Rezonans magnetyczny – kiedy wykonać badanie?

Rezonans magnetyczny, inaczej RM lub z języka angielskiego MRI to popularne i bezpieczne badanie diagnostyczne. Można je wykonywać na różnych fragmentach naszego ciała lub skanować całe ciało. Ale jakie są wskazania do tego badania i jak się do niego  przygotować? Tego wszystkiego dowiesz się po przeczytaniu poniższego artykułu.

 1. Rezonans magnetyczny – co to jest?
 2. MRI – wskazania do badania
 3. Rezonans magnetyczny – rodzaje
 4. Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?
 5. Kiedy wykonuje się badanie z kontrastem w badaniu rezonansu magnetycznego?
 6. Przebieg rezonansu magnetycznego
 7. Jakie są możliwe powikłania po wykonaniu rezonansu magnetycznego?
 8. MRI – przeciwwskazania do badania
 9. Jak interpretować wyniki badania rezonansu magnetycznego?
 10. Rezonans magnetyczny cena

Rezonans magnetyczny – co to jest?

Rezonans magnetyczny to rodzaj badania obrazowego, które wykorzystuje działanie pola magnetycznego i fal radiowych. Badanie RM/MRI umożliwia stworzenie szczegółowych obrazów anatomicznych struktur organizmu np. kości, tkanek, serca, czy mózgu.

MRI – wskazania do badania

Wskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego jest najczęściej sytuacja, w której inne badania obrazowe nie pozwalają na postawienie odpowiedniej diagnozy. MRI można również wykonać, aby sprawdzić ogólny stan zdrowia naszego organizmu. Dodatkowo badanie przeprowadza się, aby określić kondycję pacjenta przed i po operacji.

kiedy wykonać rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny – rodzaje

Rezonans może być zlecony przez lekarza z wielu powodów. Pozwala on na stwierdzenie, czy wszystkie narządy wewnętrzne pozostają w dobrym stanie. Dzięki badaniu można również zdiagnozować różnego rodzaju urazy i choroby. W przypadku rezonansu magnetycznego wyróżniamy:

 • Rezonans magnetyczny głowy – najpopularniejszy rodzaj rezonansu magnetycznego, który wykonuje się w przypadku podejrzenia udaru, guza mózgu, padaczki, stwardnienia rozsianego, czy bólach lub zawrotach głowy o nieokreślonej przyczynie. Rezonans magnetyczny głowy pozwala dokładnie obejrzeć struktury głowy w różnych płaszczyznach i przekrojach, co pozwala na dokładną diagnozę. RM głowy można wykonać z kontrastem lub bez a w niektórych przypadkach jego wykorzystanie będzie niezbędne do zobrazowania stanów chorobowych. Wyniki badania rezonansu magnetycznego  głowy powinny być interpretowane przez wykwalifikowanego specjalistę, takiego jak radiolog lub neurolog. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, takich jak guz mózgu, konieczna może być dalsza diagnostyka, w tym biopsja lub leczenie chirurgiczne. Cena badania rezonansu magnetycznego głowy może różnić się w zależności od miejsca wykonywania, rodzaju badania oraz wykorzystywanego sprzętu. W Polsce ceny wahają się od około 400 do 1000 złotych za jedno badanie.
 • Rezonans magnetyczny kręgosłupa – wykonuje się go najczęściej, aby ocenić stan pacjenta po wypadku, bólach kręgosłupa niewiadomego pochodzenia, drętwienia kończyn i innych problemów układu ruchu. Podczas badania sprawdza się stan tkanki kostnej, tkanek miękkich i rdzenia kręgosłupa. Rezonans magnetyczny kręgosłupa przeprowadza się również w celu kontroli takich schorzeń jak: demielinizacja, nowotwory, zmiany zwyrodnieniowe, zapalne, rozszczep kręgosłupa. 
 • Rezonans magnetyczny serca – wykonuje się do zdiagnozowania wad serca, przy chorobie wieńcowej, jako ocena przed operacją oraz kontrola pooperacyjna. Ten typ rezonansu magnetycznego będzie pomocny przy ocenie struktur i funkcji serca.
 • RM ortopedyczny np. stawu kolanowego – wykonywany przy wszelkiego typu urazach, skręceniach, czy zwichnięciach.
 • RM jamy brzusznej – wykonuje się go aby zbadać m.in. wątrobę, trzustkę, żołądek, jelita i nerki. Wśród wskazań do badania wymienia się: nowotwory, malformacje naczyniowe, kamicę dróg żółciowych, stany zapalne.

