Kalkulator BMI – wzór, wady i zalety

Kalkulator BMI, czyli Body Mass Index, to wskaźnik masy ciała, który oblicza się na podstawie stosunku masy ciała do wzrostu. Wartości BMI mogą wskazywać na wygłodzenie, wychudzenie, niedowagę, prawidłową masę ciała, nadwagę lub otyłość. Jest to więc bardzo prosta metoda pozwalająca na wgląd w ogólną kondycję zdrowotną. Kalkulator BMI może być wykorzystywany na porządku dziennym, szczególnie w celu szybkiej oceny i monitorowania zdrowia i masy ciała. Kalkulator BMI jest bardzo łatwy w użyciu i zapewnia natychmiastowe wyniki, jednak należy pamiętać, że nie jest jedynym wskaźnikiem oceny naszej masy ciała i nie zawsze jego wynik będzie rzetelny. Jeśli chcesz poznać wszystkie zalety i wady kalkulatora BMI, a także pragniesz dowiedzieć się, jak i kiedy z niego korzystać, odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz poniżej.

 1. BMI co to jest?
 2. Kalkulator BMI
 3. Jak obliczyć BMI?
 4. BMI normy
 5. Kalkulator BMI zalety
 6. Jakie są wady BMI?

BMI co to jest?

BMI, czyli Body Mass Index, to narzędzie, które służy do oceny masy ciała. Jego podstawowym zadaniem jest określenie stopnia prawidłowości, nadmiaru lub niedomiaru masy ciała u osób dorosłych. BMI bierze pod uwagę wagę i wzrost i stanowi prosty sposób monitorowania zdrowia i ryzyka związanego z otyłością lub wychudzeniem, które wiążą się z występowaniem wielu chorób przewlekłych np. cukrzycy, chorób serca, nadciśnienia tętniczego, czy nowotworów. Warto jednak pamiętać, że BMI ma swoje ograniczenia i nie w każdej sytuacji wynik badania kalkulatorem BMI będzie rzetelny.

pakiet medyczny

Wskaźnik BMI

Wskaźnik BMI pomaga przy ocenie stanu odżywienia i identyfikacji nadwagi, otyłości, niedowagi lub wychudzenia. Ogólnie przyjmuje się, że wskaźnik BMI w przedziale od 18,5 do 24,9 oznacza prawidłową masę ciała. Wartości poniżej 18,5 sugerują niedowagę, natomiast wartości powyżej 24,9 mogą wskazywać na nadwagę lub otyłość, w zależności od konkretnej wartości.

Kalkulator BMI

Kalkulator BMI służy do obliczenia wskaźnika masy ciała, czyli BMI. Jest to prosty sposób, aby śledzić swoje postępy w dbaniu o zdrowie i formę fizyczną. Kalkulatory BMI znajdziemy na wielu stronach internetowych, a każdy z nich ma taki sam sposób działania. Po wpisaniu swojej wagi w kilogramach i swojego wzrostu w centymetrach otrzymujemy wynik liczbowy. Otrzymana wartość pozwala na klasyfikację stanu odżywienia według określonej skali. Kalkulator BMI jest przydatnym narzędziem w profilaktyce zdrowotnej, ponieważ pozwala szybko i łatwo ocenić stan odżywienia. Używa się go także w celach diagnostycznych, monitorowania postępów w procesie odchudzania lub przybierania na wadze oraz w opracowywaniu planów żywieniowych i programów treningowych.
Kalkulator BMI

BMI kalkulator dokładny

Szukając wskaźnika masy ciała, użytkownicy często oczekują najdokładniejszego kalkulatora. Należy jednak pamiętać, że każdy kalkulator wykorzystuje ten sam podstawowy wzór: waga w kilogramach podzielona przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu, i z tego powodu wynik tego obliczenia za każdym razem będzie taki sam. Różnice między kalkulatorami mogą jednak dotyczyć interfejsu i łatwości w użyciu a czasami także funkcji dodatkowych. Jeśli szukasz dokładnego kalkulatora BMI, warto wybrać rzetelną i polecaną stronę internetową, która jest dobrze oceniana i zbiera pozytywne opinie użytkowników.

Jak obliczyć BMI?

