Glukometr – do ciego służy?

Glukometr stał się nieodłącznym elementem w walce z cukrzycą, potrzebnym do monitorowania poziomu cukru we krwi. Z glukometru może korzystać każdy, nie tylko pacjenci z cukrzycą. To precyzyjne urządzenie umożliwia szybkie i efektywne pomiary, i dlatego odgrywa kluczową rolę w codziennym zarządzaniu zdrowiem, dając użytkownikom kontrolę nad ich stanem. Sprawdź, jakie zalety mają glukometry, na jakie modele warto zwrócić uwagę i dowiedz się, jak działa glukometr, oraz jak go używać. Z naszą pomocą odkryjesz najpopularniejsze modele glukometrów, zobaczysz, gdzie kupić to urządzenie i sprawdzisz, ile kosztuje glukometr.

 1. Glukometr co to?
 2. Jak działa glukometr?
 3. Kto powinien korzystać z glukometru?
 4. Glukometr – zalety korzystania
 5. Jak mierzyć poziom glukozy?
 6. Gdzie kupić glukometr?
 7. Glukometr cena
 8. Glukometry dostępne na rynku

Glukometr co to?

Glukometr to przenośne urządzenie, które umożliwia szybki pomiar glukozy we krwi. Glukoza to jeden z podstawowych organicznych związków chemicznych, który jest głównym źródłem naszej energii. Glukoza pełni kluczową funkcję w procesie metabolizmu, dostarczając energii niezbędnej do funkcjonowania komórek. Bardzo ważna jest kontrola poziomu glukozy, ponieważ jej nadmiar lub niedobór może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Glukometry są wykorzystywane głównie przez osoby z cukrzycą do monitorowania codziennego stanu zdrowia, ale każdy może z nich korzystać w celach profilaktycznych. Jak działa glukometr? W celu wykonania pomiaru pobiera się niewielką ilość krwi, zazwyczaj z palca, a następnie umieszcza się ja na specjalnym teście w glukometrze. Jest to prosta, szybka i precyzyjna metoda kontroli poziomu glukozy.

Dlaczego pomiar poziomu glukozy jest istotny?

Pomiar poziomu glukozy ma kluczowe znaczenie dla zarządzania zdrowiem, szczególnie u cukrzyków, lub osób w grupie ryzyka cukrzycy. Pomiar glukozy pozwala regularnie monitorować stan pacjenta, a także umożliwia szybką reakcję na zmiany poziomu glukozy. Ponadto, daje to pacjentom informacje zwrotne na temat wpływu czynników zewnętrznych, takich jak dieta, aktywność fizyczna czy stres, na poziom cukru, co pozwala na lepszą kontrolę nad stylem życia. Co więcej, użycie glukometru umożliwia szybkie reagowanie w przypadku nagłych skoków poziomu glukozy, co jest istotne dla bezpieczeństwa.

pakiet medyczny

Jak działa glukometr?

Glukometr może działać na dwa sposoby przy użyciu dwóch różnych metod. Pierwsza z nich to pomiar fotochemiczny, czyli na podstawie stężenia światła odbijanego od paska z próbką krwi. Podczas tego pomiaru krew pacjenta umieszczana jest na specjalnym teście, następnie dochodzi do reakcji fotochemicznej, która powoduje wytworzenia sygnału świetlnego, którego intensywność jest proporcjonalna do stężenia glukozy w próbce krwi. W ten sposób oceniany jest pomiar glukozy we krwi. Drugą popularną metodą pomiaru poziomu glukozy we krwi jest metoda elektrochemiczna. Również w tym przypadku krew pacjenta umieszczana jest na specjalnym teście, a analiza poziomu glukozy odbywa się przy użyciu impulsu magnetycznego. Obie te metody są szybkie i precyzyjne, dlatego rzetelny wynik można otrzymać błyskawicznie.

Na każdy glukometr składa się kilka podstawowych części. Są to głównie: aparat do mierzenia poziomu glukozy, specjalny nakłuwacz oraz paski do testów, na które nanosi się krew do zbadania. Co ciekawe, na rynku znajdziemy także glukometry bezinwazyjne, tak zwana glukometry bezpaskowe, lub glukometry bez nakłuwania. Wykorzystują one specjalne skanery, co pozwala odczytać poziom cukru we krwi poprzez umieszczenie urządzenia przy najbardziej ukrwionych miejscach na skórze pacjenta. Dzięki tej metodzie pomiaru cukru nie trzeba za każdym razem nakłuwać skóry i wykorzystywać nowego paska testowego. Jest to więc bardzo wygodne rozwiązanie, które zyskuje sympatię wielu pacjentów.

