Orteza – jakie są rodzaje i zastosowanie?

Ortezy to precyzyjne aparaty medyczne, które mają za zadanie poprawić funkcje układu ruch i chronić ciało przed wszelkimi uszkodzeniami i urazami. Działanie ortezy wykorzystuje się zarówno w rehabilitacji, jak i profilaktyce, a także długotrwałym leczeniu różnego rodzaju chorób ortopedycznych. Orteza redukuje ból, odciąża stawy i zapewnia komfort przy wykonywaniu codziennych czynności. Ortezy mogą być wykorzystywane zarówno w celach medycznych, jak i sportowych, co potwierdza ich wszechstronność i znaczenie w poprawie jakości życia. Dowiedz się, kiedy warto zastosować ortezę i jakie są jej rodzaje. Sprawdź, jak odpowiednio dobrać ortezę oraz gdzie można ją kupić.

 1. Czym jest orteza?
 2. Kiedy warto zastosować ortezę?
 3. Orteza a stabilizator – różnice
 4. Ortezy – rodzaje 
 5. Jak dobrać odpowiednią ortezę?
 6. Gdzie kupić ortezę?

Czym jest orteza?

Orteza to specjalny aparat ortopedyczny, który został stworzony, aby skorygować, stabilizować lub wspierać konkretną część ciała. Działanie ortezy skupia się na poprawie funkcji układu ruchu, minimalizacji bólu i zapobieganiu kolejnych urazów i deformacji, przy jednoczesnym umożliwieniu pacjentom jak największej niezależności. Ortezy stosuje się najczęściej po urazach np. złamaniach, skręceniach, przy chorobach reumatycznych, neurologicznych, po operacjach i przy korekcji wad wrodzonych i wszelkich wad postawy.

Po co stosować ortezę? Ortezę stosuje się głównie, aby zredukować ból, odciążyć stawy i zapewnić komfort. Z czego wykonuje się ortezę? Orteza może być wykonana z różnych materiałów np. włókna węglowego, włókna szklanego, dzianiny, czy neoprenu. Ortezy są dostępne w wielu różnych rodzajach i kształtach, co pozwala na ich spersonalizowanie do indywidualnych potrzeb pacjenta. Z tego powodu czasami orteza jest gotowym produktem, a czasami tworzy się ją na specjalne zamówienie. Istnieje wiele obszarów medycyny, w których ortezy odgrywają kluczową rolę, w tym w medycynie sportowej, rehabilitacji, ortopedii, neurologii, pediatrii.

Jak działa orteza?

Ortezy działają na kilka różnych sposobów:

 • Stabilizacja – Ortezy są często stosowane do stabilizacji stawów lub kości. Można je stosować, aby zminimalizować ruchy stawu i przyspieszyć proces gojenia.
 • Wsparcie – Ortezy zapewniają wsparcie dla osłabionych mięśni lub tkanek. Osoby z niedowładem mięśniowym lub osłabionymi stawami mogą korzystać z ortez, aby przywrócić zdolność do wykonywania codziennych czynności.
 • Korekcja – W niektórych przypadkach ortezy są stosowane do korekcji deformacji, wad postawy lub wad wrodzonych. Orteza korekcyjna może pomóc w prawidłowym ustawieniu różnych części ciała.
 • Ochrona – Ortezy służą również do ochrony przed dalszymi uszkodzeniami. Sportowcy często korzystają z ortezy na określone stawy, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji podczas treningów lub zawodów.

Kluczowym aspektem skutecznego działania ortez jest ich odpowiednie dopasowanie do pacjenta. Dlatego ważne jest, aby konsultować się z lekarzem lub specjalistą w celu wyboru odpowiedniego rodzaju i modelu ortopedycznego, oraz dostosowania go do indywidualnych potrzeb. Ortezy stanowią ważne narzędzie w dziedzinie rehabilitacji i opieki medycznej, pomagając pacjentom odzyskać funkcje ciała i cieszyć się lepszą jakością życia.

Kiedy warto zastosować ortezę?

