Kawa kuloodporna – przepis, zalety i wady

Kawa kuloodporna, zwana także bulletproof coffee to stosunkowo nowy trend w świecie kawy. Stała się ona popularna w ostatnich latach wśród ludzi, którzy poszukują sposobów na zwiększenie swojej produktywności i energii, bez skoków cukru i kofeiny. Taka kawa jest ciekawym rozwiązaniem, które niesie za sobą zarówno korzyści, jak i wady, dlatego nie jest wskazana dla każdego. Dowiedz się, co to jest kawa kuloodporna, skąd wziął się na nią pomysł i jak ją przygotować. 

 1. Co to jest kawa kuloodporna?
 2. Skąd wzięła się kawa kuloodporna?
 3. Zalety i wady kawy kuloodpornej
 4. Kawa kuloodporna przepis

Co to jest kawa kuloodporna?

Kawa kuloodporna, czyli bulletproof coffee to popularny napój spożywany często przez osoby na diecie ketogenicznej lub zainteresowanych zdrowym stylem życia. Kawę kuloodporną przygotowuje się z dodatkiem oleju kokosowego, masła lub innego tłuszczu, a czasami także innych składników. Kawa kuloodporna ma wiele zalet zdrowotnych, w tym poprawę wydajności mózgowej, zwiększenie energii i wytrzymałości, a także pomaga w utracie wagi. Masło lub olej dodane do kawy zapewniają dawkę zdrowych tłuszczów, które pomagają w lepszym wchłanianiu kofeiny i wpływają pozytywnie na poziom energii przez dłuższy czas. Chociaż nie ma wystarczająco dużo badań, które potwierdziłyby korzyści zdrowotne kawy kuloodpornej, wielu ludzi twierdzi, że spożywanie jej pomaga im w koncentracji i redukcji uczucia zmęczenia.

Skąd wzięła się kawa kuloodporna?

Kawa kuloodporna pochodzi z diety bulletproof, którą stworzył i opracował Dave Asprey. Według niego bulletproof coffee jest o wiele zdrowsza od zwykłej kawy, ponieważ zawiera dodatkowe składniki, które mają pozytywny wpływ na organizm. Zgodnie z twórcą, kawy kuloodpornej powstała ona podczas jego pobytu w Tybecie. Asprey zauważył, że mnisi piją herbatę z dodatkiem masła, co daje im dodatkową energię. Ten pomysł bardzo mu się spodobał i po powrocie do Stanów Zjednoczonych stworzył swój własny przepis na bulletproof coffee

Zalety i wady kawy kuloodpornej

Kawa kuloodporna to stosunkowo nowe podejście do picia kawy, w którym dodaje się do niej tłuszcze, takie jak masło klarowane lub olej kokosowy. Takie połączenie ma na celu zwiększenie energii i poprawę funkcji poznawczych. Jednym z głównych korzyści picia kawy kuloodpornej są zawarte w niej tłuszcze. Spowalniają one wchłanianie kofeiny, co pozwala uniknąć gwałtownego skoku energii i zwiększa wydajność pracy mózgu. Dodatkowo bulletproof coffee może pomóc w utrzymaniu zdrowych poziomów cukru we krwi, a także zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Niestety, picie bulletproof coffee ma również swoje wady. Przede wszystkim, dodawanie tłuszczu do kawy oznacza, że ma ona znacznie więcej kalorii niż zwykła kawa. Może to prowadzić do nadwagi lub otyłości, jeśli nie jest spożywana umiarkowanie. Ponadto, niektórzy ludzie mogą doświadczać nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak zaburzenia trawienia, gdy jedzą tłuszcze w dużej ilości. Warto jednak pamiętać, że kawa kuloodporna nie jest odpowiednia dla każdego. Osoby z problemami trawiennymi, wysokim poziomem cholesterolu czy chorobami serca powinny skonsultować się ze specjalistą przed jej spożyciem. W każdym przypadku warto mieć umiar i pamiętać, że dieta powinna być zróżnicowana i opierać się na zdrowych produktach.

Podsumowując, bulletproof coffee ma wiele korzyści, takich jak zwiększenie energii i poprawa funkcji poznawczych, ale może też prowadzić do nadwagi i nieprzyjemnych skutków ubocznych. Ważne jest, aby pamiętać o umiarze i konsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że picie kawy kuloodpornej jest odpowiednie dla Twojego stylu życia i zdrowia.

kawa kuloodporna - zalety i wady

Kawa kuloodporna przepis

Kawa kuloodporna może być przygotowana w domu, a składniki można dostosować do swoich preferencji smakowych. Aby przygotować kawę kuloodporną, wystarczy zblendować świeżo parzoną kawę, masło lub olej kokosowy, a czasem także inne dodatki, takie jak kolagen lub cynamon.

Przepis na kawę kuloodporną jest prosty i znajdziemy go na stronie Dava Asprey’a. Jeśli nie wiesz jak przygotować bulletproof coffee, możesz posłużyć się poniższym przepisem. 

Przygotowanie kawy kuloodpornej zajmuje 5 minut. 

Potrzebne składniki:

 • Filiżanka świeżo zaparzonej kawy
 • 1-2 łyżeczki oleju MCT (średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe) lub oleju kokosowego
 • 1 łyżka niesolonego masła, lub masła ghee

Przygotowanie:

 1. Zaparz 1 filiżankę kawy.
 2. Dodaj kawę, olej i masło do blendera.
 3. Zblenduj przez 30 sekund lub aż wszystkie składniki dobrze się połączą i stworzą jeden gładki i kremowy napój.
 4. Przelej kawę do ulubionego kubka i ciesz się jego smakiem i wartościami odżywczymi.

Jedna filiżanka kawy kuloodpornej zawiera około 130 kcal i 25 gramów tłuszczu. 

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.