Gry planszowe – poznaj wszystkie ich zalety

Gry planszowe od dawna stanowią integralną część rozrywki i dobrej zabawy, ciesząc się zasłużoną popularnością. Ich głównym zadaniem jest integrować, rozwijać i umilać czas dzieciom i dorosłym. Choć świat technologii zapewnia wiele intrygujących wirtualnych atrakcji, to gry planszowe potrafią przenieść nas w fantastyczny świat, dodatkowo wzbudzając naszą wyobraźnię, edukując nas i zabawiając. Ich zalety są niepodważalne, dlatego warto przyjrzeć się grom planszowym z bliska i zrozumieć, dlaczego są tak cenione przez graczy na całym świecie. Rynek gier planszowych oferuje coś dla każdego. Nie ważne, czy szukamy gry planszowej dla 6 latka, gry strategicznej, czy planszowej gry rodzinnej. Planszówki zapewniają dużo ciekawych rozwiązań i dopasują się do gustu każdego. Dowiedz się, jakie gry planszowe są warte uwagi i poznaj ich wszystkie wyjątkowe zalety.

 1. Historia gier planszowych
 2. Rodzaje gier planszowych
 3. Gry planszowe – zalety
 4. Jak gry planszowe wpływają na rozwój dziecka?
 5. Gry planszowe i ich wartość odstresowująca

Historia gier planszowych

Gry planszowe lub planszówki to rodzaj rozrywki popularny zarówno wśród dzieci, dorosłych, jak i całych rodzin. Współczesne gry planszowe stanowią integralną część kultury rozrywkowej i są cenione za swój walor zabawowy i edukacyjny. Ale skąd wzięły się gry planszowe i jaka jest ich historia? Pierwsze gry planszowe istniały już w starożytności. W Mezopotamii, Turcji, czy Egipcie grano w królewską grę z Ur, zwaną także grą na dwudziestu kwadratach, lub w Senet, której podstawowym celem było prawdopodobnie przemieszczenie wszystkich swoich pionków po planszy, zgodnie z wynikiem rzutu kostką lub inaczej ustaloną metodą losowania. W starożytności gry miały często charakter religijny, ale Rzymianie i Grecy wybierali również gry losowe, grę w kości, czy wersję dzisiejszej gry w kółko i krzyżyk. Później gry planszowe były popularne wśród szlachty i klasy mieszczańskiej. Często wybierano grę w szachy, czy w tryktrak.

Dzisiaj wśród najpopularniejszych gier planszowych wymienimy zdecydowanie Monopoly i Scrabble, chociaż z każdym rokiem powstaje coraz więcej ciekawych i zadziwiających propozycji dla graczy z całego świata. Współczesne gry planszowe obejmują ogromną różnorodność tematów, mechanik i poziomów złożoności. Niezależnie od wieku czy zainteresowań, istnieje gra planszowa dla każdego, co sprawia, że są one niezwykle uniwersalnym i atrakcyjnym źródłem zabawy i spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Znaczenie gier planszowych w dzisiejszym świecie

Gry planszowe odgrywają istotną rolę w dzisiejszym społeczeństwie, wpływając na różne sfery życia i oferując wiele korzyści. Są one dobrym narzędziem pozwalającym na interakcje społeczne i budowanie więzi międzyludzkich. Grając w gry planszowe, ludzie mają okazję spędzić czas razem, rozmawiać, śmiać się i współpracować. Gry te promują komunikację, empatię i umiejętność pracy zespołowe. Poza tym wymagają logicznego myślenia, budowania strategii, planowania i szybkiego rozwiązywania problemów. Gry planszowe dobrze działają także na kreatywność, Co więcej, wiele gier planszowych ma charakter edukacyjny i może być używanych w celach dydaktycznych. Gry planszowe dla dzieci i dorosłych to dobry sposób na odstresowanie i miłe spędzenie czasu wśród rodziny i przyjaciół. Jest to dobra odskocznia od Internetu, czy telewizji, która jest nie tylko formą rozrywki, ale także edukacji.

gry planszowe dla dorosłych

Rodzaje gier planszowych

Planszówki od lat cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Są interesującym wyborem w kategorii rozrywki, ponieważ zaspokajają różne gusta i potrzeby graczy w każdym wieku i z różnymi preferencjami. Są narzędziem edukacji, zabawy, wspólnego spędzenia czasu, kooperacji i poznawania się. Wśród nich wyróżnia się kilka głównych rodzajów, obejmujących zarówno dzieci, dorosłych, jak i całe rodziny.

