Wapń i jego rola w organizmie

Wapń jest powszechnie występującym pierwiastkiem, który znajdziemy również w wielu produktach spożywczych. Jest on niezbędnym budulcem zdrowych kości i zębów, ale odpowiada także za krzepnięcie krwi, funkcjonowanie mięśni, układu nerwowego, czy prawidłowego metabolizmu. Najlepiej przyswajalny wapń znajdziemy w produktach mlecznych, niektórych orzechach, nasionach, ale także warzywach. Dowiedz się, jakie są produkty bogate w wapń i gdzie jest najwięcej wapnia w pożywieniu. Poznaj źródła wapnia i sprawdź, czym objawia się niedobór wapnia i nadmiar wapnia w organizmie. 

 1. Wapń – co to?
 2. Wapń – naturalne źródła
 3. Wapń – korzyści zdrowotne
 4. Czynniki wpływające na utratę wapnia
 5. Niedobór wapnia
 6. Nadmiar wapnia

Wapń – co to?

Wapń (Ca) jest pierwiastkiem, który pełni wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka. Co ciekawe, wapń jest piątym co do obfitości pierwiastkiem, który występuje w skorupie ziemskiej. Oprócz tego znajdziemy go oczywiście w produktach spożywczych. Produkty bogate w wapń to przede wszystkim produkty mleczne, ale znajdziemy go także w takich warzywach jak jarmuż, fasolka, w orzechach np. migdałach, czy orzechach laskowych oraz w rybach i niektórych produktach zbożowych.  

Wapń stanowi podstawowy materiał budulcowy kości i zębów i znacząco wpływa na ich kondycję. Bierze także udział w procesie krzepnięcia krwi, ponieważ jest niezbędny do tworzenia płytek krwi. Może mieć również wpływ na układ krążenia, układ nerwowy, funkcjonowanie enzymów trawiennych, czy mięśni. 

Wapń jest niezwykle istotnym składnikiem mineralnym dla zdrowia i dobrego funkcjonowania organizmu. Dlatego należy dbać o odpowiednie spożycie wapnia poprzez zrównoważoną dietę i ewentualnie suplementację, aby utrzymać zdrowe kości, funkcjonowanie mięśni i prawidłowe procesy fizjologiczne w organizmie.

Jeśli zastanawiasz się, jaka jest norma wapnia we krwi i poziom wapnia we krwi,  to jesteś w dobrym miejscu. Norma wapnia może się różnić w zależności od płci, czy wieku pacjenta, lub niektórych cech indywidualnych. Ogólna norma wapnia we krwi wynosi około 2,25–2,75 mmol/l. 

Wapń – naturalne źródła

Spożywanie różnorodnych produktów spożywczych, bogatych w wapń jest kluczowe dla utrzymania zdrowych kości i zębów, a także dla wielu innych procesów fizjologicznych w organizmie. Źródła wapnia to przede wszystkim produkty mleczne, orzechy, nasiona, warzywa zielone i niektóre owoce. Wśród źródeł wapnia znajdziemy takie produkty jak:

 • Ser – Sery są bardzo bogatym źródłem wapnia. Szczególnie wyróżnia się parmezan, ser edamski, ementaler, cheddar, ale także sery twarogowe, czy sery do smarowania. Sery to również dobre źródło białka, witamin A, B i D i cynku. Jest to produkt, który bardzo łatwo włączyć do diety i codziennych posiłków.
 • Mleko – Mleko jest chyba produktem najbardziej słynącym z zawartości wapnia. Oprócz tego, w mleku znajdziemy również białko, potas, witaminę B12, cynk i magnez. 
 • Jogurt – To kolejny produkt mleczny na naszej liście. W jogurcie, oprócz wapnia, znajdziemy białko, fosfor i witaminy z grupy B. Jogurt może być wykorzystywany jako dodatek do słodkich i słonych dań, a także jako zdrowa przekąska.
 • Sardynki – Dobrym źródłem wapnia mogą być także ryby np. sardynki. Są one wartościowym źródłem białka, kwasów tłuszczowych omega-3, żelaza, czy witaminy D. Ryby warto spożywać co najmniej dwa razy w tygodniu, ponieważ wspierają zdrowie serca, obniżają ciśnienie krwi i poprawiają ogólny stan naszego organizmu.
 • Karob – Karob pozyskiwany ze strączków drzewa karobowego to tajemniczy produkt, który może szczycić się dużą zawartością wapnia. Występuje on w formie proszku, a smakiem przypomina kakao. Karob jest bogaty w błonnik, a także witaminy z grupy B, witaminę A, C i E.

