Kolejka do sanatorium – jak sprawdzić?

Wydaje się, że kolejka do sanatorium stale się rozciąga. Obecnie czas oczekiwania jest tak długi, że ciężko zaplanować wyjazd i się na niego przygotować. Bardzo pomocne są jednak przeglądarki sanatoriów, które informują kuracjuszy o ich skierowaniu, miejscu w kolejce i terminie oraz miejscu pobytu. Dowiedz się jak sprawdzić kolejkę do sanatorium, jak używać przeglądarek sanatoriów i sprawdź, czy istnieje sposób aby ominąć kolejkę.

 1. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?
 2. Ile czeka się na sanatorium z NFZ? – Kolejka do sanatorium
 3. Ile ważne jest skierowanie do sanatorium?
 4. Jak sprawdzić kolejkę do sanatorium?
 5. Przeglądarka sanatoriów
 6. Czy można ominąć kolejkę do sanatorium NFZ?
 7. Czy można zrezygnować z wyjazdu do sanatorium lub zmienić jego termin?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Aby udać się na leczenie uzdrowiskowe wymagane jest odpowiednie skierowanie. Można je uzyskać stosując kilka prostych kroków. Leczenie w sanatorium jest oczywiście kontynuacja leczenia ambulatoryjnego lub szpitalnego. Osoba zainteresowana powinna udać się do swojego lekarza pierwszego kontaktu. Skierowanie zostanie wystawione, gdy lekarz uzna, że dla zdrowia pacjenta korzystny będzie pobyt w sanatorium. Gotowy dokument wraz z właściwymi wynikami badań należy dostarczyć do odpowiedniej placówki NFZ – naszego oddziału według miejsca zamieszkania. Od tego momentu należy czekać 14 dni roboczych, podczas których lekarz specjalista sprawdza wyniki badań oraz skierowanie i podaje swoja decyzję. Pacjent zostanie listownie poinformowany o zgodzie lub odmowie na wyjazd. Warto pamiętać, że od decyzji odmownej nie można się odwołać. 

Ile czeka się na sanatorium z NFZ? – Kolejka do sanatorium

Kolejka do sanatorium jest stale długie i niewiele można na to poradzić. Zainteresowani, których liczba ciągle rośnie, powinni uzbroić się w cierpliwość i czekać na swoją kolej. Ale kiedy ona nadejdzie? Obecnie czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium to nawet około 2,5 lat. Przeciętnie pacjenci na swoją kolej czekają 18 lub 24 miesiące.

Kolejka do sanatorium? Kup pakiet medyczny

Ile ważne jest skierowanie do sanatorium?

Obecnie skierowanie do sanatorium nie wymaga dodatkowego potwierdzenia. Przed wejściem nowych przepisów, po upływie 18 miesięcy od dnia wystawienia skierowania, było one ponownie wysyłane do weryfikacji przez lekarza specjalistę. Teraz, z uwagi na długi okres oczekiwania w kolejce taką konieczność zniesiono.

Jak sprawdzić kolejkę do sanatorium?

Sprawdzenie kolejki do sanatorium jest bardzo prostą czynnością. Posłuży do tego przeglądarka sanatoriów. Aby z niej skorzystać należy wejść na stronę skierowania.nfz i wpisać numer skierowania oraz swoją datę urodzenia w formacie rok-miesiąc-dzień. Przeglądarka sanatoriów NFZ działa bezpłatnie i o każdej porze dnia można sprawdzić swój numer w kolejce. 

Oprócz sprawdzenia kolejki do sanatorium, pacjent może również uzyskać inne informacje na temat swojego skierowania i nadchodzącego wyjazdu. Osoba zainteresowana dowie się:

 • bieżącego statusu skierowania,
 • oceny lekarza specjalisty, który sprawdza dołączone do skierowania wyniki badań i decyduje o udzieleniu zgody na leczenie w sanatorium,
 • miejsca i pobytu, w którym odbyć ma się leczenie, taką informację pacjent powinien uzyskać 14 dni przed planowanym wyjazdem.  
kolejka do sanatorium

Przeglądarka sanatoriów

Oficjalna przeglądarka sanatoriów NFZ to nie jedyna przeglądarka z której można skorzystać. Taką samą opcję daje nam sanatorium mobi. Aby sprawdzić status skierowania i swój numer w kolejce wystarczy wpisać, tak jak w przypadku przeglądarki nfz, numer skierowania i datę urodzenia w formacie dzień-miesiąc-rok. Dodatkowo zainteresowani mogą powiadomienia SMS o swoim miejscu w kolejce. Należy jednak pamiętać, że taka opcja jest płatna. 

Czy można ominąć kolejkę do sanatorium NFZ?

Kolejka do sanatorium NFZ może zostać ominięta gdy jeden z kuracjuszy nie zdecyduje się na wyjazd, a inny pacjent przejmie jego termin. Dzieje się to najczęściej w miesiącach zimowych, ale należy mieć na uwadze, że wyjazd może odbyć się w ciągu kilku dni, dlatego trzeba być przygotowanym do szybkiego podjęcia decyzji. 

Czy można zrezygnować z wyjazdu do sanatorium lub zmienić jego termin?

Z wyjazdu do sanatorium można zrezygnować. Należy jednak jak najszybciej powiadomić o tym NFZ, ponieważ kolejka jest bardzo długa, a kolejna osoba często potrzebuje czasu, aby przygotować się do wyjazdu. Możliwa jest również zmiana terminu wyjazdu do sanatorium, ale odbywa się do na jasno określonych zasadach. Termin wyjazdu można zmienić z uzasadnionego powodu, który musi być pisemnie złożony do zatwierdzenia. Do tych powodów należą:

 • śmierć lub ciężka choroba osoby bliskiej,
 • pobyt w szpitalu lub obecność schorzeń, które uniemożliwiają wyjazd pacjenta,
 • brak możliwości uzyskania urlopu w danym terminie. 
Kolejka do sanatorium? Kup pakiet medyczny
Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.