Ubezpieczenie na życie bez badań lekarskich – jak je kupić?

Na naszym rynku znajdziemy ubezpieczenie na życie bez badań lekarskich i bez ankiety medycznej. Są to zazwyczaj polisy, które oferują prosty i szybki proces zakupu. Jednakże takie ubezpieczenia mogą być droższe w porównaniu do tradycyjnych polis na życie, które wymagają przeprowadzenia badań lekarskich lub wypełnienia ankiety medycznej. Pamiętaj jednak, że dla osób z istniejącymi problemami zdrowotnymi, tradycyjne polisy z badaniami lekarskimi i ankietą medyczną mogą zapewnić lepsze zabezpieczenie finansowe. Polisa na życie bez badań dostępna będzie u wielu polskich ubezpieczycieli, dlatego jest z czego wybierać. Jeśli interesuje Cię takie ubezpieczenie i chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat, kontynuuj czytanie tego artykułu. 

 1. Ubezpieczenie na życie – czy warto je mieć?
 2. Jak kupić ubezpieczenie na życie?
 3. Po co ubezpieczycielowi ankieta medyczna i badania lekarskie?
 4. Jak wyglądają badania lekarskie do ubezpieczenia na życie?
 5. Jak wygląda ankieta medyczna do ubezpieczenia na życie?
 6. Ubezpieczenie na życie bez badań lekarskich i ankiety medycznej
 7. Jakie ubezpieczenie na życie bez badań lekarskich znajdziemy na rynku?

Ubezpieczenie na życie – czy warto je mieć?

Ubezpieczenie na życie to umowa zawarta między ubezpieczającym a ubezpieczonym, w której ubezpieczający zobowiązuje się do wypłaty określonej sumy pieniężnej w przypadku śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonej osoby. Jest to jedna z najważniejszych form zabezpieczenia finansowego. Odszkodowanie z polisy na życie może przydać się w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Będzie przydatne osobie poszkodowanej do odbudowy swojego życia po zdarzeniu, ale przyda się również rodzinie ubezpieczonego, na wypadek jego śmierci, aby załatwić potrzebne sprawy i zapewnić sobie życie na dostatecznym poziomie.

Ubezpieczenie na życie może mieć różne formy, takie jak ubezpieczenie na życie jednoosobowe, ubezpieczenie grupowe czy ubezpieczenie mieszane, które łączy w sobie elementy ubezpieczenia na życie i na wypadek choroby.

Warto zaznaczyć, że ubezpieczenie na życie jest szczególnie istotne dla osób, które posiadają kredyt hipoteczny lub inne zobowiązania finansowe, ponieważ w przypadku śmierci ubezpieczonego, wypłata z ubezpieczenia może pomóc w spłacie zadłużenia i uniknięciu problemów finansowych dla pozostałych członków rodziny.

Warto jednak pamiętać, że wysokość składki ubezpieczeniowej zależy od wieku, stanu zdrowia oraz stylu życia ubezpieczonej osoby. Im młodsza i zdrowsza osoba, tym niższa składka ubezpieczeniowa. Dlatego, im wcześniej zdecydujemy się na ubezpieczenie na życie, tym korzystniejsze będą dla nas warunki ubezpieczenia.

Jak kupić ubezpieczenie na życie?

Kupno ubezpieczenia na życie to jedna z najważniejszych decyzji finansowych, jakie możesz podjąć dla siebie i swojej rodziny. Dlatego ważne jest, aby podejść do tego zadania profesjonalnie i z pełnym zrozumieniem. Jeśli zdecydujesz się na kupno ubezpieczenie na życie, możesz skorzystać z poniższych kroków, aby cały proces przebiegł sprawniej. 

