Choroba lokomocyjna – objawy i leczenie

Choroba lokomocyjna to bardzo powszechny, ale uciążliwy problem zdrowotny. Dotyka zarówno dzieci jak i dorosłych, a jej typowe symptomy to nudności, zawroty głowy i złe samopoczucie. Szczególnie problematyczna jest choroba lokomocyjna u dzieci, zwłaszcza niemowląt, które nie potrafią jeszcze zakomunikować swojego dyskomfortu. Choroba lokomocyjna potrafi skutecznie zepsuć każdą wycieczkę. Jednak istnieje wiele sposobów, które jej zapobiegają. W tym artykule podpowiemy, co pomaga, jakie leki na chorobę lokomocyjną są bezpieczne dla dzieci, nawet tych najmłodszych, i jak skutecznie przetrwać podróż. Dowiesz się także jak rozpoznać chorobę lokomocyjną u niemowlaka, jakich objawów się wystrzegać i poznasz mechanizm, który odpowiada za powstanie choroby lokomocyjnej. Znajdziesz tu też domowe sposoby na chorobę lokomocyjną i sprawdzone porady jak się jej pozbyć.

  1. Choroba lokomocyjna – co to jest?
  2. Czy choroba lokomocyjna jest uleczalna?
  3. Objawy choroby lokomocyjnej u dzieci i dorosłych
  4. Choroba lokomocyjna u dziecka – jak sobie z nią poradzić?
  5. Lek na chorobę lokomocyjną
  6. Domowe sposoby na chorobę lokomocyjną

Choroba lokomocyjna – co to jest?

Choroba lokomocyjna, znana także jako kinetoza lub choroba morska, to zespół objawów, które występują podczas podróży na lądzie, na morzu i w powietrzu. Symptomy te są wywoływane zaburzeniami równowagi między informacjami dostarczanymi do mózgu przez wzrok, błędnik i propriocepcję, czyli zmysł, który pozwala odbierać informację o położeniu, ruchu poszczególnych części ciała. Do choroby lokomocyjnej dochodzi w wyniku niezgodności bodźców odbieranych przez organizm podczas ruchu. Te sprzeczne sygnały to wynik rozbieżności między informacjami odbieranymi przez wzrok, a tymi, które docierają z układu równowagi. Ludzki mózg nie potrafi ich zintegrować, co prowadzi do takich objawów, jak: nudności, zawroty głowy i wymioty. U niektórych osób dolegliwości te pojawiają się również w samolocie, czy podczas rejsu. Wtedy mówi się o chorobie morskiej lub powietrznej.

pakiet medyczny

Choroba lokomocyjna nie jest przewlekłym ani groźnym schorzeniem. Nie prowadzi do żadnych powikłań, jednak znacząco obniża komfort podróżowania. Na szczęście wszelkie dolegliwości choroby lokomocyjnej można skutecznie łagodzić, zarówno przy pomocy różnorodnych leków, jak i stosując domowe sposoby. Co ciekawe na popularności zyskują nie tylko tabletki na chorobę lokomocyjną, ale także plastry na chorobę lokomocyjną, lizaki, czy specjalne okulary, które stabilizują postrzeganie ruchu i zmniejszają ryzyko wystąpienia objawów. Choroba lokomocyjna może być bardzo uciążliwa, jednak dzięki rosnącej dostępności skutecznych metod zapobiegania i leczenia coraz więcej osób może cieszyć się bezpieczną i przyjemną podróżą.

Czy choroba lokomocyjna jest uleczalna?

Choroba lokomocyjna jest zestawem objawów, którego nie da się całkowicie wyleczyć. Nie istnieją leki ani metody terapeutyczne, które na stałe wyeliminowałyby to schorzenie. Co ciekawe, zauważono, że u osób po 15. roku życia przypadki choroby lokomocyjnej stają się rzadsze. Mimo to choroba może pojawić się w różnych momentach życia i niezależnie od wieku, nawet u osób dorosłych, które wcześniej nie miały takich problemów.

Choć całkowite wyleczenie nie jest możliwe, istnieje wiele skutecznych sposobów na łagodzenie objawów, zarówno domowych jak i farmakologicznych. Dodatkowo z wiekiem układ nerwowy staje się mniej wrażliwy na bodźce, co również może wpływać na mniejsze nasilenie objawów.

Objawy choroby lokomocyjnej u dzieci i dorosłych

Choroba lokomocyjna występuje znacznie częściej u dzieci, niż u dorosłych. Mimo to osoby pełnoletni nadal doświadczają objawów kinetozy. Często, chociaż mechanizm choroby pozostaje taki sam, to objawy u dzieci i dorosłych przyjmują różne formy i natężenie.

Objawy choroby lokomocyjnej u dzieci

Kinetoza pojawia się u dzieci, szczególnie między 2. a 12. rokiem życia. Wśród najczęstszych dolegliwości obserwuje się:

  • nudności,
  • wymioty,
  • bladość skóry,
  • apatia,
  • bóle brzucha,
  • brak apetytu,
  • zimne poty,
  • wzmożone ślinienie,
  • rozdrażnienie,
  • senność.

