Inhalatory – do czego służą i jak je stosować?

Inhalatory to w dzisiejszych czasach bardzo ważne urządzenia, które są istotne w terapii chorób układu oddechowego. Służą one nie tylko do ułatwienia oddychania, ale także do dostarczania leków bezpośrednio do dróg oddechowych. Na polskim rynku znajdziemy różne rodzaje inhalatorów, które dopasowane są do specjalnych leków i konkretnych schorzeń, aby zmaksymalizować ich pozytywne działanie. Każdy rodzajów inhalatorów ma swoje zalety i jest stosowany w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta i zaleceń lekarza. Inhalatory są dostępne w wersjach przeznaczonych zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W ten sposób wszyscy pacjenci mogą dobrać urządzenie do swoich indywidualnych potrzeb. A kiedy należy używać inhalatora? Inhalator stosuje się przede wszystkim w przypadku astmy, chorób płuc i niektórych alergii, ale może być także stosowany jako narzędzie profilaktyczne. Dowiedz się, więcej o rodzajach i zastosowaniu inhalatorów i poznaj jego wszystkie zalety.

 1. Inhalatory – do czego służą?
 2. Inhalatory – rodzaje
 3. Inhalator dla dzieci
 4. Inhalator dla dorosłych
 5. Inhalatory – kiedy należy je stosować?
 6. Jak wybrać odpowiedni inhalator?
 7. Inhalator – przeciwwskazania do stosowania
 8. Inhalatory cena

Inhalatory – do czego służą?

Inhalator to urządzenie, które służy do podawania leków bezpośrednio do dróg oddechowych pacjenta. Umożliwia to szybsze i skuteczniejsze działanie tych preparatów niż w przypadku leków doustnych. Inhalatory wykorzystywane są przy różnych schorzeniach związanych z układem oddechowym, od astmy, przez przewlekłe choroby płuc, alergie i infekcje dróg oddechowych. Ich główną zaletą jest to, że umożliwiają dokładne dawkowanie leku, który szybko dociera do miejsca, gdzie jest najbardziej potrzebny. W efekcie może złagodzić męczące objawy.

Na polskim rynku znajdziemy różne rodzaje inhalatorów, które przeznaczone są do leczenia wielu chorób i problemów zdrowotnych. Popularne są inhalatory dla dzieci, a także dla dorosłych. Każdy rodzaj inhalatora ma nieco inną specyfikę, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór urządzenia do indywidualnego przypadku pacjenta. Oprócz odpowiedniego doboru istotne jest także właściwe stosowanie. Inhalatory to urządzenia łatwe w obsłudze, jednak trzeba nauczyć się kilku technik użycia. Inhalatory to nieodłączny element opieki nad pacjentami z chorobami układu oddechowego, który leczy i zapewnia komfort. Jak działa inhalator? Inhalator przekształca lek na postać aerozolu, który pacjent wdycha przez ustnik lub maskę. Dzięki temu lek w makrocząsteczkach dociera bezpośrednio do płuc i oskrzeli i może rozpocząć swoje lecznicze działanie.

Inhalatory – rodzaje

Inhalatory są bardzo szeroką kategorią urządzeń medycznych, które pomagają w łagodzeniu objawów różnych chorób oddechowych. Istnieje wiele rodzajów inhalatorów, a każdy z nich ma swoje unikalne właściwości i zastosowania. Wybór odpowiedniego inhalatora jest kluczowy, ponieważ może wpłynąć na efektywność terapii i jakość życia pacjentów z chorobami układu oddechowego. Poznaj najpopularniejsze rodzaje inhalatorów:

 • Inhalator ciśnieniowy dozujący – Znany również jako inhalator MDI to urządzenie medyczne, na które składa się zbiornik z lekiem i skompresowanym gazem oraz ustnik z mechanizmem uwalniającym lek. Inhalator MDI działa bardzo precyzyjnie, a po naciśnięciu przystawki, dostępna dawka wypuszczana jest w postaci aerozolu i w tym momencie pacjent może wziąć głęboki oddech i przyjąć w ten sposób lek. Wdech leku powoduje rozszerzenie oskrzeli i ułatwia przepływ powietrza przez drogi oddechowe, łagodząc przy tym objawy chorób układu oddechowego. Inhalator ciśnieniowy przeznaczony jest dla wszystkich pacjentów, ale szczególnie mogą korzystać z niego dzieci i osoby starsze.
 • Inhalator proszkowy – Jest to urządzenie, które dostarcza substancje w postaci suchego leku, czyli proszku. Podczas inhalacji lek ulega rozgnieceniu, a wielkość uwalniającej się dawki zależy od siły wdechu pacjenta. Inhalatory proszkowe są często wykorzystywane w leczeniu astmy i POChP, a także w zapobieganiu obturacji oskrzeli.
 • Inhalator pneumatyczny – To urządzenie, które działa na zasadzie tłoczenia sprężonego powietrza, które zmienia postać leku na możliwy do inhalacji aerozol. Jest to możliwe, dzięki sprężarce, która zostaje podłączona do inhalatora. Inhalatory pneumatyczne są często wykorzystywane w przypadkach, gdy pacjent ma trudności z samodzielnym wdychaniem leku z tradycyjnych inhalatorów. Są to urządzenia łatwe w obsłudze i zapewniające satysfakcjonujące wyniki i komfort pacjenta. Oprócz takich zalet jak niska cena, inhalator pneumatyczny może być głośny w obsłudze, co może przeszkadzać niektórym pacjentom.

