Ciśnieniomierz – rodzaje, cena

Ciśnieniomierz to nieocenione dla zdrowia narzędzie, które pozwala nam bacznie obserwować stan naszego serca i układu krążenia. Dzięki niemu mamy możliwość regularnego pomiaru ciśnienia krwi, co jest kluczowe dla utrzymania zdrowego trybu życia. Pomiar ciśnienia jest niezwykle prosty, dlatego każdy może wykonywać to badanie w warunkach domowych. Regularne pomiary dostarczają nam danych, które mogą być pomocne zarówno dla nas, jak i dla lekarza, umożliwiając świadome podejmowanie decyzji dotyczących stylu życia, diety czy aktywności fizycznej. Jest to ważny krok w stronę świadomej troski i dbania o własny organizm. Dowiedz się, jak łatwo przeprowadzać pomiar, poznaj rodzaje ciśnieniomierzy, a także wszystkie zalety, które są z nim związane.

 1. Ciśnieniomierz – co to jest?
 2. Ciśnieniomierz rodzaje
 3. Jak mierzyć ciśnienie krwi?
 4. Normy ciśnienia krwi
 5. Kiedy należy mierzyć ciśnienie krwi?
 6. Ciśnieniomierz – dlaczego warto go używać?
 7. Ile kosztuje ciśnieniomierz?

Ciśnieniomierz – co to jest?

Ciśnieniomierz to urządzenie medyczne, które umożliwia pomiar ciśnienia krwi. Czym jest ciśnienie krwi? Ciśnienie krwi to siła, z jaką krew naciska na ściany naczyń krwionośnych. Pomiar ciśnienia krwi informuje nas o tym, jak serce pompuje krew i jakie jest ciśnienie w naczyniach krwionośnych w stanie spoczynku między skurczami serca. Jest to kluczowy wskaźnik zdrowia układu krążenia, który pomaga identyfikować ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Ciśnieniomierz to ważne narzędzie diagnostyczne i profilaktyczne. Pomiar ciśnieniomierza zapisywany jest jako dwie liczby, np. 120/80 mm Hg, gdzie pierwsza liczba to ciśnienie skurczowe, a druga ciśnienie rozkurczowe. Ciśnieniomierz składa się z mankietu, który umieszczany jest na ręce, oraz z urządzenia pomiarowego, które może być ręczne lub elektroniczne. Ciśnieniomierz może być wykorzystany zarówno do użytku klinicznego, jak i domowego. Jest to dobra metoda stałej kontroli ciśnienia, która pozwala monitorować stan zdrowia.

Ciśnieniomierz rodzaje

Istnieje kilka rodzajów ciśnieniomierzy. Każdy z nim ma swoje unikalne cechy i inne zastosowania. Wybór odpowiedniego rodzaju ciśnieniomierza zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb pacjenta. Warto przyjrzeć się bliżej wszystkim rodzajom i wybrać jeden, odpowiedni dla siebie. Wśród głównych rodzajów ciśnieniomierzy wymienia się:

 • Ciśnieniomierz zegarowy – Jest to ręczny rodzaj ciśnieniomierza, który wymaga pompowana mankietu bez drugą osobę. Jego użycie czasami wymaga także podstawowej wiedzy medycznej i wykorzystania stetoskopu. Tradycyjny model ciśnieniomierza daje dokładne wyniki, jednak jego użycie może wiązać się z pewnymi komplikacjami.
 • Ciśnieniomierz półautomatyczny – Jest to połączenie tradycyjnej formy ciśnieniomierza z nowoczesną. Pompowanie urządzenia odbywa się w sposób manualny, a wynik odczytywany jest z manometru. 
 • Ciśnieniomierz automatyczny nadgarstkowy – Ten ciśnieniomierz jest stosunkowo mały, co pozwala na wykorzystywanie w każdej sytuacji. Zakłada się go na nadgarstek, a pomiar odbywa się w kontakcie z żyłą właśnie w tym miejscu. Wynik pomiaru wyświetla się na małym ekranie. Warto jednak zaznaczyć, że wyniki pomiaru tym ciśnieniomierzem mogą być nieco mniej dokładne niż w przypadku ciśnieniomierza naramiennego.
 • Ciśnieniomierz automatyczny naramienny – Jest to najpopularniejsza wersja ciśnieniomierza, którą znajdziemy w domach wielu Polaków. Mankiet ciśnieniomierza zakłada się na ramię w wygodny sposób, a sam pomiar jest bezbolesny i dokładny. Wynik wyświetlany zostaje na panelu elektronicznym w widoczny sposób.
 • Ciśnieniomierz w smartwatchu – Ostatnio popularne stały się także ciśnieniomierze, które są jedną z funkcji inteligentnych zegarków. Pomiary nie będą tak dokładne, jak w przypadku innych ciśnieniomierzy, jednak jest to jedna z najlepszych metod stałej kontroli tego parametru. 

Jak mierzyć ciśnienie krwi?

Mierzenie ciśnienia krwi to kluczowy aspekt regularnej kontroli ciśnienia i dbania o ogólny stan zdrowia. Jest to bardzo prosta czynność, którą można wykonywać w warunkach domowych. Pierwszym krokiem jest przygotowanie do pomiaru. Należy wybrać spokojne otoczenie, usiąść i pooddychać chwilę w ciszy. Kolejnym krokiem jest umieszczenie mankietu na gołej skórze, powyżej łokcia i dopasowanie go, aby nie był zbyt ciasny ani luźny. Następnym krokiem jest napełnienie mankietu powietrzem i zanotowanie dwóch wartości ciśnienia. Aby w prawidłowy sposób monitorować zdrowie, należy regularnie przeprowadzać pomiary ciśnienia i notować je w jednym miejscu. W przypadku uzyskania nietypowych wyników warto skonsultować się z lekarzem.

