USG jamy brzusznej – przygotowanie i wskazania

USG jamy brzusznej to bardzo powszechnie stosowane narzędzie diagnostyczne, które jest bezpieczne i nieinwazyjne. Umożliwia ono dokładną ocenę narządów wewnętrznych brzucha, co pozwala na rozpoznanie ewentualnych zaburzeń, nieprawidłowości i chorób. USG jamy brzusznej może być przeprowadzone zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci, a ponadto jest nawet bezpieczne dla kobiet w ciąży. Lekarz może zlecić ultrasonografię w przypadku podejrzenia choroby, niepokojących objawów, czy aby sprawdzić stan narządów wewnętrznych po urazie. Dowiedz się, co wykrywa USG jamy brzusznej, jak przygotować się do badania i jak wygląda jego przebieg.

 1. Czym jest USG brzucha?
 2. Wskazania do wykonania USG jamy brzusznej
 3. Co wykrywa USG jamy brzusznej?
 4. Przygotowanie do badania USG brzucha
 5. Jak przebiega badanie USG jamy brzusznej?
 6. Co ile robić USG jamy brzusznej?
 7. USG w ciąży

Czym jest USG brzucha?

USG brzucha, czyli ultrasonografia to nieinwazyjne badanie obrazowe, pozwalające ocenić stan narządów jamy brzusznej. Wykorzystuje ono fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, co umożliwia wizualizację jamy brzusznej i jej narządów oraz struktur. Jest to bardzo popularna i powszechnie stosowana metoda diagnostyczna, z uwagi na to, że jest bezpieczna i dokładna. USG jamy brzusznej pomaga w rozpoznaniu chorób, może być stosowane w celu oceny narządów wewnętrznych po wypadkach, urazach, czy po operacji. Badanie pozwala także monitorować stan pacjenta oraz jest powszechnie stosowane w trakcie ciąży, do stałego sprawdzania stanu płodu. 

Główną zaletą badania ultrasonograficznego jest zdecydowanie bezpieczeństwo. USG nie używa promieniowania rentgenowskiej, dlatego może być powszechnie stosowane i wielokrotnie powtarzane. Jest ono także bezpieczne dla dzieci i kobiet w ciąży. USG to także bardzo szybkie badanie, a jego wyniki otrzymujemy od razu po jego zakończeniu. Jest ono stosunkowo łatwo dostępne, z tego powodu tak często wykorzystuje się USG do wykrywania chorób. Jednak tak, jak każde inne badanie, ma ono swoje wady. Pierwszą z nich może być fakt, że USG w niektórych przypadkach będzie mniej dokładne. Warto zwrócić także uwagę na fakt, że jest ono zależne od technika ultrasonografii, jego umiejętności i doświadczenia, co w niektórych przypadkach może wpłynąć na jakość diagnostyki. Ostatecznie jednak, USG jamy brzusznej to dobra metoda diagnostyczna i z tego powodu jest tak powszechnie wykorzystywana.

Wskazania do wykonania USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej to jedno z najbardziej powszechnych badań dotyczących brzucha. Stosuje się je szczególnie w przypadku, gdy pacjent doświadcza bólu brzucha z niewyjaśnionej przyczyny. USG pozwala dostarczyć wielu cennych informacji na temat stanu zdrowia narządów wewnętrznych i jamy brzusznej, dlatego jest niezwykle wszechstronnym narzędziem diagnostycznym. Badanie używane jest do wizualizacji takich narządów jak wątroba, trzustka, śledziona, żołądek, jelita, nerki, czy pęcherz moczowy. USG pozwala dokładnie przyjrzeć się tym strukturom i sprawdzić, co powoduje zaburzenia pracy całego organizmu i wywołuje objawy. 

Wśród ogólnych wskazań do wykonania USG jamy brzusznej wymienia się:

 • Bóle brzucha,
 • Długotrwałe i częste zaparcie lub biegunki,
 • Wymioty,
 • Wystąpienie żółtaczki,
 • Obecność urazów jamy brzusznej,
 • Powiększenie obwodu brzucha,
 • Wyczuwalne napięcie w jamie brzusznej,
 • Nieustające kolki u dzieci,
 • Krwawienie z przewodu pokarmowego,
 • Nagła utrata masy ciała,
 • Zatrzymanie moczu lub stolca,
 • Wczesne oznaki ciąży np. mdłości.

