Broker Ubezpieczeniowy – dlaczego warto skorzystać z jego usług?

Wybór ubezpieczenia może być onieśmielający. Znajdziemy masę ofert, które różnią się zakresem ochrony, ryzykami, ceną i innymi elementami. Jak jednak wybrać ubezpieczenie korzystne dla nas? Z pomocą przychodzi broker ubezpieczeniowy. Będzie on zawsze działał w interesie klienta, znajdzie odpowiednie oferty, doradzi przy wyborze, wynegocjuje odpowiednie warunki, zajmie się dokumentacją i dołoży wszelkich starań, aby klient otrzymał najlepsze ubezpieczenie i profesjonalną pomoc. Dowiedz się jak działa broker ubezpieczeniowy, jakie są jego obowiązki i dlaczego warto skorzystać z jego usług.

 1. Kim jest broker ubezpieczeniowy?
 2. Jakie obowiązki posiada broker ubezpieczeniowy?
 3. Dlaczego warto skorzystać z usług brokera ubezpieczeniowego?
 4. Jak wybrać odpowiedniego brokera ubezpieczeniowego dla swojej firmy?
 5. Agent ubezpieczeniowy a broker

Kim jest broker ubezpieczeniowy?

Broker ubezpieczeniowy jest pośrednikiem ubezpieczeniowym między klientem a towarzystwem ubezpieczeniowym. Działa on na rzecz klienta i pełni funkcję doradcy. Broker pomaga w doborze ubezpieczenia, przygotowuje interesujące oferty, negocjuje warunki umów, sporządza dokumentację i tworzy raporty.

Brokerem może zostać każdy, kto uzyska zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego i zostanie wpisany do rejestru brokerów. Aby spełnić te wymogi, należy wcześniej zdać organizowany przez KNF Egzamin dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych. Oprócz tego, występują również inne warunki, determinujące kto może zostać brokerem. Jest to m.in.: wykształcenie min. średnie, posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych, bycie niekaranym i inne.

Co ciekawe istnieją dwa sposoby wynagradzania brokerów. Jeden z nich jest bardziej popularny w Polsce, a drugi upowszechniono poza granicami naszego państwa. Kurtaż brokerski popularny na polskim rynku to prowizja, wypłacana przez firmę ubezpieczeniową, natomiast honorarium, które wykorzystuje się częściej za granicą, płacone jest przez klienta.

Jakie obowiązki posiada broker ubezpieczeniowy?

Do obowiązków brokera ubezpieczeniowego należy:

 • analiza dostępnych ofert – broker wyszukuje oferty, które odpowiadają wymaganiom klienta, przegląda je pod względem warunków, ocenia i porównuje z innymi ofertami, broker może również analizować obecne ubezpieczenie klienta i zestawiać je z dostępnymi kontrofertami,
 • przygotowanie ofert ubezpieczenia – przedstawienie najciekawszych propozycji ubezpieczeń w przystępnej dla klienta formie,
 • doradztwo – broker przedstawia klientowi najkorzystniejszą dla niego ofertę, udziela rad, odpowiada na pytania,
 • ocena ryzyka – analiza ryzyk, metody radzenia sobie z ryzykami,
 • udział w negocjacjach – do obowiązków brokera należy negocjowanie warunków umów z towarzystwem ubezpieczeniowym w imieniu klienta,
 • zawarcie ubezpieczenia – broker uczestniczy w przygotowywaniu umowy, podpisywaniu jej, dostarczaniu, wdrażaniu ubezpieczenia i zachowaniu jego warunków np. dochowaniu procedur i terminów,
 • reprezentacja klienta przed ubezpieczycielem – w zakres tego zobowiązania wchodzi dbanie o klienta po wystąpieniu szkody i stawianie interesu klienta na pierwszym miejscu,
 • zarządzanie informacjami i danymi – broker ubezpieczeniowy przygotowuje raporty, zajmuje się całą dokumentacją,
 • rozwój portfela klientów – stałe nadzorowanie spraw obecnych klientów, pozyskiwanie nowych klientów.

Warto pamiętać, że broker nie zajmuje się jedynie ubezpieczeniami. Brokerzy to profesjonaliści, którzy specjalizują się w doradztwie różnego typu, także w zakresie benefitów pracowniczych. Kiedy przedsiębiorstwo decyduje się na wprowadzenie pakietu benefitów, broker ubezpieczeniowy może pomóc w znalezieniu różnorodnych opcji dostępnych na rynku. Przeprowadzi analizę potrzeb firmy i pracowników, a następnie zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Broker ubezpieczeniowy pomoże w wyborze i zarządzaniu benefitami. Posłuży się swoją wiedzą i doświadczeniem w negocjowaniu warunków umowy, ustalaniu ceny i zarządzaniu benefitami dla pracowników. Jeśli interesuje Cię temat pakietów benefitowych dla pracowników, przejdź tutaj i poznaj odpowiedzi na wszelkie pytania na ten temat.