Ortezy powinny być zastosowane w wielu różnych przypadkach, zarówno w celach terapeutycznych, jak i profilaktycznych. Wybór odpowiedniej ortezy w dużym stopniu zależy od jej zastosowania. Ma to kluczowe znaczenie dla pacjentów, dlatego przed zdecydowaniem się na konkretną ortezę należy skonsultować się z lekarzem. Decyzja o zastosowaniu ortezy zależy od konkretnej sytuacji klinicznej oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Wśród sytuacji, w których należy zastosować ortezę, wymienia się takie przypadki jak:

 • Rehabilitacja po urazach, kontuzjach i przeciążeniach – Ortezy zapewniają stabilność i wsparcie uszkodzonym częściom ciała, co pomaga w procesie gojenia. Ponadto chronią przed dalszymi urazami i przeciążeniami, łagodzą ból i mogą zredukować stan zapalny.
 • Rehabilitacja po operacji – Po operacjach orteza wykorzystywana jest, aby wspierać obszar operowany i ograniczać ruchy, które mogłyby przeszkadzać w prawidłowym gojeniu. Dodatkowo zapewniają bezpieczne odtworzenie ruchomości stawów po operacjach.
 • Korekcja wad postawy – Ortezy mogą korygować wady postawy, takie jak skolioza czy stopy płasko-koślawe, wspomagając utrzymanie właściwej pozycji ciała.
 • Uprawianie sportu i praca fizyczna – Ortezy dla sportowców pomagają w utrzymaniu stabilności stawów i zapobieganiu urazom.
 • Wykonywanie pracy biurowej – Ortezy nadgarstkowe pomagają w zmniejszeniu dolegliwości związanych z pracą przy komputerze, chroniąc stawy nadgarstka. 
 • Schorzenia typu łokieć tenisisty, golfisty, zespół cieśni nadgarstka – Ortezy mogą być wykorzystywane jako metoda leczenia tych schorzeń, łagodząc ból i stabilizując uszkodzone struktury.
 • Zwyrodnienia stawu skokowego – Ortezy mogą pomóc w utrzymaniu właściwej pozycji i stabilizacji stawu, co jest szczególnie ważne przy chorobach zwyrodnieniowych.
 • Urazy ścięgna Achillesa – Ortezy na kostkę z wkładką na ścięgno Achillesa pomagają w zapobieganiu dalszym urazom i przyspieszają proces leczenia.
Orteza -kiedy warto ją zastosować?

Orteza a stabilizator – różnice

Ortezy i stabilizatory są dwoma rodzajami urządzeń medycznych używanych w celu wspierania i stabilizowania części ciała. Oba te produkty mogą być używane zamiennie, ponieważ oba mają za cel unieruchomić i stabilizować konkretną część ciała. Zazwyczaj uważa się, że ortezy są jednym z typów stabilizatorów. Zarówno orteza, jak i stabilizator może mieć różną budowę i różne zastosowania, a poziom wsparcia również zależy od typu urządzenia. Wśród rodzajów ortez wymienia się ortezy stawu skokowego, kolana, czy ortezy na kostkę, natomiast do przykładów stabilizatorów zaliczamy opaski na nadgarstek, czy opaski lędźwiowe. Bez względu na rodzaj urządzenia medycznego, ich celem jest poprawa jakości życia pacjenta, ochrona przed urazami lub wsparcie w procesie rehabilitacji.

Ortezy – rodzaje 

Ortezy to wszechstronne narzędzia medyczne, których liczba rodzajów i zastosowań jest imponująca. Stosuje się je do stabilizacji, ale także przy rehabilitacji, w celu łagodzenia bólu, korekcji wad postawy i profilaktyki urazów. W zależności od miejsca, w którym odczuwany jest dyskomfort lub ból, stosuje się odpowiednią ortezę, która może zwiększyć komfort, przyspieszyć powrót do sprawności lub zapobiec dalszym uszkodzeniom. Każdy rodzaj ortezy ma pomoc na inny obszar ciała, w określonym schorzeniu, mając na uwadze potrzeby pacjenta. Z tego powodu dostępnych jest tak wiele różnych ortez. Przyjrzyjmy się bliżej ich gatunkom.

Orteza na kolano

Orteza na kolano: Jest to jeden z najczęściej stosowanych rodzajów ortez. Zakłada się ją oczywiście wokół kolana i ma na celu dostarczenie wymaganego wsparcia, stabilizacji i ochrony. Ten rodzaj ortezy może być stosowany w przypadku różnych problemów ortopedycznych, takich jak urazy, kontuzje, schorzenia zwyrodnieniowe stawu kolanowego czy po operacjach. Szczególnie przyda się przy zwichnięciach i skręceniach stawu kolanowego, chorobach zapalenia stawów oraz po operacjach ortopedycznych, takich jak artroskopia czy rekonstrukcja więzadeł. Orteza na kolano stabilizuje staw kolanowy, sprawuje kontrolę nad ruchami stawu oraz redukuje ból i obrzęk. Można ją również stosować w celu wspomagania procesu gojenia oraz aby zapobiegać uszkodzeniom stawu kolanowego.

