USG w ciąży – jak wygląda?

USG w ciąży stanowi kluczowy element opieki prenatalnej, zapewniając precyzyjną diagnostykę oraz monitorowanie rozwoju płodu. Jest to niezwykle cenne narzędzie medyczne, które umożliwia lekarzom stałe sprawdzanie stanu zdrowia płodu i ciężarnej. USG w ciąży jest bezpiecznym i nieinwazyjnym badaniem, dlatego jest tak powszechnie stosowane. USG w ciąży umożliwia przyszłym rodzicom nie tylko podziwianie ruchów płodu na ekranie, ale także dostarcza informacji o zdrowiu dziecka, pomagając w rozwoju planu opieki nad przyszłym maluchem. Dowiedz się, jakie są wskazania do badania i jego rodzaje, jak przygotować się do USG w ciąży, ile ono kosztuje oraz czy jest badaniem refundowanym.

 1. Rola i cel USG w opiece prenatalnej
 2. Kiedy wykonać badanie USG w okresie ciąży?
 3. Rodzaje USG w ciąży
 4. Przygotowanie do badania USG w ciąży
 5. USG w trakcie ciąży – przebieg badania
 6. Co można wykryć podczas USG ciężarnej?
 7. Czy USG w ciąży jest bezpieczne?
 8. USG w ciąży – cena, refundacja

Rola i cel USG w opiece prenatalnej

USG w ciąży, czyli badanie ultrasonograficzne jest bardzo istotne w opiece prenatalnej, ponieważ stanowi niezastąpiony element monitorowania rozwoju płodu i stanu zdrowia kobiety. Jego głównym celem jest stałe sprawdzanie ciąży, które umożliwia lekarzom i rodzicom kontrolę nad jej wszystkimi aspektami. USG w ciąży w opiece prenatalnej to przede wszystkim:

 • Potwierdzenie ciąży – Pierwszym i najważniejszym elementem USG w kontekście ciąży jest jej potwierdzenie. Badanie pozwala określić wiek ciążowy, a także termin porodu, czyli najważniejszą datę dla ciężarnej.
 • Monitorowanie płodu – USG pozwala na stałą obserwację stanu i rozwoju płodu. Umożliwia ocenę wielkości płodu, wagi, długości, płci, czy ogólnego stanu zdrowia. Ciągłe monitorowanie to także szansa na szybkie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju. Dodatkowo badanie USG pozwala wykryć wielopłodowość, czyli ciążę bliźniaczą, czy potrójną.
 • Wykrywanie wad – Badanie USG w ciąży będzie również pomocne przy wczesnym rozpoznawaniu wad wrodzonych, co pozwoli na przygotowanie do ewentualnej interwencji medycznej po narodzinach dziecka.
 • Ocena stanu łożyska – Badanie pozwala na monitorowanie stanu łożyska, które odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu składników odżywczych i tlenu do płodu.
 • Określenie położenia płodu – Kolejną ważną kwestią, którą określa USG, jest położenie płodu. Jest to bardzo ważne dla planowania porodu i decyzji o porodzie naturalnym lub wykonaniu cesarskiego cięcia.
 • Bezpieczeństwo matki i dziecka – Dzięki regularnym badaniom USG lekarze mogą śledzić postęp ciąży i reagować na wszelkie nieprawidłowości, co przyczynia się do zminimalizowania ryzyka dla zdrowia matki i dziecka. USG w ciąży dostarcza rodzicom informacji o rozwoju płodu, co może pomóc w uspokojeniu ich nerwów i zwiększeniu poczucia kontroli nad ciążą.

Kiedy wykonać badanie USG w okresie ciąży?

Pierwsze badania USG wykonywane jest zazwyczaj przed 11. tygodniem, aby potwierdzić ciążę. Dlaczego badanie należy wykonać właśnie wtedy? Dzieje się tak, ponieważ dopiero po upływie około 5 tygodni od daty ostatniej miesiączki widać pęcherzyk ciążowy przy użyciu USG. Jest to bardzo ważne badanie dla przyszłych mam, a jego głównym celem jest potwierdzenie faktu ciąży, określenie liczby pęcherzyków i ustalenie, jak długo trwa ciąża.

Następne badanie wykonuje się między 11. a 14. tygodniem ciąży, kolejne między 18. a 22., badanie w kolejnym trymestrze wypada w okolicach 28. a 32. tygodnia ciąży. Jeżeli do porodu nie dojdzie przed planowanym terminem, wtedy po 40. tygodniu należy również obowiązkowo wykonać badanie USG. W wielu przypadkach USG w ciąży wykonywane jest częściej. Ma to na celu stałe sprawdzanie stanu matki i rozwoju płodu, a także zapewnienie bezpieczeństwa. 