Do obliczenia wskaźnika masy ciała (BMI) potrzebne są dwie podstawowe informacje: masa ciała i wzrost. Jeśli nie chcesz korzystać z kalkulatora BMI online, możliwe jest samodzielne sprawdzenie swojego BMI. Pierwszym krokiem jest zmierzenie masy ciała i swojego wzrostu. Następnie wystarczy podnieść wartość wzrostu w metrach do kwadratu i podzielić masę ciała przez ten wynik. W ten sposób otrzymaną wartość należy porównać z kategoriami BMI:

 • BMI poniżej 16,0 – wygłodzenie
 • BMI od 16,1 do 16,9 – wychudzenie
 • BMI od 17,0 do 18,5 – niedowaga
 • BMI od 18,6 do 24,9 – waga prawidłowa
 • BMI od 25,0 do 29,9 – nadwaga
 • BMI od 30,0 do 34,9 – otyłość I stopnia
 • BMI od 35,0 do 39,9 – otyłość II stopnia
 • BMI powyżej 40,0 – otyłość III stopnia

Warto pamiętać, że BMI jest tylko jednym z wielu wskaźników oceny stanu zdrowia. Nie uwzględnia on rozkładu tkanki tłuszczowej i mięśniowej, dlatego może nie być idealnym miernikiem dla niektórych osób, takich jak sportowcy o dużej masie mięśniowej. Zawsze najlepiej jest skonsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek obaw związanych ze zdrowiem.

BMI wzór

Wzór na obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI) jest dość prosty i obejmuje podzielenie masy ciała przez kwadrat wzrostu. Matematycznie wygląda to następująco:

BMI = masa (w kilogramach)/wzrost do kwadratu (w metrach)

Wzór BMI pozwala na uzyskanie liczbowej wartości, która pomaga w klasyfikacji stanu odżywienia na podstawie masy ciała i wzrostu.

Wzór BMI

BMI normy

Aby skutecznie korzystać ze wskaźnika BMI, należy poznać normy, do których porównujemy otrzymywany przez nas wynik. Poznaj normy BMI i ich interpretacje:

 • BMI poniżej 16,0 – Wygłodzenie – Taki wynik oznacza skrajnie niską masę ciała w stosunku do wzrostu. Osoby z takim BMI mogą cierpieć na niedożywienie, osłabienie organizmu i inne problemy zdrowotne.
 • BMI od 16,1 do 16,9 – Wychudzenie – Jeśli wynik BMI wskazuje na wychudzenie, może pojawić się osłabienie układu immunologicznego, brak energii i zaburzenia związane z niedoborami składników odżywczych.
 • BMI od 17,0 do 18,5 – Niedowaga – Niedowaga może prowadzić do osłabienia, zmęczenia, niedoborów witamin i minerałów oraz różnych problemów zdrowotnych.
 • BMI od 18,6 do 24,9 – Waga prawidłowa – Jest to optymalny wynik, który wskazuje na prawidłową masę ciała w stosunku do wzrostu. Osoby z prawidłowym BMI zazwyczaj mają mniejsze ryzyko chorób serca, cukrzycy i innych schorzeń związanych z nieprawidłową masą ciała.
 • BMI od 25,0 do 29,9 – Nadwaga – Taki wynik wskazuje na nieznaczne przekroczenie normy dla prawidłowej masy ciała. Przy nadwadze może wystąpić ryzyko cukrzycy, chorób serca, czy nadciśnienia tętniczego. 
 • BMI od 30,0 do 34,9 – Otyłość I stopnia – Osoby z otyłością I stopnia są bardziej narażone na choroby serca, udary mózgu, problemy związane z układem krążenia i inne powikłania zdrowotne.
 • BMI od 35,0 do 39,9 – Otyłość II stopnia – Jeśli wynik BMI wskazuje na otyłość II stopnia, jest to znaczne przekroczenie normy dla prawidłowej masy ciała. Z takim wynikiem wiąże się duże ryzyko wystąpienia poważnych chorób.
 • BMI powyżej 40,0 – Otyłość III stopnia – Jest to skrajnie wysoki i nieprawidłowy wynik, a otyłość III stopnia może znacznie utrudniać prawidłowe funkcjonowanie i prowadzić do rozwoju wielu chorób przewlekłych.

