EKG Holter – wszystko, co musisz wiedzieć

Badanie holterowskie posiada wiele zalet w diagnozowaniu chorób, bądź zaburzeń pracy serca. Jest to całodobowy pomiar elektrokardiograficzny, który warto wykonać w wielu przypadkach. Ale jakie są konkretne wskazania do tego badania? W jaki sposób pacjent powinien się do niego przygotować i jak przebiega badanie EKG Holter? Odpowiedzi na wszystkie pytania uzyskasz po przeczytaniu tego artykułu.

 1. Czym jest badanie EKG Holter?
 2. Holter co to jest?
 3. EKG Holter – wskazania do badania
 4. Badanie holterowskie – przeciwwskazania
 5. Holter jak się ubrać?
 6. Czy przy holterze można nosić stanik?
 7. Przygotowanie i przebieg badania EKG Holter
 8. Czego nie można robić podczas badania EKG Holter?
 9. Badanie holterowskie – wyniki

Czym jest badanie EKG Holter?

Badanie EKG Holter to 24-godzinny zapis pracy serca. Potrzebę monitorowania rytmu serca przez całą dobę wykazał biofizyk Norman Holter – wynalazca tego urządzenia. Dzięki temu badaniu można wykryć schorzenia serca i rozpocząć odpowiednią drogę leczenia.   

Holter co to jest?

Wiele osób może zadawać sobie pytanie, co to jest holter. Holter to małe urządzenie medyczne, które monitoruje i rejestruje aktywność serca przez pewien okres. Najczęściej 24 lub 48 godzin. Holter to rodzaj przenośnego elektrokardiografu, który pacjent może nosić nieprzerwanie przez pewien czas, aby zarejestrować rytm serca w przeciągu całego dnia. Holter odnotuje pracę serca podczas snu, po przebudzeniu, w trakcie jedzenia, wysiłku i podczas pracy. Dzięki temu lekarz będzie miał pełen obraz rytmu serca, co pozwoli na wykrycie potencjalnych zaburzeń, diagnozę i wprowadzenie leczenia. Jest to często wykorzystywane narzędzie, gdy standardowe badanie EKG pokazuje niejasne wyniki.

Jak działa EKG holterowskie?

Urządzenie do badania serca, którym wykonuje się badanie Holtera, to aparat służący do ciągłego monitorowania i rejestracji rytmu serca. Badanie wykonuje się najczęściej jedną dobę, ale może być także przedłużone do 48 godzin. Aparat holterowski składa się z małego urządzenia, które jest podłączone do elektrod umieszczonych na klatce piersiowej pacjenta. EKG Holter umożliwia lekarzom analizę rytmu serca w czasie rzeczywistym, co pomaga w diagnozowaniu i leczeniu różnych chorób serca.

Czy badanie EKG Holter jest refundowane przez NFZ?

Badanie EKG Holter jest refundowany przez NFZ, a większość placówek medycznych w Polsce je oferuje. Jeśli jednak nie chcesz czekać w kolejce, możesz zdecydować się na wykonanie badania w ramach pakietu medycznego. Abonamenty zdrowotne Medipakiet oferują badania holterowskie i opiekę medyczną w każdej sytuacji.

EKG Holter – wskazania do badania

Badanie EKG za pomocą Holtera warto wykonać gdy:

 • podczas standardowego badanie EKG nie udało się wykryć zaburzeń pracy serca,
 • należy wykryć przyczynę omdlenia lub stanu przedomdleniowego, utraty przytomności, kołatania serca, 
 • należy monitorować rytm serca po zawale lub wszczepionym rozruszniku,
 • pacjent posiada wrodzone wady serca, wymagające stałej obserwacji i kontroli,
 • należy kontrolować chorobę wieńcową, chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze,
 • należy ocenić skuteczność prowadzonego leczenia farmakologicznego.

Badanie holterowskie – przeciwwskazania

EKG Holter jest badaniem, które pozwala ocenić pracę serca i wykryć nieprawidłowości. Badanie jest nieinwazyjne, dlatego może być wykonywane w większości sytuacji, jednak zgodnie z decyzją lekarz, czasami nie dojdzie do EKG. Wśród przeciwwskazania badania holterowskiego wymienia się głównie stany zagrożenia życia, ponieważ wymagają one szybszej opieki niż całodniowej badanie.

holter ekg

Przygotowanie i przebieg badania EKG Holter

Badanie Holter jest bezbolesne i wykonywane w komfortowych warunkach. Pacjent przed wizytą powinien dokładnie umyć klatkę piersiową i, jeśli występuje taka potrzeba, usunąć owłosienie z miejsc, w których będą znajdowały się elektrody. Zaleca się również niespożywanie alkoholu oraz kawy, a także powstrzymanie się od intensywnego wysiłku fizycznego. Należy również poinformować lekarza o spożywanych lekach i ich dawkowaniu. Przed rozpoczęciem badania do klatki piersiowej pacjenta przytwierdza się 3-5 elektrod, połączonych kablem z niewielkim urządzeniem monitorującym, który jest zamocowany na pasku. Holter nosi się przez 24 godziny. Ważne jest, aby zachowywać się tak jak zwykle, aby urządzenie mogło uzyskać najbardziej rzetelny obraz. Dobrą praktyką jest prowadzenie notatek. Można w nich zapisywać pory posiłków, ewentualnych wysiłków fizycznych, bóle, zdenerwowanie, czy zażywanie leków.

