Rezonans magnetyczny – kiedy wykonać badanie?

Rezonans magnetyczny, inaczej RM lub z języka angielskiego MRI to popularne i bezpieczne badanie diagnostyczne. Można je wykonywać na różnych fragmentach naszego ciała lub skanować całe ciało. Ale jakie są wskazania do tego badania i jak się do niego  przygotować? Tego wszystkiego dowiesz się po przeczytaniu poniższego artykułu.

Rezonans magnetyczny – co to jest?

Rezonans magnetyczny to rodzaj badania obrazowego, które wykorzystuje działanie pola magnetycznego i fal radiowych. Badanie RM/MRI umożliwia stworzenie szczegółowych obrazów anatomicznych struktur organizmu np. kości, tkanek, serca, czy mózgu.

MRI – wskazania do badania

Wskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego jest najczęściej sytuacja, w której inne badania obrazowe nie pozwalają na postawienie odpowiedniej diagnozy. MRI można również wykonać, aby sprawdzić ogólny stan zdrowia naszego organizmu. Dodatkowo badanie przeprowadza się, aby określić kondycję pacjenta przed i po operacji.

kiedy wykonać rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny – rodzaje

Rezonans magnetyczny może być zlecony przez lekarza z wielu powodów. Pozwala on na stwierdzenie, czy wszystkie narządy wewnętrzne pozostają w dobrym stanie. Dzięki badaniu można również zdiagnozować różnego rodzaju urazy i choroby. W przypadku rezonansu magnetycznego wyróżniamy:

 • Rezonans magnetyczny głowy – najpopularniejszy rodzaj rezonansu magnetycznego, który wykonuje się w przypadku podejrzenia udaru, guza mózgu, padaczki, stwardnienia rozsianego, czy bólach lub zawrotach głowy o nieokreślonej przyczynie. Rezonans magnetyczny głowy pozwala dokładnie obejrzeć struktury głowy w różnych płaszczyznach i przekrojach, co pozwala na dokładną diagnozę. Rezonans magnetyczny głowy można wykonać z kontrastem lub bez a w niektórych przypadkach jego wykorzystanie będzie niezbędne do zobrazowania stanów chorobowych.
 • Rezonans magnetyczny kręgosłupa – wykonuje się go najczęściej, aby ocenić stan pacjenta po wypadku, bólach kręgosłupa niewiadomego pochodzenia, drętwienia kończyn i innych problemów układu ruchu. Podczas badania sprawdza się stan tkanki kostnej, tkanek miękkich i rdzenia kręgosłupa. Rezonans magnetyczny kręgosłupa przeprowadza się również w celu kontroli takich schorzeń jak: demielinizacja, nowotwory, zmiany zwyrodnieniowe, zapalne, rozszczep kręgosłupa. 
 • Rezonans magnetyczny serca – wykonuje się do zdiagnozowania wad serca, przy chorobie wieńcowej, jako ocena przed operacją oraz kontrola pooperacyjna. Ten typ rezonansu magnetycznego będzie pomocny przy ocenie struktur i funkcji serca.
 • RM ortopedyczny np. stawu kolanowego – wykonywany przy wszelkiego typu urazach, skręceniach, czy zwichnięciach.
 • RM jamy brzusznej – wykonuje się go aby zbadać m.in. wątrobę, trzustkę, żołądek, jelita i nerki. Wśród wskazań do badania wymienia się: nowotwory, malformacje naczyniowe, kamicę dróg żółciowych, stany zapalne.

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?

W ciągu tygodnia przed badaniem pacjent powinien wykonać badanie poziomu kreatyniny we krwi oraz czasami wskaźnika GFR.

Na badanie zaleca się przyjść na czczo lub nie jeść na 6 godzin przed rezonansem. Pacjent powinien również włożyć odpowiedni strój pozbawiony wszelkich metalowych elementów. Należy zdjąć biżuterię, zegarek, okulary, protezę zębową i aparat słuchowy oraz przyjść na badanie bez makijażu.

Warto zabrać ze sobą niezbędną dokumentację medyczną np. skierowanie, czy poprzednie wyniki badań obrazowych.

Przebieg rezonansu magnetycznego

MRI może trwać od 15 do nawet 90 minut, w zależności od tego, jaka część ciała jest poddawana badaniu. Na początku badania, pacjent kładzie się na stole, który zostaje wsunięty do tunelu maszyny. Ważne jest, aby podczas rezonansu, pacjent leżał w całkowitym bezruchu, aby wykonywany obraz zachował jak najlepszą jakość.

Na wyniki rezonansu czeka się kilka dni i należy je omówić ze specjalistą.

MRI – przeciwwskazania do badania

MRI należy do badań bezpiecznych. Zasadniczo nie powinny go wykonywać kobiety w pierwszym trymestrze ciąży oraz osoby, u których wszczepiono takie urządzenia jak:

 • rozrusznik serca;
 • klipsy naczyniowe;
 • różnego rodzaju protezy i implanty;
 • neurostymulator;
 • aparaty ortodontyczne;
 • wewnątrzmaciczne wkładki antykoncepcyjne.

Innym przeciwwskazaniem do badania może być również obecność w ciele pacjenta odłamków i opiłków np. w gałce ocznej lub cierpiące na klaustrofobię.

Rezonans magnetyczny cena

MRI należy do badań kosztownych. Jego cena zależy przede wszystkim od typu badania, jakie chcemy wykonać – części ciała oraz placówki, w której badanie ma być wykonanego. Z tego powodu za MRI zapłacimy od 200 nawet do 2000 złotych.

Rezonans magnetyczny głowy to koszt około 500-900 zł, za rezonans magnetyczny kręgosłupa zapłacimy od 500 do 1200 zł. Warto pamiętać, że badanie rezonansem magnetycznym umożliwia prywatna polisa lub pakiet medyczny. W takim wypadku nie płacimy dużych kwot za samo badanie, tylko miesięczne składki, które obejmują różnorodne świadczenia.

Inną opcją jest rezonans magnetyczny NFZ. Mimo iż, w tym przypadku badanie jest darmowe, to średni czas oczekiwania wynosić może nawet pół roku, co jest bardzo niekorzystne dla pacjenta i uniemożliwia szybką diagnozę i rozpoczęcie leczenia.