BMI kalkulator wiek

Kalkulator BMI nie uwzględnia wieku, ponieważ wskaźnik masy ciała jest obliczany na podstawie wzrostu i wagi ciała. Natomiast BMI u dzieci jest miarą stosunku masy ciała do wzrostu, która jest używana do oceny czy dziecko ma prawidłową masę ciała jak na swój wiek i wzrost. BMI dla dzieci i młodzieży oblicza się w nieco inny sposób niż BMI dla dorosłych, ponieważ wiek jest czynnikiem, który należy brać pod uwagę. Przy BMI dla dzieci warto również zwrócić uwagę na siatkę centylową, która pomoże w interpretacji wyniku.

Oblicz BMI

Kalkulator BMI zalety

Kalkulator BMI nie bez powodu jest jednym z najczęściej używanych narzędzi do obliczenia prawidłowej masy ciała. Wśród jego głównych zalet wymienia się takie cechy jak:

 • Prostota w użyciu – Kalkulator BMI jest bardzo prosty w obsłudze i nie wymaga specjalnej wiedzy, umiejętności, czy narzędzi. Wystarczy podać swoją wagę i wzrost, a kalkulator automatycznie obliczy wskaźnik masy ciała, który później porównujemy z przedstawionymi normami.
 • Szybkość i wygoda – Kalkulatory BMI są bardzo łatwo dostępne, a w internecie znajdziemy wiele z nich. Ich obsługa jest szybka, ponieważ zajmuje tylko chwilę, a wynik otrzymujemy od razu. 
 • Monitorowanie stanu zdrowia – Sprawdzanie swojego wskaźnika masy ciała za pomocą kalkulatora BMI pozwala na regularne monitorowanie wagi i sprawdzanie swoich postępów. W ten sposób można szybko reagować, jeśli wskaźnik masy ciała wykracza poza prawidłowy zakres normy.
 • Ostrzeżenie przed niedowagą i nadwagą – Dzięki kalkulatorowi BMI możliwe jest zidentyfikowanie nadwagi lub niedowagi. Takie stany mogą znacząco wpływać na nasze zdrowie i zwiększać ryzyko wystąpienia wielu chorób. Z tego powodu kalkulator BMI może służyć jako sygnał alarmowy oznaczający konieczność wprowadzenia zmian w swoim stylu życia.
BMI wady i zalety

Jakie są wady BMI?

Mimo że wskaźnik masy ciała (BMI) jest powszechnie stosowanym narzędziem do oceny masy ciała, istnieją pewne ograniczenia i wady, które należy wziąć pod uwagę przy użyciu kalkulatora BMI:

 • Brak uwzględnienia składu ciała – BMI nie uwzględnia proporcji masy mięśniowej, tkanki tłuszczowej i kości. Oznacza to, że osoby o wysokim poziomie mięśni mogą być uznane za nadwagę lub otyłość, mimo że mają niski poziom tkanki tłuszczowej. Może to dotyczyć szczególnie sportowców i osób aktywnych fizycznie, którym tak naprawdę nie grozi nadwaga, czy otyłość.
 • Nieodpowiednie dla osób o nietypowej budowie ciała – Osoby o nietypowej budowie ciała, takie jak osoby bardzo wysokie lub bardzo niskie, mogą otrzymać niewłaściwe wyniki BMI, ponieważ wskaźnik ten nie uwzględnia różnic indywidualnych.
 • Brak uwzględnienia innych czynników – Kalkulator BMI nie uwzględnia takich czynników jak dieta, aktywność fizyczna, czy występowanie innych chorób.
 • Niejednoznaczny wynik – Kalkulator BMI oblicza wskaźnik masy ciała. Warto jednak pamiętać, że nie każdy wzrost wagi musi oznaczać zwiększenie ryzyka wystąpienia choroby. Niektóre schorzenia rzeczywiście mają związek z wystąpieniem chorób przewlekłych, jednak nie jest to zasada. Przykładem mogą być tu np. kobiety w ciąży. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że nie tylko waga, ale także rozmieszczenie tłuszczu na ciele może mieć znaczenie przy obecności niektórych chorób.

BMI jest więc dobrym narzędziem na ogólne sprawdzenie naszej masy ciała, nie można jednak korzystać jedynie z kalkulatora BMI. Aby rzetelnie ocenić swoją masę ciała, należy wziąć pod uwagę także inne czynniki, aby uzyskać dokładniejszy obraz naszego stanu zdrowia.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.