Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych

Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych jest podstawą zachowania zdrowia. Choroby, takie jak choroba wieńcowa, zawał serca, udar mózgu czy miażdżyca, stanowią poważne zagrożenie dla naszego życia i dobrej kondycji fizycznej. Są one bardzo powszechne na całym świecie, a w Polsce w 2021 roku choroby krążenia odpowiadały za 35% zgonów w naszym kraju. Dlatego tak ważne jest podejmowanie działań profilaktycznych, które zmniejszają ryzyko ich wystąpienia. Zdrowy styl życia, w tym odpowiednia dieta, regularna aktywność fizyczna, unikanie palenia tytoniu i zarządzanie stresem, są kluczowe dla profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych. Dbanie o prawidłowe ciśnienie krwi, kontrola poziomu cholesterolu i regularne badania kontrolne również odgrywają istotną rolę. Przez podejmowanie świadomych decyzji dotyczących zdrowia serca, możemy skutecznie chronić nasze serce i zapewnić sobie długoterminowe dobrostan.

 1. Choroby sercowo-naczyniowe – co to?
 2. Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych
 3. Monitorowanie czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych
 4. Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych a badania
 5. Rola zdrowego stylu życia w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych
 6. Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych a dieta

Choroby sercowo-naczyniowe – co to?

Choroby sercowo-naczyniowe to grupa schorzeń dotykających serce i naczynia krwionośne. Są to bardzo poważne choroby, które odpowiadają za ponad połowę przedwczesnych zgonów w całej Europie. Choroby sercowo-naczyniowe dotykają zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Najczęstsze choroby sercowo-naczyniowe to:

 • Choroba wieńcowa – Jest to stan, w którym tętnice wieńcowe, które dostarczają krew do serca, są zwężone lub zablokowane przez blaszki miażdżycowe. Powoduje to niedotlenienie mięśnia sercowego i objawy, takie jak ból w klatce piersiowej (dławica piersiowa) lub zawał serca.
 • Nadciśnienie tętnicze – Jest to stan, w którym ciśnienie krwi w tętnicach jest podwyższone. Długotrwałe nadciśnienie tętnicze może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych, serca, nerek i innych narządów, zwiększając ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych.
 • Choroba zakrzepowo-zatorowa – Jest to stan, w którym tworzą się skrzepliny krwi (zakrzepy), które mogą blokować krążenie krwi w tętnicach i żyłach. Jeśli zakrzep przeniesie się do serca, mózgu lub innych narządów, może spowodować zawał serca, udar mózgu lub inne poważne powikłania.
 • Niewydolność serca – Jest to stan, w którym serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi do zaspokojenia potrzeb organizmu. Powoduje to osłabienie organizmu, duszność, obrzęki, zmęczenie i inne objawy.

Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych

Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych jest fundamentalnym elementem zachowania zdrowia. Składa się na nią: monitorowanie czynników ryzyka, regularne przeprowadzenie badań i prowadzenie zdrowego stylu życia. Profilaktyka ma na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia chorób i uniknięcie ewentualnych powikłań. To jednak nie tylko uchronienie się przed chorobą, ale także ogólna poprawa życia, zdrowia i samopoczucia każdego dnia. Dzięki profilaktyce pacjenci mogą ograniczyć koszty leczenia, które wzrastają z każdym kolejnym rokiem. Prewencja zdrowotna może zmniejszyć zapotrzebowanie na kosztowne interwencje medyczne, takie jak leczenie operacyjne czy długotrwała rehabilitacja. Profilaktyka i świadomość zdrowotna to lepsze jutro dla Ciebie i Twojej rodziny, dlatego warto stosować się do jej zasad.

Monitorowanie czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych

Czynniki ryzyka są różnymi elementami, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Istnieją czynniki niemodyfikowalne. Należą do nich: wiek, płeć, choroby współistniejące i obciążenie rodzinne. Zazwyczaj ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych wzrasta wraz z wiekiem. Tak samo, kobiety są bardziej narażone na tego typu choroby, niż mężczyźni. Dodatkowo osoby, u których historia rodzinna związana jest z takimi chorobami, są bardziej podatne na choroby serca i układu krążenia. Ponadto, z chorobami sercowo-naczyniowymi związane są choroby współistniejące np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, czy inne choroby.

