Saturacja krwi pokazuje poziom dotlenienia organizmu. W przypadku niskiego poziomu tlenu, człowiek doświadcza duszności, które mogą doprowadzić nawet do śmierci. Z tego powodu warto kontrolować wysycenie krwi tlenem. Urządzeniem stworzonym do pomiaru saturacji jest pulsoksymetr, który może okazać się przydatny w wielu sytuacjach. Ale czym jest to urządzenie? Jakie są jego rodzaje? I przede wszystkim kiedy warto go posiadać? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, kontynuuj czytanie.
1. Czym jest pulsoksymetr i do czego służy?
2. Jakie są rodzaje pulsoksymetrów?
3. Pulsoksymetr – kiedy warto kupić?
Czym jest pulsoksymetr i do czego służy?
Pulsoksymetr to urządzenie elektroniczne, które służy do pomiaru poziomu tlenu we krwi oraz częstotliwości bicia serca. Pomiar saturacji (wysycenia krwi tlenem) jest jednym z parametrów życiowych, które wykonuje się aby określić stan pacjenta. Z uwagi na jego małe rozmiary, jest wykorzystywany na oddziałach ratunkowych oraz w karetkach. Możliwy jest również zakup pulsoksymetru do użytku domowego przez osoby z każdej grupy wiekowej, lub przez sportowców, aby kontrolować natlenienie i pracę serca.
Jakie są rodzaje pulsoksymetrów?
Urządzeniem wykorzystywanym poza szpitalami jest najczęściej pulsoksymetr napalcowy. Jak wskazuje jego nazwa, do urządzanie wkłada się palec, a badanie wykonuje się samemu, w wybranej chwili, w razie potrzeby.
Pulsoksymetr nadgarstkowy występuje często w formie opaski, którą można połączyć z telefonem, aby kontrolować pomiar saturacji i pracy serca. W warunkach szpitalnych korzysta się z pulsoksymetru stacjonarnego. Jest to bardziej zaawansowane urządzenie, posiadające system, który alarmuje personel medyczny, w przypadku problemów z oddychaniem, lub pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta.
Innym rodzajem pulsoksymetru, stworzonym specjalnie dla niemowląt i małych dzieci jest urządzenie, które zakłada się na udo, ramię, lub nadgarstek. Ten przyrząd jest bardziej dokładny i odporny na ruchy dziecka. Niektóre modele mają również wbudowaną funkcję pomiaru temperatury ciała.
Pulsoksymetr – kiedy warto kupić?
Pulsoksymetr warto posiadać, aby codziennie kontrolować wysycenie krwi tlenem. Jego
zakup będzie szczególnie korzystny dla osób, które zmagają się z:
- chorobami układu oddechowego,
- chorobami układu sercowo-naczyniowego,
- nadciśnieniem,
- cukrzycą.
Pomocne będzie również posiadania pulsoksymetru przez osoby chorujące na choroby przewlekłe i wymagające stałej opieki, osoby starsze oraz niemowlęta i małe dzieci. Inną grupą, która doświadczy korzyści z badań pulsoksymetrem, są sportowcy. Będą oni mogli badać saturację i częstotliwość bicia serca przed i po wysiłku fizycznym, aby kontrolować swój stan.