Nieokreślony i utrwalony lęk to pierwszy wyznacznik nerwicy lękowej. Na tę chorobę, w Polsce cierpi coraz więcej osób, a jej objawy uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie. Ludzie zmagający się z nerwicą mogą skarżyć się na różnorodne dolegliwości, a żeby im pomóc, trzeba wiedzieć, jak wygląda to schorzenie. Z tego powodu, warto bliżej przyjrzeć się chorobie. Sprawdź, czym jest nerwica lękowa, jakie są jej przyczyny i objawy, oraz jak ją leczyć.
Czym jest nerwica lękowa?
Nerwica lękowa to przewlekła choroba psychiczna, charakteryzująca się stałym poczuciem lęku – zmartwieniem o przyszłe wydarzenia, i strachu – reakcją na trwającą obecnie sytuację.
Osoby cierpiące na tę chorobę nie potrafią się zrelaksować, ponieważ uczucie niepokoju towarzyszy im nieustannie. Lęk ogranicza osoby chore przed normalnym funkcjonowaniem i dlatego prowadzi do ciągłego zamartwiania się.
Jakie są przyczyny nerwicy lękowej?
Podłoże nerwicy lękowej uznawane jest za złożone i wieloczynnikowe. Na jej występowanie mogą wpływać geny, czynniki środowiskowe, psychologiczne i biologiczne. Za przyczynę powstania występowanie nerwicy lękowej często uznaje się stresującą sytuację z przeszłości, która w duży sposób wpłynęła na chorego. Do takich przypadków mogą należeć:
- uraz z dzieciństwa,
- brak należytej opieki,
- zbyt wygórowane oczekiwania względem dziecka,
- uzależnienia,
- zjawiska patologiczne,
- uzależnienia.
Nerwica lękowa – objawy
Objawy nerwicy lękowej są różne w zależności od pacjenta i przypadku. Mogą być one nieustępliwe, nawracające, lub mogą nasilać się w nerwowych i stresogennych sytuacjach. Dlatego tak ważne jest ich rozpoznanie i rozróżnienie.
Objawy nerwicy lękowej dzielimy na dwa rodzaje: psychiczne i fizyczne. Najczęstszym objawem psychicznym jest ciągłe poczucie niepokoju, zagrożenia, strachu i wewnętrznego napięcia. Występują również ataki paniki, natrętne myśli, bądź zachowania ruchowe.
W przypadku objawów fizycznych nerwicy można wymienić:
- problemy z widzeniem, słuchem,
- przyspieszone bicie serca,
- pocenie się,
- drżenie,
- suchość w jamie ustnej,
- trudności z oddychaniem,
- lęk przed utratą kontroli, śmiercią,
- zawroty głowy,
- ucisk w klatce piersiowej,
- bóle głowy, brzucha,
- niemożność odprężenia się,
- mrowienie i drętwienie kończyn,
- brak koncentracji,
- stałą drażliwość.

Jak leczyć nerwicę lękową?
Leczenie nerwicy lękowej może mieć dwa czynniki:
– leczenie farmakologiczne
– odpowiednia psychoterapia
Najczęściej są one ze sobą łączone. Środki farmakologiczne wspierają organizm poprzez zmniejszenie poziomu napięcia i poczucia lęku, a psychoterapia pozwala na uświadomienie sobie źródła dolegliwości i naukę możliwych sposobów radzenia sobie z objawami. U osób ze zdiagnozowaną nerwicą, leczenie powinno rozpocząć się od psychoterapii, a leki powinny zostać wprowadzone dopiero przy braku rezultatów, lub jako wsparcie opieki zdrowotnej. Każda metoda leczenia będzie wyglądać nieco inaczej, z tego powodu należy zasięgnąć opinii i pomocy u specjalisty.
Leczenie nerwicy – skutki uboczne
Tak jak większość rodzajów terapii farmakologicznej, leczenie nerwicy może mieć swoje skutki uboczne. Pierwszym z nich jest uzależnienie od leków. Benzodiazepiny pomagają w leczeniu zaburzeń lękowych, mają działanie uspokajające, nasenne i przeciwdrgawkowe. Leków tych nie można jednak stosować w leczeniu przewlekłym, ponieważ organizm może szybko przyzwyczaić się do niego, zwiększyć tolerancję na działającą substancję i prowadzić do silnego uzależnienia. Ponadto, wśród skutków ubocznych leczenia nerwicy lękowej wyróżnia się senność, nudności, spadek masy ciała.
Czy można zapobiec nerwicy lękowej?
Znając przyczyny nerwicy lękowej i wpływ genów oraz różnorodnych czynników niezależnych od człowieka, wiemy, że zapobieganie nerwicy nie będzie możliwe w każdym przypadku. Dobrą metodą kontrolowania choroby może być radzenie sobie z jej objawami i aktywne ich zmniejszanie.
Pierwszym i najważniejszym sposobem jest poszukanie wsparcia u psychologa po traumatycznym zdarzeniu. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ponieważ niektóre lęki ujawniają się dopiero po czasie. Mimo to, gdy zauważymy u siebie pierwsze niepokojące objawy, warto poszukać pomocy i rozpocząć pracę nad powrotem do zdrowia. Drugą, ważną radą jest prowadzenia zdrowego i aktywnego trybu życia. Istotne są tutaj zarówno zbilansowane, jak i dobre dla organizmu posiłki, aktywność fizyczna, ale także utrzymywanie relacji z bliskimi, odpoczynek, sen i praktykowanie ćwiczeń radzenia sobie ze stresem. Dla niektórych osób zmagających się z nerwicą lękową sprawdzi się również zorganizowanie sobie czasu i zapisywanie swoich uczuć i emocji, czy odwracanie uwagi przyjemnymi rozpraszaczami np. treningiem. Innym kluczowym sposobem zapobiegania objawom nerwicy jest przygotowanie gotowego planu radzenia sobie z problemami i lękiem. Dla każdego działać będzie coś innego, a dobra technika identyfikowania i kontrolowania sytuacji może się bardzo przydać.