Orteza na kostkę

Orteza na kostkę: Orteza na kostkę wspiera i ochrania staw skokowy. Zakłada się ją na stopę i kostkę i może mieć ona różne formy w zależności od potrzeb pacjenta. Stosuje się zarówno ortezy elastyczne, kompresyjne, jak i stabilizacyjne, a także unieruchamiające. Elastyczne ortezy kompresyjne są lekkie i odpowiednie do codziennego noszenia. Ortezy unieruchamiające używa się po operacjach lub poważnych urazach. Istnieją także ortezy z zawiasami, które pozwalają na kontrolowany ruch stawu skokowego.

Ortezę na kostkę stosuje się głównie w celu ochrony przed kontuzjami, leczenia urazów, zmniejszenia bólu i obrzęku oraz przywrócenia funkcji stawu skokowego. Przy jakich schorzeniach warto założyć ortezę na kostkę? Ortezę na staw skokowy wykorzystuje się przede wszystkim przy skręceniu stawu skokowego, zwichnięciu stawu skokowego, uszkodzeniach więzadeł, zapaleniach stawu skokowego, czy złamaniach kostki. Orteza na kostkę, czyli orteza na staw skokowy zapewnia stabilizację stawu skokowego, ogranicza jego ruchy i przyspiesza proces gojenia. Ortezy na kostkę odgrywają istotną rolę w procesie rehabilitacji i leczenia problemów ze stawem skokowym.

Orteza odcinka szyjnego kręgosłupa

Orteza odcinka szyjnego kręgosłupa: Orteza odcinka szyjnego kręgosłupa znana jest również jako kołnierz ortopedyczny. Używa się jej w celu unieruchomienia odcinka szyjnego kręgosłupa i górnej części pleców. Tego typu ortezę stosuje się w przypadku urazów, kontuzji, schorzeń zwyrodnieniowych, stanów zapalnych lub po operacjach w okolicach szyi. Można ją zastosować np. przy złamaniach kręgów szyjnych, skręceniach kręgosłupa szyjnego i niektórych chorobach zwyrodnieniowych, a także operacjach. Jakie funkcje pełni orteza odcinka szyjnego kręgosłupa? Przede wszystkim stabilizuje i unieruchamia, dodatkowo chroni przed dalszymi urazami i odciąża struktury kręgosłupa. Ortezy odcinka szyjnego kręgosłupa wykonane są z różnych materiałów, takich jak pianka, tworzywa sztucznego czy miękkie materiały kompresyjne. Z tego powodu także ich cena będzie się różnić.

Orteza odcinka piersiowego kręgosłupa

Orteza odcinka piersiowego kręgosłupa: Orteza odcinka piersiowego kręgosłupa to zazwyczaj korpus, stabilizator lub pas ortopedyczny, który nosi się wokół tułowia, obejmując odcinek piersiowy oraz część kręgosłupa. Głównym celem tej ortezy jest zapewnienie wsparcia i stabilizacji odcinka piersiowego kręgosłupa. Stosuje się ją w przypadku różnych schorzeń, urazów, stanów zapalnych, zniekształceń czy bólu w okolicach klatki piersiowej. Przykładami sytuacji, w których potrzebna będzie pomoc ortezy, są złamania odcinka kręgosłupa, skolioza, konkretne rodzaje bólów pleców, a także zniekształcenia kręgosłupa. Stosowanie ortezy może znacznie zredukować ból i poprawić postawę ciała. Wspiera także proces gojenia po urazach i operacjach i zapobiega dalszym deformacjom. Ortezę można stosować zarówno w celach rehabilitacyjnych, jak i profilaktycznych.

Orteza nadgarstka

Stosowanie ortezy na nadgarstek jest uzasadnione przy takich schorzeniach jak: zespół cieśni nadgarstka, złamania nadgarstka lub ręki, zapalenia stawów nadgarstka, różnego rodzaju kontuzje mięśni i więzadeł, czy zapalenie stawów. Orteza nadgarstka jest potrzebna do zapewnienia wsparcia, stabilizacji i czasem korekcji stawu nadgarstkowego oraz ręki. Stosuje się je w celu zmniejszenia bólu, poprawy funkcji stawu, zabezpieczenia przed urazami oraz przywrócenia pełnej ruchomości po kontuzjach lub operacjach. Ortezy na rękę mogą różnić się w zależności od potrzeb pacjenta. Istnieją elastyczne opaski, szyny nadgarstka, rękawice kompresyjne oraz ortezy niestandardowe, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Orteza na bark

Orteza na bark: Po wszelkiego rodzaju urazach bark potrzebuje odpowiedniej stabilizacji. Na pomoc przychodzi orteza na bark, która może pomóc ograniczyć ruch tego obszaru przy jednoczesnej redukcji bólu. Orteza na bark pozwala również na kontrolowanie i korekcję pozycji, ograniczenie przeciążenia, i ochronę przed urazami i przewlekłymi schorzeniami. Kiedy warto zastosować ortezę na bark? Można ją wykorzystać przy nadwyrężenia stawu barkowego, bólach, złamaniach oraz po operacjach. Orteza na bark często ma formę opaski stabilizującej z miękkiego materiału. W zależności od potrzeb pacjenta może być jednak wykonana z twardszego materiału, który odpowiednio unieruchomi obszar. 

