Płyn Lugola – co to jest i jak go stosować?

Płyn Lugola to roztwór jodu i jodku potasu w wodzie. Znajduje on zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym w medycynie i naukach przyrodniczych. Jest on dostępny w większości aptek i sklepów z suplementami diety. Picie rozcieńczonego płynu Lugola może pomóc w zapobieganiu wchłanianiu się radioaktywnego izotopu jodu z opadów promieniotwórczych. Przyjęcie płynu Lugola może być również korzystne, w przypadku niedoboru jodu, oraz jeśli chcemy przeciwdziałać chorobom związanym z tarczycą. Roztwory płynu Lugola wykorzystuje się także w preparatach mikroskopowych, aby uwydatnić detale struktury komórek. W medycynie ilość płynu Lugola należy dostosować do dawki jodku potasu. Wskazane jest stosowanie płynu Lugola zgodnie z zaleceniami lekarza, ponieważ nadmierne dawki mogą być szkodliwe dla organizmu. Podanie płynu Lugola wymaga również zachowania ostrożności i dokładnego dawkowania. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej właściwościom i zastosowaniom płynu Lugola.

 1. Historia stosowania płynu Lugola
 2. Płyn Lugola – skład
 3. Jakie zastosowanie ma płyn Lugola?
 4. Profilaktyczne stosowanie płynu Lugola
 5. Bezpieczeństwo stosowania płynu Lugola
 6. Płyn Lugola – dawkowanie
 7. Przeciwwskazania do stosowania płynu Lugola
 8. Skutki uboczne płynu Lugola
 9. Płyn Lugola a dieta

Historia stosowania płynu Lugola

Płyn Lugola został opracowany w 1829 roku przez francuskiego lekarza Jeana Lugola. Lugol zauważył, że jod jest skutecznym środkiem przeciwko bakteriom, a jodek potasu może zwiększyć rozpuszczalność jodu w wodzie.

Pierwotnie był on stosowany głównie jako środek dezynfekcyjny i antyseptyczny. Szybko jednak stał się popularny w medycynie ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i grzybobójcze. Płyn był wykorzystywany w leczeniu chorób gardła, takich jak zapalenie migdałków, a także w leczeniu chorób tarczycy, np. choroby Gravesa-Basedowa.

W Polsce płyn Lugola stał się popularny wraz z katastrofą w Czarnobylu. Preparat podawano polskim obywatelom, osobom dorosłym i dzieciom, w celu ochrony przed wchłanianiem radioaktywnego izotopu jodu, który powstaje w wyniku promieniowania wybuchu i pożaru elektrowni, chroniąc w ten sposób przed szkodliwymi skutkami promieniowania.

Płyn Lugola – skład

Płyn Lugola to roztwór jodu w jodku potasu, w którym stosunek jodu do jodku potasu wynosi zwykle 1:2 lub 1:3. Skład płynu Lugola może się różnić w zależności od producenta, ale zazwyczaj zawiera on około 5% jodu i 10% jodku potasu. W składzie płynu Lugola można również znaleźć dodatkowe składniki, takie jak glicerynę lub alkohol, które zwiększają trwałość i stabilność roztworu. Niektóre wersje płynu mogą również zawierać dodatkowe składniki, takie jak wodorotlenek sodu lub sacharynę, aby poprawić smak lub konsystencję roztworu.

Jakie zastosowanie ma płyn Lugola?

Płyn Lugola ma wiele zastosowań. Sprawdzi się przede wszystkim w medycynie, ale jego działanie cenione jest również w innych dziedzinach. Płyn Lugola służy m.in. do odkażania ran. Jest to środek antyseptyczny, dlatego niszczy drobnoustroje np. bakterie, wirusy i grzyby i chroni organizm człowieka. To zastosowanie wodnego roztworu jodu w jodku potasu wykorzystywane jest przy uszkodzeniach skóry, ranach, otarciach, czy zadrapaniach. Ponadto, płyn Lugola używa się także np. do płukania gardła, w tym przypadku warto stosować rozcieńczony płyn. 

Płyn Lugola a choroby tarczycy

Płyn Lugola stosowany jest także do leczenia chorób tarczycy. Ze względu na dużą dawkę jodu, przeznacza się go do hamowania działania peroksydazy tarczycowej, której zwiększony poziom może oznaczać zapalenie tarczycy różnych typów. Przyjmowanie płynu Lugola może okazać się korzystne przy chorobie Gravesa-Basedowa. Przy tym schorzeniu, tarczyca produkuje zbyt dużo hormonów tarczycy, co prowadzi do objawów takich jak nadmierne pocenie się, wzmożona aktywność, drżenie rąk, szybki puls, utrata masy ciała i zmiany nastroju. Stosowanie płynu Lugola może pomóc zmniejszyć aktywność tarczycy poprzez hamowanie jej funkcjonowania. Przy wolach, czyli powiększeniu tarczycy, płyn Lugola może pomóc w zmniejszeniu objawów, takich jak trudności w połykaniu lub oddychaniu, poprzez uzupełnienie niedoboru jodu, który jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy.