Czy badanie EKG Holtera jest bolesne?

Często przed badaniem pojawia się pytanie, czy EKG holterowskie jest bolesne. Na szczęście jest to test bezbolesny i bezinwazyjny, który nie powinien przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Jedynym minusem badania może być fakt, że przez cały okres jego trwania należy utrzymywać przyklejone do ciała elektrody, co może wiązać się z pewnym uczeniem dyskomfortu.

Przebieg badania EKG Holter

Holter jak się ubrać?

Podczas noszenia holtera ekg należy ubrać się wygodnie. Odzież nie może krępować ruchów, powodować dyskomfortu i zakłócać pracę urządzenia. Najlepszym wyborem są luźne ubrania, które minimalizują ryzyko zakłóceń pomiarów. Należy unikać zbyt ciasnej odzieży, która będzie niekomfortowa i może naciskać na elektrody holtera. Warto pamiętać, że oprócz elektrod, trzeba nosić ze sobą cały czas urządzenie rejestrujące pracę serca. U lekarza pacjenci mogą często otrzymać specjalną saszetkę, w której można przechowywać holter ekg, ale dobrym rozwiązaniem jest również noszenie ubrań z kieszeniami. 

Czy przy holterze można nosić stanik?

Kobiety, które zdecydowały się na badanie holterowskie, mogą zadawać sobie pytanie, czy przy holterze można nosić stanik. Zazwyczaj przy badaniu holter można nosić stanik. Powinien on być jednak wygodny i nie może utrudniać noszenia urządzenia i wpływać na dokładność jego pomiarów. W razie wszelkich wątpliwości warto jednak skonsultować się z lekarzem, który udzieli jasnej odpowiedzi.

czy przy holterze można nosić stanik

Czego nie można robić podczas badania EKG Holter?

Z uwagi na to, że badanie Holter trwa 24 godziny, rejestruje ono pracę serca przez wszystkie czynności wykonywane danego dnia. Podczas badania należy zachowywać się tak jak zazwyczaj, jednak jest kilka czynności, których kategorycznie nie można wykonywać podczas badania Holter. W trakcie badania EKG olter nie można się myć lub brać prysznica. Zamoczenie elektrod lub urządzenia uszkodzi je i przerwie badanie, ponieważ aparatura nie jest wodoodporna. Nie można również korzystać z koców lub poduszek elektrycznych, ponieważ mogłyby zakłócić pracę urządzenia i wpłynąć na wyniki. Poza tym, nie powinno się również przełączać lub wyłączać urządzenia, ponieważ w takim przypadku konieczne będzie powtórzenie badania.

Badanie holterowskie – wyniki

Interpretacja wyników badania holterowskiego wykonywana jest przez kardiologa, który na podstawie zapisanych danych, wcześniejszych badań i wywiadu lekarskiego, może podjąć kolejne kroki w sprawie diagnozy i leczenia. 

Jakie wyniki można uzyskać dzięki badaniu EKG Holter?

Badanie EKG Holter umożliwia zdobycie bardzo wielu informacji na temat stanu i zdrowia serca pacjenta. Wyniku Holtera EKG przewidują m.in. rzeczywisty zapis elektrokardiografii, który będzie bardzo pomocny przy diagnozie, czynność rytmu serca podczas wykonywania codziennych czynności, odpoczynku, stresu, aktywności fizycznej, czy podczas snu. Na skutek badania EKG Holter, wyniki mogą wskazać arytmię serca, skurcze dodatkowe, czy stany niedokrwienne serca. Wyniki Holtera EKG są również szeroko wykorzystywane do określania skuteczności leczenia chorób serca i działania stosowanych leków.

holter co to

Jak interpretować wyniki badania EKG Holter?

Interpretacją wyników badania EKG Holter zajmuje się wyłącznie lekarz, najlepiej doświadczony kardiolog. W ten sposób, rozumiejąc wyniki, będzie on mógł postawić jasną diagnozę, zaproponować odpowiednie leczenie, lub skierować pacjenta na dalsze badania diagnostyczne. 

Podczas interpretacji wyników EKG holterowskiego lekarz zwraca uwagę przede wszystkim na: normalny rytm serca i jego wszelkie odchylenia lub nieprawidłowości, obecność zaburzeń przewodzenia, które polegają na spowolnieniu lub całkowitym przerwaniu przewodzenia a obrębie komórkowego układu bodźcoprzewodzącego. Interpretacja wyników badania EKG holterowskiego pokaże także zmiany pracy serca w czasie, a także umożliwi zidentyfikowanie wszelkich zdarzeń arytmicznych. 

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.