Pulsoksymetr – Do czego służy i czy warto go kupić?

Saturacja krwi pokazuje poziom dotlenienia organizmu. W przypadku niskiego poziomu tlenu człowiek doświadcza duszności, które mogą doprowadzić nawet do śmierci. Z tego powodu warto kontrolować wysycenie krwi tlenem. Urządzeniem stworzonym do pomiaru saturacji jest pulsoksymetr, który może okazać się przydatny w wielu sytuacjach. Ale czym jest to urządzenie? Jakie są jego rodzaje? I przede wszystkim, kiedy warto go posiadać? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, kontynuuj czytanie.

 1. Pulsoksymetr – co to jest i do czego służy?
 2. Jak działa pulsoksymetr?
 3. Jak wykonać badanie pulsoksymetrem?
 4. Wyniki badania pulsoksymetrem i normy
 5. Jakie są rodzaje pulsoksymetrów?
 6. Pulsoksymetr – kiedy warto kupić?
 7. Pulsoksymetr cena

Pulsoksymetr co to jest i do czego służy?

Pulsoksymetr to urządzenie elektroniczne, które służy do pomiaru poziomu tlenu we krwi oraz częstotliwości bicia serca. Pomiar saturacji (wysycenia krwi tlenem) jest jednym z parametrów życiowych, które wykonuje się, aby określić stan pacjenta. Z uwagi na jego małe rozmiary, jest wykorzystywany na oddziałach ratunkowych oraz w karetkach. Możliwy jest również zakup pulsoksymetru do użytku domowego przez osoby z każdej grupy wiekowej lub przez sportowców, aby kontrolować natlenienie i pracę serca.

Pulsoksymetr co pokazuje?

Pulsoksymetr to przyrząd, który używa się do pomiaru dwóch parametrów biologicznych: saturacji krwi oraz tętna.

 • Saturacja krwi, czyli nasycenie krwi tlenem to parametr, który mierzy procent krwinek czerwonych, które są nasycane tlenem w danym momencie. W skrócie saturacja krwi pokazuje poziom dotlenienia organizmu. Oznacza się ją symbolem SpO2, a prawidłowy poziom SpO2 to około 95% lub więcej.
 • Tętno, inaczej puls określa liczbę uderzeń serca na minutę. Prawidłowa częstość akcji serca dla osób dorosłych wynosi od 60 do 100 uderzeń serca na minutę, u młodzieży to około 85 uderzeń, a u dzieci około 100. W przypadku niemowląt prawidłowe tętno wynosi 130 uderzeń na minutę, a u płodu ta wartość to 110-150. 

Do czego służy pulsoksymetr?

Pulsoksymetr stosowany jest w wielu różnych sytuacjach, aby monitorować poziom nasycenia tlenem i tętno. Jest to potrzebne, ponieważ oba parametry pozwalają ocenić ogólny stan zdrowia i mogą być przydatne przy wczesnym wykrywaniu problemów zdrowotnych. W jakich sytuacjach pulsoksymetr okaże się pomocny?

 • W szpitalach i placówkach medycznych – Pulsoksymetr jest powszechnie używany w placówkach opieki zdrowotnej, ponieważ w łatwy i szybki sposób pozwala na monitorowanie stanu pacjentów. Służą one zarówno podczas hospitalizacji, jak i w trakcie operacji i innych zabiegów.
 • Do monitorowania stanu zdrowia w domu – Ze względu na to, że pulsoksymetr to małe, przenośne i bardzo proste w obsłudze urządzenie, jest ono powszechnie wykorzystywane do domowego monitorowania tętna i nasycenia tlenem. Będzie ono szczególnie przydatne osobom, które cierpią na choroby przewlekłe i w ten sposób mogą regularnie kontrolować swój stan.
 • Podczas uprawiania sportu – Także sportowcy zyskają na korzystaniu z pulsoksymetru. Urządzenie pozwala monitorować tętno i natlenienie podczas ćwiczeń, aby zoptymalizować trening i wysiłek fizyczny.
 • Przy wysokościach – Tak samo, jak podczas uprawiania sportu, pulsoksymetr sprawdzi się na wysokościach. Skorzystają z niego nie tylko turyści podczas wycieczek w góry, ale także wspinacze, czy narciarze, którzy będą mogli nadzorować swój stan, w miejscach, gdzie ciśnienie atmosferyczne i ilość tlenu są niższe.
 • W celu prewencji – Osoby cierpiące na choroby układu oddechowego lub choroby sercowo-naczyniowe, a także osoby, które przechodzą rehabilitację, mogą wykorzystywać pulsoksymetr w celu codziennego śledzenia stanu zdrowia i reagowania na ewentualne zmiany.

