Leki przeciwbólowe – jakie są skutki uboczne?

Leki przeciwbólowe są powszechnie stosowane w celu złagodzenia bólu i dyskomfortu. Działają na różne sposoby, takie jak blokowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję substancji bólowych, hamowanie przewodzenia sygnałów bólowych w mózgu czy działanie na receptory opioidowe. Jednak każdy lek przeciwbólowy ma swoje unikalne działanie i skutki uboczne. Skutki uboczne leków przeciwbólowych mogą obejmować dolegliwości żołądkowo-jelitowe, uszkodzenie wątroby, ryzyko sercowo-naczyniowe, senność, nudności, zaparcia, zmniejszenie czynności oddechowej, uzależnienie i wiele innych. Czy wiesz, jakie są najbezpieczniejsze leki przeciwbólowe? Jak uniknąć skutków ubocznych? Przekonaj się, jak działają leki przeciwbólowe i jakie są ich potencjalne ryzyka. 

 1. Leki przeciwbólowe – rodzaje
 2. Leki przeciwbólowe – skutki uboczne
 3. Leki przeciwbólowe – dawkowanie
 4. Jaki lek przeciwbólowy zastosować w tej sytuacji?
 5. Paracetamol czy ibuprofen – co wybrać?
 6. Jaki odstęp czasu między paracetamolem a ibuprofenem?

Leki przeciwbólowe – rodzaje

Istnieje wiele różnych rodzajów leków przeciwbólowych dostępnych na rynku. Mogą być one stosowane w zależności od rodzaju bólu i indywidualnych potrzeb pacjenta. Oto kilka głównych rodzajów leków przeciwbólowych

Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) to grupa leków, które stosuje się przede wszystkim w celu łagodzenia bólu, redukcji stanów zapalnych i obniżenia gorączki. Ich działanie jest wykorzystywane, w takich sytuacjach, jak bóle mięśniowo-szkieletowe, bóle stawów, migrena, ból menstruacyjny, stany zapalne, gorączka i wiele innych. Działanie NLPZ polega na blokowaniu enzymu COX, który odpowiedzialny jest za produkcję substancji biorących udział w procesie zapalnym i powodujących ból i obrzęk. Lek zmniejsza produkcję tej substancji, a tym samym objawy zapalenia. Niesteroidowe leki przeciwzapalne to m.in. taki substancje jak ibuprofen, ketoprofen, czy naproksen.

Paracetamol

Paracetamol, znany również pod nazwą acetaminofen, to jeden z najpopularniejszych leków przeciwbólowych. Stosuje się go głównie w celu łagodzenia bólu głowy, zęba, bólu mięśniowo-szkieletowego, bólu menstruacyjnego i innych dolegliwości bólowych. Można go również przyjmować podczas gorączki, w celu jej obniżenia. Paracetamol działa poprzez wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, hamując produkcję prostaglandyn, substancji chemicznych zaangażowanych w przekazywanie sygnałów bólowych i regulację temperatury ciała. Jest on bardzo szeroko dostępny, ale warto pamiętać, że przed zastosowaniem, należy zapoznać się z instrukcją na opakowaniu.

Metamizol

Metamizol, znany również jako pyralgina to lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny. Wykorzystuje się go m.in. przy bólach głowy, zęba, bólach mięśniowych, czy pourazowych. Lek hamuje działanie substancji, które przekazują sygnały bólowe, dlatego dobrze oddziałuje na układ nerwowy, wpływając na percepcję bólu. Warto jednak pamiętać, że może on powodować niechciane reakcje alergiczne, takie jak duszność, zawroty głowy, czy reakcje skórne.

Kwas acetylosalicylowy

Kwas acetylosalicylowy, znany również pod nazwą handlową “Aspiryna”, to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym i przeciwzakrzepowym. Jest stosowany w łagodzeniu różnego rodzaju bólu, a także przy obniżaniu gorączki i redukcji stanów zapalnych. Aspirynę znajdziemy powszechnie w sklepach i aptekach, jednak w niektórych przypadkach warto uważać na jej działanie, ponieważ może wywoływać niepożądane skutki uboczne.

Opioidy

Opioidy to silne leki przeciwbólowe, takie jak morfina, oksykodon czy tramadol. Działają poprzez wpływ na receptory opioidowe w mózgu, zmniejszając odczuwanie bólu. Stosowane są głównie w przypadku ciężkiego bólu ostrych lub przewlekłych, ale wymagają ścisłego nadzoru lekarskiego.