Źródła wapnia – orzechy i nasiona

 • Migdały – Jadalne nasiona owoców migdałowca zwyczajnego są bardzo korzystnym dla zdrowia produktem spożywczym. Udowodniono, że migdały mogą m.in. zmniejszać ryzyko rozwoju chorób serca, czy obniżać ciśnienie tętnicze. Oprócz wapnia są także źródłem witamin z grupy B, witaminy A i E, czy zdrowych tłuszczów.
 • Orzechy laskowe – Orzechy laskowe powinny być składnikiem każdej zdrowej diety. Mają one pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, są bogate w wapń, błonnik, potas i witaminę E.
 • Sezam – Sezam ma działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Dostarcza nam wapnia, magnezu, żelaza, witaminy A, witamin z grupy B, witaminy E, a także zdrowych tłuszczów. Sezam jest idealnym dodatkiem sałatek, czy dań z kuchni azjatyckiej, sprawdzi się również w niektórych deserach. Jest to dobre źródło różnych składników odżywczych, szczególnie dla wegan i wegetarian. 
 • Pestki słonecznika – Pestki słonecznika są bogactwem witamin. Znajdziemy w nich m.in. witaminy A, E, K, C, B1, B2, B3, B6. Jeśli zależy nam na takich składnikach jak wapń, żelazo, potas, magnez, czy fosfor, to również możemy śmiało sięgać po pestki słonecznika. 

Produkty bogate w wapń – warzywa

 • Jarmuż – Wapń znajdziemy nie tylko w produktach mlecznych, orzechach i nasionach, czy rybach, ale także w warzywach. Dobrym przykładem warzywa bogatego w wapń jest jarmuż. Jarmuż jest niskokalorycznym źródłem magnezu, potasu, żelaza oraz witaminy A, C i K. Jarmuż można dodawać zarówno do sałatek, zup, czy dań na ciepło i co ciekawe, sprawdzi się także w formie zdrowych chipsów.
 • Brukselka – To warzywo, które zachwyca swoim bogactwem witamin i składników mineralnych. Brukselka jest bardzo wszechstronnym warzywem. Można ją gotować, piec i smażyć, żeby nabrała swojego charakterystycznego smaku. Jest to także znakomite źródło wapnia, fosforu, magnezu, żelaza, witamin z grupy B, witaminy A, C, E i K.
 • Szpinak – Szpinak to kolejne zielone warzywo o niesamowitym działaniu i składzie. Może on wpływać korzystnie na zdrowie oczu, obniżać ciśnienie krwi. Szpinak jest bogaty w wapń, żelazo, witaminy z grupy B, witaminę A i C.

Źródła wapnia

Jeśli zastanawiasz się, w czym jest wapń, jesteś w dobrym miejscu. Poniżej znajdziesz tabelę, która przedstawia produkty bogate w wapń.

Produkt spożywczyZawartość wapnia w 100 gramach
Ser parmezan1380 mg
Mak1266 mg
Sezam975 mg
Ser edamski867 mg
Ser emmentaler835 mg
Szproty800 mg 
Sardynki382 mg
Karob348 mg
Siemię lniane255 mg
Migdały234 mg
Mleko 2%170 mg
Figi suszone163 mg
Jarmuż150 mg
Pistacje135 mg
Jogurt120 mg
Orzechy laskowe114 mg
Kefir103 mg
Szpinak99 mg
Serek do smarowania typu Philadelphia85 mg
Twaróg83 mg
Pestki słonecznika78 mg
Płatki owsiane54 mg
Brukselka42 mg

Jeśli chcesz poznać produkty bogate w wapń, mamy nadzieję, że nasza tabela Ci w tym pomogła.

