Uczulenie na słońce – jak sobie z nim radzić?

Uczulenie na słońce i alergia na słońce po to potoczne określenia stosowane, aby opisać ogół reakcji w postaci zmian skórnych powstałych w wyniku kontaktu ze słońcem. Wysypka od słońca jest natomiast ogólnym terminem opisującym wysypkę skórną, która pojawia się po ekspozycji na słońce. Może mieć różne przyczyny, w tym uczulenie na słońce, alergię na słońce, poparzenie słoneczne lub inne reakcje skórne wywołane przez słońce. A jak wygląda takie uczulenie na słońce? Najczęściej objawia się właśnie wysypką, świądem, ogólnym zaczerwienieniem i suchą, łuszczącą się skórą. Uczulenie na słońce u dzieci przebiega podobnie jak u dorosłych, ale maluch może być szczególnie niespokojny i płaczliwy na skutek ogólnego bólu i pieczenia, jaki wywołuje wysypka. A jak poradzić sobie z objawami uczulenia na słońce? W tej sytuacji najlepiej sprawdzą się zimne okłady, kąpiele w chłodnej wodzie, która uśmierzy ból, kremy nawilżające, które ukoją i odbudują skórę. Leki przeciwhistaminowe na uczulenie na słońce są kolejnym dobrym pomysłem, jeśli reakcja jest szczególnie mocna, a inne sposoby i preparaty nie działają. Oczywiście lepiej zapobiegać, niż leczyć i także w tym przypadku ma to swoje zastosowanie. 

 1. Czym jest uczulenie na słońce? – Fotodermatoza
 2. Uczulenie na słońce – przyczyny
 3. Uczulenie na słońce – objawy
 4. Przebieg uczulenia na słońce
 5. Praktyczne porady dla osób z uczuleniem na słońce – leczenie uczulenia na słońce
 6. Jak zapobiegać uczuleniu na słońce?

Czym jest uczulenie na słońce? – Fotodermatoza

Uczulenie na słońce, znane również jako fotodermatoza lub światłoczułość, to nadwrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne lub inne źródła światła ultrafioletowego. Jest to reakcja skórna wywołana ekspozycją na światło, która prowadzi do wystąpienia różnego rodzaju objawów.

Istnieją różne rodzaje uczuleń na słońce, w tym pokrzywka słoneczna, reakcje fotoalergiczne oraz fototoksyczność. Pokrzywka słoneczna objawia się swędzącymi bąblami, które mogą pojawić się na skórze po ekspozycji na słońce. Reakcje fotoalergiczne występują, gdy substancje chemiczne obecne na skórze reagują z promieniowaniem UV, co powoduje alergiczną reakcję skórną. Fototoksyczność występuje, gdy niektóre substancje, takie jak niektóre leki, reagują z promieniowaniem UV, powodując uszkodzenie skóry.

Uczulenie na słońce – przyczyny

Przyczyn uczulenia na słońce może być wiele, ponieważ choroby i dolegliwości związane z działaniem promieniowania słonecznego są bardzo niejednorodne. Za główną przyczynę uczulenia na słońce można jednak uważać pewne zaburzenie działania układu odpornościowego. Promieniowanie UV wywołuje wtedy reakcję immunologiczną, która objawia się w postaci rumienia, świądu, suchej skóry i innych symptomów uczulenia. 

Przy wyjaśnianiu przyczyn uczulenia na słońce, warto wyróżnić także dwa typy reakcji na promieniowanie. Reakcja fototoksyczna to reakcja skórna, która występuje w wyniku interakcji substancji chemicznych obecnych na skórze z promieniowaniem UV. Te substancje, zwane fotouczulaczami, mogą być pochodzenia zewnętrznego (np. niektóre leki, produkty kosmetyczne) lub wewnętrznego (np. związki naturalnie występujące w roślinach). Kiedy skóra jest narażona na promieniowanie UV, fotouczulacze reagują z tym światłem, powodując uszkodzenie skóry. Natomiast reakcja fotoalergiczna to rodzaj reakcji alergicznej, która wywołana jest przez układ immunologiczny organizmu. Promieniowanie UV powoduje zmiany w substancjach chemicznych na skórze, które stają się alergenami, czyli substancjami powodującymi reakcję alergiczną. Gdy skóra zostaje ponownie narażona na te substancje w połączeniu z promieniowaniem UV, dochodzi do reakcji alergicznej.

Uczulenie na słońce – objawy

Objawy uczulenia na słońce mogą różnić się w zależności od rodzaju reakcji alergicznej. Oto kilka często występujących objawów uczulenia na słońce:

 • Rumień słoneczny – Jest to najczęstszy objaw uczulenia na słońce. Skóra staje się zaczerwieniona i podrażniona po ekspozycji na słońce. Rumień słoneczny może być bolesny i powodować swędzenie.
 • Pokrzywka słoneczna – Uczulenie na słońce może również objawiać się wystąpieniem pokrzywki, czyli swędzących, czerwonych i obrzękowych plam na skórze. Mogą to być drobne krostki lub większe zmiany skórne. Taka wysypka od słońca może być bardzo uciążliwa i może przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. 
 • Świąd – Skóra uczulona na słońce może być bardzo swędząca. Świąd może być łagodny lub intensywny i może towarzyszyć innym objawom uczulenia.
 • Pęcherze – W niektórych przypadkach uczulenia na słońce mogą pojawić się pęcherze na skórze. Pęcherze są wypełnione płynem i mogą być bolesne lub swędzące.
 • Sucha, łuszcząca się skóra – Uczulenie na słońce może powodować nadmierną suchość skóry i jej łuszczenie się. Skóra może być szorstka i szorstka w dotyku.
 • Odczyn fototoksyczny – W przypadku odczynu fototoksycznego, nie tylko skóra, ale także inne części ciała mogą reagować na promieniowanie słoneczne. Może to objawiać się bólem, obrzękiem, reakcjami alergicznymi lub ogólnym złym samopoczuciem.

