Witamina K – źródła, niedobór, dawkowanie

Witamina K, choć często pomijana w cieniu innych bardziej znanych witamin, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu naszego zdrowia. Jej główną funkcją jest wspomaganie procesu krzepnięcia krwi. Jednak witamina K to znacznie więcej niż tylko wspomagacz krzepnięcia. Jej wpływ sięga także zdrowia układu kostnego i naczyń krwionośnych, co stanowi pokazuje, jak ważna jest dla funkcjonowania naszego organizmu. W jaki jeszcze sposób witamina K wpływa na nasze zdrowie? Jakie produkty są źródłem witaminy K? Poznaj korzyści związane z jej spożyciem i dowiedz się, jak ja stosować.

 1. Witamina K – co to?
 2. Jakie właściwości ma witamina K?
 3. W czym jest witamina K – źródła
 4. Dawkowanie witaminy K
 5. Niedobór witaminy K
 6. Witamina K nadmiar
 7. Z czym łączyć witaminę K?
 8. Witamina K – najczęściej zadawane pytania

Witamina K – co to?

Witamina K to grupa związków organicznych, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ma ona wpływ na wiele procesów zachodzących u człowieka np. na krzepnięcie krwi i rozwój kości. Z tego powodu jest tak ważnym składnikiem pokarmowym i nie powinna być pomijana w codziennej diecie. Witamina K jest rozpuszczalna w tłuszczach i wyróżnia się jej dwie formy:

 • Witamina K1, inaczej filochinon występuje w produktach spożywczych. Znajdziemy ją głównie w zielonych warzywach np. szpinaku, sałacie, czy brukselce. K1 powstaje w procesie fotosyntezy, jest ona później magazynowana w różnych częściach roślin i pobierana w trakcie spożywania rośliny.
 • Witamina K2, czyli menachinon, wytwarzana jest przez bakterie, które są obecne w przewodzie pokarmowym oraz występują w niektórych produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso i produkty mleczne. 

Witamina K jest rozpuszczalna w tłuszczach, co oznacza, że ​​aby zapewnić jej właściwe wchłanianie z pożywienia, warto spożywać ją z odpowiednią ilością tłuszczów. Dlatego produkty zawierające witaminę K, takie jak warzywa liściaste, często są podawane z odrobiną oleju lub tłuszczu, co pomaga w lepszym przyswajaniu witaminy.

Jakie właściwości ma witamina K?

Witamina K odgrywa kluczową rolę dla naszego zdrowia. Jest istotna zwłaszcza w procesach związanych z krzepnięciem krwi oraz zdrowiem kości. Poznaj główne właściwości witaminy K w naszym organizmie: 

 • Krzepnięcie krwi – Witamina K jest niezbędna przy procesie syntezy protrombiny, który zachodzi w wątrobie. Po aktywacji witaminy w wątrobie dochodzi do modyfikacji protrombiny, która transportowana jest do krwiobiegu i wykorzystywana w przypadku uszkodzenia naczyń krwionośnych. Witamina K ma właściwości przeciwkrwotoczne, a także pomaga w powstawaniu fibryny, czyli białka, które uczestniczy w tworzeniu skrzepu krwi. Bez wystarczającej ilości witaminy K w organizmie może dojść do zaburzeń w procesie krzepnięcia krwi, co może prowadzić do poważnych problemów z krzepnięciem.
 • Wsparcie zdrowych kości – Witamina K jest niezbędna dla zdrowia kości, ponieważ pomaga w regulacji mineralizacji kości. Aktywuje białka zależne od witaminy K, które wpływają na gromadzenie wapnia w kościach. Jest ona także istotna dla utrzymania gęstości kości. Jej obecność w naszym organizmie może wpływać na zapobieganie osteoporozie i złamaniom kości.
 • Wspomaganie układu sercowo-naczyniowego – Witamina K wspiera także układ krążenia, ponieważ bierze udział w krzepnięciu krwi, zapobiega nadmiernemu krwawieniu i może wpływać na zdrowie naczyń krwionośnych.
 • Spowolnienie rozwoju nowotworów – Niektóre badania sugerują, że jest to witamina, która może mieć również wpływ na spowolnienie nowotworów. 