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?

W ciągu tygodnia przed badaniem lekarz może zlecić wykonanie badania kreatyniny w surowicy krwi. Pozwala na ocenę funkcjonowania nerek oraz na wykluczenie ryzyka uszkodzenia nerek spowodowanego podaniem kontrastu dożylnego, który jest stosowany w niektórych przypadkach. Kreatynina jest produktem ubocznym przemiany kreatyny, która jest substancją wykorzystywaną przez mięśnie do produkcji energii. Poziom kreatyniny w surowicy krwi jest miarą funkcjonowania nerek, ponieważ jest ona usuwana z organizmu głównie przez nerki. Oznaczenie poziomu kreatyniny przed badaniem rezonansem magnetycznym pozwala na określenie, czy pacjent może bezpiecznie poddać się badaniu z użyciem kontrastu dożylnego. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, lekarz może zdecydować o zmianie metody badania lub o wyłączeniu stosowania kontrastu.

Na badanie zaleca się przyjść na czczo lub nie jeść na 6 godzin przed rezonansem. Pacjent powinien również włożyć odpowiedni strój pozbawiony wszelkich metalowych elementów. Należy zdjąć biżuterię, zegarek, okulary, protezę zębową i aparat słuchowy oraz przyjść na badanie bez makijażu.

Warto zabrać ze sobą niezbędną dokumentację medyczną np. skierowanie, czy poprzednie wyniki badań obrazowych.

Kiedy wykonuje się badanie z kontrastem w badaniu rezonansu magnetycznego?

Kontrast lub środek kontrastowy to substancja chemiczna, która w zależności od badania, może składać się z różnych elementów. W przypadku rezonansu magnetycznego jako kontrast najczęściej wykorzystuje się paramagnetyki, które głównie składają się z gadolinu. A jak działa kontrast w badaniu? Kontrast powoduje wzrost jasności elementów obrazu, w którym ten się znajduje, dzięki czemu cały obraz jest dokładniejszy i łatwiej postawić diagnozę. Decyzja o użyciu środka kontrastowego zależy od lekarza. Może się on na niego zdecydować, w celu diagnostyki poważnych chorób. Wskazaniem do wykonania badania rezonansu magnetycznego z kontrastem mogą być m.in.: 

 • choroby nowotworowe,
 • choroby układu nerwowego,
 • choroby serca, np. choroba wieńcowa,
 • choroby układu ruchu,
 • poważne urazy.

Kontrast podawany jest drogą ustną lub dożylną, a całe badanie z kontrastem wymaga od pacjenta dodatkowego przygotowania. Przed wykonaniem badania należy posiadać aktualne wyniki badania poziomu kreatyniny w surowicy krwi. Na badanie trzeba także przyjść na czczo. Informację o tym, na ile godzin przed MRI nie można spożywać posiłków oraz napojów, pacjent dostanie do swojego lekarza. W placówce medycznej warto stawić się na około 20 min przed rozpoczęciem badania, ponieważ wymagane jest wypełnienie specjalnej ankiety medycznej. 

Przebieg rezonansu magnetycznego

MRI może trwać od 15 do nawet 90 minut, w zależności od tego, jaka część ciała jest poddawana badaniu. Na początku badania, pacjent kładzie się na stole, który zostaje wsunięty do tunelu maszyny. Ważne jest, aby podczas rezonansu, pacjent leżał w całkowitym bezruchu, aby wykonywany obraz zachował jak najlepszą jakość. Na wyniki rezonansu czeka się kilka dni i należy je omówić ze specjalistą.

Czy badanie rezonansu magnetycznego jest bolesne?

Badanie rezonansu magnetycznego (MRI) nie powinno być bolesne dla pacjenta. Podczas badania pacjent leży na stole, który przesuwany jest do wnętrza cylindra, w którym wytwarzane są fale radiowe i pole magnetyczne. Podczas badania słychać dźwięki związane z działaniem aparatu, które niekiedy mogą być uciążliwe. Aby zminimalizować niepokój i dyskomfort, pacjent może otrzymać na uszy słuchawki z muzyką lub dźwiękami relaksacyjnymi. W niektórych przypadkach, np. gdy pacjent ma klaustrofobię, może być konieczne podanie środka uspokajającego.