Jak dobrać odpowiednią ortezę?

Dobór odpowiedniej ortezy jest kluczowy dla zapewnienia pacjentowi optymalnego wsparcia, komfortu i skuteczności leczenia. Przed dobraniem ortezy należy podjąć kilka kroków, aby upewnić się, że będzie ona odpowiednia dla indywidualnych potrzeb pacjenta:

 • Konsultacja z lekarzem – W pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem specjalistą np. fizjoterapeutą lub ortopedą, który oceni stan zdrowia pacjenta, rodzaj urazu lub schorzenia oraz potrzebne wsparcie. Jest to kluczowe, ponieważ tylko specjalista może dostarczyć trafną diagnozę i wskazówki odnośnie do rodzaju i poziomu wsparcia, jakiego pacjent potrzebuje.
 • Wybór rodzaju ortezy – Na podstawie opinii lekarza i potrzeb pacjenta należy wybrać odpowiedni rodzaj ortezy, która pozytywnie wpłynie na proces leczenia i pełnego powrotu do zdrowia. 
 • Dobór rozmiaru i materiału – Istotny jest także dobór materiału i rozmiaru ortezy. Orteza musi pasować do ciała pacjenta. Niewłaściwie dobrana orteza będzie nieskuteczna, ale także spowoduje dyskomfort lub kontuzje. Bardzo często dokonuje się dokładnych pomiarów ciała, aby jak najlepiej dopasować ortezę. Jest to jeden z najistotniejszych kroków, ponieważ orteza nie można być zbyt luźna lub zbyt ciasna.
 • Wygoda i funkcjonalność – Orteza musi być wygodna w noszeniu, a jednocześnie spełniać swoją funkcję. Pacjent powinien być w stanie swobodnie poruszać się i wykonywać codzienne czynności, nie odczuwając dyskomfortu. Można także skonsultować się z fizjoterapeutą, aby upewnić się, że orteza pasuje i będzie efektywna.

Dobór odpowiedniej ortezy to proces, który wymaga uwagi i troski. Jest on kluczowy dla poprawy jakości życia pacjenta i zapewnienia mu niezbędnego wsparcia w procesie leczenia lub rehabilitacji.

Gdzie kupić ortezę?

Zakup ortezy jest kluczowy przy wielu schorzeniach i problemach, a także po operacjach. Z tego powodu warto wiedzieć, gdzie dostępne są ortezy oraz jaki jest ich koszt. Ile kosztują ortezy? Cena ortezy może znacząco różnić się w zależności od jej rodzaju. Zazwyczaj ortezy z miękkich materiałów będą nieco tańsze, jednak nie jest to zasada i wszystko zależy od każdego pacjenta. Ortezy na kolano to koszt od kilkuset do nawet tysiąca złotych. Za ortezy na stopę kosztuje około 100-500 złotych, za ortezę na nadgarstek zapłacimy od 30 do 300 złotych. Ceny ortez na bark wahają się między 20-300 złotych. Dodatkowo w niektórych przypadkach ortezy mogą być refundowane lub częściowo sfinansowane przez NFZ. Wtedy ich koszt znacznie spada. Z tego powodu warto sprawdzić, czy nasza orteza podlega refundacji.

Gdzie kupić ortezę? Sklepy medyczne to podstawowe miejsce, w którym można dokonać zakupu ortezy. W takich miejscach pracują specjaliści, którzy pomogą w dobraniu odpowiedniej ortezy i odpowiedzą na wszelkie pytania związane z jej użytkowaniem. Ortezy znajdziemy także w sklepach internetowych. Istnieje wiele sklepów internetowych specjalizujących się w produktach medycznych, w tym w ortezach. Wybierając tę opcję, warto zwrócić uwagę na renomę sklepu oraz czytelność opisów produktów. Cena ortezy online może być konkurencyjna w porównaniu do tradycyjnych sklepów. Orteza to dobra inwestycja, która przyspieszy powrót do zdrowia i okaże się bardzo pomocna przy zapobieganiu urazom.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.