Echo serca – wskazania do badania

Ponieważ echo serca wykorzystuje działanie fal ultradźwiękowych może się wydawać, że jest to niebezpieczna procedura. Nie jest to prawdą. Podczas badania echo serca oceniane są struktury mięśnia sercowego, jego budowa i funkcjonowanie. Przy pomocy tego badania możemy ocenić pracę mięśnia serca, dlatego jest to bardzo ważne narzędzie diagnostyczne.

 1. Czym jest echo serca?
 2. Wskazania do wykonania USG serca
 3. Przygotowanie do badania – echo serca
 4. Jak wygląda badanie serca?
 5. Na czym polega echo serca dziecka?
 6. Badanie serca płodu
 7. Ile kosztuje echo serca?

Czym jest echo serca?

Echo serca, inaczej badanie echokardiograficzne lub USG serca to podstawowe narzędzie diagnostyczne chorób serca i układu krążenia. Jest to badanie obrazowe, dlatego odpowiedni lekarz specjalista może wskazać i ocenić budowę serca, położenie i funkcjonowanie komór serca, przedsionków, zastawek serca i naczyń krwionośnych. USG  daje pełny obraz serca i budowę struktur serca. Będzie także pomocne przy ocenie pracy serca. Echokardiografia serca wykorzystuje działanie fal ultradźwiękowych, które przekształcane są w obraz wyświetlany na monitorze.

Wyróżnia się kilka rodzajów tego badania:

 • echo serca przezklatkowe – to podstawowa procedura, która ma za zadanie ocenę budowy serca i jego pracy. Jest wykonywane przez przyłożenie głowicy ultrasonograficznej aparatu do klatki piersiowej pacjenta posmarowanej specjalnym żelem.
 • echo serca przezprzełykowe – to bardziej dokładny rodzaj badania serca, podczas którego lekarz wykonujący badanie umieszcza sondę w przełyku, a na monitorze wyświetlany jest szczegółowy obraz.
 • echo serca wysiłkowe – to inaczej próba wysiłkowa, tego rodzaju echokardiografię wykonuje się, aby sprawdzić jak pracuje serce podczas wysiłku np. aktywności fizycznej. W tym przypadku usg serca często wykonuje się u sportowców, osób z podejrzeniem choroby wieńcowej i zaburzeń rytmu serca. Jednym z etapów takiego badania jest bieg na bieżni, podczas którego, za pomocą specjalnych elektrod, rejestruje się pracę mięśnia sercowego.
 • echokardiografia dopplerowska – pozwala na ocenę przepływu krwi, prawidłowości pracy zastawek i jam serca. Echo serca doppler, dzięki dodatkowej aparaturze jest bardzo dokładnym i pomocnym badaniem przy  diagnozowaniu chorób mięśnia sercowego.

Wskazania do wykonania USG serca

Jakie są wskazania do wykonania echa serca? USG serca zleca lekarz rodzinny lub kardiolog. Podstawą do wykonania badania są występujące u pacjenta nieprawidłowości pracy mięśnia sercowego lub podejrzenie takich zaburzeń. Wskazaniem do wykonania ultrasonografii są m.in.:

 • ból w klatce piersiowej,
 • duszność,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • przebyty zawał serca,
 • niewydolności serca,
 • migotanie przedsionków,
 • zapalenie wsierdzia,
 • wady zastawek serca,
 • upośledzona kurczliwość serca,
 • podejrzenie choroby niedokrwiennej serca, czyli choroby wieńcowej,
 • podejrzenie wrodzonych wad serca.

USG serca wykonuje się również, aby monitorować przebieg rozpoznanych już wcześniej chorób, czy zaburzeń i ocenić skuteczność leczenia.

wskazanie o wykonania echo serca

Przygotowanie do badania – echo serca

W zależności od rodzaju badania przygotowanie może wyglądać nieco inaczej, jednak zazwyczaj specjalne przygotowanie nie jest potrzebne. Przy przeprowadzaniu standardowego badania usg nie ma znaczenia pora dnia, czy specjalna dieta, znajdziemy pewne wyjątki od tej zasady. Przed echem serca należy poinformować lekarza o zażywanych lekach lub wcześniejszych problemach z sercem.