Małe dzieci nie mogą jeszcze powiedzieć, co im dolega lub nie do końca wiedzą, jaki objaw przeszkadza im najbardziej. Z tego powodu rodzice powinni być szczególnie wyczuleni na sygnały, które przekazuje dziecko. Alarmująca może być zbyt długa cisza, niepokój dziecka, czy niechęć do dalszej jazdy.

Objawy choroby lokomocyjnej u dorosłych

U osób dorosłych dominują objawy typowe dla zaburzeń układu przedsionkowego i przewodu pokarmowego. Symptomy, które pojawiają się z największą częstotliwością to:

  • zawroty głowy,
  • uczucie dezorientacji,
  • nudności i wymioty,
  • uczucie kołysania nawet po zakończeniu jazdy,
  • osłabienie i zmęczenie,
  • zwiększona wrażliwość na zapachy i hałas,
  • ogólne złe samopoczucie.
choroba lokomocyjna u dorosłego

Wszystkie objawy choroby lokomocyjnej, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci mogą nasilać się przy czytaniu, czy patrzeniu w ekran telefonu. Dzieje się tak, ponieważ oczy skupiają się wtedy na czymś nieruchomym, a ciało czuje, że pojazd się porusza. W takiej sytuacji mózg dostaje sprzeczne informacje – oczy “czują”, że jesteśmy w miejscu, natomiast zmysł równowagi, że się ruszamy. To mylące dla organizmu i dlatego mogą pojawiać się nieprzyjemne dolegliwości. Dlatego lepiej patrzeć przez okno lub na horyzont, niż w ekran czy książkę.

Choroba lokomocyjna u dziecka – jak sobie z nią poradzić?

Choroba lokomocyjna u dziecka to częsty problem, który może skutecznie zniechęcić do rodzinnych podróży. Nawracające zawroty głowy, stałe uczucie nudności i wymioty są nieprzyjemne dla dziecka, jego rodziców i innych podróżujących. Kluczem do komfortowego podróżowania jest odpowiednie przygotowanie oraz znajomość skutecznych i bezpiecznych metod łagodzenia dolegliwości.

Co na chorobę lokomocyjną u dziecka? Pierwszym krokiem jest dobór odpowiednich środków. Istnieje wiele preparatów wspomagających, jednak nie każdy jest przeznaczony dla najmłodszych. Lek na chorobę lokomocyjną dla dziecka powinien być dobrany zgodnie z wiekiem. Dla dzieci poniżej 6. roku życia najczęściej polecane są syropy lub specjalne tabletki na chorobę lokomocyjną dla dzieci o zmniejszonej dawce substancji czynnej. W przypadku niemowląt i dzieci do 1. roku życia należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ lek na chorobę lokomocyjną dla rocznego dziecka zawsze powinien być zalecony i sprawdzony przez pediatrę.

choroba lokomocyjna u dzieci

Jak przygotować dziecko do podróży?

Aby zwalczać i zapobiegać chorobie lokomocyjnej można także skorzystać z domowych sposobów. Warto dobrze przygotować siebie i swoje dziecko przed podróżą. Dobrym pomysłem jest podanie dziecku lekkiego posiłku, najlepiej bogatego w węglowodany. Podczas podróży warto także dbać o odpowiednie nawodnienie i częste przerwy w podróży, które zapewnią dostęp do świeżego powietrza. Dzieci podczas drogi powinny unikać patrzenia w ekrany i czytania książek, ponieważ może to wzmocnić objawy choroby lokomocyjnej. Oprócz tego można stosować opaski akupresurowe na chorobę lokomocyjną, lizaki imbirowe, czy nawet takie metody jak zaklejanie pępka, które choć nie mają potwierdzenia naukowego, zdobywają popularność jako sposób na chorobę lokomocyjną u dziecka.

Lek na chorobę lokomocyjną

Aby poradzić sobie z objawami związanymi z chorobą lokomocyjną należy wybrać skuteczny lek. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, zarówno tabletki na chorobę lokomocyjną, jak i syropy czy plastry, dlatego warto wiedzieć, co działa najlepiej, w jakiej sytuacji i dla kogo.

Tabletki na chorobę lokomocyjną są najczęściej wybieraną opcją. Są wygodne w użyciu i działają bardzo szybko. Najczęściej zawierają takie substancje czynne jak: 

  • dimenhydramina, która działa przeciwwymiotnie i uspokajająco,
  • cynaryzyna, wykorzystywana w leczeniu i zapobieganiu zawrotom głowy, a także przy nudnościach i wymiotach,
  • meklizyna, która skutecznie łagodzi objawy choroby lokomocyjnej i zawrotów głowy, działając przeciwhistaminowo i hamując sygnały z układu przedsionkowego do ośrodka wymiotnego.