Pulsoksymetry są bardzo proste w obsłudze i sprawdzą się dla każdego, niezależnie od wieku, czy stanu zdrowia. Warto zainwestować w to urządzenie i stale monitorować swój stan zdrowia.

pulsoksymetr - kiedy go używać?

Jak działa pulsoksymetr?

Pulsoksymetr to małe urządzenie, które wygląda jak klips, a jego użycie jest bardzo proste. Wystarczy umieścić palec wewnątrz urządzenia tak, aby czujnik znajdował się na spodzie palca. Następnie należy włączyć urządzenie przyciskiem i poczekać chwilę na wynik, który wyświetli się na ekranie. Pulsoksymetr pokaże wynik saturacji krwi w procentach, a tętno w uderzeniach na minutę.

Ale jak działa pulsoksymetr? Urządzenie działa na podstawie pulsoksymetrii, która wykorzystuje zasady absorpcji światła przez hemoglobinę w czerwonych krwinkach. Pulsoksymetr wysyła dwa rodzaje światła: światło czerwone o długości fali około 660 nanometrów i światło podczerwone o długości fali około 940 nanometrów. Światła te wysyłane są przez skórę, tkanki i naczynia krwionośne, aż do drugiego, przeciwległego końca pulsoksymetru, a urządzenie rejestruje ilość światła. Na podstawie różnicy w poziomie absorpcji tych dwóch rodzajów światła pulsoksymetr oblicza poziom nasycenia krwi tlenem oraz tętno pacjenta.

Jak wykonać badanie pulsoksymetrem?

Wykonanie pomiaru przy pomocy pulsoksymetru jest bardzo proste i może zrobić to samodzielnie w domu. Dowiedz się, jak działa pulsoksymetr na palec i jak wykorzystać to urządzenie do mierzenia saturacji i tętna. 

 • Badanie pulsoksymetrem należy rozpocząć od przygotowania palca. Należy wybrać palec, który będzie użyty do badania. Zazwyczaj używa się palca wskazującego lub serdecznego. Upewnij się, że na palcu nie ma żadnych opatrunków. Palec powinien być czysty i suchy, ponieważ jeśli jest mokry lub zimny może to wpłynąć na dokładność pomiaru.
 • Palec należy umieścić wewnątrz klipsa urządzenia tak, aby opuszek palca znalazł się na środku pola pomiaru. Warto upewnić się, że pulsoksymetr dobrze utrzymuje się na palcu, nie uciska go lub nie zsuwa się.
 • Wynik badania przedstawiony zostanie w procentach na wyświetlaczu urządzenia. Pulsoksymetr jest przydatnym narzędziem do monitorowania poziomu tlenu we krwi i tętna.

Wyniki badania pulsoksymetrem i normy

Co pokazuje pulsoksymetr? Wyniki pomiarów pulsoksymetrem wyrażają dwie wartości: nasycenie krwi tlenem oraz tętno. Prawidłowy wynik saturacji krwi wynosi od 95 do 100%. Wynik niższy może wiązać się z niedotlenieniem organizmu lub problemami z oddychaniem i wymagać interwencji medycznej. Jeśli nasza saturacja spada poniżej 90%, jest to ciężka niewydolność oddechowa, która może wiązać się z bardzo poważnymi i ciężkimi konsekwencjami. Niektóre osoby, np. cierpiący na choroby układu oddechowego mogą mieć stałą saturację na nieco niższym poziomie, jednak nadal wartość będzie mieścić się w granicach normy. Warto regularnie monitorować nasycenie krwi tlenem, a urządzenie do mierzenia saturacji, którym jest pulsoksymetr, przyda się do tego idealnie.