W czym jest witamina K – źródła

Witamina A jest kluczowym składnikiem odżywczym i nieodzownym dla utrzymania zdrowia i właściwego funkcjonowania organizmu. Istnieje kilka grup produktów spożywczych, które są znakomitymi źródłami tej witaminy, dostarczając jej w różnych formach i pochodzeniu:

 • Natka pietruszki – Jest nie tylko popularnym dodatkiem do wielu dań, ale także znakomitym źródłem witaminy K. Oprócz tego, zawiera również witaminę C, która wspomaga układ odpornościowy, oraz beta-karoten, korzystny dla zdrowia oczu.
 • Szpinak – Szpinak jest bogaty w witaminę K i jednocześnie dostarcza witaminy A, C oraz żelaza. Dzięki zawartości błonnika może również pomagać w utrzymaniu zdrowego układu pokarmowego.
 • Jarmuż – To jedno z najbardziej skoncentrowanych źródeł witaminy K. Oprócz tego dostarcza witaminę A, C, E i błonnik, co czyni go idealnym składnikiem diety wspierającym zdrowie.
 • Kalarepa – Ta odmiana kapusty jest źródłem witaminy K, witaminy C oraz błonnika. Pomaga w utrzymaniu zdrowego układu trawiennego i może być dodatkiem do wielu dań.
 • Brukselka – Brukselka dostarcza witaminy K, witaminy C i błonnika. Jest również źródłem witaminy A, która wpływa na zdrowie skóry i wzrok.
 • Brokuły – Brokuły to kolejne warzywo bogate w witaminę K oraz witaminę C, która działa jako silny antyoksydant. Zawierają także błonnik i witaminę A.
 • Rukola – Rukola to warzywo liściaste, które dostarcza witaminy K, witaminy C i błonnika. Ma również wyjątkowy smak, który dodaje charakteru sałatkom i daniom mięsnym.
 • Kapusta – Jest źródłem witaminy K, witaminy C i błonnika. Jest także ważnym składnikiem wielu kuchni świata, dostarczając cennych składników odżywczych.

Korzystając z tych pysznych i zdrowych produktów, nie tylko dostarczamy naszemu organizmowi witaminę K, ale także inne niezbędne składniki odżywcze, które wpływają na ogólną kondycję zdrowotną. Witamina K wspomaga krzepnięcie krwi, zdrowie naczyń krwionośnych oraz utrzymanie gęstości kości. Warto więc włączyć te warzywa do swojej diety, aby zadbać o swoje zdrowie na wielu płaszczyznach.

Witamina K źródła

Produkt spożywczyZawartość witaminy K w 100 gramach
natka pietruszki656 µg
szpinak483 µg
jarmuż390 µg
kalarepa251 µg
brukselka177 µg
brokuły140 µg
rukola108 µg
kapusta76 µg
szparagi41 µg
groszek25 µg
seler25 µg
awokado21 µg
kalafior15 µg
ogórek7 µg
cukinia4 µg
truskawki2 µg

Dawkowanie witaminy K

K witamina to istotny składnik odżywczy, który odgrywa kluczową rolę w procesie krzepnięcia krwi oraz w zdrowym rozwoju kości. Warto poznać zalecenia dotyczące dawkowania, zapotrzebowania i suplementacji witaminy K, aby wiedzieć, jak stosować tę witaminę.

Zapotrzebowanie na witaminę K

Witamina K ile dziennie należy stosować? Zapotrzebowanie na każdą witaminę zależy od takich czynników jak płeć, wiek, ogólny stan zdrowia, czy ciąża. Jest to ważna witamina, która pełni szereg istotnych funkcji w naszym organizmie. Źródłem witaminy K są przede wszystkim niektóre owoce i warzywa, dlatego tak ważne jest stosowanie zbilansowanej diety. Dobowe zapotrzebowanie witaminy K dla dzieci i nastolatków przedstawia się w następujący sposób:

 • 15 µg dla dzieci w wieku 1-3 lat,
 • 20-25 µg dla dzieci w wieku 4-8 lat,
 • 40-50 µg dla dzieci w wieku 9-13 lat,
 • 55-65 µg dla młodzieży w wieku 14-18 lat.

