takie jak katar, kichanie, swędzenie nosa i oczu, kaszel, duszność oraz pogorszenie astmy u osób astmatycznych.

Bylica

Bylica (Artemisia) to rodzaj roślin z rodziny astrowatych obejmujący wiele gatunków, w tym bylicę piołun (Artemisia absinthium), bylicę pospolitą (Artemisia vulgaris) oraz estragon (Artemisia dracunculus). Są to rośliny zielne, charakteryzujące się silnym aromatem i specyficznym smakiem.

Bylica piołun, znana również jako piołun właściwy, jest rośliną wieloletnią, występującą w Polsce na terenach o klimacie umiarkowanym. Rośnie na nieużytkach, przydrożach, skarpach oraz na terenach ruderalnych. Kwitnie od lipca do września, w zależności od lokalizacji.

Bylica pospolita, zwana też bożym drzewkiem, to bylina o charakterystycznym zapachu. Występuje w Polsce na terenach o zróżnicowanym klimacie, głównie na przydrożach, na polach i łąkach, a także na skarpach i terenach ruderalnych. Kwitnie od lipca do września, a czasami nawet do października.

Estragon ma intensywny aromat i delikatny smak. Jest uprawiany jako roślina przyprawowa, ale występuje także w dziczy. Estragon można znaleźć w Polsce na różnych terenach, zwłaszcza w pobliżu osiedli i w ogrodach. Kwitnie od lipca do września.

Wszystkie te gatunki bylic są jednymi z najczęstszych przyczyn pyłkowej alergii w Polsce. Wysokie stężenie pyłków bylicy przez cały sierpień możemy zaobserwować we wschodniej, północnej i południowo-zachodniej części kraju. Natomiast w centrum Polski, wysokie stężenie pyłków utrzymuje się do połowy tego miesiąca.

Pokrzywa

Pokrzywa (Urtica) to rodzaj roślin z rodziny pokrzywowatych, które charakteryzują się charakterystycznymi żądłowatymi włoskami na swoich liściach i łodygach. W Polsce występuje kilka gatunków pokrzyw, z których najbardziej rozpowszechnioną jest pokrzywa zwyczajna oraz pokrzywa żegawka.

Pokrzywa zwyczajna jest byliną, występującą na terenach o zróżnicowanym klimacie, zarówno w lasach, na łąkach, jak i w terenach zurbanizowanych. Roślina ta kwitnie od czerwca do września, a czasem nawet do października, co sprawia, że jest jednym z najważniejszych źródeł pyłków alergenów w okresie letnim.

Pokrzywa żegawka to roślina jednoroczna, często spotykana na terenach ruderalnych, na nieużytkach i polach. Kwitnie od czerwca do września, co sprawia, że również jest ważnym alergenem w sezonie letnim.

Trawy

Trawa to jedna z najbardziej rozpowszechnionych roślin na świecie, należąca do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). W Polsce występuje wiele gatunków traw, które są charakterystycznymi elementami krajobrazu wiejskiego, miejskiego, łąk oraz terenów leśnych.

Pyłki traw są jednymi z najczęstszych przyczyn alergii pyłkowej, znanej także jako katar sienny. Szczególnie duże ilości pyłków traw uwalniane są w dni słoneczne i wietrzne, co zwiększa ryzyko wystąpienia objawów alergii u wrażliwych osób.

Osoby cierpiące na alergię pyłkową na trawy mogą doświadczać różnorodnych objawów, takich jak: katar, swędzenie i łzawienie oczu, swędzenie nosa i gardła, kichanie oraz problemy z oddychaniem. Objawy mogą być szczególnie uciążliwe podczas aktywności na zewnątrz, na terenach z dużą ilością traw.

Alergia pyłkowa na trawy dotyka wielu osób, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Wrażliwość na pyłki traw może mieć tendencję do nasilenia się wraz z wiekiem. Osoby z alergią pyłkową na trawy powinny monitorować kalendarz pylenia, aby unikać narażenia na pyłki w okresach największego nasilenia.

Ambrozja

Ambrozja (Ambrosia) to rodzaj roślin z rodziny astrowatych (Asteraceae), której pyłki są jednymi z najbardziej uciążliwych alergenów dla osób cierpiących na alergie pyłkową. W Polsce występuje ambrozja właściwa (Ambrosia artemisiifolia) oraz ambrozja trójlistkowa (Ambrosia trifida).

Ambrozja właściwa to gatunek inwazyjny, który pierwotnie pochodził z Ameryki Północnej, ale został zawleczony do Europy, w tym do Polski. Roślina ta często osiedla się na terenach ruderalnych, na nieużytkach, przy drogach i w pobliżu pól uprawnych. Kwitnie od lipca do października i w tym okresie uwalnia duże ilości pyłków do powietrza.

