Nieoczywiste benefity – trendy w motywowaniu pracowników

W dzisiejszych czasach benefity pracownicze są coraz bardziej różnorodne i innowacyjne. Pracodawcy starają się zaskakiwać swoich pracowników oryginalnymi i nieoczywistymi ofertami. Grupowe ubezpieczenie, czy pakiet medyczny są nadal pożądane, jednak w wielu organizacjach stanowią już standard. Pracownicy chcą otrzymywać inne, bardziej zróżnicowane i spersonalizowane benefity. Poznaj ciekawe motywatory i zobacz, jakie nieoczywiste benefity pracownicze proponujemy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak motywować pracowników. W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

  1. Benefit pracowniczy – co to?
  2. Nieoczywiste benefity pracownicze – czym są?
  3. Dlaczego warto oferować nieoczywiste benefity w pracy?
  4. Nieoczywiste benefity pracownicze – przykłady

Benefit pracowniczy – co to?

Benefity pracownicze to dodatkowe świadczenia oferowane przez pracodawcę swoim pracownikom, poza wynagrodzeniem za pracę. Celem benefitów pracowniczych jest zwiększenie satysfakcji, motywacji i zaangażowania pracowników. Benefity stawiają na poprawę jakości życia, a także budowanie korzystnego wizerunku pracodawcy na rynku pracy. Benefity pracownicze są coraz częściej stosowane przez przedsiębiorstwa jako narzędzie w pozyskiwaniu i utrzymywaniu najlepszych pracowników, którzy szukają nie tylko dobrze płatnej pracy, ale także dobrych warunków pracy i życia. Oferowanie atrakcyjnych benefitów pracowniczych może przyczynić się do zwiększenia zaangażowania i lojalności pracowników, co pomaga osiągać lepsze wyniki biznesowe.

Benefity mogą przybierać różne formy, takie jak ubezpieczenia zdrowotne, karty lunchowe, dofinansowania sportu, kultury, czy szkoleń, a także dodatkowe dni wolne, czy możliwość pracy zdalnej. Coraz częściej oferuje się nowe i innowacyjne rozwiązania pod postacią benefitów pracowniczych. Warto pamiętać, że dobry benefit to taki, który realnie wspiera życie pracownika i stanowi wartość dodatnią, pomagając w różnych aspektach codzienności. Wybór benefitu dla pracowników jest często kwestią indywidualną, dlatego przed złożeniem konkretnej oferty warto poznać potrzeby zatrudnionych względem pozapłacowych świadczeń.

Nieoczywiste benefity pracownicze – czym są?

Nieoczywiste benefity pracownicze to rozwiązania oferowane przez pracodawców, które wyróżniają się na tle konkurencji. W formie benefitów oferuje się np. programy wellness, karty lunchowe, dodatkowe dni urlopu, a także różnego rodzaju udogodnienia w miejscu pracy, takie jak strefy relaksu, kuchnie, sale zabaw czy dostęp do przestrzeni coworkingowych.

Ciekawe benefity pracownicze będą dla każdego przybierać nieco inną formę. Niektórzy pracownicy bardziej skorzystają na typowych motywatorach, które związane są z jakimś świadczeniem np. karta sportowa, czy pakiet medyczny. Inni natomiast zdecydowanie bardziej preferować będą niskobudżetowe rozwiązania. Zaliczają się do nich np. możliwość pracy zdalny, elastyczny grafik, dni bez dress-codu, możliwość przyprowadzenia dziecka lub pupila do pracy. Obecnie coraz bardziej popularne stały się także benefity wspierające work-life balance. A także te, które wspierają nie tylko zdrowie fizyczne, ale także psychiczne pracowników.

W dzisiejszych czasach, kiedy rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, innowacyjne benefity pracownicze są kluczowym elementem w przyciąganiu i utrzymywaniu najlepszych pracowników. Dlatego warto zastanowić się, jakie dodatkowe udogodnienia można wprowadzić do firmy, aby zwiększyć atrakcyjność oferty dla pracowników i wyróżnić się spośród innych pracodawców.

Dlaczego warto oferować nieoczywiste benefity w pracy?

Tego typu nieoczywiste benefity nie tylko przyczyniają się do podniesienia jakości życia pracowników, ale także pozytywnie wpływają na ich zaangażowanie i motywację w pracy. Innowacyjne rozwiązania są ciekawą alternatywą dla standardowych form motywatorów. A to przyciąga do firm talenty i pozwala na zbudowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy.