Oprócz tych substancji, w składzie leków na chorobę lokomocyjną znajdziemy także wyciąg z imbiru, wyciąg z liści mięty pieprzowej, wyciąg z rumianu, witaminę B1 i B6 oraz kofeinę. Te substancje wspierają prawidłową pracę układu pokarmowego i wspomagają procesy trawienne, co przyczynia się do zachowania lepszego samopoczucia podczas podróży. Ponadto sprzyjają prawidłowemu funkcjonowaniu układu nerwowego, działają przeciwwymiotnie i uspokajająco, łagodząc wszelkie dolegliwości.

Wiele preparatów dostępnych jest bez recepty, ale niektóre, szczególnie te silniejsze, mogą wymagać konsultacji z lekarzem. Dla najmłodszych dostępne są tabletki na chorobę lokomocyjną dla dzieci, często w łagodniejszej dawce i formie do ssania lub rozpuszczania. Popularną opcją dla maluchów jest także syrop na chorobę lokomocyjną lub krople na chorobę lokomocyjną. Te dwa rozwiązania są idealne dla dzieci, które mają trudności z połykaniem tabletek.

lek na chorobę lokomocyjną

Skuteczny lek na chorobę lokomocyjną – co naprawdę działa?

Nie każdy organizm reaguje jednakowo, dlatego skuteczny lek na chorobę lokomocyjną powinien być dobrany indywidualnie. Dla niektórych najlepsze będą środki zawierające dimenhydraminę, która działa szybko i skutecznie, choć może wywołać senność. Inni preferują preparaty, które nie spowodują uczucia zmęczenia. Coraz większą popularność zdobywają też preparaty ziołowe oraz suplementy zawierające imbir, choć ich skuteczność bywa mniej przewidywalna. W aptekach dostępne są również leki w formie plastrów, które uwalniają substancję czynną przez skórę, co jest dobrą opcją na długie podróże, np. rejsy morskie. Należy jednak pamiętać, że nie każdy lek będzie odpowiedni dla dzieci, kobiet w ciąży czy osób przyjmujących inne preparaty, dlatego warto wcześniej skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem.

Warto także wiedzieć, jak stosować lek na chorobę lokomocyjną. Przede wszystkim, aby osiągnąć najlepszy efekt lek należy zażyć około 30-60 minut przed rozpoczęciem podróży. Nie można łączyć go z alkoholem lub środkami usypiającymi i należy pamiętać o przestrzeganiu zalecanej dawki.

Domowe sposoby na chorobę lokomocyjną

Choroba lokomocyjna potrafi skutecznie uprzykrzyć każdą podróż. Nudności, zawroty głowy, osłabienie czy zimne poty to typowe objawy tej dolegliwości. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, które pomagają skutecznie pozbyć się choroby lokomocyjnej – zarówno farmakologiczne jak i domowe.

Jak pozbyć się choroby lokomocyjnej?

Oprócz przyjęcia tradycyjnych leków na chorobę lokomocyjną, warto bliżej przyjrzeć się domowym sposobom. Jednym z szeroko stosowanych na tę dolegliwość roślin jest imbir. Imbir łagodzi mdłości i wspomaga trawienie. Można żuć świeży korzeń, pić napar z imbiru lub stosować suplementy w kapsułkach. Często pomaga także mięta i napar miętowy działający uspokajająco na żołądek. Innym domowym sposobem jest woda z cytryną, która orzeźwia i przy tym łagodzi mdłości. Podczas podróży dużo osób coraz częściej żuje gumę lub ssie landrynki, ponieważ te rytmiczne i powtarzające się ruchy pomagają łagodzić zawroty głowy. Podróżującym pomaga także świeże powietrze, dlatego warto wywietrzać pojazd lub robić krótki postoje.

Oprócz tych pomysłów warto wypróbować akupresurę. Opaski uciskowe, które można kupić w wielu aptekach i dużych sklepach stymulują konkretny punkt na naszym ciele, pomagając zredukować nudności bez efektów ubocznych. Duże znaczenie w zapobieganiu chorobie lokomocyjnej ma także odpowiednie miejsce w pojeździe. W samochodzie najlepiej siedzieć z przodu, w samolocie przy skrzydle, a na statku na środku. Warto także skupić swój wzrok na horyzoncie. Patrzenie w dal pomaga mózgowi zsynchronizować bodźce wzrokowe i błędnikowe, redukując objawy.

Bibliografia:

  1. Maciejewska B., Farmakoterapia zawrotów głowy lekiem złożonym – cynaryzyna z dimenhydraminą – w pytaniach i odpowiedziach, „Lekarz POZ”, t.10, nr 4, Warszawa 2024.
  2. Leung A. K., Hon K. L., Motion sickness: an overview, „Drugs in Context”, 8, 2019-9-4.
  3. Nunes C. P. et al., Clinical Evaluation of the Use of Ginger Extract in the Preventive Management of Motion Sickness, „Current Therapeutic Research”, 2020; 92: 100591.
  4. Brainard A., Gresham C., Prevention and treatment of motion sickness, „American Family Physician”, 2014; 90(1): 41–46.

Zależy Ci na dobrym prowadzeniu ciąży?
Kup pakiet Medyczny i zadbaj o zdrowie

Porównaj oferty najlepszych dostawców w Polsce