Płyn Lugola a nauki biologiczne i chemiczne

Płyn Lugola wykazuje także działanie przy barwieniu preparatów mikroskopowych, zwłaszcza tych zawierających skrobię. Skrobia jest zwykle trudna do zobrazowania pod mikroskopem, ale po dodaniu płynu Lugola do substancji zawierającej skrobię, zmieni ich barwę na fioletowy lub niebieski, co umożliwia łatwiejsze zobrazowanie tej substancji. 

Płyn Lugola podawany jest również w celu barwienia bakterii metodą Grama. Kilka kropli płynu Lugola ma również właściwości kontrastujące, co oznacza, że pozwala na lepsze zobrazowanie granic między różnymi strukturami w preparacie. Poza tym, za pomocą płynu Lugola dokonuje się utrwalania preparatów fitoplanktonu.

Płyn Lugola jako ratunek w wypadkach nuklearnych

Płyn Lugola stosuje się jako środek zapobiegawczy i ratunkowy w wypadkach nuklearnych, zwłaszcza tych związanych z uwalnianiem radioaktywnego jodu. Jod radioaktywny jest jednym z najczęstszych produktów rozpadu jądra atomowego i może być uwalniany do otoczenia w wyniku katastrofy nuklearnej. Kiedy organizm człowieka narażony jest na niego, ten zgromadzony zostaje przez tarczycę. W wyniku tego może prowadzić do uszkodzenia tego narządu lub nawet raka tarczycy. Jednakże, podanie dużej dawki zwykłego jodu może zablokować gromadzenie się jodu radioaktywnego w tarczycy. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko poważnych skutków dla zdrowia. 

W tym przypadku zaleca się dawkowanie doustne płynu Lugola, zwykle w formie kropli lub tabletek. Zalecana dawka dla dorosłych wynosi zazwyczaj jedną tabletkę (o dawce 130 mg jodu) lub kilka kropli (również o dawce 130 mg jodu), podawanych raz na dobę przez kilka dni lub do momentu zakończenia zagrożenia nuklearnego. Warto jednak pamiętać, że płyn Lugola hamuje szkodliwe działanie jodu przez około 24 godziny. 

Profilaktyczne stosowanie płynu Lugola

Profilaktyczne stosowanie płynu Lugola nie posiada medycznego uzasadnienia. Z tego powodu przyjmowanie płynu Lugola bez jasnych wskazówek od lekarza nie powinno mieć miejsca. Obecnie płyn Lugola przeznaczony jest wyłącznie w sytuacji skażenia radioaktywnego jodem – wówczas płyn Lugola podawano, aby hamuje jodochwytność tarczycy. Dzisiaj profilaktyczne przyjmowanie płynu nie ma profesjonalnego prozdrowotnego wytłumaczenia.

Bezpieczeństwo stosowania płynu Lugola

Czy profilaktyczne przyjmowanie płynu lub stosowanie go zgodnie z zaleceniami lekarza jest na pewno bezpieczne? Stosowanie płynu Lugola może być bezpieczne, o ile jest to robione zgodnie z zaleceniami lekarza lub instrukcjami na opakowaniu. Nie należy przekraczać zalecanej dawki i czasu stosowania, ponieważ może to prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Należy również zwrócić uwagę na ewentualne przeciwwskazania. Przyjmowanie płynu Lugola musi odbywać się po konsultacji z lekarzem, zwłaszcza jeśli ma się jakieś choroby lub przyjmuje się leki, ponieważ interakcje z niektórymi lekami mogą być niebezpieczne. Warto również pamiętać, że płyn Lugola w dużych ilościach może prowadzić do uszkodzenia tarczycy, a także niekorzystnie wpływać na układ krążenia i nerwowy.

Płyn Lugola – dawkowanie

Dawkowanie płynu Lugola zależy od celu jego stosowania. W przypadku zapobiegania wchłanianiu radioaktywnego izotopu jodu dawka dla dorosłych wynosi zazwyczaj jedną kroplę płynu Lugola dziennie, podawaną w roztworze jodku potasu, przez kilka dni przed spodziewanym narażeniem na promieniowanie. Dzieci wymagają mniejszych dawek płynu Lugola, które zależą od wieku i masy ciała.

W leczeniu chorób tarczycy, dawkowanie płynu Lugola jest ustalane przez lekarza i zależy od stopnia choroby oraz potrzeb pacjenta. Zazwyczaj dawki dla dorosłych wynoszą od 50 do 200 mg dziennie, podawane w roztworze jodku potasu. W przypadku wykorzystywania płynu Lugola w preparatach mikroskopowych, dawki są stosowane zgodnie z zaleceniami w instrukcjach.

A gdzie znaleźć płyn Lugola? Płyn Lugola dostępny jest przede wszystkim w aptekach, tych stacjonarnych, a także internetowych. 