Normy ciśnienia krwi

Normy ciśnienia krwi to przedziały wartości, które są uznawane za zdrowe dla różnych grup wiekowych. Dowiedz się, jakie są optymalne wartości ciśnienia dla każdej grupy wiekowej:

 • 100–139/60–89 mmHg – dla osób dorosłych, przy czym wzorowe ciśnienie wynosi 120/80 mmHg,
 • 110/70 mmHg – dla młodzieży,
 • 100/60 mm Hg – dla dzieci w wieku szkolnym,
 • 95/60 mmHg – dla małych dzieci,
 • 90/60 mmHg – dla niemowląt,
 • 60–95/30–60 mmHg – dla noworodków.

W ciąży prawidłowe ciśnienie krwi różni się nieco od normy dla osób dorosłych i nie przekracza 140/90 mmHg.

Warto także dodać, że wartości ciśnienia krwi nieco od siebie odbiegać, ponieważ każdy organizm działa nieco inaczej. Takie elementy jak obecność chorób, czy styl życia mogą wpłynąć na wartość ciśnienia.

Ciśnieniomierz - normy ciśnienia krwi

Kiedy należy mierzyć ciśnienie krwi?

Pomiar ciśnienia krwi powinien być przeprowadzany regularnie. Warto wybrać jedną lub dwie pory dnia, w których będziemy przeprowadzać badanie. Wtedy pomiar będzie dokładny, co umożliwi monitorowanie ciśnienia i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Istnieją także szczególne sytuacje, w których monitorowanie ciśnienia może być istotne. Jedną z takich sytuacji jest przebudzenie. Rano, przed spożyciem pierwszego posiłku warto zbadać ciśnienie i sprawdzać je regularnie. Inną sytuacją jest przyjmowanie leków. Pomiar ciśnienia w takim momencie pozwoli na ocenienie efektywności leczenia lub wpływu leków na wysokość ciśnienia krwi.

Jeśli uprawiamy sport, dobrym pomysłem jest także pomiar ciśnienia przed i po treningu. Może nam to dostarczyć danych na temat reakcji organizmu na wysiłek fizyczny. Dodatkowo ciekawym eksperymentem może być zbadanie ciśnienia w sytuacjach stresowych. Jeśli istnieje podejrzenie, że stres może wpływać na ciśnienie krwi, warto mierzyć je w takich momentach. Warto pamiętać, że ciśnienie krwi może być zmienną wartością, dlatego istotne jest śledzenie trendów i konsultacja z lekarzem w przypadku niestabilnych wyników.

Ciśnieniomierz – dlaczego warto go używać?

Używanie ciśnieniomierza ma wiele korzyści dla naszego zdrowia. Z tego powodu regularne używanie ciśnieniomierza powinno być jednym z priorytetów w zakresie dobrego samopoczucia każdej osoby, której zależy na zdrowiu. Poznaj kilka najważniejszych powodów, dla których warto korzystać z ciśnieniomierza:

 • Monitorowanie zdrowia serca – Ciśnieniomierz umożliwia regularne sprawdzanie ciśnienia krwi, co jest kluczowe dla utrzymania zdrowia serca. Pomaga także w wykryciu potencjalnych problemów, szczególnie, jeśli pomiar wykonywany jest systematycznie.
 • Wczesne wykrycie nadciśnienia – Regularne pomiary pozwalają na wczesne wykrywanie nadciśnienia tętniczego, które jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
 • Kontrola efektów leczenia – Osoby przyjmujące leki regulujące ciśnienie mogą śledzić efekty terapii i dostosowywać dawkowanie pod nadzorem lekarza.
 • Profilaktyka – Używanie ciśnieniomierza to dobra forma profilaktyki. Pozwala na stałą kontrolę wartości ciśnienia, czyli jednego z najważniejszych parametrów życiowych. Dzięki wykonywaniu pomiarów, gdy zauważymy nieprawidłowości możemy szybko zareagować i uzyskać profesjonalną pomoc.
 • Samokontrola i świadomość zdrowia – Samodzielne kontrolowanie zdrowia jest ważne dla naszej świadomości na temat własnego zdrowia. Warto wiedzieć co dzieje się w naszym organizmie i stale monitorować jego stan.

Ciśnieniomierz jest więc nie tylko narzędziem do pomiaru ciśnienia, ale także elementem dbania o zdrowie i dobrą kondycję całego organizmu.

Ile kosztuje ciśnieniomierz?

Cena ciśnieniomierza może znacznie się różnić w zależności od rodzaju urządzenia, marki, dodatkowych funkcji oraz miejsc zakupu. Ciśnieniomierz tradycyjny zegarowy to koszt około 50-80 złotych. Za ciśnieniomierz elektryczny zapłacimy około 70-150 złotych. Ponadto, ciśnieniomierze renomowanych marek zazwyczaj są droższe niż modele mniej znanych producentów. Przed zakupem warto także sprawdzić, czy dany model spełnia normy dotyczące precyzji pomiarów oraz, czy posiada wszelkie funkcje, które są istotne dla użytkownika.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.