Pracodawcy, którzy oferują ciekawe benefity pracownicze, mogą liczyć na lojalność i zaangażowanie pracowników. Przekłada się to na lepsze wyniki finansowe firmy. Dzięki temu inwestycja w takie rozwiązania zwraca się w postaci zadowolonych i wydajnych pracowników oraz zwiększenia konkurencyjności na rynku pracy.

nieoczywiste benefity pracownicze

Nieoczywiste benefity pracownicze – przykłady

Nieoczywiste benefity mają wspierać pracowników i funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Warto jest oferować takie pozapłacowe świadczenia, które rzeczywiście pozytywnie wpłyną na życie osób zatrudnionych. Wśród nich, coraz częściej wybierane są te innowacyjne, ciekawe i nieoczywiste rozwiązania. Pracownicy i pracodawcy bardzo je cenią, dlatego, jeśli szukasz ciekawych benefitów pracowniczych, jesteś w dobrym miejscu. Dowiedz się, co motywuje pracowników.

Karta lunchowa

Karta lunchowa to elektroniczna przedpłacona karta płatnicza, która pozwala pracownikom na zakup posiłków. Są one wykorzystywane w wybranych restauracjach, kawiarniach, barach i sklepach spożywczych. Karty lunchowe są oferowane przez firmy specjalizujące się w usługach benefitowych i są jednym z najpopularniejszych benefitów pracowniczych.

Karta lunchowa działa w prosty sposób – pracodawca przekazuje swoim pracownikom pieniądze w formie elektronicznej karty, a pracownicy mogą z niej korzystać, wydając pieniądze na jedzenie w miejscach, które przyjmują tę formę płatności. Karty lunchowe są korzystne podatkowo, ponieważ wartość świadczenia jest zwolniona z podatku dochodowego dla pracownika. Tego rodzaju benefit to duża wygoda dla wszystkich zatrudnionych oraz ciekawy motywator, który zastosować może pracodawca.

Autonomiczna stołówka

Autonomiczna stołówka to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala pracownikom na korzystanie z wyżywienia w sposób wygodny i dostosowany do ich potrzeb. W odróżnieniu od tradycyjnych stołówek autonomiczna stołówka nie wymaga obecności obsługi i umożliwia pracownikom wybór spośród szerokiej gamy dań. System autonomicznej stołówki opiera się na nowoczesnych technologiach, takich jak kody QR. Pozwalają one na łatwe i szybkie skanowanie dań i płatności.

Autonomiczna stołówka działa na podstawie maszyny vendingowej, która zaopatrzona jest w różnorodne dania dla pracowników, a także kawomat i kuchenkę mikrofalową. W autonomicznej stołówce pracownicy mogą wybrać dania odpowiadające ich preferencjom żywieniowym, a także wybierać spośród różnych opcji wegetariańskich lub bezglutenowych. Ponadto, autonomiczna stołówka może być dostępna przez całą dobę. Pozwala to pracownikom na korzystanie z niej w dogodnym dla nich czasie. W ten sposób autonomiczna stołówka stanowi nie tylko wygodny, ale także zdrowy i zróżnicowany sposób na zapewnienie pracownikom wyżywienia.

Autonomiczne stołówki cieszą się coraz większą popularnością wśród pracodawców, którzy chcą zapewnić swoim pracownikom ciekawe i innowacyjne benefity. Dzięki temu pracownicy czują się docenieni i zmotywowani do dalszej pracy. A to natomiast wpływa pozytywnie na ich wyniki i satysfakcję z pracy.

Dobra przerwa na lunch – nieoczywiste benefity, o których warto pamiętać

Dobry benefit pracowniczy wcale nie musi generować wielu kosztów. Przykładem ciekawego i niskobudżetowego motywatora jest wydłużona przerwa na lunch. Regularne spożywanie posiłków i dobre odżywianie to nasza podstawowa potrzeba. Jest to także ważna dla pracowników. Zaspokojenie podstawowych potrzeb umożliwia efektywną pracę, a na to właśnie liczą pracodawcy. Jedzenie posiłku w pracy należy do codzienności każdej osoby zatrudnionej. Z tego powodu dobrym pomysłem jest ułatwienie lub umilenie pracownikom tej czynności. Dobra i długa przerwa na lunch pozwoli się zrelaksować, spokojnie zjeść i nabrać sił na resztę dnia. Wypoczęty i najedzony pracownik będzie bardziej zmotywowany do pracy, co przełoży się na lepsze wyniki.

Praca zdalna – nieoczywiste benefity niskobudżetowe

Praca zdalna, czyli możliwość wykonywania obowiązków poza biurem, jest obecnie coraz bardziej powszechna. Dlaczego? Przede wszystkim daje pracownikom dużą swobodę i elastyczność w organizacji swojego czasu, co wpływa pozytywnie na ich efektywność i zadowolenie z pracy. Praca zdalna pozwala także na zaoszczędzenie czasu i kosztów związanych z dojazdem do pracy, co jest szczególnie ważne w dużych miastach. Dla pracodawcy praca zdalna to także korzyść, ponieważ pozwala na zaoszczędzenie kosztów związanych z wynajmem biura. Wszystko to sprawia, że praca zdalna jest dobrym benefitem zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców.