W przypadku osób dorosłych dzienne zapotrzebowanie na witaminę K wynosi:

 • 55 µg dla kobiet,
 • 55 µg dla kobiet w ciąży i karmiących piersią,
 • 65 µg dla mężczyzn.

Witamina K suplementacja

Suplementacja witaminą K nie jest zazwyczaj wymagana. Aby dostarczać swojemu organizmowi dziennego zapotrzebowania tej witaminy, wystarczy stosować odpowiednią dietę, która będzie zbilansowana i bogata w źródła witamin i minerałów. Suplementacja witaminy K potrzebna będzie jednak w przypadku hipowitaminozy, czyli niedoboru. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem, który zaproponuje suplementację i pokaże pacjentowi odpowiednią dawkę, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ nieleczony niedobór witaminy K może prowadzić do takich problemów zdrowotnych jak: osteoporoza, niedokrwistość, uszkodzenie wątroby, żółtaczka, czy zaburzenia krzepliwości krwi. 

Jakie suplementy witaminy K znajdziemy na polskim rynku? Najpopularniejsze suplementy witaminy K to preparaty w kapsułkach, kroplach i tabletkach. Znajdziemy zarówno suplementy witaminy K1, witaminy K2, połączenia tych dwóch witamin oraz multiwitaminy, które oprócz witaminy K zawierają także inne witaminy i minerały. 

Jeśli masz wątpliwości dotyczące swojego zapotrzebowania na witaminę K lub konieczności suplementacji, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem. Suplementacja powinna być zawsze zgodna z zaleceniami lekarza, aby uniknąć ewentualnych niepożądanych skutków lub interakcji z innymi lekami.

Niedobór witaminy K

Niedobór witaminy K jest rzadką przypadłością u osób dorosłych, jednak warto na nią uważać noworodków i niemowląt. W tym przypadku jest to dosyć częsty i poważny problem. Dzieci rodzą się z bardzo niskimi zapasami witaminy K, a mleko nie dostarcza dużych ilości tej witaminy. Z tego powodu po narodzinach podaje się noworodkowi jednorazową dawkę witaminy K, aby zapobiec rozwinięciu się choroby krwotocznej. U osób dorosłych niedobór witaminy K może wystąpić, gdy mamy do czynienia z chorobami przewlekłymi np. chorobami wątroby lub nowotworami. Niedobór witaminy K może wystąpić także przy niedożywieniu, zaburzeniach wchłaniania, problemach z drogami żółciowymi, czy długotrwałej antybiotykoterapii. Objawami niedoboru witaminy K są:

 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • łatwe powstawanie siniaków,
 • krwawienia np. krwawienie z nosa, krwawienia dziąseł,
 • krwawienie z przewodu pokarmowego,
 • krwiomocz,
 • obecność krwi w kale,
 • obfite miesiączki,
 • zaburzenia pracy jelit,
 • biegunka,
 • podatność na infekcje,
 • choroba krwotoczna u niemowląt.

Niedobór witaminy K może prowadzić do zaburzeń krzepliwości krwi, co zwiększa ryzyko krwawień i skomplikowanych schorzeń. Jak zaradzić niedoborowi witaminy K? Przede wszystkim warto wprowadzić dietę bogatą w tę witaminę, ponieważ pomoże ona w utrzymaniu prawidłowych poziomów tej witaminy. 

Witamina K nadmiar

Wystąpienie w organizmie człowieka nadmiaru witaminy K jest bardzo rzadkie, jednak możliwe i może nieść za sobą bardzo negatywne skutki. Nadmiar witaminy K może wystąpić u osób, które nieumiarkowanie suplementują tę witaminę. Przed suplementacją warto wykonać badania poziomu witaminy K i skonsultować się z lekarzem, aby ocenić czy terapia suplementami jest w naszym przypadku odpowiednia. Do objawów, które świadczą o nadmiarze witaminy K, zalicza się:

 • wzmożoną potliwość,
 • uczucie gorąca,
 • bóle serca,
 • zaburzenia funkcjonowania wątroby.

