Świece sojowe – jak je zrobić?

Świece sojowe to połączenie przyjemnego zapachu i dekoracji wnętrza, które jest dodatkowo dobre dla naszego zdrowia. W porównaniu do tradycyjnych świec parafinowych wosk sojowy jest nie tylko bardziej ekologiczny, ale także przynosi ze sobą szereg korzyści zdrowotnych. Świece sojowe są jedną z form aromaterapii. Aromaterapia łączy lecznicze i prozdrowotne działanie zapachów z atmosferą, która wspiera nasze ciało oraz umysł w drodze do utrzymania równowagi. Co ciekawe, świece sojowe można wykonać własnoręcznie w domu. W dalszej części naszego artykułu znajdziesz potrzebne składniki i poznasz przepis na idealną świecę sojową. Dowiedz się, jakie są zalety świec sojowych i sprawdź, gdzie możesz je kupić.

 1. Świece sojowe co to?
 2. Świece sojowe zalety
 3. Produkcja świec sojowych
 4. Świece sojowe jak zrobić?
 5. Gdzie kupić świece sojowe?

Świece sojowe co to?

Świece sojowe są wytwarzane z wosku sojowego pochodzącego z ziaren soi. Są to stosunkowe nowe świece, których produkcja opiera się na ekologicznym i zrównoważonym podejściu, co czyni je bardziej przyjaznymi dla środowiska niż ich parafinowe odpowiedniki. Wosk sojowy charakteryzuje się także dłuższym czasem palenia oraz lepszym rozpuszczaniem zapachów.

Jak prawidłowo palić świece sojowe?

Przed zapaleniem świecy sojowej warto poznać klucz do uzyskania jej pełnego potencjału. Pamiętaj, że bardzo ważne jest pierwsze palenie świecy sojowej. Świecę należy palić tak długo, aby wosk na powierzchni całkowicie się rozpuścił. Dzięki temu świeca będzie palić się równomiernie. Należy także uważać na długość knota i utrzymywać go na długości około 6-8 mm. Dodatkowo po długim paleniu świecy wosk powinien wystygnąć i stwardnieć przed kolejnym zapaleniem. Pamiętając o tych prostych zasadach, możesz cieszyć się nie tylko pięknem, ale także efektywnością użytkowania świec sojowych. Ich delikatny blask i przyjemny zapach sprawią, że stworzą one wyjątkową atmosferę w każdym wnętrzu.

pakiet medyczny

Świece sojowe zalety

Świece sojowe wyróżniają się nie tylko jako dodatki do wnętrz, lecz także wyraz wartości, jakimi są ekologia i zdrowie. Ich produkcja opiera się na wosku sojowym, dlatego są one bardziej przyjazne dla środowiska niż tradycyjne świeczki parafinowe. Ale to nie jedyne zalety świec sojowych, poznaj je wszystkie:

 • Ekologia – Świece sojowe produkuje się w sposób ekologiczny. Uprawa soi nie przyczynia się do deforestacji ani zniszczenia środowiska, a wybierając świece sojowe, wspierasz zrównoważony rozwój.
 • Długi czas palenia – Wosk sojowy ma niższy punkt topnienia niż parafina, co oznacza, że świece sojowe palą się wolniej. To przekłada się na dłuższy czas korzystania z jednej świecy, co jest ekonomiczne i sprawia, że można się cieszyć ich blaskiem na dłużej.
 • Zdrowie – Podczas spalania świec sojowych wydziela się mniej dymu w porównaniu do świec parafinowych. Dodatkowo w przeciwieństwie do parafiny, wosk sojowy nie wydziela substancji toksycznych, co sprawia, że są bardziej przyjazne dla zdrowia i czystszego powietrza w domu.
 • Aromaty – Świece sojowe doskonale wchłaniają zapachy, co sprawia, że są idealne jako świece zapachowe. Aromaty dodawane do wosku sojowego utrzymują się dłużej i uwalniają intensywniejsze nuty, tworząc subtelny i przyjemny zapach w pomieszczeniu.