USG – 11-14 tydzień ciąży

USG między 11. a 14. tygodniem ciąży jest badaniem pierwszego trymestru. Podczas tego badania lekarz dokonuje oceny anatomii płodu, ustala dokładny wiek ciąży i może wykryć pierwsze ewentualne nieprawidłowości. Może wtedy określić ryzyko wystąpienia zespołów genetycznych np. zespołu Downa, czy innych nieprawidłowości chromosomowych. Podczas tego USG na monitorze widać już kręgosłup i niektóre narządy wewnętrzne.

USG – 18-22 tydzień ciąży

Badanie między 18. a 22. tygodniem ciąży skupia się na ocenie rozwoju płodu. Bierze się pod uwagę wszystkie narządy i ich poziom rozwoju, sprawdza się zarówno struktury wewnętrzne, jak i zewnętrzne płodu np. serce, mózg, płuca, kości i wiele innych. Szczególne znaczenie podczas tego badania ma praca, budowa i rytm serca płodu. Na tym etapie ważne jest również zbadanie łożyska oraz ilości płynu owodniowego. Jest to również okazja na uzyskanie informacji na temat płci dziecka.

USG – 28-32 tydzień ciąży

Badanie między 28. a 32. tygodniem odbywa się w trzecim trymestrze ciąży. W tym okresie płód jest już na tyle duży, że można określić jego obwód głowy i brzucha, a także długość kości udowej. Lekarz sprawdza również, czy płód rozwija się prawidłowo i czy jest odpowiednio umiejscowiony. Podczas badania ustala się również informacje na temat łożyska i długości szyjki macicy.

USG w ciąży - zdjęcie USG płodu

Rodzaje USG w ciąży

Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaju USG w ciąży: USG przez powłoki brzuszne oraz USG dopochwowe. Badanie USG przez brzuch jest najbardziej powszechne i pozwala na dostarczenie ogólnych informacji na temat rozwoju płodu, jego wymiarów, położenia, ilości płynu owodniowego czy położenia łożyska. Jest to typowe badanie rutynowe kilkakrotnie powtarzane w okresie ciąży. USG dopochwowe jest szczególnie przydatne w pierwszym trymestrze ciąży. Ten rodzaj badania wykonuje się, aby uzyskać informacje na temat narządów rodnych kobiety np. długości szyjki macicy, a także stanu płodu. Oba badania są równie ważne w okresie ciąży i służą do monitorowania rozwoju płodu i zdrowia matki. Warto również zadbać o inne elementy opieki, takie jak korzystanie z aplikacji ciążowych czy inne sposoby zwiększania swojej wiedzy w tym temacie.

Przygotowanie do badania USG w ciąży

USG może być bardzo wyczekiwanym, ale i stresującym badaniem dla kobiety w ciąży. Niemniej jednak to ważne narzędzie diagnostyczne i podstawa dobrego prowadzenia ciąży. Z tego powodu należy wiedzieć, jak przygotować się do badania i jakie kroki przed nim podjąć. 

Pierwszym i jednym z istotnych elementów przy badaniach USG w ciąży jest wybór specjalisty. Ważne jest, aby osoba prowadząca badania była doświadczona, miała odpowiednie kwalifikacje i wzbudzała nasze zaufanie. Przed przystąpieniem do badania można także umówić się na konsultację i porozmawiać z lekarzem. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić przystąpienie do badania z pełną pęcherzykiem moczowym. To może pomóc w lepszym widoczności i ocenie narządów wewnętrznych. Samo badanie USG w ciąży nie wymaga konkretnego przygotowania. Warto pamiętać, żeby w dniu badania wybrać wygodną i luźną odzież, co ułatwi dostęp do obszaru brzucha. Należy również pamiętać, aby nie nakładać kremów, maści, czy olejków na brzuch. 

Badanie USG w ciąży ma na celu dostarczenie informacji o zdrowiu i rozwoju płodu. Ważne jest, aby pacjentka zachowała spokój i cierpliwość, niezależnie od wyników badania. Badanie i konsultacja z lekarzem to także dobry czas na zadawanie wszelkich pytań na temat ciąży i zdobycie dodatkowych informacji o przebiegu badania, czy innych kwestiach związanych z opieką prenatalną.

USG w trakcie ciąży – przebieg badania

USG w ciąży jest badaniem rutynowym, które pozwala monitorować stan zdrowia płodu i matki. To nieinwazyjne badanie, które wykonywane jest u kobiet ciężarnych zarówno przez powłoki brzuszne, jak i transwaginalnie. Rodzaj USG zależy od kilku czynników, jednak za każdym razem przebiega w podobny sposób. Po przyjęciu przez lekarza pacjentka proszona jest o rozebranie się z okolicy brzucha i wygodne ułożenie na stole badawczym. Następnie na obszar badania nakładany jest specjalny żel, który pomaga w przewodzeniu fal dźwiękowych oraz poprawia jakość obrazu. Lekarz wykonuje badanie przy pomocy głowicy ultrasonografu, przesuwając ją po ciele pacjentki. Obraz widoczny jest na monitorze, co pozwala na obserwację płodu, ocenę jego położenia, ruchów, wymiarów i pracy serca, a także na sprawdzenie stanu narządów rodnych kobiety. Po zakończeniu badania lekarz drukuje zdjęcia z USG i podczas konsultacji przekazuje je pacjentce wraz z wynikiem badania. Jest to również moment na omówienie wszelkich spraw związanych z całym procesem ciąży.