Ambrozja trójlistkowa jest gatunkiem rodzimym dla Europy Środkowej, jednak jej pyłki również są potężnymi alergenami. Roślina ta preferuje wilgotne tereny i również kwitnie od lipca do października.

Ambrozja należy do najczęstszych przyczyn alergii pyłkowej, zwanej także “gorączką siennej słomy”. Pyłki ambrozji są przenoszone przez wiatr na duże odległości, co powoduje, że nawet osoby mieszkające w odległościach od miejsc występowania ambrozji mogą doświadczać objawów alergii.

Babka zwyczajna

Babka zwyczajna, znana także jako babka lancetowata (Plantago lanceolata), to roślina zielna z rodziny babkowatych (Plantaginaceae). Jest to bardzo pospolity chwast, który występuje w Polsce na łąkach, polach uprawnych, przydrożach oraz na terenach ruderalnych.

Pyłki babki zwyczajnej są jednymi z najczęstszych przyczyn alergii pyłkowej, zwanej także katar sienny. Pylenie babki zwyczajnej ma miejsce przeważnie od maja do września, przy największym nasileniu w czerwcu i lipcu. W trakcie suchych i wietrznych dni, pyłki babki są unoszone przez powietrze na znaczne odległości, co zwiększa ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych u wrażliwych osób.

Osoby z alergią pyłkową na babkę zwyczajną mogą doświadczać różnorodnych objawów, takich jak katar, swędzenie i łzawienie oczu, swędzenie nosa i gardła, kichanie oraz problemy z oddychaniem. Objawy te mogą wpływać negatywnie na jakość życia i codzienną aktywność.

Alergia na pyłki babki zwyczajnej może występować u dorosłych, młodzieży i dzieci. Osoby mieszkające na terenach wiejskich lub w pobliżu terenów z dużą ilością babki mogą być szczególnie narażone na alergię. Wrażliwość na pyłki babki zwyczajnej może mieć tendencję do nasilenia się z wiekiem.

Szczaw zwyczajny 

Szczaw zwyczajny, zwany również szczawiem pospolitym (Rumex acetosa), to roślina zielna z rodziny rdestowatych (Polygonaceae). Jest to rozpowszechniony chwast, który można spotkać na łąkach, polach uprawnych, skrajach lasów oraz na terenach ruderalnych w całej Polsce.

Pyłki szczawiu zwyczajnego są jednymi z najczęstszych przyczyn alergii pyłkowej. Okres pylenia szczawiu przypada na wiosnę i wczesne lato, zwykle od kwietnia do czerwca. Pyłki szczawiu są unoszone przez wiatr na znaczne odległości, co powoduje, że alergeny mogą być obecne w powietrzu nawet na obszarach oddalonych od rośliny.

Narażenie na pyłki szczawiu zwyczajnego dotyczy zarówno mieszkańców terenów wiejskich, jak i miejskich. Osoby, które przebywają na otwartych przestrzeniach, zwłaszcza podczas wietrznych dni, mogą być bardziej narażone na kontakt z pyłkami szczawiu.

Komosa

Komosa zwana również amarantusem to roślina z rodziny szarłatowatych. W Polsce występuje przeważnie na polach uprawnych, w ogrodach, na nieużytkach oraz na siedliskach ruderalnych. Jest uważana za jedno z najważniejszych chwastów w uprawach rolniczych.

Okres kwitnienia komosy przypada na lipiec i sierpień. To właśnie w tym czasie pylenie rośliny osiąga swoje maksimum. Komosa należy do grupy roślin, które wywołują alergie u wielu osób. Inhalacja pyłku komosy może wywoływać objawy alergii, takie jak katar, kichanie, swędzenie nosa i oczu, kaszel oraz trudności w oddychaniu.

Alergia pyłkowa - jakie rośliny pylą w sierpniu?

Alergia pyłkowa – objawy

Alergia pyłkowa jest reakcją organizmu na pyłki roślin, które unoszą się w powietrzu podczas okresu kwitnienia roślin. Objawy alergii mogą być różnorodne i wpływają na różne części ciała.

Objawy oczne to m.in. swędzenie i pieczenie oczu, łzawienie oraz zaczerwienienie spojówek. Często pojawiają się również opuchlizna wokół oczu, a oczy stają się wrażliwe na światło. To rezultat ekspozycji oczu na pyłki roślin, które powodują stan zapalny błony śluzowej oka.

