E-Recepta w praktyce – Jak działa elektroniczna recepta

E-recepta jest obecnie wystawiana przez wszystkich lekarzy specjalistów. Całkowicie zastąpiła ona swojego tradycyjnego-papierowego poprzednika i cieszy się poparciem dużej części społeczeństwa. Elektroniczna recepta jest wygodna w obsłudze, procedura jej wystawienia i realizacji zamyka się w kilku prostych krokach, które są komfortowe dla pacjenta, lekarza i farmaceuty. E-recepta to nie tylko znaczący krok w kierunku cyfryzacji, ale przede wszystkim wyjątkowe ułatwienie dla pacjentów i pracowników służby zdrowia. Dzięki e-recepcie proces przepisywania, realizowania i kontroli recept staje się bardziej precyzyjny, wygodniejszy i szybszy. To rewolucyjne narzędzie, które pomaga uniknąć problemów związanych z nieczytelnymi charakterami pisma czy zgubionymi papierowymi dokumentami. Dowiedz się, jakie są główne zalety e-recepty oraz dlaczego warto się nią zainteresować. Ale jak właściwie działa e recepta i jaką ją otrzymać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz czytając nasz artykuł.

 1. E-recepta – co to?
 2. Jak działa e-recepta?
 3. E-recepta – jak ją otrzymać?
 4. Zalety elektronicznej recepty
 5. Recepta online
 6. Receptomat – co to?

E-recepta – co to?

E-recepta to elektroniczna wersja tradycyjnej recepty. Jest poleceniem lekarza dla farmaceuty oraz pacjenta na temat przepisanego leku. Recepty elektroniczne w Polsce weszły do powszechnego użytku na początku 2020 roku i od tego czasu są bardzo chętnie używane przez społeczeństwo. Każda e-recepta posiada wszystkie elementy recepty papierowej i już niemal całkowicie zastąpiła swojego tradycyjnego odpowiednika. Do realizacji elektronicznej recepty niezbędny jest specjalny kod.

E recepta jest elektronicznym odpowiednikiem klasycznej recepty w formie papierowej. W przypadku e-recepty lekarz przepisuje leki za pośrednictwem dedykowanego systemu. Elektroniczna recepta zawiera wszystkie istotne informacje, m.in. nazwę leku, dawkowanie oraz zalecenia dotyczące podawania. 

E-recepta to dla pacjentów ogromna wygoda. Nie trzeba nosić już papierowej recepty przy sobie, aby dokonać zakupu leku. Ponadto, tradycyjne recepty, ze względu na ich materiał są łatwo podatne na zniszczenie i mogą się także częściej gubić. Dzięki e recepcie i dostępie do swojego konta pacjent ma wszystkie informacje w systemie pod ręką. Ponadto, system umożliwia wgląd do historii recept, co ułatwia monitorowanie długoterminowej terapii.

Korzyści z wykorzystywania e-recepty widoczne są również dla lekarzy. Wystawianie elektronicznej recepty online wymaga jedynie wpisania danych do systemu komputerowego. Dzięki temu eliminowane są wszelkie błędy wynikające z trudności w odczytaniu pisma lekarza. Ponadto, system e-recept umożliwia szybką komunikację z aptekami, dzięki czemu skrócony zostaje czas oczekiwania na realizację przepisanych leków.

E-recepta to również korzyści dla farmaceutów. Elektroniczny system obsługujący e-recepty automatycznie informuje konkretną aptekę o przepisanych lekach, dzięki czemu uniknąć można błędów. Takie rozwiązanie w dużym stopniu ułatwia i przyspiesza cały proces.

Jak działa e-recepta?

E-recepta może być wystawiona przez lekarzy, pielęgniarki, a w specjalnych przypadkach także przez farmaceutów. Nie jest konieczna osobista wizyta pacjenta w gabinecie lekarskie, ponieważ receptę elektroniczną można również uzyskać na konsultacji online lub tele konsultacji. Dla osób przewle chorych i stale potrzebujących leków istnieje również możliwość ponownego zamówienia lekarstw. W swoim Internetowym Koncie Pacjenta wystarczy wybrać zakładkę Moje recepty, zaznaczyć lek, który chce się zamówić i potwierdzić wybór przyciskiem Zamów receptę. Pacjent przy swoim zamówienie może dopisać komentarz z informacją o swoim stanie zdrowia i wpływie na zdrowie po zażywaniu danego lekarstwa przy zalecanym dawkowaniu. Oczywiście decyzja o kontynuowaniu leczenia przepisanymi lekami i odnowieniu e-recepty należy do lekarza specjalisty. 

