Wzrost cen pakietów medycznych – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Wzrost cen pakietów medycznych wpływa na dużą część naszego społeczeństwa. Korzyści z pakietów medycznych można mnożyć. Dziś to nie tylko lepsza dostępność do lekarzy wszelkich specjalizacji, profesjonalne podejście do każdego klienta, ale także szeroki wachlarz usług i technologie wspierające szybkie i łatwe umawianie wizyt, otrzymywanie wyników badań i recept. Abonamenty medyczne są bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem na rynku zdrowia w naszym kraju, dlatego wzrost ich cen wpłynie na wielu Polaków. Warto więc wiedzieć dlaczego ceny rosną i jak radzić sobie z nową sytuacją.

  1. Dlaczego ceny pakietów medycznych rosną?
  2. Jak radzić sobie z podwyżkami cen pakietów medycznych?

Dlaczego ceny pakietów medycznych rosną?

Musimy podkreślić, że na przestrzeni ostatnich kilku lat koszty pakietów medycznych utrzymywały się na podobnym poziomie. Jednak już przed pandemią zaczęto zauważać pewną tendencję wzrostową. 

Na wzrost cen pakietów medycznych wpłynęło kilka czynników. Są to przede wszystkim przyczyny zewnętrzne, które momentalnie podnoszą koszty usług i nie można im szybko zaradzić. Sytuacja pandemiczna w bardzo dużym stopniu odbiła się na cenach usług medycznych. W szczególności trzeba było przygotować i uruchomić technologie związane z pracą zdalną. Konieczne było również przeszkolenie wszystkich pracowników i wyposażenie ich w odpowiednie sprzęt do pracy zarówno z domu jak i w placówkach medycznych. Wprowadzenie zasad reżimu sanitarnego w ośrodkach zdrowotnych na dużą skalę zmniejszało ryzyko zakażenia przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa pacjentów i wszystkich pracowników. Zaopatrzenie placówek w maseczki, rękawiczki i środki dezynfekujące przynosiło wysokie koszty, ponieważ są to zazwyczaj produkty jednorazowe, które szybko się zużywają. Z uwagi na zwiększone zagrożenie chorobą należało również zadbać o prawidłową utylizację odpadów medycznych.

Nie możemy także zapomnieć o bohaterach czasu pandemii, czyli lekarzach, pielęgniarkach, ratownikach medycznych, diagnostach laboratoryjnych, operatorach medycznych i innych pracownikach szpitali i placówek zdrowotnych. To właśnie oni dbali o zdrowie i życie wszystkich obywateli, narażając samych siebie i swoich bliskich na choroby. Z tego powodu wzrosły też zarobki personelu medycznego. 

Oprócz pandemii COVID-19, na wzrost cen pakietów medycznych istotny wpływ ma także inflacja, przez którą ceny stale rosną. Dodatkowo należy wymienić takie czynniki jak sytuację demograficzną, a więc rosnąca liczba osób starszych. A także fakt, iż w ostatnich latach przybywa niewielu pracowników sektora zdrowotnego. 

Na koszty pakietów medycznych dodatkowo wpłynęły czynniki wewnętrzne, przede wszystkim:

  • duża liczba oferowanych usług medycznych, m.in. badań, konsultacji, zabiegów, operacji,
  • słaba dostępność do lekarzy konkretnych specjalizacji,
  • wysokie koszty leczenie psychicznego,
  • wzrost cen leków.
wzrost cena pakietów medycznych

Jak radzić sobie z podwyżkami cen pakietów medycznych?

Pomimo wzrostu cen, pakiety medyczne są produktem, który przyda się każdemu i w każdej sytuacji i nie warto z nich rezygnować. Obecnie możemy je nabyć indywidualnie, w pakiecie dla par, rodziny, ale coraz bardziej popularne stają się abonamenty medyczne dla firm. Są one często oferowane jako benefit dla pracowników, który jest bardzo pożądany i powoli zyskuje miano standardu na rynku pracy. Znając wysoką wartość pakietów medycznych i ich korzyści powinniśmy zastanowić się w jaki sposób radzić sobie ze stałymi podwyżkami cen, aby kontynuować korzystanie z opieki. 

Pierwszym pomysłem jest współfinansowanie pakietów medycznych. Dzięki temu wszystkie koszty rozkładają się między pracownika i pracodawcę, a jedna ze stron nie musi płacić pełnej kwoty. Takie rozwiązanie może się okazać korzystne w bardzo wielu przypadkach i powinno być częściej wykorzystywane w mniejszych i większych firmach. 

Drugą metodą jest wsparcie brokera. Pomoże on we wszelkich negocjacjach z operatorami medycznymi, zarówno w sytuacjach dużych podwyżek cen abonamentów, jak i przy doborze nowego i lepszego pakietu medycznego. 

Warto również zaznaczyć, że klienci mają prawo do rozwiązania umowy bez okresu wypowiedzenia. Takie wyjście z ciężkiej sytuacji będzie dobre dla firm i osób, które nie mają możliwości kontynuowania kontraktu.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.