Choroba wieńcowa – jakie są jej przyczyny i objawy?

Choroba wieńcowa to jedno z najbardziej powszechnych schorzeń układu krążenia, dotykające ludzi na całym świecie. Wyróżniono kilka czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia tej dolegliwości. Dowiedz się, czy Ty znajdujesz się w tej grupie, jakie są objawy choroby niedokrwiennej serca i jak ją leczyć i jak wygląda profilaktyka choroby wieńcowej.

 1. Choroba wieńcowa co to?
 2. Czynniki ryzyka choroby wieńcowej
 3. Jakie są przyczyny choroby wieńcowej?
 4. Choroba wieńcowa objawy
 5. Diagnostyka choroby wieńcowej
 6. Choroba wieńcowa – leczenie
 7. Profilaktyka choroby wieńcowej
 8. Jak długo można żyć z chorobą wieńcową serca?

Choroba wieńcowa co to?

Choroba wieńcowa to zespół objawów wywołanych niedokrwieniem mięśnia sercowego. Występuje ona, gdy odpowiednie ilości tlenu, czyli pierwiastka niezbędnego do zaistnienia wszystkich procesów fizjologicznych, nie są dostarczane do komórek organizmu. 

Czynniki ryzyka choroby wieńcowej

Choroba wieńcowa, podobnie jak miażdżyca charakteryzuje się kilkoma czynnikami, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia tych chorób. Należą do nich:

 • wiek – osoby po 40. roku życie są bardziej narażone na chorobę niedokrwienną serca,
 • czynniki genetyczne,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • podwyższony poziom cholesterolu,
 • cukrzyca,
 • wysokie stężenie CRP, czyli białka C-reaktywnego, które pojawia się we krwi jako skutek stanu zapalnego,
 • wysokie stężenie insuliny we krwi,
 • podwyższone stężenie homocysteiny, czyli aminokwasu, który w nadmiarze może powodować problemy zakrzepowe i miażdżycę,
 • niewydolność nerek,
 • otyłość,
 • palenie tytoniu,
 • brak aktywności fizycznej. 

Jakie są przyczyny choroby wieńcowej?

Do choroby wieńcowej najczęściej dochodzi u osób cierpiących na miażdżycę naczyń wieńcowych. Inne przyczyny można podzielić na czynniki pierwotne – występujące w obrębie tętnic wieńcowych oraz wtórne, które nie są powiązane ze zmianami w naczyniach wieńcowych.

Do czynników pierwotnych, oprócz miażdżycy naczyń wieńcowych, zaliczamy:

 • wrodzone wady tętnic,
 • zatory tętnic wieńcowych, czyli zamknięcie naczynia spowodowane infekcjami, zakażeniem lub zakrzepem w lewym przedsionku, lub komorze serca,
 • zwężenie tętnic wieńcowych często spowodowane zbyt dużą ilością blaszek miażdżycowych zbudowanych z cholesterolu, które zaburzają dopływ krwi do serca,
 • zapalenie tętnic wieńcowych i inne urazy.

Czynniki wtórne będące źródłem choroby niedokrwiennej serca to:

 • zatrucie tlenkiem węgla (czadem),
 • niedociśnienie,
 • anemia, czyli niedokrwistość,
 • zbyt duża ilość cholesterolu.

Choroba wieńcowa objawy

Jednym z objawów choroby niedokrwiennej serca jest, określany przez specjalistów, “klasyczny” ból wieńcowy. Charakteryzuje się on głównie bolesnym i nieprzyjemnym kłuciem w klatce piersiowej, najczęściej za mostkiem, szczególnie po wysiłku. Do innych objawów tej choroby zaliczamy:

 • płytki oddech,
 • szybkie bicie serca lub kołatanie serca,
 • osłabienie i mdłości,
 • zawroty głowy,
 • nadmierna potliwość,
 • nagła śmierć sercowa.
choroba wieńcowa - objawy

Diagnostyka choroby wieńcowej

Rozpoznanie choroby wieńcowej w dużej mierze opiera się na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarskiego oraz wykonaniu badania fizykalnego, czyli omacywania, opukiwania, ostukiwania oraz osłuchiwania. Lekarz zaleci również wykonanie badania EKG (spoczynkowe i wysiłkowe), badania EKG Holter, echa serca. Czasami przeprowadza się badania laboratoryjne np. lipidogram i glukozę. W niektórych przypadkach realizuje się koronarografię. Jest to badanie, dzięki któremu można zobaczyć, czy tętnice wieńcowe są zwężone i ocenić, jaki jest ich stan. 