4-dniowy tydzień pracy i 6-godzinny dzień pracy

Kolejne dwa ciekawe rozwiązania w formie benefitów to 4-dniowy tydzień pracy i 6-godzinny dzień pracy. Przede wszystkim, umożliwiają one lepsze dostosowanie pracy do życia prywatnego i pozwalają na więcej czasu wolnego na relaks, rodzinę i hobby. Wspierają one tzw. work-life balance, który obecnie bardzo szybko nabiera na znaczeniu. Ponadto, krótszy dzień pracy może wpłynąć na zwiększenie produktywności, ponieważ pracownicy są bardziej skupieni i mają więcej czasu na odpoczynek, co wpływa na ich zadowolenie z pracy. Dzięki temu, że mają oni więcej czasu wolnego, mogą bardziej skutecznie zregenerować się i wypocząć, co korzystnie wpływa na ich zdrowie i samopoczucie.

Czterodniowy tydzień pracy lub sześciogodzinny dzień pracy także mogą wpłynąć na większe zaangażowanie pracowników, ponieważ czują się oni docenieni przez pracodawcę, który oferuje im takie rozwiązania. Ostatecznie, takie benefity mogą także przyciągać do firmy najlepszych kandydatów, co wpływa na jej rozwój i sukces na rynku.

Dodatkowe dni urlopu

Dodatkowe dni urlopu to jedna z najbardziej popularnych form benefitów pracowniczych oferowanych przez pracodawców. Daje to pracownikom możliwość lepszego zarządzania swoim czasem, a także pomaga w utrzymaniu zdrowia psychicznego i fizycznego. Ponadto, dodatkowe dni urlopu są ważnym elementem motywacyjnym dla pracowników, ponieważ pomagają w tworzeniu poczucia większej satysfakcji z pracy oraz zwiększają ich zaangażowanie w przedsiębiorstwie. Zwiększenie liczby dni urlopu może również przyczynić się do zmniejszenia absencji pracowników, co jest korzystne dla firmy. Dlatego też dodatkowe dni urlopu to jeden z najciekawszych benefitów, które warto uwzględnić w ofercie dla pracowników.

Pakiet medyczny i opieka psychologiczna

Pakiet medyczny to najbardziej ceniony benefit pracowniczy na rynku. Jednak wielu pracowników wskazuje, że zazwyczaj nie oferuje on opieki psychologicznej. Żyjemy w świecie, w którym zaczynamy priorytetować nasze zdrowie, nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. To właśnie opieka i pomoc psychologów ma od kilku ostatnich lat ogromne znaczenie. Tego rodzaju świadczenia są stosunkowo drogie i tylko nieliczna grupa może sobie na nie pozwolić, jednak możliwość pracy z psychologiem to ogromna szansa na poprawienie swojego stanu zdrowia. Z tego powodu warto przyjrzeć się oferowanym pakietom medycznym i dołączyć do nich także pomoc psychologiczną. Pracownicy, którzy uzyskają taki benefit, na pewno z niego skorzystają i poczują wsparcie swojego pracodawcy.

Wellness

Zdrowy styl życia to ważny aspekt życia zawodowego. Niektóre firmy oferują swoim pracownikom dostęp do zajęć fitness lub zapewniają dopłaty do karnetów na siłownię, czy inne świadczenia, które wspierają zdrowie i dobrą kondycję psychiczną i fizyczną.

Możliwość wypożyczenia samochodu

Nieoczywistym benefitem może być np. możliwość wypożyczenia samochodu na własny użytek. Zakup i utrzymanie pojazdu wiąże się z dużymi kosztami, na które niektórzy pracownicy nie mogą sobie pozwolić. Benefit w formie wypożyczonego samochodu sprawdzi się dla takich osób idealnie.

Dopłata do karty miejskiej

Dopłaty do karty miejskiej to jeden z ciekawych benefitów, które pracodawcy mogą oferować swoim pracownikom. Taki bonus daje zatrudnionym dodatkową swobodę w przemieszczaniu się między miejscem pracy a domem, co przekłada się na większy komfort i oszczędność czasu. Pracownicy, którzy otrzymują dopłaty do karty miejskiej, mogą bez obaw korzystać z różnego rodzaju środków transportu publicznego, bez konieczności borykania się z kosztami przejazdu. W ten sposób zmniejszają swoje wydatki na transport i mają większą swobodę w planowaniu swojego dnia.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.