E-Recepta w praktyce – Jak działa elektroniczna recepta

E-recepta jest obecnie wystawiana przez wszystkich lekarzy specjalistów. Całkowicie zastąpiła ona swojego tradycyjnego-papierowego poprzednika i cieszy się poparciem dużej części społeczeństwa. Elektroniczna recepta jest wygodna w obsłudze, procedura jej wystawienia i realizacji zamyka się w kilku prostych krokach, które są komfortowe dla pacjenta, lekarza i farmaceuty. Ale jak właściwie działa e recepta i jaką ją otrzymać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz czytając nasz artykuł.

 1. E-recepta – co to?
 2. Jak działa e-recepta?
 3. E-recepta – jak ją otrzymać?
 4. Zalety elektronicznej recepty

E-recepta – co to?

E-recepta to elektroniczna wersja tradycyjnej recepty. Jest poleceniem lekarza dla farmaceuty oraz pacjenta na temat przepisanego leku. Recepty elektroniczne w Polsce weszły do powszechnego użytku na początku 2020 roku i od tego czasu są bardzo chętnie używane przez społeczeństwo. Każda e-recepta posiada wszystkie elementy recepty papierowej i już niemal całkowicie zastąpiła swojego tradycyjnego odpowiednika. Do realizacji elektronicznej recepty niezbędny jest specjalny kod.

Jak działa e-recepta?

E-recepta może być wystawiona przez lekarzy, pielęgniarki, a w specjalnych przypadkach także przez farmaceutów. Nie jest konieczna osobista wizyta pacjenta w gabinecie lekarskie, ponieważ receptę elektroniczną można również uzyskać na konsultacji online lub tele konsultacji. Dla osób przewle chorych i stale potrzebujących leków istnieje również możliwość ponownego zamówienia lekarstw. W swoim Internetowym Koncie Pacjenta wystarczy wybrać zakładkę Moje recepty, zaznaczyć lek, który chce się zamówić i potwierdzić wybór przyciskiem Zamów receptę. Pacjent przy swoim zamówienie może dopisać komentarz z informacją o swoim stanie zdrowia i wpływie na zdrowie po zażywaniu danego lekarstwa przy zalecanym dawkowaniu. Oczywiście decyzja o kontynuowaniu leczenia przepisanymi lekami i odnowieniu e-recepty należy do lekarza specjalisty. 

Elektroniczna recepta zawiera dokładne informacje na temat przepisanego dla pacjenta lekarstwa oraz samego pacjenta m.in.:

 • imię i nazwisko pacjenta,
 • imię i nazwisko oraz numer prawa wykonywania zawodu lekarza wystawiającego receptę,
 • datę wystawienia e-recepty,
 • nazwę i dawkowanie leku,
 • informację o odpłatności lekarstwa,
 • w aplikacji IKP przy odpowiedniej recepcie znajdziemy również ulotkę dotyczącą leku, jego stosowania, przechowywania itp.,
 • a po realizacji recepty elektronicznej uzyskamy także dostęp do dokumentu, w którym oprócz danych pacjenta, farmaceuty i apteki, otrzymamy informacje na temat wydania leku i jego ceny.
e-recepta

E-recepta – jak ją otrzymać?

Elektroniczna recepta dopasowuje się do pacjenta, dlatego można ją uzyskać w czterech różnych formach:

 • SMSa z 4-cyfrowym kodem dostępu,
 • e-maila, zawierającego plik PDF z e-receptą,
 • powiadomienia lub kodu w aplikacji Internetowe Konto Pacjenta,
 • wydruku informacyjnego

Aby wykupić otrzymaną e-receptę wystarczy podać farmaceucie swój numer PESEL wraz z 4-cyfrowym kodem dostępu otrzymanym w SMSie lub pokazać do zeskanowania kod QR elektronicznej recepty, który znajdziesz w swojej aplikacji IKP. 

Pamiętaj, że każda elektroniczna recepta ma inną datę ostatecznej realizacji. E-recepta jest zazwyczaj ważna przez 30 dni, ale w niektórych przypadkach będzie to 7, 120, czy nawet 365 dni. 

Zalety elektronicznej recepty

Elektroniczne recepty są już coraz chętniej i powszechniej wykorzystywane przez Polaków. W trakcie pandemii bardzo łatwo było zauważyć ich potencjał, a teraz nadal ceni się je za niezwykłą wygodę i prostotę w użyciu. E-recepty są praktyczne nie tylko dla pacjentów, ale także dla personelu medycznego. Przede wszystkim są bardzo czytelne, dlatego nie ma możliwości, że otrzymasz niewłaściwy lek. Poza tym, nigdy nie zgubisz recepty – będzie ona zapisana na Internetowym Koncie Pacjenta, do którego w każdej chwili masz dostęp. E-receptę zrealizujesz w każdej, wybranej przez Ciebie, aptece na terenie Polski. Będziesz do tego potrzebować do tego jedynie swojego numeru PESEL oraz specjalnego kodu. Kolejną zaletą elektronicznych recept, która okazała się niebywale wartościowa podczas pandemii, jest brak konieczności wychodzenia z domu, aby osobiście skonsultować się z lekarzem w jego gabinecie.

Zalety e-recepty – jak wystawia się elektroniczną receptę?

Obecnie wystawienie recepty może się odbyć online – dzięki temu lekarz i pacjent oszczędzają swój czas. Posiadanie wszystkich recept w jednym miejscu, czyli na swoim profilu Internetowego Konta Pacjenta, umożliwia przeglądanie przepisanych leków – nie tylko tych najnowszych, ale również całej historii swoich e-recept.