Objawy w obrębie nosa i gardła to przede wszystkim kichanie, wodnisty wyciek z nosa, zatkanie nosa, swędzenie oraz częste drapanie nosa. Czasami może pojawić się także chrypka i uczucie drapania w gardle. Pyłki dostają się do dróg oddechowych, powodując reakcję alergiczną, która wywołuje stany zapalne.

Kontakt z pyłkami może również wpływać na skórę, powodując objawy takie jak swędzenie, rumień, pokrzywka, wypryski, suchość i uczucie pieczenia skóry. Skóra jest jednym z pierwszych miejsc, gdzie objawy alergii mogą się pojawić, zwłaszcza jeśli pyłki mają kontakt z nią podczas spacerów czy innych aktywności na powietrzu.

Objawy alergii pyłkowej mogą być uciążliwe i wpływać na jakość życia alergików. Występują one w odpowiedzi na kontakt z pyłkami roślin, które są uwalniane do powietrza w okresie kwitnienia. Objawy alergii zależą od rodzaju pyłków oraz reakcji organizmu na nie. W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym objawem alergii pyłkowej, w tym objawom ocznym, nosowym, gardłowym i skórnym.

Podsumowując, do głównych objawów alergii pyłkowej zalicza się:

 • Świąd i pieczenie oczu,
 • Zaczerwienienie spojówek,
 • Wodniste wydzieliny z oczu,
 • Opuchlizna wokół oczu,
 • Kichanie,
 • Wodnisty wyciek z nosa,
 • Zatkanie nosa,
 • Świąd i drapanie nosa,
 • Drapanie gardła i chrypkę,
 • Świąd i rumień skóry,
 • Pokrzywka,
 • Wypryski i zmiany skórne,
 • Suchość skóry,
 • Uczucie pieczenia i piekący ból skóry.

Jak radzić sobie z alergią pyłkową w sierpniu?

Radzenie sobie z alergią w sierpniu jest wyzwaniem dla wielu osób. Jest to szczególnie ważne w okresie, gdy wiele roślin kwitnie i wytwarza pyłki unoszące się w powietrzu. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów alergii i poprawić komfort życia, istnieje kilka skutecznych metod radzenia sobie z tą dolegliwością.

Monitorowanie poziomu pyłków w powietrzu jest kluczowym krokiem w radzeniu sobie z alergią. Obecnie istnieje wiele aplikacji i stron internetowych, które dostarczają informacji na temat aktualnego poziomu pyłków w danym rejonie. Regularne sprawdzanie tych danych pozwala na dostosowanie aktywności na zewnątrz w zależności od poziomu pyłków. W okresach, gdy poziom pyłków jest najwyższy, warto unikać długich spacerów na świeżym powietrzu oraz ograniczyć aktywność fizyczną w miejscach, gdzie występują alergeny.

Unikanie ekspozycji na alergeny jest kolejnym istotnym aspektem radzenia sobie z alergią pyłkową w sierpniu. Kiedy pyłki są w powietrzu, mogą osiadać na ubraniach i skórze, co może nasilać objawy alergii. Po powrocie do domu warto natychmiast przemyć nos i twarz oraz zmienić ubranie, aby pozbyć się pyłków. Dobrze jest także unikać kontaktu z alergenami wewnątrz domu, takimi jak roztocza i pleśnie, poprzez regularne sprzątanie i wentylację pomieszczeń.

Alergia pyłkowa – leczenie

Leczenie objawów alergii to kolejny kluczowy element radzenia sobie z alergią w sierpniu. Objawy alergii, takie jak kichanie, swędzenie nosa i oczu, wodnisty wyciek z nosa czy pokrzywka, mogą być uciążliwe i wpływać na jakość życia. Istnieje wiele leków przeciwhistaminowych i przeciwzapalnych, które można stosować w leczeniu objawów alergii. Warto skonsultować się z lekarzem, aby dobierał odpowiednie leki i dawkowanie zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta.

Farmakoterapia jest kolejną skuteczną metodą radzenia sobie z alergią w sierpniu. Leki dostępne bez recepty, takie jak tabletki, krople do nosa, syropy czy maści, mogą przynieść ulgę i złagodzić objawy alergii. W przypadku cięższych objawów alergii lub braku odpowiedzi na leczenie farmakologiczne lekarz może zalecić immunoterapię alergenową, zwana również desensybilizacją. Jest to metoda polegająca na stopniowym podawaniu alergenu w celu zmniejszenia reakcji alergicznej organizmu na ten alergen. Immunoterapia alergenowa jest szczególnie skuteczna w leczeniu alergii na pyłki traw i drzew.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.