Kto powinien korzystać z glukometru?

Glukometr to urządzenie wykorzystywane do kontroli poziomu glukozy we krwi, będzie więc szczególnie użyteczne u osób chorujących na cukrzycę. Regularne pomiary pozwalają na ścisłą kontrolę glikemii i dostosowywanie leczenia, w tym dawkowania insuliny lub doustnych leków przeciwcukrzycowych. Jest to podstawowe wyposażenie każdej osoby z cukrzycą, ponieważ umożliwia szybką reakcję, gdy widzimy, że poziom cukru jest nieprawidłowy. Glukometr może służyć także do regularnego monitorowania poziomu cukru w celu określenia skuteczności leczenie, np. przy prowadzeniu nowych leków.

Glukometr może być również stosowany profilaktycznie, u osób w grupie ryzyka cukrzycy, a także u każdego, kto chce zmierzyć swój poziom cukru. Ponadto glukometr przyda się kobietom w ciąży, ze względu na ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej. W ten sposób można będzie sprawdzać poziom cukru, aby kontrolować wpływ cukrzycy na zdrowie matki i rozwój płodu. Z glukometru można również skorzystać przy zmianie diety, aby ocenić wpływ zmian żywieniowych na poziom glukozy. Urządzenie sprawdzi się również przy takich chorobach jak nadciśnienie, różne schorzenia układu mięśniowo-sercowego, nadwaga, czy choroba Hashimoto.

glukometr cena

Glukometr – zalety korzystania

Glukometr to bardzo powszechnie wykorzystywane urządzenie medyczne, które przydaje się wielu pacjentom. Dokonuje ono pomiaru glukozy we krwi i pozwala na regularne monitorowanie stanu zdrowia. Glukometr posiada szereg zalet, dlatego warto im się przyjrzeć:

 • Kontrola poziomu glukozy – Glukometr umożliwia pacjentom stałe monitorowanie poziomu cukru i kontrolę glikemii. Jest to niezbędne dla osób z cukrzycą, które nieustannie muszą sprawdzać poziom glukozy i utrzymywać go na odpowiednim poziomie.
 • Dostosowanie do leczenia – Informacja na temat poziomu cukru w trakcie dnia może posłużyć lekarzom jako wskazówka na temat dawkowanie insuliny, czy leków przeciwcukrzycowych. Jest to ważne w celu indywidualizacji planu leczenia pacjenta.
 • Monitorowanie wpływu zmian na stan zdrowia – Glukometr pozwala ocenić wpływ zmian w diecie, aktywności fizycznej, czy innych elementów na poziom cukru. Może być to wykorzystane w celu śledzenia skutków zmian wprowadzonych w życie lub kontrolowania swojego stylu życia.
 • Wczesne wykrycie chorób – Regularne pomiary pozwalają na wczesne wykrywanie zarówno podwyższonego, jak i obniżonego poziomu glukozy. To istotne dla uniknięcia skrajnych stanów hiperglikemii i hipoglikemii, które mogą być groźne dla zdrowia.
 • Obserwacja poziomu cukru w ciąży – Korzystanie z glukometru jest istotne również dla kobiet w ciąży, które w tym okresie mogą zachorować na cukrzycę ciążową. Urządzenie będzie więc dobrym narzędziem do kontroli poziomu cukru.
 • Dostępność wyników – Glukometry dostarczają wyniki pomiarów niemal natychmiast, co pozwala na szybką reakcję na zmiany w poziomie glukozy. 
 • Łatwość w użyciu – Glukometry to łatwe w obsłudze urządzenie, które są wygodne dla pacjentów i bardzo proste w obsłudze, dzięki czemu każdy może z nich skorzystać. 
 • Przenośny charakter – Dużą zaletą glukometrów jest ich przenośny charakter. Dzięki temu można zabrać je ze sobą wszędzie i łatwo i szybko dokonać pomiaru.
Glukometr zalety

Jak mierzyć poziom glukozy?

Pomiar poziomu glukozy za pomocą glukometru to stosunkowo prosty proces, który można przeprowadzić samodzielnie w domu. Warto jednak znać wszystkie kroki, aby pomiar przeszedł sprawnie i bezboleśnie:

 1. Przygotowanie – Pierwszym krokiem pomiaru poziomu glukozy przy użyciu glukometru jest umieszczenie paska testowego w glukometrze.
 1. Nakłucie – Drugim krokiem jest nakłucie nakłuwaczem opuszka palca. Warto pamiętać, aby cały proces przebiegał z zachowaniem zasad higieny.
 1. Wykorzystanie paska testowego – Później należy umieścić kroplę krwi na teście glukometru zgodnie z zaleceniami producenta.
 1. Odczytanie wyniku – Po nałożeniu krwi należy poczekać na wynik. Będzie to trwało od kilku sekund do kilku minut, w zależności od modelu urządzenia. Po tym czasie można już odczytać wynik.
 1. Interpretacja i zapisanie wyniku – Wynik pomiaru wyrażony będzie w jednostkach mmol/l lub mg/dl, w zależności od ustawień urządzenia. Warto go zapisać w swoim dzienniczku, aby stale monitorować poziom glukozy. 

Ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta glukometru oraz korzystanie z odpowiednich testowych pasków i igieł. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących pomiaru lub wyników zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Gdzie kupić glukometr?

Glukometry są powszechnie dostępne w aptekach, sklepach medycznych, a także w niektórych supermarketach. Ponadto, można je zakupić w sklepach internetowych, w tym w specjalistycznych sklepach online oraz na stronach producentów. Przed zakupem warto zapytać o opinię farmaceuty lub lekarza w celu wyboru odpowiedniego modelu zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

Glukometr cena

Ile kosztuje glukometr? Ceny glukometrów mogą się różnić w zależności od marki, modelu, dodatkowych funkcji. W przypadku podstawowych modeli ceny zaczynają się od około 50 złotych, a bardziej zaawansowane modele będą kosztować około 200 zł. Warto pamiętać, że lancety, czyli nakłuwacze do glukometru i testy paskowe to akcesoria jednokrotnego użytku, dlatego należy je wymieniać za każdym razem, gdy dokonujemy pomiaru. Z tego powodu do ceny glukometru należy doliczyć dodatkową kwotę, która uwzględniać będzie te akcesoria.

Przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić dostępność modeli w różnych punktach sprzedaży, porównać ceny i skonsultować się z profesjonalistą w celu uzyskania dodatkowych informacji.

Glukometr

Glukometry dostępne na rynku

Na rynku dostępnych jest wiele glukometrów, które umożliwiają skuteczne monitorowanie poziomu glukozy we krwi. Różnorodność dostępnych modeli pozwala użytkownikom wybrać urządzenie, które najlepiej odpowiada ich potrzebom i preferencjom. Poznaj jedne z najpopularniejszych modeli glukometrów.

Glukometr Accu-Chek

Accu-Chek to renomowana marka oferująca precyzyjne glukometry. Urządzenia tej marki charakteryzują się prostą obsługą, szybkim czasem pomiaru i dokładnością wyników. Wiele modeli Accu-Chek posiada dodatkowe funkcje ułatwiające codzienną kontrolę poziomu glukozy. Są to urządzenia o ciekawych funkcjach, które charakteryzują się różnorodnością modeli i są odpowiednie dla pacjentów w każdym wieku.

Glukometr Contour Plus

Contour Plus wyróżnia się precyzyjnymi pomiarami, nowoczesnym designem oraz łatwością obsługi. Glukometr Contour Plus często oferuje dodatkowe funkcje, takie jak pamięć wyników czy podświetlany wyświetlacz, co zwiększa wygodę użytkowania. Dodatkowo glukometr można podłączyć do komputera przy użyciu kabla USB i skorzystać z dedykowanej platformy, która umożliwia zapisywanie i monitorowanie wyników.

Glukometr One Touch Select Plus

One Touch Select Plus to glukometr zaprojektowany z myślą o łatwości użycia. Posiada prosty interfejs, duży i czytelny ekran, oraz możliwość przechowywania danych z wielu pomiarów. To rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie prostotę i funkcjonalność. Glukometr podaje wynik już w 5 sekund, więc działa szybko i sprawnie, ale także dokładnie.

Glukometr iXell

iXell to glukometr charakteryzujący się nowoczesnym podejściem do pomiaru poziomu glukozy. Wykorzystuje on metodę pomiaru biosensorycznego, a wynik dostępny jest po 7 sekundach. Glukometr iXell umożliwia przechowywanie wyników pomiarów wraz z datą i godziną i jest to bezpieczne i wygodne urządzenie.

Sensor Freestyle Libre

Freestyle Libre to innowacyjne rozwiązanie umożliwiające pomiar glukozy bez konieczności nakłuwania palca. Wykorzystuje sensor umieszczony pod skórą, który dostarcza ciągłe dane o poziomie glukozy. To bezinwazyjne rozwiązanie zyskuje na popularności ze względu na wygodę użytkowania.

Każdy z tych glukometrów ma swoje unikalne cechy, dostosowane do różnych preferencji i potrzeb użytkowników. Wybór odpowiedniego modelu może znacząco ułatwić monitorowanie i zarządzanie poziomem glukozy we krwi.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.