Echokardiografia przezprzełykowa wymaga kilku kroków przygotowawczych. Przed przeprowadzeniem usg, na co najmniej 6 godzin nie można nic jeść, ani pić. Przygotowanie do badania obejmuje również odpoczynek, ponieważ jego brak może nieco zaburzyć prawdziwość wyników badań echo mięśnia sercowego.

Echokardiografia obciążeniowa, czyli usg serca wysiłkowe również wymaga prostego przygotowania. Przed badaniem pacjent nie powinien spożywać posiłku, pić mocnej herbaty lub kawy i palić papierosów. Takie czynności mogą zaburzyć pracę mięśnia sercowego i dać nierzetelne wyniki echa serca.

W niektórych przypadkach USG serca można wykonać z kontrastem. Podczas tego badania pacjent otrzymuje środek dożylnie, a preparat ma za zadanie poprawić obraz serca.

Jak wygląda badanie serca?

Badanie echokardiografii serca pozwala zdiagnozować wiele poważnych chorób i zaburzeń. Z tego powodu warto dowiedzieć się, jak przebiega echo serca. Badanie przezklatkowe jest nieinwazyjne i bezbolesne. Na początku badania lekarz prosi pacjenta, aby ten ułożył się na lewym boku z lewą ręką ułożoną pod głowę. Następnie, lekarz smaruje klatkę piersiową pacjenta specjalnym żelem i przykłada głowicę do niej głowicę urządzenia. Aby zbadać funkcjonowanie serca, lekarz wykonuje obraz serca, który wyświetla się na monitorze w czasie rzeczywistym. Pojawiający się obraz obejmuje ścianę klatki piersiowej, dlatego możemy zobaczyć i zbadać funkcjonowanie i wymiary poszczególnych ścian serca i rozpoznać zaburzenia mięśnia serca. A ile trwa badanie? Badanie przedklatkowe trwa około 15 do 30 minut.

Echo serca pozwala rozpoznać także wady serca. Echokardiografia przezprzełykowa trwa około 15 minut. Większość pacjentów uważa ją za bezbolesną. W tym przypadku badanie wykonywane jest zazwyczaj po znieczuleniu. W trakcie badania do przełyku pacjenta wprowadzana jest miękka sonda, która rejestruje obraz. Wyniki badania usg są gotowe po jego zakończeniu w formie zdjęć z opisem.

Na czym polega echo serca dziecko?

W przypadku echokardiografii dziecka, wykonujemy echo nawet u najmłodszych pacjentów, nawet tych, którzy dopiero skończyli dwa miesiące. Zaburzenia pracy serca u dziecka można wykryć za pomocą stetoskopu, jednak aby mieć pewność wykonujemy badanie serca. Badania echokardiografię wykonuje się, aby zweryfikować podejrzane szmery serca lub wyjaśnić podłoże współistniejących objawów. Cała procedura przebiega tak samo jak u osoby dorosłej. Przed przygotowaniem do USG serca, pacjent zostaje dokładnie przebadany, później kładzie się w odpowiedniej pozycji. Dziecko, przed wykonaniem USG serca musi być posmarowane specjalnym żelem, który skutecznie przenosi ultradźwięki i zapewnia powstanie dobrej jakości obrazu. W trakcie badania lekarz wyświetla na monitorze obraz serca, a wyniki otrzymuje się zaraz po badaniu.

Badanie serca płodu

Echokardiografia jest bezpieczną procedurą, którą można wykonywać także w ciąży. USG serca płodu jest nieinwazyjną i bezpieczną procedurą, która umożliwia wykrycie nieprawidłowości w układzie krążenia płodu. Echo serca płodu wykonuje się przy podejrzeniu zaburzeń pracy mięśnia sercowego lub jego wad, a także, gdy kobieta w ciąży: ma cukrzycę lub nadciśnienie, choruje przewlekle, czy zażywa określone leki.

Ile kosztuje echo serca?

Echo serca można wykonać bezpłatnie w ramach NFZ. Oczywiście w takiej sytuacji potrzebne jest skierowanie od kardiologa, a dodatkowo czekać na nas mogą długie kolejki. Cena echo serca to około 120-250 złotych. Cena badania będzie się wahać w zależności od miasta.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.