Bronchoskopia – wskazania do badania

Bronchoskopia to zaawansowane badanie diagnostyczne, które pozwala na dokładną ocenę dróg oddechowych i płuc. Badanie to stanowi cenny narzędzie w diagnozowaniu i monitorowaniu różnorodnych schorzeń układu oddechowego. Wskazania do przeprowadzenia bronchoskopii mogą być różnorodne. Warto wykonać to badanie w przypadku nawracających infekcji dróg oddechowych, przewlekłego kaszlu, duszności o nieznanej przyczynie, a także podejrzenia obecności zmian nowotworowych lub innych patologii w układzie oddechowym. Dowiedz się więcej o tym badaniu i sprawdź, jak się do niego przygotować i jak przebiega.

 1. Bronchoskopia – co to?
 2. Bronchoskopia – przygotowanie do badania
 3. Jak przebiega bronchoskopia?
 4. Bronchoskopia – wskazania
 5. Interpretacja wyników bronchoskopii
 6. Bronchoskopia – ryzyko i powikłania
 7. Jakie choroby diagnozuje się za pomocą bronchoskopii?

Bronchoskopia – co to?

Bronchoskopia to badanie, które polega na wprowadzeniu bronchofiberoskopu, lub sztywnego bronchoskopu przez nos, lub usta pacjenta, a następnie do dróg oddechowych, w celu przebadania narządów układu oddechowego i nie tylko. Bronchoskopię wykonuje się, aby bezpośrednio obserwować i ocenić stan dróg oddechowych, oskrzeli i tchawicy. Badanie służy przede wszystkim do celów diagnostycznych, ale jest także wykorzystywane w celach terapeutycznych.

Podczas zabiegu lekarz może pobrać próbki tkanki do analizy, usunąć ciała obce, nadmiar śluzu czy przeprowadzać inne zabiegi mające na celu poprawę zdrowia pacjenta. Procedura ta może być przeprowadzana zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, przy użyciu różnych rodzajów bronchoskopów i technik.

Bronchoskopia – przygotowanie do badania

Przygotowanie do bronchoskopii obejmuje kilka elementów. Na badanie należy przyjść na czczo i nie należy pić na około 2-4 godziny przed badaniem. Jeśli pacjent przyjmuje na stałe leki, powinien wcześniej skonsultować się z lekarzem. Warto także dodać, że najwcześniej 2 godziny po badaniu można się napić lub coś zjeść. Dzieje się tak, ponieważ podczas badania wykorzystywane jest znieczulenie. Ponadto, przed rozpoczęciem badania lekarz może zdecydować o konieczności wykonania badań dodatkowych. Do tych badań zalicza się:

 • EKG standardowe – to nieinwazyjne badanie, które rejestruje aktywność serca. Elektrody umieszczane na klatce piersiowej, kończynach i nogach pacjenta rejestrują impulsy serca. EKG identyfikuje nieprawidłowości w rytmie i może wykryć choroby serca.
 • RTG klatki piersiowej lub TK klatki piersiowej – to metody diagnostyczne obrazowania klatki piersiowej. Zdjęcie RTG to szybka i prosta procedura, która wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do tworzenia obrazu struktur wewnątrz klatki piersiowej. TK natomiast jest bardziej zaawansowaną techniką, która tworzy trójwymiarowe obrazy poprzez skanowanie rentgenowskie w różnych kierunkach.
 • Badanie układu krzepnięcia – Testy APTT (czas częściowej tromboplastyny aktywowanej) oraz INR (wskaźnik międzynarodowy) pomagają monitorować zdolność krwi do krzepnięcia poprzez analizę czasu, w jakim krew krzepnie w odpowiedzi na bodźce.
 • Gazometria krwi tętniczej – to medyczne badanie diagnostyczne, które ocenia poziomy gazów we krwi tętniczej. Badanie to dostarcza istotnych informacji o równowadze kwasowo-zasadowej oraz funkcji oddechowej organizmu.
 • Spirometria – to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które ocenia funkcję płuc poprzez pomiar ilości powietrza.

Jak przebiega bronchoskopia?

Do badania pacjent układa się w pozycji leżącej lub siedzącej. Następnie dożylnie otrzymuje leki przeciwbólowe, uspokajające, lub nasenne. Pacjent otrzymuje również znieczulenie, najczęściej pod postacią roztworu lidokainy. Dzięki znieczuleniu pacjentowi łatwiej jest się powstrzymać od odruchów wymiotnych i uczucia drętwienia gardła. Później, lekarz wprowadza bronchofiberoskop przez nos lub usta pacjenta i jest on przesuwany głębiej przez krtań i tchawicę do oskrzeli. Przy pomocy kleszczyków biopsyjnych lub szczoteczki badający pobiera wycinki tkanki i materiał komórkowy do innych badań. Czas badania zależy od rodzaju i ilości zabiegów wykonywanych w trakcie całej procedury, zwykle trwa od 15 do 30 minut.

Podczas badania ocenia się: stan błony śluzowej dróg oddechowych, wygląd fałdów głosowych krtani, ruchomość elementów i odcinków oraz drożność dróg oddechowych, a także obecność i charakter wydzieliny.