Warto pamiętać, że USG jest bardzo bezpieczną i nieinwazyjną metodą diagnostyczną, która często stanowi kluczowy element procesu rozpoznawania i monitorowania różnych stanów chorobowych. Badanie zleca lekarz prowadzący, najczęściej pediatra lub internista w celu dalszej diagnostyki.

Co wykrywa USG jamy brzusznej?

USG brzucha jest bardzo wszechstronnym badaniem, które może wiele powiedzieć o stanie zdrowia pacjenta. Jama brzuszna jest jedną z centralnych części naszego ciała, a wiele objawów wiąże się z zaburzeniami w obrębie narządów wewnętrznych brzucha. A co może wykryć USG brzucha? Do nieprawidłowości i chorób, które może wykryć USG jamy brzusznej, zalicza się:

 • Nieprawidłowości rozwojowe narządów wewnętrznych,
 • Choroby wątroby np. stłuszczenie wątroby, marskość wątroby, torbiele i guzy,
 • Choroby trzustki np. stany zapalne,
 • Choroby śledziony np. powiększenie narządu lub uszkodzenie w wyniku urazu,
 • Kamienie pęcherza moczowego,
 • Zwężenie dróg moczowych,
 • Choroby nerek np. kamienie nerkowe i stany zapalne,
 • Wrzody żołądka, 
 • Polipy jelitowe,
 • Kamienie żółciowe,
 • Stan zapalny pęcherzyka żółciowego,
 • Zapalenie wyrostka robaczkowego,
 • Choroby przepukliny,
 • Zmiany nowotworowe w obrębie narządów wewnętrznych,
 • Monitorowanie ciąży.

Jednak USG brzucha to nie tylko wykrywanie chorób. Badanie pozwala także ocenić ogólny stan narządów wewnętrznych, ich budowę i wielkość. Jest również wykonywane w celu monitorowania stanu zdrowia pacjenta np. po wypadkach, w wyniku urazów, czy po operacjach. W ten sposób można szybciej zdiagnozować ewentualne anomalie, zlecić wykonanie dodatkowych badań i rozpocząć proces leczenia.

USG jamy brzusznej wskazana do badania

Przygotowanie do badania USG brzucha

Dowiedz się, jak wygląda przygotowanie do USG brzucha. Badanie USG jamy brzusznej jest bezpieczne i powszechnie stosowane. Warto jednak zaznaczyć, że wymaga odpowiedniego przygotowania. Należy wykonać kilka prostych kroków, aby mieć pewność, że badanie przebiegnie prawidłowo. Przygotowanie nie wymaga szczególnych restrykcji, ale pewne zalecenia, które trzeba wziąć pod uwagę, aby uzyskać jak najdokładniejsze wyniki.

Pierwszą kwestią jest stosowanie lekkostrawnej diety na dzień przed badaniem. Należy szczególnie unikać ciężkich i smażonych dań, a także napojów gazowanych. Dodatkowo nie należy palić tytoniu i żuć gumy. Co ciekawe, dym papierosowy, a także nadmiar powietrza w żołądku i jelitach może być przeszkodą w trakcie badania i utrudniać wyraźny obraz. Z tego powodu wielu pacjentów decyduje się na zastosowanie środka przeciw wzdęciom. Taki lek np. Espumisan pomoże pozbyć się pęcherzyków powietrza i zapewnia wyraźny obraz badanego obszaru. Na badanie należy zgłosić się na czczo, co najmniej 6 godzin od ostatniego posiłku. Przed badaniem warto dodatkowo wypić niegazowaną i niesłodzoną wodę. Jeśli pacjent posiada wyniki badań poprzednich USG, warto wziąć je ze sobą

