Badania na prawo jazdy – jak wyglądają?

Badania lekarskie na prawo jazdy są obowiązkową kontrolą, którą należy wykonać przed przystąpieniem do egzaminu, a nawet przed zapisem na kurs prawa jazdy. W wielu przypadkach jest to jedynie formalność, ale nadal może powodować stres. Czy wiesz, jak należy się przygotować do badania? Może zastanawiasz się, po co przyszłym kierowcom takie badania. Dowiedz się, jak wygląda badanie na prawo jazdy, gdzie można je przeprowadzić i ile kosztuje.

 1. Dlaczego badania lekarskie dla przyszłych kierowców mają znaczenie?
 2. Gdzie zrobić badania? I ile one kosztują?
 3. Badania na prawo jazdy – jak się przygotować?
 4. Jak wygląda badanie na prawo jazdy?
 5. Odnowienie prawa jazdy a badania

Dlaczego badania lekarskie dla przyszłych kierowców mają znaczenie?

Badania lekarskie na prawo jazdy są obowiązkową procedurą, którą wykonuje się przed egzaminem. Mają one sprawdzić ogólny stan zdrowia przyszłego kierowcy i jego predyspozycje do prowadzenia pojazdu. Jest to bardzo ważne badanie, ponieważ jazda samochodem wymaga wielu zdolności motorycznych, podzielności uwagi i dobrego zdrowia. Badanie lekarskie na prawo jazdy ma więc wykazać, że nie występują przeciwwskazania do prowadzenia pojazdu przez przyszłego kierowcę i że jego obecność na drodze będzie bezpieczna dla niego samego, innych kierowców oraz pieszych. Lekarz sprawdza, czy osoba ubiegająca się o prawo jazdy nie wykazuje cechy, schorzeń, czy przypadłości, które mogłyby negatywnie wpłynąć na prowadzenie przez niego pojazdu.

PKK a badania na prawo jazdy

Pamiętaj, że od 2013 roku obowiązują nowe zasady związane z zapisywaniem się na kurs prawa jazdy. Aby to wykonać, należy założyć Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Do założenia PKK oprócz zdjęcia, wniosku i oświadczeń, niezbędne jest również orzeczenie lekarskie wydane po badaniu. Z tego powodu, jeśli chcesz zapisać się na kurs prawa jazdy, musisz na początku wykonać badania na prawo jazdy i uzyskać pozytywne zaświadczenie. 

Gdzie zrobić badania? I ile one kosztują?

Badania na prawo jazdy muszą być wykonane przez lekarza posiadającego odpowiednie uprawnienia. Obecnie wiele szkół jazdy oferuje swoim kursantom badania, które odbywają się na terenie ośrodka, czasami nawet w cenie kursu. W niektórych przypadkach szkoły jazdy współpracują z przychodniami medycznymi, dlatego na badanie można dostać znaczny rabat. Z tego powodu warto dowiedzieć się, jak taka procedura przebiega w Twojej szkole jazdy. Jeśli jednak badania nie są organizowane w placówce, należy udać się do Ośrodka Medycyny Pracy. Tam, po ówczesnym umówieniu się na wizytę, można wykonać badania i uzyskać zaświadczenie. Koszt badania na prawo jazdy to około 200 złotych

Badania na prawo jazdy – jak się przygotować?

Badanie lekarskie na prawo jazdy nie wymaga specjalnych przygotowań. Wystarczy, że pacjent o umówionej godzinie zgłosi się do Ośrodka Medycyny Pracy. Mimo to, nie można zapomnieć o dokumentach i innych przedmiotach, które warto mieć ze sobą. Co należy ze sobą zabrać na badanie na prawo jazdy?

 • dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem PESE, może być to dowód osobisty, paszport, czy karta pobytu,
 • okulary lub soczewki, jeśli posiadasz wadę wzroku,
 • aparat słuchowy, jeśli posiadasz wadę słuchu,
 • stare prawo jazdy, jeśli przedłużasz termin ważności,
 • dokumentacja medyczna, jeśli ją posiadasz, szczególnie wyniki badań krwi, EKG, lub aktualne oświadczenia o stanie zdrowia, czy orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
 • karta konsultacji diabetologicznej, dla osób chorujących na cukrzycę,
 • karta konsultacji neurologicznej, dla osób z epilepsją. 

Jak wygląda badanie na prawo jazdy?

Badania na prawo jazdy są kluczowym elementem, który pozwala określić, czy przyszły kierowca jest w stanie prowadzić pojazd i czy jego zdrowie i osoba nie będzie odpowiednio zachowywać się na drodze. Podczas badania sprawdza się przede wszystkim narząd wzroku, słuchu, ruchu oraz równowagę. Ponadto, istotne jest również zdobycie informacji na temat zdrowia psychicznego kandydata na kierowcę. Całe badanie potwierdzić, że kierowca nie będzie stwarzał zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu oraz pieszych.

Badanie trwa zazwyczaj kilka lub kilkanaście minut. Na początku lekarz przeprowadza dokładny wywiad. Podczas niego uzyskuje informacje na temat historii chorobowej, zdrowia psychicznego, używek, uzależnień, przyjmowanych leków i ewentualnych schorzeń i chorób przewlekłych. Na tym etapie bardzo ważna jest szczerość przyszłego kierowcy, ponieważ wszelkie niedopowiedzenia mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo samego kandydata, jak i innych ludzi. Po wywiadzie lekarz przeprowadza badanie wzroku, które ma ocenić stan naszych oczu. Jeśli na stałe nosisz okulary lub soczewki pamiętaj, żeby mieć je podczas badania. Kolejnym krokiem jest badanie słuchu. Następnie lekarz sprawdza naszą równowagę i narząd ruchu. Często zdarza się także sprawdzenie pracy serca i układu oddechowego.

Po badaniu lekarz orzecznik wystawia swoją decyzję. Statystycznie rzadko zdarza się, że orzeczenie jest negatywne. W razie wątpliwości lekarz może zlecić kolejne badania, które rozjaśnią sytuację i umożliwią wystawienie pozytywnego orzeczenia.

badania na prawo jazdy

Odnowienie prawa jazdy a badania

Ważność badania jest bardzo długa. Do 2013 roku badanie wystarczyło przeprowadzić jednorazowo. Obecnie po zmianach w prawie, badanie lekarskie na prawo jazdy wydawane jest maksymalnie raz na 15 lat. Jest to jednak sytuacja indywidualna. Niektóre osoby np. ze względu na wiek, wadę wzroku lub inne schorzenia mogą być zmuszeni do częstszego wykonywania badań, ponieważ mają one krótszy termin ważności. 

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.