Elektroniczna recepta zawiera dokładne informacje na temat przepisanego dla pacjenta lekarstwa oraz samego pacjenta m.in.:

 • imię i nazwisko pacjenta,
 • imię i nazwisko oraz numer prawa wykonywania zawodu lekarza wystawiającego receptę,
 • datę wystawienia e-recepty,
 • nazwę i dawkowanie leku,
 • informację o odpłatności lekarstwa,
 • w aplikacji IKP przy odpowiedniej recepcie znajdziemy również ulotkę dotyczącą leku, jego stosowania, przechowywania itp.,
 • a po realizacji recepty online uzyskamy także dostęp do dokumentu, w którym oprócz danych pacjenta, farmaceuty i apteki, otrzymamy informacje na temat wydania leku i jego ceny.
e-recepta

E-recepta – jak ją otrzymać?

Elektroniczna recepta dopasowuje się do pacjenta, dlatego można ją uzyskać w czterech różnych formach:

 • SMSa z 4-cyfrowym kodem dostępu,
 • e-maila, zawierającego plik PDF z e-receptą,
 • powiadomienia lub kodu w aplikacji Internetowe Konto Pacjenta,
 • wydruku informacyjnego

Aby wykupić otrzymaną e-receptę wystarczy podać farmaceucie swój numer PESEL wraz z 4-cyfrowym kodem dostępu otrzymanym w SMSie lub pokazać do zeskanowania kod QR elektronicznej recepty, który znajdziesz w swojej aplikacji IKP. 

Pamiętaj, że każda elektroniczna recepta ma inną datę ostatecznej realizacji. E-recepta jest zazwyczaj ważna przez 30 dni, ale w niektórych przypadkach będzie to 7, 120, czy nawet 365 dni. 

Zalety elektronicznej recepty

Elektroniczne recepty są już coraz chętniej i powszechniej wykorzystywane przez Polaków. W trakcie pandemii bardzo łatwo było zauważyć ich potencjał, a teraz nadal ceni się je za niezwykłą wygodę i prostotę w użyciu. E-recepty są praktyczne nie tylko dla pacjentów, ale także dla personelu medycznego. Przede wszystkim są bardzo czytelne, dlatego nie ma możliwości, że otrzymasz niewłaściwy lek, ponieważ e recepta eliminuje ryzyko błędów wynikających z nieczytelności pisma lekarza czy potencjalnego przepisania niewłaściwego leku przez farmaceutę. System komputerowy gwarantuje czytelność i poprawność wprowadzanych danych, co przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa pacjenta.

Poza tym, nigdy nie zgubisz recepty – będzie ona zapisana na Internetowym Koncie Pacjenta, do którego w każdej chwili masz dostęp. E-receptę zrealizujesz w każdej, wybranej przez Ciebie, aptece na terenie Polski. Będziesz do tego potrzebować do tego jedynie swojego numeru PESEL oraz specjalnego kodu. Dzięki e-receptom recepta trafia także szybciej do apteki, a farmaceuta ma już dostęp do niej przed przybyciem pacjenta. To przyśpiesza cały proces, niekiedy oszczędzając cenny czas, szczególnie w przypadkach pilnych. 

Kolejną zaletą elektronicznych recept, która okazała się niebywale wartościowa podczas pandemii, jest brak konieczności wychodzenia z domu, aby osobiście skonsultować się z lekarzem w jego gabinecie.

Zalety e-recepty – jak wystawia się elektroniczną receptę?

Obecnie wystawienie recepty może się odbyć online – dzięki temu lekarz i pacjent oszczędzają swój czas. Posiadanie wszystkich recept w jednym miejscu, czyli na swoim profilu Internetowego Konta Pacjenta, umożliwia przeglądanie przepisanych leków – nie tylko tych najnowszych, ale również całej historii swoich e-recept. Dodatkowo zarówno pacjenci, jak i personel medyczny, mogą mieć dostęp do historii przepisanych leków. To umożliwia lepszą kontrolę nad leczeniem, uniknięcie niebezpiecznych interakcji między lekami oraz zapewnienie ciągłości terapii. Ta zaleta e-recepty wiąże się również z łatwiejszą diagnozą, ponieważ lekarz ma lepszy dostęp do historii leczenia i leków pacjenta. Ponadto, Na e-recepcie możemy znaleźć szczegółowe informacje o przepisanym leku, dawkowaniu oraz potencjalnych efektach ubocznych. To umożliwia pacjentowi lepsze zrozumienie terapii i bardziej świadome podjęcie decyzji.