Rodzaje inhalatorów z wyższej półki

 • Inhalator ultradźwiękowy – To zaawansowane urządzenie medyczne wykorzystuje fale ultradźwiękowe do rozpraszania leków w postaci aerozolu, który można łatwo wdychać przez układ oddechowy. Inhalatory ultradźwiękowe działają cicho i są bardzo precyzyjne. Wykorzystuje się je głównie w celu nawilżenia dróg oddechowych, co jest pomocne przy rehabilitacji oddechowej, a także do leczenia mukowiscydozy. Inhalator ultradźwiękowy jest bezpieczny także dla dzieci, więc może być stosowany u noworodków i małych dzieci. Warto jednak pamiętać, że nie można stosować go ze wszystkimi lekami, dlatego jego użycie nie zawsze będzie możliwe.
 • Inhalator siateczkowy – Jest to urządzenie zawierające komorę, w której znajduje się cienka metalowa lub ceramiczna membrana z mikroskopijnymi otworami. Gdy lek jest podawany do komory, generowane są drgania ultradźwiękowe lub ruchy mechaniczne. Te drgania wprowadzane w membranę powodują rozbicie płynu lekowego na mikroskopijne kropelki. Dzięki temu procesowi lek staje się aerozolem o bardzo małych rozmiarach cząstek. Przykładem takiego inhalatora może być inhalator MESH wybierany często ze względu na swoją efektywność w dostarczaniu leków.

Warto pamiętać, że wybór odpowiedniego inhalatora zależy od rodzaju choroby, preferencji pacjenta oraz zdolności do obsługi danego urządzenia. Decyzję w tej kwestii pomoże podjąć lekarz, który dobierze najlepszy rodzaj inhalatora do każdego pacjenta.

Inhalator dla dzieci

Inhalator dla dzieci to urządzenie medyczne, które służy do podawania leków w postaci aerozolu. Jest on przeznaczony dla najmłodszych pacjentów i pomaga im w dostarczeniu leków do dróg oddechowych i płuc. Inhalatory dla dzieci wykorzystywane są przy różnych chorobach układu oddechowego, takich jak astma, mukowiscydoza, czy alergie. Urządzenie jest przydatne w celu łagodzenia nieprzyjemnych objawów np. kaszlu, duszności, czy świszczącego oddechu. Wybór odpowiedniego inhalatora dla dziecka zależy od kilku czynników i powinien być skonsultowany z pediatrą, a także specjalistą od chorób układu oddechowego. Warto rozważyć także wiek dziecka. Dla młodszych dzieci, zwłaszcza niemowląt, inhalatory z maską lub ustnikiem mogą być bardziej odpowiednie. Starsze dzieci mogą korzystać z inhalatorów w formie aerozolu lub mgiełki. W kwestii niemowląt inhalatory stosuje się w bardzo wyjątkowych przypadkach i zawsze pod opieką specjalisty. 

Warto podkreślić, że inhalatory są istotnym narzędziem w leczeniu schorzeń układu oddechowego u dzieci, ale wybór i stosowanie powinno być ściśle skonsultowane z lekarzem pediatrą lub specjalistą. Zrozumienie rodzaju inhalatora, leku oraz technik inhalacyjnych jest kluczowe, aby zapewnić skuteczne i bezpieczne leczenie.