Wiele z tych czynników można kontrolować i modyfikować, co umożliwia skuteczną profilaktykę tych chorób. Oto kilka ważnych czynników ryzyka związanych z chorobami sercowo-naczyniowymi:

 • Palenie tytoniu – Palenie papierosów jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Substancje toksyczne obecne w dymie tytoniowym uszkadzają ściany naczyń krwionośnych, przyczyniając się do miażdżycy i zwiększonego ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej, zawału serca i udaru mózgu.
 • Wysoki poziom cholesterolu – Wysoki poziom cholesterolu LDL (zwanego “złym” cholesterolu) w organizmie może prowadzić do tworzenia się blaszek miażdżycowych w tętnicach, co zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
 • Otyłość i nadwaga – Nadmierna masa ciała, zwłaszcza wokół talii, jest powiązana z większym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, w tym choroby wieńcowej, nadciśnienia tętniczego i cukrzycy typu 2.
 • Niezdrowa i niezbilansowana dieta – Spożywanie dużej ilości tłuszczów nasyconych, cholesterolu, soli i cukru może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Zbyt mała ilość spożywanych owoców, warzyw, pełnoziarnistych produktów zbożowych i ryb bogatych w kwasy omega-3 może także przyczyniać się do rozwoju tych chorób.
 • Brak aktywności fizycznej – Osoby prowadzące siedzący tryb życia i nieangażujące się regularnie w aktywność fizyczną mają większe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Regularna aktywność fizyczna wzmacnia serce, poprawia kondycję tlenową organizmu, kontroluje ciśnienie krwi i reguluje poziom cholesterolu.
 • Stres – Długotrwały stres może mieć negatywny wpływ na serce i naczynia krwionośne, zwiększając ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.
Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych - czynniki ryzyka

Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych a badania

W celu profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych istnieje kilka badań i testów, które mogą być przeprowadzane. Należą do nich:

 • Pomiar ciśnienia krwi – Regularne pomiary ciśnienia krwi mogą pomóc we wczesnym wykrywaniu nadciśnienia tętniczego, które jest czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Badanie ciśnienia krwi jest proste, nieinwazyjne i może być wykonywane nawet w domu.
 • Badanie poziomu cholesterolu – Oznaczanie poziomu cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i HDL oraz triglicerydów, mogą dostarczyć informacji na temat poziomu lipidów we krwi. Warto wiedzieć, że wysoki poziom cholesterolu, zwłaszcza LDL, jest powiązany z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.
 • Test tolerancji glukozy – Badanie poziomu glukozy we krwi może pomóc w wykrywaniu cukrzycy lub stanów przedcukrzycowych, które są powiązane z większym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.
 • EKG – Jest to nieinwazyjne badanie, które rejestruje aktywność serca. EKG może pomóc w diagnozowaniu różnych problemów sercowych, np. zaburzeń rytmu serca czy niedokrwienia.
 • Echo serca – Jest to ultrasonograficzne badanie serca, które ocenia jego strukturę, funkcję pompy sercowej oraz przepływ krwi wewnątrz serca i przez zastawki serca. Echo serca może wykrywać wady serca, niewydolność serca i inne zmiany sercowe.
 • Test na obecność markerów sercowych – Podwyższone poziomy określonych markerów sercowych mogą wskazywać na uszkodzenie serca, takie jak zawał serca. Badania te są przydatne w wykrywaniu i monitorowaniu stanów nagłych.
 • Badanie naczyń krwionośnych – Badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa, mogą być stosowane w celu oceny stanu naczyń krwionośnych i wykrywania ewentualnych zwężeń, zakrzepów czy innych zmian.

Oprócz wykonywania odpowiednich badań ważna jest również ich regularność. Dzięki wcześniejszemu wykryciu ewentualnych nieprawidłowości lub czynników ryzyka możliwe jest podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych, zmiany stylu życia lub rozpoczęcie leczenia, co może znacznie zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Pamiętaj, również, że zestaw badań profilaktycznych zależy od każdego indywidualnie. Warto skonsultować się z lekarzem w celu dobrania badań, które uwzględnią potrzeby każdego pacjenta.

Rola zdrowego stylu życia w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych

Podstawą profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych jest prowadzenie zdrowego stylu życia. Świadome wybory żywieniowe, regularna aktywność fizyczna, rezygnacja z palenia tytoniu i skuteczne zarządzanie stresem mają ogromne znaczenie dla utrzymania zdrowego serca. Dbanie o te aspekty życia może znacznie zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, poprawić ogólną kondycję fizyczną i jakość życia. Warto inwestować w zdrowy styl życia jako najważniejszą formę profilaktyki sercowo-naczyniowej, ponieważ to długoterminowe korzyści dla zdrowia, które przekładają się na lepsze samopoczucie i dłuższe, pełniejsze życie.