Jak przebiega badanie USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej jest bezpiecznym narzędziem diagnostycznym, które umożliwia wizualizację narządów wewnętrznych brzucha. Wiesz już, jak przygotować się do badania, ale jak ono przebiega? Badanie wykonuje się najczęściej w pozycji leżącej. Pacjent kładzie się na plecach na stole badawczym, a uprzednio zdejmuje odzież z góry, czasami także biżuterię. Badanie wykonywane jest sonografem. Technik umieszcza na badanym obszarze specjalny żel, który umożliwia przewodzenie fal i zapewnia dobrą jakość obrazu, a następnie przesuwa głowicę aparatu po badanym obszarze. Wyniki widoczne są w czasie rzeczywistym na monitorze. W trakcie badania lekarz ogląda i analizuje oraz, ocenia widoczne struktury i szuka ewentualnych nieprawidłowości. Całe badanie trwa około 15 lub 20 minut, a po jego zakończeniu lekarz może omówić wyniki z pacjentem i zaproponować ewentualne dalsze działania diagnostyczne lub leczenie, jeśli to konieczne.

USG brzucha dziecka przebiega tak samo, jak w przypadku osób dorosłych. W przypadku niemowląt nie należy karmić ich na około godzinę przed badaniem. Starsze dzieci nie powinny spożyć ostatni posiłek około 3 godziny przed badaniem. Powinny jednak dużo wypić, tak, aby wypełnić pęcherz moczowy, dlatego ważne jest, żeby na godzinę przed badaniem powstrzymały się od oddawania moczu. Dodatkowo w przypadku dzieci, ważne jest, aby podczas badania pozostały nieruchomo, dlatego czasami potrzebna będzie pomoc rodzica.

Co ile robić USG jamy brzusznej?

Badanie USG jamy brzusznej może być wykonywane w zależności od zaleceń lekarza i potrzeb pacjenta. Jest to bezpieczne i nieinwazyjne badanie, dlatego można je powtarzać wiele razy. Nie istnieje stała reguła dotycząca okresowego wykonywania tego badania, ponieważ to zawsze zależy od konkretnego przypadku medycznego.

USG w ciąży

USG w ciąży jest bardzo istotnym badaniem, które ma na celu wykrycie ciąży, monitorowanie rozwoju płodu, a także ocenę stanu macicy i narządów rodnych kobiety w okresie ciąży. Jest to nieinwazyjne i bezpieczne badanie obrazowe, które pozwala na określenie stanu płodu i kobiety w ciąży. USG w ciąży umożliwia przede wszystkim potwierdzenie ciąży, a także określenie wieku płodu. Jest to pierwszy etap, który zatwierdza prawidłowy rozwój ciąży. Później najważniejszym elementem jest stałe monitorowanie ciąży oraz stanu zdrowia kobiety. Pomocne w tym mogą być aplikacje ciążowe. Oprócz tego USG pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości płodu i jest istotne przy ocenie ilości płynu owodniowego, czy badania łożyska. Co jeszcze pozwala ustalić USG w ciąży? Innymi ważnymi dla rodziców informacjami, które daje USG w ciąży, jest m.in. termin porodu, płeć dziecka, wartość tętna płodu, czy jego ułożenie w macicy.

Jak przygotować się do badania USG w ciąży? Przygotowanie do badania USG w ciąży nie jest skomplikowane. Ważne jest, aby na badanie zgłosić się z pełnym pęcherzem moczowym, aby ułatwić badanie. Dodatkowo warto pamiętać, żeby nie nakładać na brzuch kremów, czy olejków, ponieważ mogą one zakłócać obraz oraz pracę ultrasonografu. 

Warto pamiętać, że w trakcie ciąży każda kobieta powinna odbyć badanie USG co najmniej cztery razy. Pierwsze USG w ciąży powinno odbyć się między 11. a 14. tygodniem ciąży, drugie około 18.-22. tygodnia, trzecie między 28. a 32. tygodniem, a ostatnie po 40. tygodniu ciąży. Każde z tych badań cechować się będzie nieco innym celem, jednak każde z nich jest tak samo ważne.

Badanie USG w ciąży jest niezwykle ważnym narzędziem diagnostycznym, które umożliwia lekarzom dokładną ocenę stanu zdrowia zarówno matki, jak i dziecka. Jeśli planuje się dziecko, warto wiedzieć wszystko o badaniu USG w ciąży i badaniach prenatalnych.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.