Inhalator dla dorosłych

Inhalatory dla dorosłych to urządzenia niezwykle ważne w leczeniu różnych schorzeń układu oddechowego. Stanowią one integralną cześć terapii dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego, takie jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, niektóre infekcje dróg oddechowych oraz przeziębienie, czy mukowiscydoza. Inhalator dla dorosłych to nieocenione wsparcie w leczeniu i urządzenie, które pomaga zwalczać objawy wymienionych chorób. Wśród inhalatorów dla dorosłych możemy wyróżnić takie urządzenia jak: inhalator ciśnieniowy dozujący, inhalator proszkowy, ultradźwiękowy, czy membranowy. Dla dorosłych pacjentów inhalatory stanowią kluczowy element zarówno w leczeniu chorób przewlekłych, jak i w kontrolowaniu objawów gwałtownych zaostrzeń. Ich skuteczność polega na dostarczaniu leku dokładnie tam, gdzie jest potrzebny, minimalizując tym samym działania uboczne i poprawiając jakość życia pacjentów.

Inhalatory – kiedy należy je stosować?

Inhalatory stosuje się najczęściej w poniższych sytuacjach:

 • astma,
 • alergie i katary alergiczne,
 • kaszel,
 • problemy z zatokami,
 • infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych,
 • choroby płuc,
 • zapalenie oskrzeli,
 • zapalenie płuc,
 • rozedma płuc,
 • mukowiscydoza,
 • ataki paniki i stres,
 • profilaktyka – szczególnie dla osób pracujących w ciężkich warunkach.
Inhalatory - kiedy należy je stosować?

Jak wybrać odpowiedni inhalator?

Wybór odpowiedniego inhalatora jest istotny, ponieważ ma bezpośredni wpływ na skuteczność leczenia schorzeń układu oddechowego. Przy podejmowaniu tej decyzji należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników:

 • Rodzaj schorzenia – Dobór inhalatora zależy w dużej mierze od rodzaju leczonego schorzenia. Różne choroby wymagają różnych rodzajów leków i inhalatorów.
 • Rodzaj leku – Nie wszystkie inhalatory można wykorzystywać do inhalacji wszystkich rodzajów leków. Z tego powodu tak ważny jest dobór inhalatora do przyjmowanego leku. 
 • Wiek pacjenta – Dzieci i dorośli mogą potrzebować różnych typów inhalatorów. Istnieją specjalne inhalatory dla dzieci, które są dostosowane do ich potrzeb i umiejętności. Dlatego warto wziąć pod uwagę wiek pacjenta.
 • Łatwość w obsłudze – Niektóre inhalatory są bardziej skomplikowane technicznie niż inne. Dla niektórych pacjentów prostota obsługi jest kluczowa, więc warto wybrać urządzenie, które jest łatwe w użyciu.
 • Preferencje pacjenta – Zdanie osoby korzystającej z urządzenia, jest kolejnym elementem, który należy przemyśleć przed zakupem inhalatora.
 • Poziom głośności – Przy wyborze inhalatora warto zwrócić także uwagę na jego poziom głośności. Niektóre urządzenia mogą bardzo hałasować, co dla wielu pacjentów będzie dużą wadą.
 • Opinie – Warto sprawdzić opinie interesujących nas inhalatorów i porównać zdania innych pacjentów.
 • Cena – Koszt inhalatora to również jedna z ważniejszych kwestii, które należy przemyśleć przed zakupem urządzenia.

Inhalator – przeciwwskazania do stosowania

Stosowanie inhalatora może być nieodpowiednie lub przeciwwskazane w pewnych sytuacjach. Inhalatora lub nebulizatora nie powinno się stosować w przypadku:

 • ciężkiej choroby serca,
 • alergii na składniki leku,
 • niewydolności oddechowej,
 • gruźlicy,
 • nowotworów układu oddechowego,
 • krwotoków dróg oddechowych,
 • zbyt młodego wieku.

Inhalatory cena

Cena inhalatorów będą się różnić w zależności od rodzaju inhalatora, producenta oraz dostępnych funkcji. Inhalator ciśnieniowy dozujący to kosz około 30 do 150 złotych, inhalator proszkowy to nieco droższy produkt, którego cena zaczyna się od 100 złotych, a kończy na około 500. Inhalatory pneumatyczne to urządzenia, które kosztują od 100 do 600 złotych, natomiast jedne z najdroższych, czyli inhalatory ultradźwiękowe będą kosztować około 200-800 złotych. 

Warto zaznaczyć, że ceny inhalatorów są uzależnione od refundacji NFZ, co znacząco obniża koszty zakupu w przypadku recepty od lekarza. Przy zakupie inhalatora należy również wziąć pod uwagę koszty leków inhalacyjnych, które są niezbędne do terapii. Niektóre leki są dostępne na receptę i są objęte refundacją NFZ, co może znacząco wpłynąć na koszty długotrwałego leczenia.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.