Co można wykryć podczas USG ciężarnej?

Badanie ultrasonograficzne jest wszechstronnym narzędziem diagnostycznym i pozwala wykryć:

 • Liczbę płodów – USG umożliwia stwierdzenie, czy ciąża jest pojedyncza, czy mnoga.
 • Wiek płodu – Ten parametr pozwala określić datę porodu, a także dokładne pomiary i wielkość, jaką powinien przyjąć płód.
 • Pozycję płodu – Jest to istotna kwestia dla planowania porodu.
 • Pracę serca płodu – Badanie umożliwia ocenę rytmu i pracy serca płodu, co pozwala na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.
 • Rozwój anatomiczny płodu, obwód głowy i brzucha – USG pozwala na dokładną ocenę rozwoju narządów wewnętrznych i kości płodu, w tym czaszki, kręgosłupa, kończyn, serca, nerek i innych struktur. Umożliwia także określenie wielkości głowy i brzucha, co ułatwia monitorowanie jego rozwoju.
 • Ilość płynu owodniowego – Płyn owodniowy jest niezbędny dla prawidłowego przebiegu ciąży, ponieważ wykazuje właściwości antybakteryjne i chroni płód przed wszelkimi zakażeniami.
 • Stan narządów rodnych ciężarnej – Badanie USG umożliwia ocenę macicy, jajników i innych narządów rodnych kobiety, co pozwala na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.
 • Płeć płodu – Określenie płci płodu jest ważną kwestią dla wielu rodziców, a to właśnie badania USG umożliwia ocenę tego parametru.
 • Ewentualne wady i problemy związane z ciążą – USG może pomóc w wykryciu ewentualnych wad wrodzonych u płodu, a także komplikacji związanych z ciążą, dzięki czemu można szybciej zadziałać.
Co można wykryć podczas USG w ciąży?

Czy USG w ciąży jest bezpieczne?

USG w ciąży jest powszechnie stosowaną procedurą diagnostyczną. Podczas każdego badania, a szczególnie w ciąży ważne jest zachowanie bezpieczeństwa. Nie bez przyczyny więc badanie ultrasonograficzne jest bezpieczne i nieinwazyjne. Podczas badania nie wykorzystuje się promieniowania jonizującego, a wszystko opiera się na falach dźwiękowych, które nie wpływają negatywnie na nasz organizm. USG przeprowadzane jest przez wykwalifikowanego lekarza lub technika ultrasonografii, a całe badanie trwa kilkanaście minut i jest bezbolesne. Ponadto długoletnie badania naukowe nie wykazały negatywnych skutków USG na zdrowie i rozwój płodu, a także stan zdrowia ciężarnej i jest ono uważane za bezpieczne przez organizacje medyczne na całym świecie.

USG w ciąży – cena, refundacja

Badania USG w trakcie ciąży są dostępne w Polsce zarówno w ramach publicznej opieki zdrowotnej, jak i w sektorze prywatnym. Prywatna opieka zdrowotna w ciąży jest dużym plusem dla przyszłej mamy. Umożliwia ona konsultacje i badania lekarskie w dobrym standardzie dostępne od ręki. Trzeba jednak mieć na uwadze koszt takiej opieki, który, w zależności od miasta w Polsce, może być wysoki. Za badanie USG w ciąży zapłacić trzeba około 200-400 złotych. Nie jest to mała kwota, pamiętając, że badanie USG należy kilkakrotnie powtarzać. 

Inną opcją jest skorzystanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Oferuje on bezpłatne badania lekarskie, które przysługują każdej obywatelce Polski mieszkającej na terenie kraju, nawet jeśli nie posiada ona ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli ciężarna zdecyduje się na prowadzenie ciąży u lekarza, który ma podpisany kontrakt z NFZ to wszystkie konsultacje i badania będą w pełni refundowane. Należy jednak dodać, że opieka będzie w dużym stopniu zależeć od przychodni. Czasami może zdarzyć się tak, że na termin wizyty trzeba będzie długo czekać. 

Warto zwrócić również uwagę na badania dodatkowe, a także ewentualne komplikacje. Przykładem mogą być badanie prenatalne, które z NFZ refundowane są jedynie, gdy kobieta znajduje się w grupie ryzyka.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.