Drugą mierzoną przez przyrząd wartością jest tętno. Norma dla osób dorosłych w spoczynku wynosi zazwyczaj 60-100 uderzeń na minutę. Dla dzieci ta wartość może być nieco wyższa. 

Oprócz wyników badania i norm saturacji oraz tętna warto mieć również na uwadze, czy badanie przeprowadzone zostało w odpowiednich okolicznościach. Istnieje kilka czynników, które mogą zakłócić przebieg badania pulsoksymetrem, a więc podać nieprawidłowy wynik. Wśród tych czynników wyróżnia się:

 • Złe umieszczenie pulsoksymetru, które uniemożliwia prawidłowy pomiar.
 • Ruch podczas wykonywania badania.
 • Złe przygotowanie palca – obecność opatrunku, plastra, wilgotna i zbyt chłodna dłoń.
 • Zbyt długie paznokcie lub występowanie chorób płytki paznokcia.
 • Bezpośrednie światło słoneczne padające na urządzenie.
 • Występowanie okluzji żylnej, czyli stanu, w którym żyła lub naczynie krwionośne zostaje zablokowane, uniemożliwiając normalny przepływ krwi.
 • Użycie przed pomiarem lakieru do paznokci.
pulsoksymetr

Jakie są rodzaje pulsoksymetrów?

Urządzeniem wykorzystywanym poza szpitalami jest najczęściej pulsoksymetr napalcowy. Jak wskazuje jego nazwa, do urządzanie wkłada się palec, a badanie wykonuje się samemu, w wybranej chwili, w razie potrzeby.

Pulsoksymetr nadgarstkowy występuje często w formie opaski, którą można połączyć z telefonem, aby kontrolować pomiar saturacji i pracy serca. W warunkach szpitalnych korzysta się z pulsoksymetru stacjonarnego. Jest to bardziej zaawansowane urządzenie, posiadające system, który alarmuje personel medyczny, w przypadku problemów z oddychaniem, lub pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta.

Innym rodzajem pulsoksymetru, stworzonym specjalnie dla niemowląt i małych dzieci jest urządzenie, które zakłada się na udo, ramię, lub nadgarstek. Ten przyrząd jest dokładniejszy i odporny na ruchy dziecka. Niektóre modele mają również wbudowaną funkcję pomiaru temperatury ciała.

Pulsoksymetr – kiedy warto kupić?

Pulsoksymetr warto posiadać, aby codziennie kontrolować wysycenie krwi tlenem. Jego
zakup będzie szczególnie korzystny dla osób, które zmagają się z:

 • chorobami układu oddechowego,
 • chorobami układu sercowo-naczyniowego,
 • nadciśnieniem,
 • cukrzycą.

Pomocne będzie również posiadania pulsoksymetru przez osoby chorujące na choroby przewlekłe i wymagające stałej opieki, osoby starsze oraz niemowlęta i małe dzieci. Inną grupą, która doświadczy korzyści z badań pulsoksymetrem, są sportowcy. Będą oni mogli badać saturację i częstotliwość bicia serca przed i po wysiłku fizycznym, aby kontrolować swój stan.

Pulsoksymetr cena

Cena pulsoksymetru może być zróżnicowana i zależy od kilku czynników, takich jak marka, model, funkcje i jakość urządzenia. Przyrząd do mierzenia saturacji krwi jest bardzo przydatny. Okaże się pomocny do regularnego sprawdzania wysycenia krwi tlenem oraz tętna zarówno u osób chorych, jak i w celach prewencji i monitorowania stanu zdrowia.

Pulsoksymetry dostępne są w cenach od około 50 złotych do kilku setek złotych lub więcej. Pulsoksymetr na palec znajdziemy w wielu aptekach oraz sklepach medycznych, także sklepach internetowych. Taki pulsoksymetr pozwala na pomiar w warunkach domowych i jest kompaktowy i prosty w obsłudze. Droższe modele, które posiadają więcej funkcji, będą kosztować około 200-400 złotych.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.