Aby zapobiegać hiperwitaminozie, warto zachować umiar w suplementacji, a także zdecydować się na konsultację lekarską, gdy chcemy rozpocząć przyjmowanie suplementów z witaminą K. Dodatkowo ważne jest stosowanie zrównoważonej diety i regularne monitorowanie zdrowia.

Z czym łączyć witaminę K?

Witamina K odpowiada głównie za proces krzepnięcia krwi, a także za zdrowie naszych kości. Często działa w pojedynkę, jednak warto także łączyć ją z innymi witaminami i minerałami, ponieważ może mieć to pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Kombinacje witamin często wzmacniają swoje działanie i są korzystne dla funkcjonowania organizmu człowieka. Kilka witamin szczególnie łączy się z witaminą K:

 • Witamina D – Zgodnie z badaniami, metabolizm witaminy D zależy od witaminy K. Z tego powodu należy łączyć te witaminy. Dodatkowo połączenie tych witamin może zwiększyć ochronę przed zwapnieniem naczyń i zwiększyć zdolność organizmu do przyswajania witaminy D.
 • Wapń – Witamina K działa synergicznie z wapniem w utrzymaniu zdrowych kości. Warto dostarczać organizmowi odpowiednią ilość zarówno witaminy K, jak i wapnia, aby wspierać zdrowy układ kostny.

Witamina K jest ogólnie uważana za bezpieczną, ale istnieją pewne czynniki i substancje, które mogą wpływać na jej działanie lub wchłanianie w organizmie. Witaminy K nie powinno łączyć się z witaminą A i E, ponieważ mogą one obniżać wchłanianie tej witaminy. Tak samo nie powinna być łączona z niektórymi lekami np. związanymi z krzepliwością krwi, a także wybranymi antybiotykami.

Witamina K – najczęściej zadawane pytania

Witamina K na co?

K to witamina kluczowa dla zdrowia układu krwionośnego. Jej główną rolą jest uczestnictwo w procesie krzepnięcia krwi, zapewniając, że skrzep krwi tworzy się efektywnie w odpowiedzi na uszkodzenia naczyń krwionośnych. Ponadto witamina K odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowia kości poprzez regulację mineralizacji tkanki kostnej. W medycynie jest również wykorzystywana do leczenia niektórych zaburzeń krzepnięcia krwi oraz w profilaktyce u noworodków. Jest to zatem witamina niezwykle istotna dla utrzymania prawidłowej krzepliwości krwi i zdrowia układu kostnego.

Witamina K gdzie występuje?

Witamina ta występuje naturalnie w różnych produktach spożywczych i jest także wytwarzana przez bakterie jelitowe w organizmie. Jeśli zastanawiasz się, gdzie jest witamina K i w jakich produktach ją znajdziemy, to odpowiedź jest prosta. Główne źródła witaminy K to zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, jarmuż, natka, kalarepa i brukselka.

Witamina K dla noworodka – jak stosować?

Wit K to witamina, która jest często podawana noworodkom w celu zapobiegania rzadkim, ale poważnym zaburzeniom krzepnięcia krwi. Stosuje się ją głównie tuż po narodzinach. Witamina K dla noworodka zapewnia zdrowie, a gdy dziecko dorasta, stanowi podstawę prawidłowo funkcjonującego układu krwionośnego. Z tego powodu jest ważna dla rozwoju dziecka.

Witamina K przeciwwskazania

Witamina K uznawana jest za bezpieczny suplement i może być powszechnie stosowana, jednak istnieje kilka przeciwwskazań. Na tę witaminę powinny uważać osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, osoby z nadwrażliwością na tę witaminę oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią. Przed zastosowaniem suplementu warto skonsultować się z lekarzem, aby potwierdzić, że witamina K nie zaszkodzi naszemu zdrowiu.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.