 1. Określ swoje potrzeby ubezpieczeniowe:  Należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak ilość zobowiązań finansowych, takich jak hipoteka czy kredyt studencki, koszty wychowania dzieci czy utrzymanie rodziny w przypadku Twojej śmierci.
 2. Wybierz rodzaj ubezpieczenia: Jeśli jesteś zatrudniony, Twoja firma może oferować atrakcyjne ubezpieczenia grupowe, możesz też zdecydować się na ubezpieczenie jednoosobowo lub rozszerzyć je o członków swojej rodziny. Każdy z tych wariantów ma swoje wady i zalety, więc ważne jest, aby dokładnie przeanalizować je wszystkie i wybrać ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
 3. Porównaj oferty ubezpieczycieli: Przeglądając oferty różnych ubezpieczycieli, możesz uzyskać najlepszą ofertę na swoje ubezpieczenie. Ważne jest, aby porównać oferty co najmniej trzech ubezpieczycieli, aby znaleźć najlepszą ofertę pod względem ceny i jakości.
 4. Skontaktuj się z ubezpieczycielem: Po dokonaniu wyboru ubezpieczyciela, skontaktuj się z nim, aby omówić szczegóły swojego ubezpieczenia. Przed podpisaniem umowy zapoznaj się z jej warunkami i upewnij się, że rozumiesz je w pełni.
 5. Złóż wniosek o ubezpieczenie: Wypełnij i złóż wniosek o ubezpieczenie, podając wszystkie niezbędne informacje. Wniosek może wymagać udokumentowania swojego stanu zdrowia lub innych aspektów Twojego życia, takich jak hobby czy styl życia.
 6. Przeczytaj umowę i podpisz ją: Po przyjęciu wniosku przez ubezpieczyciela, otrzymasz umowę ubezpieczenia. Przeczytaj ją dokładnie i upewnij się, że zgadzasz się ze wszystkimi warunkami. Podpisz umowę, aby formalnie zawrzeć ubezpieczenie.

Po co ubezpieczycielowi ankieta medyczna i badania lekarskie?

Wiedza na temat zdrowia osoby, która chce się ubezpieczyć, jest niezwykle istotna dla ubezpieczyciela. Dlatego, przed podjęciem decyzji o wydaniu polisy ubezpieczeniowej, ubezpieczyciel zwykle prosi o wypełnienie ankiety lekarskiej lub wykonanie badań lekarskich.

Istnieje kilka powodów, dla których ubezpieczyciel potrzebuje takiej wiedzy:

 • Określenie ryzyka ubezpieczeniowego: Ubezpieczyciel chce wiedzieć, jakie jest ryzyko chorób lub wypadków, z którymi ktoś może się zmagać w przyszłości. Jeśli osoba ubiegająca się o ubezpieczenie ma choroby przewlekłe lub może mieć duże ryzyko zachorowania na pewne choroby, to ubezpieczyciel musi wziąć to pod uwagę przy określeniu wysokości składki lub decyzji o wydaniu polisy.
 • Ustalenie dokładnej składki ubezpieczeniowej. Na podstawie informacji o stanie zdrowia, ubezpieczyciel określa, jakie ryzyko ubezpieczeniowe niesie klient i jakie są koszty ubezpieczenia. Im wyższe ryzyko, tym wyższa składka ubezpieczeniowa.
 • Ochrona interesów ubezpieczyciela. Ubezpieczyciel musi chronić swoje interesy i uniknąć nieuczciwych działań ze strony klientów, którzy chcą skorzystać z ubezpieczenia, nie będąc świadomi ryzyka chorób, które już występują lub są w trakcie rozwoju.

Informacja na temat zdrowia osoby chcącej się ubezpieczyć są kluczowe dla ubezpieczyciela. Pozwalają na dokładne określenie ryzyka ubezpieczeniowego i ustalenie odpowiedniej składki ubezpieczeniowej. Wypełnienie ankiety lekarskiej lub wykonanie badań lekarskich pomaga również wykluczyć oszustwa ze strony klientów i chroni interesy ubezpieczyciela.

ubezpieczenie na życie bez badań lekarskich

Jak wyglądają badania lekarskie do ubezpieczenia na życie?