Produkcja świec sojowych

Proces produkcji świec sojowych rozpoczyna się od pozyskania wosku z ziaren soi. Następnie po ich przetworzeniu wosk jest oczyszczany, co zapewnia wysoką jakość świec, które są czyste, nietoksyczne i palą się równomiernie. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiednich zapachów, najczęściej olejków eterycznych, a czasami także barwników. Dodawanie naturalnych barwników i olejków zapachowych pochodzenia roślinnego nadaje świecom sojowym ich charakterystyczny wygląd i zapach. W tym etapie producenci mają szeroki zakres możliwości, aby dostosować produkt do różnych gustów. Później wosk sojowy wlewany jest do form z knotem. Po napełnieniu form, świecie muszą ostygnąć i stwardnieć. Ten proces może trwać kilka godzin, w zależności od wielkości świec i warunków otoczenia. Po odpowiednim schłodzeniu świece są gotowe do wyjęcia z formy. Po zakończeniu tego etapu świece mogą być dodatkowo wykańczane i zdobione. Następnie są one pakowane w sposób zabezpieczający przed uszkodzeniami podczas transportu.

świece sojowe

Świece sojowe jak zrobić?

Tworzenie własnych świec sojowych to nie tylko fantastyczny sposób na personalizację przestrzeni, ale także satysfakcjonujące doświadczenie rękodzielnicze. Świece mogą później stanowić element dekoracji naszego domu, ale także idealnie sprawdzą się jako prezent. Własnoręczne wykonanie świec sojowych jest proste, jednak wymaga czasu i odpowiednich materiałów. Dowiedz się, jak zrobić świece sojowe.

Potrzebne materiały:

 • Wosk sojowy,
 • Knot do świec, może być surowy, powlekany lub drewniany,
 • Olejki zapachowe,
 • Barwniki do wosku,
 • Formy na świece,
 • Nożyczki,
 • Forma do odlewania świec lub słoiczek,
 • Drewniane patyczki,
 • Olej roślinny,
 • Garnek do podgrzewania wosku.

Wykonanie:

 1. Przygotuj formy na świecę, umieszczając w ich centrum knoty i stabilizując za pomocą drewnianych patyczków. Dodatkowo możesz wcześniej delikatnie nałożyć do formy cienką warstwę olejku roślinnego, co ułatwi późniejsze wyjęcie świeczki z formy. 
 2. Wlej odpowiednią ilość wosku sojowego do garnka. Podgrzewaj na małym ogniu, aż wosk całkowicie się rozpuści.
 3. Jeśli chcesz, aby świeca była aromatyczna, dodaj kilka kropel olejków zapachowych. Jeśli planujesz kolorową świecę, dodaj barwniki do wosku, mieszając, aż uzyskasz pożądany kolor.
 4. Delikatnie wlej wosk do przygotowanych form, pozostawiając miejsce na zastygnięcie. Pamiętaj, żeby nie wylewać zbyt szybko, aby uniknąć powstawania pęcherzyków powietrza.
 5. Pozwól świecom stwardnieć. Może to zająć kilka godzin. Po zastygnięciu, ostrożnie wyjmij świecę z formy. W razie potrzeby przycinaj knot do odpowiedniej długości.
 6. Twoje własnoręcznie wykonane świecie sojowe są gotowe! Teraz możesz cieszyć się nie tylko ich pięknym wyglądem, ale także przyjemnym zapachem, jeśli dodałeś olejki zapachowe.

Tworzenie świec sojowych samodzielnie to nie tylko fantastyczna forma rękodzieła, ale także wyjątkowy sposób na stworzenie spersonalizowanych prezentów dla bliskich czy dodanie indywidualnego uroku do swojego wnętrza.

Gdzie kupić świece sojowe?

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem świec sojowych, istnieje wiele miejsc, gdzie możesz znaleźć różnorodne produkty. Pierwszym z nich są sklepy stacjonarne. Znajdziemy je w dużych supermarketach, sklepach z artykułami domowymi, sklepach z rękodziełami, sklepach z produktami eko, czy nawet w niektórych kawiarniach. Poza tym, sklepy internetowe także preferują świece sojowe. Wiele sklepów online specjalizuje się w sprzedaży różnych rodzajów świec, w tym także sojowych. Można także znaleźć oficjalny sklep producenta świec i wykonać zakupy online na jego stronie. Dodatkowo wizyty na targach rękodzielniczych i jarmarkach to doskonała okazja do zakupu unikalnych świec sojowych bezpośrednio od producentów. Pamiętaj, że przy zakupie świec sojowych warto zwrócić uwagę na skład, producenta, a także recenzje innych klientów, aby upewnić się co do jakości i elementu ekologicznego produktu. Wiele sklepów oferuje różnorodne wzory, zapachy i rozmiary świec sojowych, dzięki czemu łatwo znajdziesz coś dostosowanego do swoich preferencji.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.