Warto zauważyć, że niektóre objawy uczulenia na słońce mogą przypominać objawy oparzeń słonecznych. Jeśli masz podejrzenie uczulenia na słońce lub doświadczasz powtarzających się nieprawidłowości skórnych po ekspozycji na słońce, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem lub dermatologiem w celu dokładnej diagnozy i odpowiedniego leczenia.

Przebieg uczulenia na słońce

Uczulenie na słońce może mieć różny przebieg w zależności od tego, jaka jest jego przyczyna, u kogo się rozwija i jakiego typu jest to reakcja. Zazwyczaj jednak można określić kilka faz, którymi charakteryzuje się ta dolegliwość. Na początku skóra musi zostać wystawiona na słońce. To właśnie wskutek takiej ekspozycji na promieniowanie UV dochodzi do uczulenia. Warto pamiętać, że narażenie na słońce nie musi być długotrwałe, w niektórych wypadkach wystarczy tylko chwila, aby doszło do niepożądanej reakcji. Następnie pojawiają się pierwsze objawy. Często jest to ogólne zaczerwienienie skóry, rumień i pokrzywka, którym towarzyszy świąd, a nawet pęcherze. Objawy na obszarach objętych reakcją mogą pojawić się szybko lub pokazywać się stopniowo. Warto o tym pamiętać, ponieważ, zazwyczaj z czasem, objawy się nasilają i mogą utrudniać normalne funkcjonowanie. Po wprowadzeniu odpowiedniego leczenia wszystkie symptomy powinny ustać po kilku dniach. Jeśli jednak tak się nie dzieje, należy udać się na konsultację do lekarza ogólnego, lub dermatologa. 

Praktyczne porady dla osób z uczuleniem na słońce – leczenie uczulenia na słońce

Aby złagodzić objawy uczulenia na słońce, możesz zastosować następujące środki:

 1. Chłodne kompresy – Nałóż na dotknięte miejsca chłodne kompresy lub ręczniki nasączone zimną wodą. Może to pomóc w złagodzeniu stanu zapalnego, łagodzić pieczenie i swędzenie.
 2. Kąpiel w chłodnej wodzie – Weź chłodną kąpiel, aby ochłodzić skórę i złagodzić podrażnienie. Unikaj gorącej wody, która może nasilać objawy.
 3. Nawilżające kremy – Stosuj nawilżające kremy lub maści, które zawierają składniki łagodzące i kojące skórę, takie jak aloes, kwas hialuronowy czy witamina E. Możesz również rozważyć stosowanie kremów zawierających kortykosteroidy, ale tylko po konsultacji z lekarzem.
 4. Leki przeciwhistaminowe – Jeśli masz silne swędzenie, można zastosować doustne leki przeciwhistaminowe dostępne bez recepty. Pomogą one złagodzić swędzenie i zmniejszyć uczucie dyskomfortu.
 5. Unikanie dalszego narażenia na słońce – Jeśli masz objawy uczulenia na słońce, unikaj dalszego narażenia skóry na promieniowanie UV. Pozostań w cieniu, nosić ochronną odzież i nakrycia głowy oraz unikaj ekspozycji na słońce w godzinach największego nasilenia.

Jak zapobiegać uczuleniu na słońce?

Najlepszym możliwym sposobem na uniknięcie uczulenia na słońce jest unikanie samego słońca. Jest to oczywiście niemożliwe i niepraktyczne rozwiązanie. Z tego powodu warto zadbać o inne aspekty, które pomogą przeciwdziałać negatywnym skutkom promieniowania UV. 

Najważniejszą zasadą jest stosowaniem kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Należy wybierać kremy z wysokim SPF-em i szczególną uwagę poświęcić swojej twarzy, a także wszelkim znamionom i bliznom. Krem należy nakładać przed wyjściem z domu i reaplikować go co kilka godzin lub po kontakcie z wodą. Warto także, posmarować usta kremem SPF lub pomadką z odpowiednim filtrem, aby także je ochronić. Nie należy bagatelizować tego kroku, ponieważ ma on ogromne znaczenie dla zdrowia naszej skóry i prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Kolejnym krokiem jest unikanie słońca w godzinach największego nasilenia. Szczególnie w miesiącach letnich, warto stosować się do tej zasady i unikać słońca między 10 a 16. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, dlatego, jeśli przebywasz na świeżym powietrzu, pamiętaj o szukaniu zacienionych miejsc.

Następnym istotnym elementem ochrony przed słońcem jest odpowiednie ubranie i nakrycie głowy. Ubrania, jakie nosimy, mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie, a także ogólny stan. W tym przypadku warto zdecydować się na ubrania o jasnych kolorach i te, zrobione z przewiewnych materiałów. Warto także zakrywać ręce oraz nogi, aby nie wystawiać ich na bezpośrednie słońce i tym samym ograniczyć ekspozycję. Nie można zapomnieć również o ochronie głowy. Do tego najlepiej przyda się czapka z daszkiem, kapelusz z rondem, czy chusta. Oprócz ochrony głowy warto zainwestować w okulary przeciwsłoneczne, które ochronią nasze oczy przed negatywnymi skutkami promieniowanie UV. 

Innym ważnym aspektem jest nawodnienie. Ta kwestia powinna być priorytetem każdego przez cały rok, jednak szczególnie w tracie upałów i dużego nasilenia słonecznego, warto o niej pamiętać. 

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.