Jakie są możliwe powikłania po wykonaniu rezonansu magnetycznego?

Rezonans magnetyczny jest stosunkowo bezpiecznym badaniem diagnostycznym, ale jak każda procedura medyczna, może wiązać się z pewnymi powikłaniami. Oto niektóre z możliwych powikłań po wykonaniu MRI:

 • Niepokój i klaustrofobia: Osoby, które cierpią na klaustrofobię lub mają trudności z zamykaniem się w ciasnych przestrzeniach, mogą odczuwać niepokój podczas badania.
 • Uszkodzenie nerek: Jeśli badanie jest wykonywane z użyciem kontrastu, może to prowadzić do uszkodzenia nerek u osób z niewydolnością nerek lub chorobami nerek.
 • Reakcja alergiczna na kontrast: Rzadko, ale niekiedy może wystąpić reakcja alergiczna na środek kontrastowy, który jest podawany w czasie badania MRI. Objawy takiej reakcji mogą obejmować wysypkę, swędzenie, czy trudności w oddychaniu.
 • Zawroty głowy i nudności: Podczas badania MRI pacjent może odczuwać zawroty głowy i nudności z powodu silnych pól magnetycznych, które są wykorzystywane w trakcie badania.

MRI – przeciwwskazania do badania

MRI należy do badań bezpiecznych. Zasadniczo nie powinny go wykonywać kobiety w pierwszym trymestrze ciąży oraz osoby, u których wszczepiono takie urządzenia jak:

 • rozrusznik serca;
 • klipsy naczyniowe;
 • różnego rodzaju protezy i implanty;
 • neurostymulator;
 • aparaty ortodontyczne;
 • wewnątrzmaciczne wkładki antykoncepcyjne.

Innym przeciwwskazaniem do badania może być również obecność w ciele pacjenta odłamków i opiłków np. w gałce ocznej lub cierpiące na klaustrofobię.

Jak interpretować wyniki badania rezonansu magnetycznego?

Interpretacja wyników badania rezonansu magnetycznego (MRI) jest zadaniem dla wykwalifikowanego radiologa lub lekarza specjalizującego się w obrazowaniu medycznym. Interpretacja wyników MRI zależy od wielu czynników, takich jak obszar badania, wiek pacjenta, historia choroby i stosowane leczenie.

Podczas badania MRI uzyskiwane są szczegółowe obrazy tkanek i narządów, które pozwalają na wykrycie anomalii, urazów, stanów zapalnych, guzów lub innych zmian patologicznych. Wyniki badania MRI są interpretowane na podstawie wizualizacji obrazów oraz ocenie cech morfologicznych, takich jak wielkość, kształt, intensywność sygnału, a także wzorce przepływu krwi.

W zależności od celu badania, interpretacja wyników MRI może obejmować ocenę stopnia zaawansowania choroby, identyfikację potencjalnych przyczyn objawów pacjenta, ocenę skuteczności leczenia lub planowanie dalszych badań i działań medycznych.

Rezonans magnetyczny cena

MRI należy do badań kosztownych. Jego cena zależy przede wszystkim od typu badania, jakie chcemy wykonać – części ciała oraz placówki, w której badanie ma być wykonanego. Z tego powodu za MRI zapłacimy od 200 nawet do 2000 złotych.

Rezonans magnetyczny głowy to koszt około 500-900 zł, za rezonans kręgosłupa zapłacimy od 500 do 1200 zł. Warto pamiętać, że badanie rezonansem magnetycznym umożliwia prywatna polisa lub pakiet medyczny. W takim wypadku nie płacimy dużych kwot za samo badanie, tylko miesięczne składki, które obejmują różnorodne świadczenia.

Inną opcją jest rezonans magnetyczny NFZ. Mimo iż, w tym przypadku badanie jest darmowe, to średni czas oczekiwania wynosić może nawet pół roku, co jest bardzo niekorzystne dla pacjenta i uniemożliwia szybką diagnozę i rozpoczęcie leczenia.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.