Dieta kopenhaska – jadłospis i zasady

Dieta Kopenhaska to plan żywieniowy skoncentrowany na szybkiej utracie wagi. Dieta trwa 13 dni i charakteryzuje się restrykcyjnymi zasadami. Każdy dzień tego planu ma przypisane konkretne posiłki i ilości spożywanych składników. Jest jednym z planów żywieniowych, który przyciąga uwagę ze względu na obietnice szybkich rezultatów. Poznaj wszystkie zasady diety kopenhaskiej, dowiedz się, jak wygląda jadłospis, a także dla kogo przeznaczona jest ta dieta.

 1. Co to dieta kopenhaska?
 2. Zasady diety kopenhaskiej
 3. Dieta kopenhaska jadłospis
 4. Dieta kopenhaska – zalety i wady
 5. Dieta kopenhaska przeciwwskazania
 6. Dieta kopenhaska efekty

Co to dieta kopenhaska?

Dieta kopenhaska to bardzo popularna i rygorystyczna dieta odchudzająca. Trwa ona 13 dni i przez ten czas należy ściśle trzymać się rozpisanego jadłospisu. Bardzo ważne jest dobre zaplanowania diety i wszystkich posiłków, aby przyniosła ona oczekiwane efekty. Każdego dnia powinno spożywać się posiłki, których łączna wartość energetyczna nie przekracza 800 kalorii. Jak powstała dieta kopenhaska? Historia diety kopenhaskiej związana jest ze szpitalami z Kopenhagi, gdzie ten sposób odżywiania wykorzystywany był przy leczeniu. Dieta kopenhaska była stosowana u pacjentów, którzy musieli szybko zmniejszyć swoją masę ciała. 

Dieta zyskała popularność przede wszystkim dzięki krążącym opowieściom o szybkiej utracie wagi w ciągu zaledwie trzech dni. Warto jednak podkreślić, że takie skrajne ograniczenie kalorii może prowadzić do utraty wody i masy mięśniowej, a nie tylko tłuszczu. A to nie zawsze jest zdrowym ani trwałym podejściem do utrzymania zdrowej wagi. Obecnie dieta kopenhaska pozostaje przedmiotem kontrowersji wśród ekspertów ds. żywienia. Z jednej strony jest ceniona za szybkie efekty. Z drugiej jednak krytykowana za potencjalne zagrożenia dla zdrowia i brak zrównoważonego podejścia do żywienia.

pakiet medyczny

Zasady diety kopenhaskiej

Dieta Kopenhaska to plan żywieniowy, który oparty jest na ściśle określonych zasadach. Obejmuje ona 13-dniowy cykl, a każdy dzień tego planu ma dokładnie określone menu. Każdy dzień ma przypisane konkretne posiłki i ilości spożywanych składników. Trzeba bardzo dokładnie pilnować ilości spożywanych kalorii, ponieważ głównym celem tej diety jest przyspieszenie procesu przemiany materii. Każdego dnia powinno się spożywać około 800 kalorii. Dzienny jadłospis jest złożony z trzech posiłków, a każdy z nich powinien być spożyty o określonej porze. Dzień zaczynamy śniadaniem około godziny 8.00, a kończymy kolacją najlepiej przed godziną 18. Każdy dzień ma precyzyjnie określone porcje i rodzaje spożywanych produktów. Nie zaleca się zmian czy modyfikacji menu, aby nie zakłócać bilansu składników odżywczych. Ważne jest także, aby nie podjadać między posiłkami. Zalecenie dotyczące spożywania trzech posiłków dziennie ma na celu kontrolę ilości kalorii i utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi.

Jakie produkty są zakazane? Na diecie kopenhaskiej nie można spożywać słodyczy, produktów zbożowych, produktów wysokoprzetworzonych i alkoholu. Dodatkowo w ramach diety, zaleca się ograniczenie soli, co wpływa na retencję wody i pomaga w procesie utraty wagi. Nie można również zapomnieć o codziennym piciu co najmniej 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej.

Należy pamiętać, że dieta kopenhaska to plan żywieniowy o charakterze krótkoterminowym. Mimo szybkich rezultatów zaleca się przestrzeganie go tylko przez określony czas. Ponadto przed rozpoczęciem diety, szczególnie w przypadku osób z istniejącymi problemami zdrowotnymi, zawsze zaleca się konsultację z lekarzem lub dietetykiem.

Dieta kopenhaska jadłospis

Dzień dietyŚniadanieObiadKolacja
Dzień 1. i 13.Czarna kawa z cukrem2 jajka ugotowane na twardo, 200 g szynki, sałata z pomidorami1 filet gotowanej ryby, sałata, 1 cytryna
Dzień 2. i 12.Zielona herbataGotowana lub duszona pierś z kurczaka, 5 liści sałaty z łyżką oliwy i sokiem z cytrynySałata z czerwoną papryką
Dzień 3. i 11.Czarna kawa z cukrem i grzankaJajko na twardo, tarta marchewka, twaróg150g wędzonego kurczaka i sałata z sokiem z cytryny
Dzień 4. i 10.Sok z marchwi i cytryny200 g gotowanej ryby, sałataSałatka z papryką, jogurt naturalny
Dzień 5. i 9.Czarna kawa z cukrem2 jajka ugotowane na twardo, sałata, 1 pomidor200g gotowanego kurczaka, sałata, 1 cytryna
Dzień 6. i 8.Zielona herbataJogurt niskotłuszczowy, chuda szynka2 jajka na twardo, chuda wędlinam sałata
Dzień 7.Czarna kawa z cukrem i grzankaPierś kurczaka grillowana lub z piekarnika, świeży owocKompot owocowy bez cukru i jogurt naturalny