Jednym z najważniejszych aspektów zdrowego stylu życia jest zrównoważona dieta. Zaleca się spożywanie różnorodnych pokarmów, bogatych w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude białka i zdrowe tłuszcze. Dieta powinna być uboga w nasycone tłuszcze, cholesterol i sól, a jednocześnie bogata w błonnik, składniki odżywcze i przeciwutleniacze. Spożywanie ryb bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3, takich jak łosoś czy śledź, może przynieść dodatkowe korzyści dla zdrowia serca.

Regularna aktywność fizyczna jest kluczowa dla utrzymania zdrowego serca. Aktywność aerobowa, takie jak bieganie, pływanie, jazda na rowerze czy szybki marsz, wzmacnia serce, poprawia krążenie krwi i reguluje poziom cholesterolu. Zaleca się przynajmniej 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej w tygodniu. Dodatkowo ważne jest również wzmocnienie mięśni za pomocą treningu siłowego.

Unikanie palenia tytoniu jest niezwykle istotne dla zdrowia serca. Papierosy zawierają szereg substancji toksycznych, które uszkadzają ściany naczyń krwionośnych, zwiększając ryzyko miażdżycy, zawałów serca i innych powikłań sercowo-naczyniowych. Rzucenie palenia to jedno z najważniejszych kroków w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym.

Stres ma również istotny wpływ na zdrowie serca. Długotrwały stres może podnosić ciśnienie krwi, zwiększać ryzyko arytmii serca i prowadzić do niezdrowych nawyków. Dlatego ważne jest rozważanie skutecznych technik zarządzania stresem. Warto stosować medytację, głębokie oddychanie, regularną aktywność fizyczna i dbanie o dobrą jakość snu.

Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych a dieta

Dieta odgrywa kluczową rolę w naszym życiu. Dostarcza ona składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, regeneracji tkanek, metabolizmu, układu odpornościowego i wielu innych procesów fizjologicznych. Spożywanie zróżnicowanych i zbilansowanych posiłków pomaga obniżyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, otyłości, cukrzycy typu 2, osteoporozy i wielu innych schorzeń. Dieta odgrywa również istotną rolę w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała, co jest ważne dla zachowania zdrowia. Oprócz tego odpowiednia dieta polepsza nasze samopoczucie i kształtuje zdrowe nawyki. Nasz codzienny jadłospis ma także ogromne przy prewencji chorób sercowo-naczyniowych. Poznaj najważniejsze zasady diety przy profilaktyce tych chorób.

 • Spożywaj zbilansowane posiłki, bogate w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude białko,
 • Zdecyduj się na tłuszcze wielonienasycone, np. ryby, len, słonecznik, orzechy włoskie,
 • Ogranicz spożycie soli,
 • Wybieraj produkty pełnoziarniste, aby dostarczyć sobie błonnika,
 • Ogranicz spożycie cukru i produktów wysokoprzetworzonych,
 • Unikaj alkoholu.

Choroby sercowo-naczyniowych a dieta DASH

Dieta DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension) to sposób żywienia stosowany przy nadciśnieniu tętniczym. Jest to dieta lecznicza, która pomoże pacjentom z chorobami układu krążeniowego, a także wesprze funkcjonowanie całego organizmu. Ten sposób odżywiania zalecany również osobom zmagającym się z wysokim cholesterolem, osobom otyłym lub z nadwagą oraz chorującym na cukrzycę. Dieta DASH może być dobrym rozwiązaniem dla osób, u których występują czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Na diecie DASH dozwolone i zalecane są takie produkty jak:

 • produkty zbożowe – około 6-8 porcji dziennie;
 • owoce i warzywa – 4-6 porcji dziennie;
 • nasiona i orzechy – 4-5 porcji dziennie;
 • niskotłuszczowy nabiał – 2-3 porcje dziennie
 • chude mięso i zdrowe tłuszcze roślinne – 2-3 porcje dziennie
 • woda – przynajmniej 1,5 litra dziennie.

Produkty, których nie powinno się jeść podczas stosowania DASH to:

 • czerwone mięso;
 • tłuste produkty odzwierzęce;
 • produkty wysokoprzetworzone;
 • słodycze i słodkie napoje;
 • produkty o wysokiej zawartości soli np. wędzone i marynowane.
Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.