Choroba wieńcowa – leczenie

Najlepszym sposobem na leczenie choroby wieńcowej jest rozpoczęcie zdrowego trybu życia. Aktywność fizyczna, zbilansowana dieta, rzucenie palenia, ograniczenie spożywania alkoholu i redukcja ilość stresu, pozytywnie wpłyną nie tylko na nasze życie, ale również pomogą w zwalczaniu choroby wieńcowej. Warto zadbać o swoją sylwetkę i zmniejszyć masę ciała. 

Należy dbać również o poziomy glikemii oraz lipidów. Innym ważnym aspektem jest leczenie chorób współistniejących, szczególnie cukrzycy i nadciśnienia tętniczego. Wiele korzyści przyniesie także suplementacja kwasu foliowego, który zmniejszy stężenie homocysteiny we krwi. 

Leczenie farmakologiczne ma na celu zwiększenie napływu krwi do serca, zapobieganie tworzeniu się i pękaniu blaszek miażdżycowych oraz zapobieganie tworzenia się zakrzepów. W procesie terapii dodatkowo stosuje się lekarstwa działające na czynniki ryzyka choroby wieńcowej czy te, które obniżają stężenie cholesterolu i zmniejszają ciśnienie tętnicze krwi. 

Każda metoda leczenie jest wybierana indywidualnie pod pacjenta i jego przypadek. Z tego powodu przed dawkowaniem i zażywaniem leków należy skonsultować się ze specjalistą. 

Profilaktyka choroby wieńcowej

Profilaktyka choroby wieńcowej opiera się głównie na zdrowej diecie i aktywności fizycznej. Wprowadzenie dobrego i zbilansowanego sposobu odżywiania to podstawa dla zdrowia. Aby zapobiegać chorobie wieńcowej, warto głównie sięgać po warzywa, owoce, rośliny strączkowe, nasiona i orzechy, ryby i inne zdrowe źródła białka oraz aminokwasów, a także produkty pełnoziarniste. Dieta przy profilaktyce choroby wieńcowej serca powinna ograniczać lub wyłączać produkty wysokoprzetworzone, tłuste mięso, wędliny, smalec, słodycze i produkty wysokocukrowe oraz słone przekąski. 

Profilaktyka choroby wieńcowej to nie tylko dieta, ale również aktywność fizyczna. Regularne uprawianie sportu i utrzymanie prawidłowej masy ciała może zdziałać cuda w zapobieganiu chorobom serca. Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej, ale także innych chorób obejmujących cały organizm. Z tego powodu tak ważna jest korekta wagi i regularne uprawianie sportu. 

Oprócz diety i aktywności fizycznej osoby znajdujące się w grupie ryzyka choroby wieńcowej powinny zrezygnować z używek, szczególnie papierosów i alkoholu. Palenie papierosów sprzyja zakrzepicy i może powodować groźne stany sercowo-naczyniowe. 

Z profilaktyką choroby wieńcowej wiąże się także utrzymanie prawidłowych wartości glikemii, leczenie cukrzycy, a także redukcja nadciśnienia i cholesterolu. Regularne monitorowanie i badanie różnych wskaźników pozwoli na szybkie wykrycie nieprawidłowości i ich korektę lub wprowadzenie leczenia.

choroba wieńcowa - profilaktyka

Jak długo można żyć z chorobą wieńcową serca?

Choroba wieńcowa jest chorobą przewlekłą, ale nie jest to wyrok śmierci i można z nią długo żyć. Diagnostyka choroby wieńcowej nie jest trudna i powinna ona skłonić chorego do powrotu do zdrowia. Pacjent w swojej codzienności musi dokonać kilku zmian, które wesprą zdrowy tryb życia. Przede wszystkim duże znaczenie ma tutaj dieta. Zdrowe gotowanie powinno również pozytywnie wpłynąć na rodzinę chorego, która będzie wspierać się nawzajem w utrzymaniu zdrowia. Poza tym ważna jest aktywność fizyczna. Wyjście na spacer każdego dnia, jazda rowerem, czy ćwiczenia na siłowni nie tylko pomogą w profilaktyce choroby wieńcowej, ale także wesprą proces dochodzenia do zdrowia i uzyskania dobrej sylwetki. 

Wyrobienie dobrych nawyków to podstawa w powrocie do zdrowia. Pamiętaj, że Ty też możesz to zrobić i żyć zdrowo i szczęśliwie. Pamiętaj także o regularnych badaniach, które mogą być wykonywane w ramach pakietu medycznego.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.