Wapń – korzyści zdrowotne

Wapń jest niezwykle ważnym składnikiem mineralnym dla zdrowia człowieka. Pełni on wiele istotnych funkcji w naszym organizmie. Z tego powodu tak ważne jest jego stosowanie – suplementacja lub dostarczanie wapnia w codziennej diecie. Poznaj najważniejsze korzyści dla zdrowia płynące ze stosowania wapnia:

 • Zdrowe kości i zęby – Wapń jest niezbędny do budowy i utrzymania zdrowych kości i zębów. Jest głównym składnikiem mineralnym, który nadaje im siłę i wytrzymałość. Regularne spożycie wystarczającej ilości wapnia przez całe życie pomaga w zapobieganiu osteoporozie i utrzymaniu mocnych kości.
 • Funkcjonowanie mięśni – Wapń jest potrzebny w naszej diecie do prawidłowego skurczu mięśni. Pomaga on także w regulacji pracy mięśni, co jest istotne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowo-mięśniowego. Skurcze mięśni odpowiadają za działanie całego organizmu. Są ważne jednakowo przy wykonywaniu ruchów, pompowaniu krwi, czy wykonywaniu ruchów w układzie trawiennym.
 • Przewodnictwo nerwowe – Wapń odgrywa kluczową rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych. Jest niezbędny do prawidłowej transmisji sygnałów między komórkami nerwowymi, co wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego.
 • Krzepnięcie krwi – Wapń bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. Jest niezbędny do tworzenia płytek krwi, aktywacji czynników krzepnięcia np. protrombiny, która zapewniają prawidłowe zamykanie uszkodzonych naczyń krwionośnych i zapobiegają nadmiernemu krwawieniu.
 • Regulacja funkcji komórkowych – Wapnia pełni istotną funkcję w regulacji wielu procesów komórkowych. Jest zaangażowany w regulację aktywności enzymów, syntezy białek, transportu substancji międzykomórkowych i funkcji błon komórkowych.
 • Zdrowie metaboliczne – Wapń wpływa na funkcje metaboliczne organizmu, takie jak przemiana materii, wydzielanie hormonów, utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej i regulacja ciśnienia krwi.

Wapń można uzyskać z różnych źródeł, takich jak produkty mleczne, warzywa liściaste, orzechy, nasiona, ryby. Ważne jest, aby utrzymywać zrównoważoną dietę bogatą w wapń i dostosować spożycie do indywidualnych potrzeb. W przypadku niedoboru wapnia lub specyficznych potrzeb zdrowotnych można skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia optymalnego spożycia wapnia i zaleceń dietetycznych.

Wapń - Korzyści zdrowotne

Czynniki wpływające na utratę wapnia

Istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na utratę lub wypłukiwanie wapnia z organizmu. Oto niektóre z nich:

 • Niedobór witaminy D – witamina D jest niezbędna do odpowiedniego wchłaniania wapnia, a jej niedobór to uniemożliwia. Witaminę D3 znajdziemy w rybach, serach żółtych, czy grzybach. Wapń i witaminę D można również suplementować.
 • Nadmiar białka zwierzęcego w diecie – Białko jest niezbędne w diecie każdego człowieka, ale także we wchłanianiu się wapnie. Jednak jego nadmiar może jedynie pogorszyć sytuację. Zbyt duża ilość białka w codziennym jadłospisie wpływa na nasze nerki i uszkadzając je, prowadzi do nadmiernego wydalania wapnia wraz z moczem. Z tego powodu, należy pilnować swojego spożycia białka.
 • Nadużywanie kofeiny i alkoholu – Nadmiar alkoholu i kofeiny nie tylko może wpłynąć negatywnie na nasze samopoczucie i ogólny stan zdrowie, ale także jest związany z utratą wapnia z organizmu. 

Aby zmaksymalizować wchłanianie wapnia, warto zastosować się do kilku poniższych zasad. Przede wszystkim, najlepszą przyswajalność zapewniają produkty mleczne. Dlatego decyduj się na spożycie serów, mleka, jogurtów, kefirów, maślanek, czy innych przetworów mlecznych. Pamiętaj również, że do wchłaniania się wapnia potrzebne są odpowiednie ilości fosforu. Możesz go suplementować lub przyjmować naturalnie. Dobrymi źródłami fosforu są m.in. ryby, wątróbka, dżem, galaretka, jajka, otręby, migdały, czy ciemne pieczywo. Oprócz tego korzystny wpływ na wchłanianie wapnia ma także laktoza, cytryniany i takie aminokwasy jak lizyna.