Leki przeciwbólowe – skutki uboczne

Leki przeciwbólowe mogą mieć różne skutki uboczne. Warto zaznaczyć, że nie każda osoba doświadcza skutków ubocznych, a ich nasilenie może być inne w zależności od indywidualnej reakcji organizmu. Do najczęstszych skutków ubocznych leków przeciwbólowych zalicza się:

 • Problemy żołądkowo-jelitowe – Niektóre leki przeciwbólowe, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), mogą powodować podrażnienie błony śluzowej żołądka. Może to prowadzić do zgagi, bólu brzucha, niestrawności, a w rzadszych przypadkach wrzodów żołądka lub krwawień. Ważne jest stosowanie tych leków z jedzeniem lub po posiłku, aby zmniejszyć ryzyko podrażnienia żołądka.
 • Problemy z układem sercowo-naczyniowym – Długotrwałe stosowanie leków przeciwbólowych w dużych dawkach może zwiększać ryzyko wystąpienia powikłań sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Dlatego należy stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza i nie przekraczać zalecanej dawki.
 • Problemy z nerkami – Uszkodzenie nerek jest kolejnym skutkiem ubocznym związanym ze stosowaniem leków przeciwbólowych, zwłaszcza u osób z już istniejącymi problemami nerkowymi. W takich przypadkach ważne jest monitorowanie funkcji nerek i stosowanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza.
 • Skórne reakcje alergiczne – Niektóre leki przeciwbólowe mogą działać negatywnie na naszą skórę i powodować takie widoczne reakcje jak wysypka, świąd, obrzęk, czy pokrzywka. 
 • Inne skutki uboczne – Nadużywanie leków przeciwbólowych może również powodować inne symptomy, takie jak zawroty głowy, zaburzenia trawienia, nudności, wymioty, nadmierne pocenie się, uczucie mrowienia w dłoniach i nogach, czy zaburzenie mowy. 

Ważne jest, aby stosować leki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami lekarza lub instrukcjami na opakowaniu. Jeśli wystąpią skutki uboczne lub niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem, który może ocenić sytuację i zalecić odpowiednie postępowanie.

Leki przeciwbólowe - skutki uboczne

Leki przeciwbólowe – dawkowanie

Przy przyjmowaniu leków przeciwbólowych, warto także zwrócić uwagę na odpowiednie dawkowanie. Dawkowanie leków przeciwbólowych zależy od rodzaju leku, składników aktywnych, siły działania oraz indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Przed przyjęciem leku, za każdym razem należy sprawdzić ulotkę i stosować się do jej zasad, można także skorzystać z ogólnych zasad dawkowania. 

 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen lub diklofenak – Zalecana dawka dla dorosłych to zwykle 200-400 mg ibuprofenu lub 50-100 mg diklofenaku co 4-6 godzin, maksymalnie 1200 mg ibuprofenu lub 150 mg diklofenaku na dobę. 
 • Paracetamol – Zwykle dorośli i młodzież powinni przyjmować dawkę 500-1000 mg co 4-6 godzin, nie przekraczając 4000 mg na dobę. 
 • Metamizol – Dla dorosłych zwykle zaleca się dawkę 500-1000 mg do 4 razy na dobę, nie przekraczając 4000 mg. Dawkowanie dla dzieci i młodzieży jest ustalane indywidualnie, w zależności od wieku, masy ciała i wskazań medycznych. 
 • Kwas acetylosalicylowy – Dla dorosłych, w przypadku bólu lub gorączki, zaleca się zwykle dawkę 325-1000 mg co 4-6 godzin. W przypadku leczenia stanów zapalnych lub innych schorzeń, dawkowanie może być zależne od wskazań medycznych i ustalone przez lekarza.
 • Preparaty opioidowe, takie jak kodeina, tramadol czy morfina – Dawkowanie opioidów zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i stopnia nasilenia bólu. Zawsze powinno być ustalone przez lekarza i przestrzegane zgodnie z jego zaleceniami.

Dawkowanie leków przeciwbólowych dla dzieci jest ustalane indywidualnie, uwzględniając wiek, masę ciała i wskazania medyczne. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem w przypadku stosowania u dzieci.

Ważne jest, aby zawsze czytać i przestrzegać zaleceń na etykiecie leku. Należy także skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w przypadku wątpliwości dotyczących dawkowania. Należy pamiętać, że niektóre leki przeciwbólowe mogą mieć ograniczenia dotyczące długotrwałego stosowania lub być przeciwwskazane w niektórych stanach zdrowotnych, dlatego ważne jest uzyskanie odpowiednich porad medycznych.

Przedawkowanie leków przeciwbólowych – skutki

Przedawkowanie leków przeciwbólowych może doprowadzić do:

 • problemów z oddychaniem,
 • spadku temperatury ciała,
 • utrzymywania się bladej i zimnej skóry,
 • utraty przytomności,
 • uszkodzenia mózgu,
 • śpiączki,
 • śmierci.

Jaki lek przeciwbólowy zastosować w tej sytuacji?

W każdej sytuacji każdy lek przeciwbólowy może mieć nieco inne działanie. Zależy to przede wszystkim od substancji, składających się na preparat, ale także od naszych indywidualnych cech, czy rodzaju bólu. 