Dieta kopenhaska – zalety i wady

Dieta kopenhaska to kontrowersyjny plan żywieniowy, który przyciąga uwagę wielu osób. Obietnica zrzucenia kilku kilogramów w jedynie 13 dni jest bardzo kusząca. Warto jednak pamiętać, że nie jest to odpowiedni sposób na odchudzanie dla wszystkich. Ze względu na swój restrykcyjny charakter posiada zarówno zalety, jak i wady.

Wśród zalet diety kopenhaskiej wymienia się:

 • Szybka utrata wagi – Dieta kopenhaska została stworzona w celu szybkiego zrzucenia nadmiernych kilogramów. Może być to bardzo motywujące dla wielu osób, ponieważ zapewnia natychmiastowe efekty.
 • Krótki czas trwania – Dieta trwa zazwyczaj tylko 13 dni, co oznacza, że jest stosunkowo krótka. Dla osób poszukujących krótkotrwałego planu odchudzania może to być zaleta.
 • Proste zasady – Dieta kopenhaska ma proste zasady dotyczące tego, co można jeść, co ułatwia ścisłą kontrolę nad spożywanymi kaloriami. Łatwo jest dobrać odpowiedni jadłospis i przestrzegać go.

Najważniejsze wady diety kopenhaskiej to:

 • Niska kaloryczność – Niski poziom spożywanych kalorii może prowadzić do utraty masy mięśniowej, co nie jest zalecane z punktu widzenia zdrowia.
 • Brak zrównoważenia żywieniowego – Dieta kopenhaska jest uboga w wiele ważnych składników odżywczych, co może prowadzić do niedoborów witamin, minerałów i innych substancji odżywczych. Dodatkowo konsekwencją może być zakwaszenie organizmu i wystąpienie takich objawów jak zgaga, bóle głowy, czy uczucie wyczerpania.
 • Efekt jo-jo – Po zakończeniu diety istnieje ryzyko efektu jojo, czyli szybkiego powrotu do utraconej wagi po powrocie do normalnego stylu żywienia.
 • Pogorszenie samopoczucia – Mimo iż dieta kopenhaska stosowana jest jedynie przez 13 dni, to bardzo szybko pojawić może się osłabienie, zmęczenie, czy rozdrażnienie spowodowane zmianami w sposobie odżywiania.

Dieta kopenhaska może przynieść szybkie rezultaty, ale ze względu na jej restrykcyjny charakter oraz potencjalne negatywne skutki zdrowotne, zaleca się ostrożność i skonsultowanie z lekarzem przed jej rozpoczęciem. Lepszym podejściem do utraty wagi jest wybór zrównoważonej diety, uwzględniającej wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Dieta kopenhaska przeciwwskazania

Nie jest to dieta odpowiednia dla każdego. To bardzo restrykcyjny sposób odżywiania, który ma jasne zasady. Jest on przeznaczony dla specyficznej grupy ludzi, a dla niektórych może być niewskazany. Jakie są więc przeciwwskazania do diety kopenhaskiej?

 • Osoby z cukrzycą – Dieta kopenhaska, która eliminuje wiele źródeł węglowodanów i skupia się na spożyciu białka i tłuszczów, może wpływać na poziom glukozy we krwi. Osoby z cukrzycą powinny unikać restrykcyjnych diet bez konsultacji z lekarzem.
 • Osoby z zaburzeniami metabolicznymi – Osoby z zaburzeniami metabolicznymi mogą doświadczać negatywnych skutków wynikających z niskiej ilości spożywanych kalorii i braku niektórych składników odżywczych.
 • Osoby aktywne fizycznie – Osoby prowadzące aktywny tryb życia, szczególnie te regularnie uprawiające sport, mogą odczuć brak energii związany z niewystarczającym spożyciem kalorii i węglowodanów.
 • Kobiety w ciąży i karmiące piersią – Dieta kopenhaska nie dostarcza wystarczającej ilości składników odżywczych potrzebnych do zdrowego rozwoju płodu. Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny wybierać bardziej zrównoważone i bogate w składniki odżywcze diety.

Zawsze przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety warto skonsultować się z lekarzem. Osoby z konkretnymi warunkami zdrowotnymi powinny unikać diety kopenhaskiej i wybierać bardziej zrównoważone i dostosowane do ich potrzeb plany żywieniowe.

Dieta kopenhaska efekty

Dieta kopenhaska może prowadzić do szybkiej utraty wagi w krótkim okresie, co przyciąga uwagę wielu osób, szukających skutecznych metod odchudzania. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że większość utraty wagi podczas diety kopenhaskiej to głównie utrata wody i masy mięśniowej, a nie trwała utrata tłuszczu. Z tego powodu efekty diety kopenhaskiej są krótkotrwałe. Po zakończeniu diety i powrocie do normalnego spożycia kalorii waga może wrócić.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.