Niedobór wapnia

Niedobór wapnia to stan, w którym organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości tego ważnego składnika mineralnego. Wapń jest niezbędny dla wielu procesów fizjologicznych, w szczególności dla utrzymania zdrowych kości i zębów, przewodnictwa nerwowego, skurczów mięśni, regulacji rytmu serca i krzepnięcia krwi.

Przyczyny niedoboru wapnia są różnorodne. Jedną z nich jest niedostateczne spożycie wapnia w diecie, szczególnie w przypadku osób unikających produktów mlecznych. Może on również wynikać z nieprawidłowego wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego. Taka dolegliwość jest często spowodowana chorobami jelitowymi, zaburzeniami wytwarzania enzymów trawiennych lub stosowaniem niektórych leków.

A jakie są skutki niedoboru wapnia? Z niedoborem wapnia powiązane są różne objawy. W przypadku dzieci i młodzieży może to skutkować opóźnionym wzrostem i rozwojem kości. U dorosłych niedobór wapnia może przyczynić się do osłabienia kości i zwiększenia ryzyka osteoporozy oraz łamliwości kości. Inne objawy niedoboru wapnia mogą obejmować skurcze mięśni, mrowienie w kończynach, zaburzenia rytmu serca, osłabienie i zmęczenie.

Jeśli stwierdzony zostanie niedobór wapnia, konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia i suplementacji wapnia pod nadzorem lekarza. Suplementacja wapnia może być konieczna, zwłaszcza w przypadku osób o niskim spożyciu wapnia z dietą lub zidentyfikowanych deficytów wchłaniania.

W celu zapobiegania niedoborowi wapnia ważne jest spożywanie zróżnicowanej i zbilansowanej diety bogatej w produkty mleczne, zielone warzywa liściaste, orzechy, nasiona i inne źródła wapnia. Dodatkowo aktywność fizyczna i ekspozycja na słońce sprzyjają produkcji witaminy D, która jest niezbędna dla prawidłowego wchłaniania wapnia. Ważne jest również skonsultowanie się z lekarzem lub dietetykiem w celu oceny indywidualnych potrzeb wapnia i opracowania odpowiedniego planu żywieniowego.

Nadmiar wapnia

Nie tylko niedobór, ale także nadmiar wapnia może być szkodliwy dla naszego organizmu. Nadmiar wapnia, inaczej hiperkalcemia, jest stanem, w którym poziom wapnia we krwi jest wyższy niż norma. Może być on spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak nadmierna suplementacja wapnia, nieprawidłowa regulacja hormonów wapniowych, niektóre choroby i stosowanie niektórych leków.

Nadmiar wapnia się objawiać przede wszystkim w postaci zaparć, nudności i braku apetytu. Występować może także zmęczenie, osłabienie mięśni, bóle kostno-stawowe, czy problemy z koncentracją. Jednym z głównych objawów nadmiaru wapnia jest osłabienie kości. Przewlekły nadmiar wapnia może również prowadzić do powstawania złogów w tkankach miękkich, takich jak naczynia krwionośne i nerki.

Diagnoza nadmiaru wapnia opiera się na ocenie poziomu wapnia we krwi oraz ocenie objawów klinicznych. Jeśli stwierdzony zostanie nadmiar wapnia, konieczne jest zidentyfikowanie przyczyny i wdrożenie odpowiedniego leczenia. W przypadku nadmiernego spożycia wapnia z dietą konieczne może być ograniczenie spożycia pokarmów bogatych w wapń. Jeśli nadmiar wapnia jest wynikiem innej choroby lub nieprawidłowej regulacji hormonalnej, konieczne może być leczenie pierwotnej przyczyny.

Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów sugerujących nadmiar wapnia. W odpowiednich przypadkach lekarz może skierować pacjenta do specjalisty endokrynologa lub nefrologa, którzy zajmują się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń wapniowych.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.