Należy pamiętać, że nadmierna ilość jodu w organizmie może być szkodliwa, dlatego płyn Lugola należy stosować tylko zgodnie z zaleceniami specjalisty i nie przekraczać zaleconych dawek. W razie pojawienia się jakichkolwiek nieprzyjemnych objawów należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Przeciwwskazania do stosowania płynu Lugola

Chociaż roztwór Lugola jest stosunkowo bezpiecznym i skutecznym środkiem, istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Należą do nich:

 • Nadwrażliwość na jod – Osoby, które są uczulone na jod, powinny unikać stosowania płynu Lugola lub skonsultować się z lekarzem przed jego stosowaniem.
 • Choroby tarczycy – Spożycie płynu Lugola w przypadku osób z takimi chorobami jak nadczynność lub choroba Gravesa-Basedowa, powinno odbywać się wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
 • Ciąża i karmienie piersią – odradza się podawanie produktów zawierających płyn Lugola kobietom w ciąży oraz podczas laktacji bez zgody lekarza.
 • Problemy z nerkami – Picie płynu Lugola w tym przypadku powinno być najpierw zatwierdzone przez lekarza prowadzącego pacjenta. 
 • Nadmierna dawka – Stosowanie zbyt dużej dawki płynu Lugola może prowadzić do poważnych skutków ubocznych, takich jak wymioty, biegunka, drgawki i problemy z oddychaniem.

Stosowanie płynu Lugola w celu zapobiegania chorobom tarczycy, lub jako środek zapobiegawczy w przypadku narażenia na jod radioaktywny powinno być zawsze wykonywane pod nadzorem lekarza lub specjalisty od zdrowia publicznego.

Przeciwwskazania do stosowania płynu Lugola

Skutki uboczne płynu Lugola

Płyn Lugola, znany również jako roztwór jodyny, jest popularnym lekiem stosowanym do leczenia różnych dolegliwości. Chociaż jest to zwykle bezpieczny i skuteczny środek, to stosowanie go może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi. Poniżej przedstawione są najczęstsze skutki uboczne stosowania płynu Lugola:

 • Reakcje alergiczne – Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na jod, co może powodować reakcje alergiczne, takie jak pokrzywka, wysypka skórna, świąd lub obrzęk.
 • Zmiany w kolorze zębów – Stosowanie płynu Lugola może prowadzić do przebarwień zębów, zwłaszcza u dzieci. Zmiany koloru są zwykle nieodwracalne.
 • Nadmiar jodu – Nadmiar jodu może prowadzić do zaburzeń tarczycy, zwłaszcza u osób z nadczynnością tarczycy lub chorobą Hashimoto.
 • Drgawki – Przyjmowanie dużych dawek płynu Lugola może powodować drgawki u osób z chorobą padaczkową.
 • Zapalenie jamy ustnej – Przy stosowaniu płynu Lugola mogą wystąpić podrażnienia jamy ustnej, a nawet owrzodzenia.
 • Nudności i wymioty – Wysokie dawki płynu Lugola mogą powodować nudności i wymioty.
 • Biegunka – Stosowanie płynu Lugola może również powodować biegunkę u niektórych ludzi.
 • Zaburzenia czynności nerek – W niektórych przypadkach, stosowanie płynu Lugola może powodować zaburzenia czynności nerek.
 • Zwiększenie ryzyka chorób autoimmunologicznych – Niektóre badania sugerują, że długotrwałe stosowanie płynu Lugola może zwiększać ryzyko rozwoju chorób autoimmunologicznych.
 • Interakcje z innymi lekami – Płyn Lugola może oddziaływać z niektórymi lekami, co może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych.

Pamiętaj, że powyższe skutki uboczne są stosunkowo rzadkie i występują tylko u niewielkiego odsetka osób stosujących płyn Lugola. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Płyn Lugola a dieta

W składzie płynu Lugola znajdziemy jod, a jego stosowanie może wpłynąć na metabolizm tarczycy. Dlatego ważne jest, aby przyjmować go zgodnie z zaleceniami lekarza lub producenta. Jednak dieta również może mieć wpływ na wchłanianie jodu, a tym samym na efektywność wykorzystywania płynu Lugola.

Istnieje wiele źródeł jodu w diecie, w tym morskie ryby, owoce morza, wodorosty i sól jodowana. Osoby, które stosują płyn Lugola, powinny unikać spożywania nadmiernych ilości tych produktów, aby uniknąć przedawkowania jodu.

Z drugiej strony, osoby z niedoborem jodu powinny uzupełniać swoją dietę produktami bogatymi w ten pierwiastek. W ten sposób zapewnią prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Jednak przed dodaniem suplementów diety lub zmianą diety, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Ważne jest również, aby pamiętać, że płyn Lugola może powodować reakcje alergiczne u osób wrażliwych na jod. W takim przypadku należy zaprzestać stosowania preparatu i skonsultować się z lekarzem.