Silny lek przeciwbólowy na ból zęba

W przypadku silnego bólu zęba zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem stomatologiem. Oceni on przyczynę bólu i zaproponować odpowiednie leczenie. Lekarz może także  przepisać silny lek przeciwbólowy, który pomoże złagodzić dolegliwości. Jednym z powszechnie stosowanych leków przeciwbólowych na ból zęba jest ibuprofen lub paracetamol w odpowiednich dawkach.

Leki przeciwbólowe w ciąży

W czasie ciąży należy być ostrożnym w stosowaniu leków przeciwbólowych. Niektóre leki mogą mieć potencjalnie niekorzystny wpływ na płód. Dlatego ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii przeciwbólowej w czasie ciąży. W przypadku łagodnego bólu warto najpierw spróbować niemedycznego podejścia do jego złagodzenia. Można postawić na odpoczynek, ciepłe okłady, masaż czy techniki relaksacyjne. Jeśli jednak ból jest silny i nieznośny, lekarz może zalecić stosowanie pewnych leków przeciwbólowych w ciąży. Preparaty paracetamolu są najczęściej zalecanym lekiem przeciwbólowym w ciąży. Wydaje się on stosunkowo bezpieczny przy zachowaniu odpowiednich dawek. Niesteroidowe leki przeciwzapalne np. ibuprofen, mogą być stosowane w określonym okresie ciąży, ale zawsze powinno to być pod nadzorem lekarza. Należy unikać stosowania leków z grupy opioidów, ponieważ mają one bardzo silne działanie i mogą być bardzo szkodliwe.

Silne leki przeciwbólowe na kręgosłup

Przykładowe leki przeciwbólowe stosowane w przypadku bólu kręgosłupa to przede wszystkim niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) takie jak ibuprofen, diklofenak, naproksen. Dostępne są one w postaci tabletek, a także maści, które można stosować miejscowo. Innymi lekami, które mogą być stosowane na bóle kręgosłupa, są opioidy np. tramadol czy oksykodon. Jednak ich stosowanie powinno być zawsze ściśle nadzorowane przez lekarza ze względu na potencjalne działania niepożądane i ryzyko uzależnienia. 

Ważne jest, aby dawkowanie i stosowanie leków przeciwbólowych odbywało się zgodnie z zaleceniami lekarza. Warto także zapoznać się z ulotką leku w celu uniknięcia niepożądanych skutków ubocznych. Leki przeciwbólowe powinny być traktowane jako tymczasowe rozwiązanie, a terapia skoncentrowana na identyfikacji i leczeniu przyczyny bólu kręgosłupa. Dlatego też istotne jest konsultowanie się z lekarzem w celu ustalenia optymalnego planu leczenia.

Lek przeciwbólowy dla dziecka

W przypadku niemowląt i małych dzieci najbezpieczniejszym i zalecanym lekiem przeciwbólowym jest paracetamol. Paracetamol jest skutecznym lekiem przeciwgorączkowym i przeciwbólowym dla dzieci, a odpowiednie dawki są dostosowane do wieku i wagi dziecka. W przypadku niemowląt zawsze należy używać odpowiednich form i stężeń paracetamolu dostosowanych do ich wieku, takich jak krople lub syrop. Innym lekiem przeciwbólowym stosowanym u dzieci, ale z większą ostrożnością, jest ibuprofen. Ibuprofen również ma właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, ale nie jest zalecany dla dzieci poniżej 3 miesiąca życia. 

Przed podaniem jakiegokolwiek leku przeciwbólowego niemowlakowi lub dziecku, zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub pediatrą. Samoleczenie lub stosowanie leków dla dorosłych może być niebezpieczne dla małego dziecka, ponieważ dawki i skutki uboczne mogą być inne.

Paracetamol czy ibuprofen – co wybrać?

Wybór między paracetamolem a ibuprofenem zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj bólu, indywidualna odpowiedź organizmu, stan zdrowia i preferencje lekarza. Oba leki są powszechnie stosowane jako leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, ale mają nieco różne właściwości i mechanizmy działania. Paracetamol będzie skuteczny przy łagodnym i umiarkowanym bólu, natomiast ibuprofen wykorzystuje się także w przypadku bólu o większym nasileniu i także takiego związanego z migreną, czy zapaleniem stawów. 

Ostateczny wybór leki powinien być dokonany po konsultacji z lekarzem. Warto jednak pamiętać, że należy przestrzegać dawkowania leków, aby uniknąć wszelkich niepożądanych skutków ubocznych.

Jaki odstęp czasu między paracetamolem a ibuprofenem?

W przypadku ogólnych wytycznych zwykle zaleca się odstęp czasu około 4-6 godzin między przyjęciem paracetamolu a ibuprofenu, aby uniknąć nadmiernego obciążenia organizmu. Jednak w przypadku konkretnych sytuacji lub specjalnych wskazań medycznych, lekarz może ustalić inny odstęp czasu lub zalecić stosowanie jednego leku zamiast drugiego.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.