Czy bronchoskopia jest bezpieczna?

Bronchoskopia jest zazwyczaj bezpieczną procedurą medyczną, ale niesie pewne ryzyko. Może to obejmować minimalny dyskomfort, ryzyko krwawienia, infekcje, reakcje alergiczne, zatrzymanie oddechu, czy też rzadziej uszkodzenia dróg oddechowych. Lekarz oceni ryzyko i korzyści przed przeprowadzeniem badania.

Bronchoskopia – wskazania

Bronchoskopia jest badaniem pomocnym w celach diagnostycznych i terapeutycznych. Podczas badania można usunąć ciało obce z dróg oddechowych, zatamować krwawienie, można także dokonać odsysania wydzieliny z oskrzeli, czy udrożnienia ich. Wskazaniem do wykonania badania bronchoskopowego jest:

 • krwioplucie,
 • przewlekły kaszel,
 • nawracające infekcje dolnych dróg oddechowych,
 • duszności,
 • wykrztuszanie wydzieliny ropnej i śluzowej,
 • długotrwałe zapalenie opłucnej z obecnością płynu,
 • zacienienia, zmiany widziany w badaniach radiologicznych,
 • powiększenie węzłów chłonnych,
 • zniekształcenie przebiegu tchawicy,
 • nawracające zapalenie płuc.

Interpretacja wyników bronchoskopii

Interpretacja wyników bronchoskopii polega na analizie uzyskanych obrazów i ewentualnych próbek pobranych podczas badania. Wyniki mogą być różnorodne, od normy po wykrycie zmian chorobowych. W zależności od obserwacji lekarz może stwierdzić obecność stanów zapalnych, polipów, nowotworów, zwężeń oskrzeli czy ciał obcych. Ważne jest, aby wyniki były analizowane przez doświadczonego pulmonologa lub specjalistę zajmującego się diagnostyką i leczeniem schorzeń układu oddechowego. Dzięki precyzyjnej interpretacji wyników bronchoskopii możliwe jest postawienie trafnej diagnozy i zaplanowanie odpowiedniego leczenia.

Bronchoskopia – ryzyko i powikłania

Bronchoskopia jest stosunkowo bezpiecznym badaniem, ale tak jak każda procedura medyczna, wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań. Do możliwych powikłań bronchoskopii można zaliczyć:

 • Kaszel i podwyższona temperatura – to jedne z najczęstszych powikłań, które występują do 72 godzin po badaniu.
 • Krwawienie – może wystąpić krwawienie z miejsca, w którym pobrano próbki tkanki lub przeprowadzono zabieg terapeutyczny.
 • Infekcja – istnieje ryzyko infekcji wewnętrznych dróg oddechowych w wyniku wprowadzenia narzędzi i wdychania powietrza.
 • Uszkodzenie tkanek – w niektórych przypadkach może dojść do uszkodzenia tkanek dróg oddechowych, co może wymagać dalszego leczenia.
 • Obrzęk dróg oddechowych – może wystąpić obrzęk w wyniku interwencji w drzewie oskrzelowym.
 • Reakcje alergiczne – na środek znieczulający lub inne substancje używane podczas badania.
 • Zatrzymanie krążenia lub zatrzymanie oddechu – bardzo rzadko może dojść do poważnych powikłań takich jak zatrzymanie krążenia lub oddechu, zwłaszcza u pacjentów z istniejącymi schorzeniami.

Warto zaznaczyć, że ryzyko powikłań bronchoskopii jest zazwyczaj niewielkie i zwykle przewaga korzyści z badania przewyższa to ryzyko. Ważne jest, aby pacjent był dokładnie poinformowany przez lekarza o ewentualnych ryzykach i możliwych powikłaniach przed przystąpieniem do badania.

Jakie choroby diagnozuje się za pomocą bronchoskopii?

Bronchoskopia jest niezwykle przydatnym narzędziem diagnostycznym, które umożliwia dokładne zbadanie dróg oddechowych i płuca. Za pomocą tego badania można zdiagnozować wiele różnych chorób i schorzeń układu oddechowego, w tym:

 • Choroby nowotworowe – Bronchoskopia pozwala na pobranie próbek tkanki lub płynu z dróg oddechowych, co umożliwia diagnozowanie raka płuc, a także ocenę stopnia zaawansowania nowotworu.
 • Zapalenia płuc – Badanie może pomóc w identyfikacji przyczyn zapaleń płuc, takich jak infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze.
 • Choroby dróg oddechowych – Badanie umożliwia dokładne zbadanie oskrzeli i tchawicy, co pozwala na diagnozowanie chorób takich jak astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli, czy mukowiscydoza.
 • Gruźlica – Badanie może pomóc w wykrywaniu obecności Mycobacterium tuberculosis, bakterii wywołującej gruźlicę.
 • Niedodma – Bronchoskopia może pomóc w diagnozowaniu przyczyn niedodmy, czyli stanu, w którym dochodzi do zablokowania oskrzela, co prowadzi do niedodmy płuc.
 • Obecność ciał obcych – U dzieci i dorosłych, badanie może być stosowane w celu usunięcia ciał obcych, które utknęły w drogach oddechowych.
Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.