E recepta – zalety dla środowiska

E-recepta to również korzyść dla środowiska. Eliminacja potrzeby drukowania papierowych recept przyczynia się do zmniejszenia zużycia papieru oraz ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Długofalowo e-recepta może przyczynić się do obniżenia kosztów systemu opieki zdrowotnej, poprzez ograniczenie wydatków na papier, tusze, drukarki oraz usprawnienie procesów administracyjnych.

Wprowadzenie e-recepty w sferze opieki zdrowotnej to zdecydowany krok w kierunku efektywności, bezpieczeństwa i wygody. To inwestycja w przyszłość, która przekłada się na lepszą jakość świadczonych usług medycznych oraz podnosi poziom zaufania pacjentów do systemu opieki zdrowotnej.

Recepta online

Recepta online jest krokiem w przyszłość i niezwykłym ułatwieniem dla pacjentów. Dzięki temu rozwiązaniu pacjenci mogą otrzymać potrzebną receptę bez wychodzenia z domu czy stania w kolejkach. Wystarczy dostęp do internetu oraz konto na platformie, która umożliwia taką usługę. Platformy, które umożliwiają wystawianie recepty online, są dobrze zabezpieczane, aby nikt nie mógł dostać się do danych pacjentów.

Recepta online pomaga również zaoszczędzić czas, zarówno pacjentów, jak i lekarzy. Pacjenci mogą załatwić sobie recepty online w dowolnym czasie i miejscu, bez konieczności wizyty lekarskiej. Natomiast wystawianie recept online daje lekarzom więcej czasu, na skupienie się na innych i bardziej złożonych sprawach, ponieważ wypisanie recepty online jest szybkim i prostym zadaniem. Recepta online to także redukcja pewnej bariery, z która spotykają się niektórzy pacjenci. Często konsultacja lekarska wiąże się z pewnym dyskomfortem, jednak brak konieczności odwiedzenia gabinetu lekarskiego i załatwienie spraw przez telekonsultację redukuje tę barierę, ponieważ pacjent nie musi stawić się w placówce. Recepta online to dla lekarza także dostęp do pełnej historii medycznej pacjenta i poprawa warunków pracy. Korzystanie z recepty online ułatwia komunikację z innymi lekarzami i prowadzenie skutecznego leczenia. Recepty online są zatem narzędziem, które nie tylko zwiększa wygodę pacjentów, ale także umożliwia lekarzom bardziej efektywną pracę, koncentrując się na istotnych aspektach opieki zdrowotnej.

Receptomat – co to?

Receptomat to innowacyjne rozwiązanie, które optymalizuje proces realizacji recept. Jest to narzędzie z zakresu służby zdrowia, dopasowane do potrzeb dzisiejszych pacjentów. Stanowi on praktyczne narzędzie, które integruje najnowsze technologie i zapewnia wygodę, efektywność i szybkość w dostępie do leków.

A jak działa Receptomat? Receptomat jest serwisem internetowym, umożliwiającym realizację leku. Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej, wypełnić formularz medyczny na wybrany lek lub schorzenie. Wtedy lekarz prowadzący weryfikuje zgłoszenie pacjenta i po pozytywnej kontroli pacjent otrzymuje SMS z kodem do realizacji e-recepty w aptece. Aby otrzymać lek, wystarczy udać się do apteki, podać kod z SMS-a oraz swój numer PESEL.

Recepty online otrzymane przez Receptomat nie są jednak bezpłatne. Jaka jest więc cena usługi Receptomat? E-recepta online otrzymana za pomocą tego serwisu, zgodnie z regulaminem to koszt 99 złotych. Opinie na temat Receptomatu są różne. Zgodnie z ocenami w Internecie, część klientów jest bardzo zadowolona z usługi, a część nie poleciłaby Receptomatu najbliższym. Warto dodać, że jest to ciekawe rozwiązanie, ale musimy jeszcze poczekać, aby potwierdzić pozytywny impakt, jaki Receptomat może wnieść na polski rynek medyczny.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.