Broker ubezpieczeniowy - obowiązki

Dlaczego warto skorzystać z usług brokera ubezpieczeniowego?

Z usług brokera mogą korzystać zarówno osoby fizyczne, małe i duże firmy, jak i instytucje. Jest to idealne rozwiązanie dla osób zapracowanych, które nie mają czasu na wybór stosownego ubezpieczenia i potrzebują pomocy specjalisty.

Broker ubezpieczeniowy, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu będzie mógł zapewnić klientowi profesjonalną pomoc, tym samym zadziała jako pośrednik między klientem a ubezpieczycielem, aby ten pierwszy nie czuł się zagubiony, otrzymał dobrą ofertę i sprawiedliwe warunki umowy. Broker będzie również reprezentował klienta na każdym kroku związanym z ubezpieczeniem, od negocjacji, przez przygotowanie dokumentacji, po dbanie o klienta po wystąpieniu szkody. Dodatkową zaletą korzystania z usług brokera są koszty. Wynagrodzeniem brokera jest najczęściej kuraż, czyli zapłata przez ubezpieczyciela, z którym klient posiada umowę. Z tego powodu klient nie pokrywa kosztów pracy brokera, ponieważ są one obowiązkiem towarzystwa ubezpieczeniowego.

Rynek brokerów stale się rozwija, ale w Polsce jednym z liderów jest Polish Brokers Group, który działa od 2016 roku. PBG to broker ubezpieczeniowy, który wszystkie swoje obowiązki wykonuje z poszanowaniem interesów i na rzecz klienta, a jego doświadczenie i profesjonalność ceni wielu – od małych przedsiębiorstw po duże korporacje.

Jak wybrać odpowiedniego brokera ubezpieczeniowego dla swojej firmy?

Wybór odpowiedniego brokera ubezpieczeniowego jest kluczowy dla zapewnienia sobie profesjonalnej obsługi i znalezienia najlepszych rozwiązań ubezpieczeniowych i nie tylko. Przed zatrudnieniem brokera, warto zastanowić się, czego nasza firma potrzebuje i dobrać osobę, która spełni nasze oczekiwania. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze brokera ubezpieczeniowego:

 • Doświadczenie i reputacja – Przed przystąpieniem do współpracy z brokerem, warto sprawdzić, jak długo działa na rynku i jaką ma reputację. Wskazane jest zapoznać się z opinią klientów i referencjami, które mogą nam wiele powiedzieć o funkcjonowaniu brokera.
 • Licencje, certyfikaty, rankingi – Należy także, upewnić się, czy broker posiada zezwolenie KNF na pracę w tej branży i czy jest wpisany do rejestru brokerów. Oprócz tego, warto sprawdzić, na jakim miejscu plasuje się w rankingu brokerów i czy został tam wymieniony. 
 • Specjalizacja branżowa – Najlepszą współpracę zapewnić Ci broker, który specjalizuje się w sektorze ubezpieczeń, który Cię interesuje. Specjalista branżowy będzie bardziej zaznajomiony z ogólnym rynkiem tych ubezpieczeń, czy innych świadczeń, a także z ryzykami związanymi z Twoją firmą.
 • Dostępność i komunikacja – Ostatnią, ale równie ważną kwestią jest komunikacja brokera. Warto sprawdzić, czy jest łatwo dostępny, czy odpowiada na pytania w odpowiednim czasie. Komunikacja jest kluczowa w relacjach z brokerem, dlatego ważne jest, aby czuć się w niej komfortowo.

Agent ubezpieczeniowy a broker

Może się wydawać, że agent ubezpieczeniowy i broker to to samo stanowisko o podobnym zakresie obowiązków. Nie jest to jednak prawdą. Podczas gdy broker reprezentuje interes klienta, agent działa na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego. Broker nie jest związany z żadnym ubezpieczycielem, a agent może być zatrudniony nawet przez kilka towarzystw. Dodatkową różnicą są regulacje obu zawodów. Agent ubezpieczeniowy jest pozycją nieregulowaną, a zawód brokera podlega regulacjom, a aby pracować na takim stanowisku, należy spełnić szereg wymagań, m.in. otrzymać zezwolenie od KNF i posiadać ubezpieczenie OC zawodu w odpowiedniej kwocie.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.