Gry planszowe dla dzieci

Obecnie, w świecie przepełnionym elektroniką i gadżetami, gry planszowe dla dzieci stanowią atrakcyjne rozwiązanie, które nie tylko zapewnia rozrywkę, ale także rozwija umiejętności poznawcze, społeczne i emocjonalne najmłodszych. Dzięki ich bogactwu tematycznemu i ogólnej różnorodności gry planszowe dla dzieci angażują i zachęcają do nauki poprzez zabawę.

Gry edukacyjne – Są zaprojektowane tak, aby łączyć naukę z zabawą. Pomagają one dzieciom rozwijać wiele umiejętności np. czytania, pisania, zapamiętywania, czy logicznego myślenia. Gry planszowe dla dzieci, a szczególnie gry edukacyjne dostarczają wszystkich tych umiejętności w ciekawej i angażującej formie, aby dzieci chciały często powracać do gry i stale uczyć się przez dobrą rozrywkę. Przykładami takich gier mogą być gra Cortex, gra edukacyjna Polska, czy pomysłowa gra językowa Łap za słówka.

Gry przygodowe – Oferują one emocjonujące przygody i rozwijają kreatywność dzieci. Mają funkcję przeniesienia młodych graczy w fenomenalny świat fantazji i wyobraźni, gdzie dzieci mogą wcielać się w różne postacie i przeżywać niesamowite przygody. Jest to dobry sposób oderwania się od rzeczywistości i znalezienie się w ulubionej bajkowej przestrzeni. Do takich gier możemy zaliczyć np. grę Baba Jagna i zaczarowany las, Grzybobranie, Catan, Dixit Disney, czy gra planszowa Minecraft.

Gry dla dorosłych 

Planszówki mogą okazać się dla wielu dorosłych oazą spokoju i okazją do wyciszenia się w gronie przyjaciół i rodziny. Jest to forma angażującego relaksu, która w zależności od gry, może być jedynie rozrywką, lub może wymagać strategicznego myślenia i dobrego zapamiętania wszystkich zasad. Złożone mechanizmy gier strategicznych, narracyjne bogactwo gier fabularnych oraz dynamiczna atmosfera gier imprezowych sprawiają, że gry planszowe dla dorosłych oferują bogate i satysfakcjonujące doznania rozrywkowe. Dodatkowo stanowią one doskonałą okazję do integracji społecznej, rozwijając umiejętność współpracy, komunikacji i zdolność do podejmowania decyzji w sytuacjach presji czasowej czy rywalizacji.

Gry strategiczne – Wymagają od graczy logicznego myślenia, analizy i stałego kontrolowania sytuacji. W tych grach bardzo ważna jest obserwacji współgraczy, ich ruchów oraz rozważne podejmowanie decyzji. Są to gry, które rozwijają umiejętności takie jak myślenie strategiczne i podejmowanie ryzyka np. Osadnicy z Catanu, Wsiąść do Pociągu, Zaginiona Wyspa Arnak i Everdell.

Gry fabularne – Pozwalają graczom wcielić się w role fikcyjnych postaci, tworzyć wspólne historie i doświadczać przygód na podstawie scenariusz i zasady. Są to gry, które łączą intelektualne wyzwania i myślenie strategiczne z pobudzeniem wyobraźni. Do takich gier należą: Talisman: Magia i Miecz, Dungeons & Dragons, czy Władca Pierścieni.

Gry imprezowe – Są doskonałym wyborem na towarzyskie spotkania, ponieważ są szybkie, interaktywne i zapewniają dużo śmiechu i dobrej zabawy. Zazwyczaj polegają na odpowiadaniu na pytania, wykonywaniu zabawnych zadań, czy grupowej rywalizacji. Można tu wymienić takie gry jak Dylematy, Taboo, Gra w czółko, czy Podaj dalej.

Gry planszowe rodzinne 

Gry planszowe dla całej rodziny stanowią znakomity sposób na wspólne spędzanie czasu oraz budowanie rodzinnych więzi. Dzieci, rodzice i dziadkowie mogą bawić się, planować strategię i rozwiązywać problemy razem. Oferują one różnorodne i angażujące doświadczenia rozrywkowe, które sprawiają radość zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dzięki swojej uniwersalności gry te tworzą wspólne wspomnienia. Z tego powodu warto regularnie sięgać po planszówki i cieszyć się czasem spędzonym w gronie najbliższych.

gry planszowe rodzinne

Gry planszowe – zalety

Gry planszowe, od wieków będące źródłem rozrywki, przenoszą nas w ciekawy świat, który pozwala na chwilowe odejście od rzeczywistości. Od prostych klasyków po zaawansowane strategie, gry planszowe stanowią nie tylko doskonałą formę rozrywki, ale także interesujące narzędzie rozwoju dla osób w każdym wieku. Planszówki mają wiele zalet, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Wśród tych najważniejszych wymieniamy:

 • Rozwój społeczny – Gry planszowe to doskonała okazja do rozmowy, dyskusji, wspólnego śmiechu i budowania relacji. Poprzez wspólne rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji, dzieci uczą się interakcji społecznych i radzenia sobie w grupie. Dla dorosłych jest to również dobra forma spędzenia czasu i bliższego poznania znajomych i rodziny.
 • Rozwój umiejętności poznawczych – Wiele gier planszowych wymaga logicznego myślenia, strategii i planowania. Dzieci uczą się podejmowania decyzji, przewidywania konsekwencji i rozwijania umiejętności analitycznych. Dodatkowo podczas gry włączają swoją kreatywność, co prowadzi do uzyskania ciekawych rozwiązań i skłania do myślenia nieszablonowego.
 • Rozwój emocjonalny – Wspólne granie w planszówki umożliwia dziecku obserwację kontaktów międzyludzkich, pomaga w radzeniu sobie ze stresem i zarządzaniu emocjami. Podczas gry dziecko uczy się jak wygrywać i jak przegrywać, co jest bardzo ważne.
 • Rozwój językowy – Podczas gry dzieci mają okazję do rozmawiania, słuchania i komunikowania się. Gry planszowe mogą pomóc w rozwijaniu umiejętności językowych, wzbogacaniu słownictwa i poprawianiu umiejętności komunikacyjnych. Warto także zwrócić uwagę na gry, które mają na celu naukę języków obcych, ponieważ są interesującą opcją nauki dla dzieci.
 • Rozwój motoryczny – Niektóre gry planszowe wymagają manipulacji pionkami, kartami lub innymi elementami, co może pomóc w rozwijaniu motoryki małej i koordynacji ruchowej.
 • Rozrywka – Planszówki są ekscytującą i atrakcyjną formą rozrywki. Pozwalają na miłe spędzenie czasu w gronie najbliższych, naukę strategii i poznanie nowych i ciekawych gier.
 • Relaks – Gry planszowe stanowią także idealną metodę relaksu. Dzięki nim możliwe jest oderwanie się od codziennych obowiązków i skupienie się na grze w przyjemnej atmosferze.
najlepsze gry planszowe

Jak gry planszowe wpływają na rozwój dziecka?

Gry planszowe mogą być bardzo ważnym elementem rozwojowym dla dziecka. Przede wszystkim uczą one wielu niezbędnych umiejętności, np. rozwiązywania problemów, logicznego myślenia i planowania. Jest to także dobry sposób przetestowania swoich umiejętności matematycznych. Ponadto planszówki uczą współpracy i komunikacji, zmuszają do podejmowania wspólnych decyzji i szanowania siebie nawzajem. Pokazują, jak działać w grupie, rozdzielać zadania, negocjować, ale i dobrze się przy tym bawić. Co więcej, planszówki rozbudzają wyobraźnię i kreatywność dzieci i nakłaniają do myślenia poza schematem. Dzięki temu dzieci mogą szukać nowych rozwiązań. Dodatkowo wiele gier planszowym ma bardzo złożone zasady, które należy zapamiętać i zrozumieć. Pomaga to dzieciom rozwijać umiejętność przyswajania nowej wiedzy i z pewnością przyda się w przyszłości. Regularne granie w gry planszowe może pomóc wzmocnić pamięć i poprawić koncentrację u dzieci. Jest to więc doskonałe narzędzie do nauki i zabawy w jednym.

Gry planszowe i ich wartość odstresowująca

Gry planszowe nie są jednak przeznaczone jedynie dla dzieci. Jest to również doskonały sposób na odstresowanie po całym dniu, czy narzędzie relaksu i wspólnej zabawy. Planszówki sprzyjają budowaniu relacji i wspólnemu spędzaniu czasu. To dobre rozwiązanie, gdy chcemy poznać nowe osoby, lub bawić się w towarzystwie bliskich i miłej, radosnej atmosferze. Planszówki mogą być sposobem na oderwanie się od codziennych problemów i wejście w ciekawy świat gry. Często jednak wymagają budowania strategii, logicznego myślenia, budowania sojuszu i podobnych umiejętności. Mogą być więc również ucztą dla umysłu. Jest to także ciekawy sposób na odcięcie się od technologii i zapomnienie o swoim telefonie czy komputerze. Ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem i zastąpienie go rozgrywką planszową może przyczynić się do relaksu i redukcji stresu.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.