Badania lekarskie do ubezpieczenia na życie są przeprowadzane w celu oceny stanu zdrowia osoby ubiegającej się o ubezpieczenie. W zależności od zasad ubezpieczyciela, badania lekarskie obejmują wiele różnych testów i badań, takich jak:

Badania te są przeprowadzane przez wykwalifikowanego lekarza lub pielęgniarkę w wyznaczonym przez ubezpieczyciela miejscu, takim jak przychodnia medyczna lub klinika.

W zależności od wieku, stanu zdrowia i historii medycznej osoby ubiegającej się o polisę, ubezpieczyciel może poprosić o dodatkowe badania, czy wizytę u specjalisty.

Jak wygląda ankieta medyczna do ubezpieczenia na życie?

Ankieta medyczna do ubezpieczenia na życie jest ważnym elementem procesu ubiegania się o ubezpieczenie. Jej celem jest zebranie informacji na temat historii medycznej osoby ubiegającej się o ubezpieczenie oraz ocena ryzyka związanego z ubezpieczeniem.

Ankieta medyczna zwykle składa się z szeregu pytań. Dotyczą one historii medycznej osoby ubiegającej się o ubezpieczenie, jej stylu życia i czynników ryzyka związanego z chorobami. Pytania te mogą dotyczyć, między innymi:

 • chorób przewlekłych,
 • chorób dziedzicznych lub rodzinnych,
 • palenia papierosów,
 • spożywania alkoholu,
 • aktywności fizycznej,
 • wykonywanej pracy,
 • historii medycznej w rodzinie.

W ankiecie medycznej mogą pojawić się różne pytania, wszystko zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego. 

Ubezpieczenie na życie bez badań lekarskich i ankiety medycznej

Czy ubezpieczenie na życie bez ankiety medycznej i ubezpieczenie na życie bez badań medycznych jest możliwe? Tak, jest to opcja dla osób, które nie chcą podawać informacji o swoim stanie zdrowia. Znacznie bardziej popularne są ankiety medyczne, które mogą wiele powiedzieć o stanie zdrowia osoby chcącej nabyć polisę. Od badań lekarskich powoli się odchodzi i nie wykonuje, a podstawę stanowią właśnie ankiety. 

Ubezpieczenie na życie bez badań lekarskich – czy warto?

Ubezpieczenia na życie bez ankiety medycznej i badań lekarskich są zdecydowanie mniej precyzyjne. Wybierając takie ubezpieczenie, warto pamiętać, że składki ubezpieczeniowe zwykle są wyższe niż w przypadku tradycyjnych ubezpieczeń na życie, które wymagają wypełnienia ankiety zdrowotnej lub badań lekarskich. Bez odpowiedniej ankiety, ubezpieczyciel nie wie, do jakiej grupy dopasować ubezpieczonego. Może to skończyć się więc sytuacją, w której osoby o mniejszym ryzyku, będą płacić wyższe składki, niż osoby o niższym ryzyku, przy czym odszkodowania grupy pierwszej będą niższe, niż grupy drugiej. 

Standardowo do ubezpieczenia najczęściej potrzebna jest ankieta medyczna. A kiedy wymaga się dodatkowo badań lekarskich. Badania lekarskie wykonuje się wtedy, gdy chcemy nabyć ubezpieczenie na wysoką sumę lub będąc np. po 50 roku życia. Dokładne zasady i ograniczenia zależą jednak od towarzystwa ubezpieczeniowego, które samo ustala swoje normy. 

Jakie ubezpieczenie na życie bez badań lekarskich znajdziemy na rynku?

Polisa na życie bez ankiety medycznej może być dobrym rozwiązaniem dla niektórych ludzi. Jej koszt i warunki to jednak sprawa bardzo indywidualna. Przed wyborem takiego ubezpieczenia, warto przeanalizować dostępne oferty i wybrać taką polisę, która najbardziej nam odpowiada. Jeśli interesuje nas ubezpieczenie na życie bez ankiety medycznej lub bez badań lekarskich, takie oferty znajdziemy m.in. u towarzystwa ubezpieczeniowego PZU, 4LifeDirect, Aviva, czy PKO.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.