Laktator – dlaczego warto z niego korzystać?

Laktator to urządzenie, którego poszukują nowoczesne mamy, gdy potrzebują praktycznych i efektywnych rozwiązań dla dobra swojego i swojego dziecka. W codzienności po narodzinach malucha laktator jest niezastąpionym wsparciem. Jest to urządzenie, które umożliwia odciąganie pokarmu niezależnie od miejsca i czasu. Pomaga w utrzymaniu pokarmu i w wielu przypadkach jest kluczowe dla procesu karmienia. Korzystanie z laktatora ma wiele korzyści, a mnogość rodzajów tego urządzenia umożliwia każdej matce dopasowanie najlepszego modelu do swoich potrzeb. Dowiedz się, jakie są typy laktatorów, jak korzystać z tego urządzenia i jak wybrać najlepszy model dla siebie.

 1. Czym jest laktator?
 2. Czy warto korzystać z laktatora?
 3. Rodzaje laktatorów
 4. Laktator – jak go używać?
 5. Jaki laktator wybrać?
 6. Laktator cena

Czym jest laktator?

Laktator to urządzenie, które służy do pobierania mleka matki z piersi, aby można je było podać dziecku w późniejszym czasie. Praca laktatora oparta jest na działaniu podciśnienia, dzięki któremu mleko odciągane jest z piersi i zbierane w pojemniku. Znajdziemy różne rodzaje laktatorów, w tym ręczne, elektryczne, dwufazowe, na dwie piersi, czy muszlowe. Każdy z nich ma nieco inną charakterystykę i każdy sprawdzi się dla kogoś innego. Z tego powodu warto dowiedzieć się więcej o laktatorach i poznać ich rodzaje, a także korzyści, jakie płyną ze stosowania laktatorów.

Z laktatora korzysta wiele kobiet z różnych powodów. Czasami jest to związane z problemami z zastojem lub nawałem pokarmu, infekcjami, czy zapaleniem piersi, chorobami dziecka. Laktator wykorzystywany jest także, gdy kobieta po porodzie wraca do aktywności zawodowych, albo na wszelki wypadek chce przygotować zapas pokarmu.

Dzięki laktatorowi dziecko może otrzymać pokarm matki i cieszyć się jego zdrowotnymi korzyściami. Organizacje i instytucje zdrowotne podkreślają wagę mleka matki dla rozwoju noworodka i niemowlęcia. Należy zaznaczyć, że mleko matki dostarcza idealnie dostosowanych składników odżywczych, które wspierają rozwój dziecka. Zawiera także przeciwciała, które pomagają w budowaniu odporności i chronią przed chorobami. Korzystanie z laktatorów nie wpływa na jakość mleka, a jedynie na jego ilość, a dodatkowo umożliwia matkom utrzymanie procesu karmienia i wspierania swoich dzieci.

Czy warto korzystać z laktatora?

Korzystanie z laktatora budzi wiele pytań, a czasem nawet kontrowersji. Matki często nie wiedzą, czy decydować się na odciąganie mleka, czy karmić piersią. Jest to decyzja indywidualna, ale warto zaznaczyć, że korzystanie z laktatora może się bardzo przydać w wielu sytuacjach. Matki powinny podjąć decyzję na ten temat w zgodzie z samą sobą, tak aby laktator był rzeczywiście pomocnym urządzeniem. Wiele kobiet uznaje laktator za nieoceniony produkt, który ułatwia życie i pozwala na odciąganie pokarmu, więc nie wyobrażają sobie karmienia bez niego. Dowiedz się, dlaczego warto zainwestować w laktator. 

Pierwszą zaletą laktatorów jest elastyczność, jaką zapewniają one matkom. Dzięki laktatorowi kobieta może karmić dziecko swoim pokarmem i jednocześnie utrzymywać obowiązki, zarówno te w domu, jak i w pracy. Ma to szczególne znaczenie dla kobiet pracujących, które nie mają możliwości karmienia dziecka piersią za każdym razem, gdy jest to potrzebne. W ten sposób mogą dopasować harmonogram karmienia do swojego grafiku. Drugą zaletą jest zaangażowanie partnera w proces karmienia. Więź, jaka łączy matkę z dzieckiem, jest niezwykła, jednak już od początku narodzin dziecko powinno mieć dobry kontakt także z ojcem. Dzięki laktatorowi oboje rodzice mogą budować więź z dzieckiem. Użycie laktatora to także możliwość otrzymania chwili spokoju, gdy inna osoba karmi dziecko. Laktator przyda się także w sytuacji, gdy kobieta ma problemy z karmieniem lub dziecko nie chce przyjmować pokarmu. Z karmieniem piersią wiążą się różne wyzwania, a dzięki laktatorowi można utrzymać laktację w bezpieczny sposób i dostarczyć pokarm niemowlakowi. Laktator zapewnia również poziom komfortu i spokój np. gdy zaplanowana jest rozłąka od dziecka, czy gdy matka potrzebuje odciągnąć mleko z powodu dyskomfortu. Warto także zaznaczyć, że laktatory umożliwiają przechowywanie mleka w wygodny sposób i podawanie dziecku cennego pokarmu, który wspiera jego rozwój. 

Każda mama jest inna, jednak bardzo wiele kobiet korzysta z laktatorów i zachwala te urządzenia. 

Rodzaje laktatorów

Laktatory są dostępne w różnych rodzajach i modelach, odpowiadających różnym potrzebom i stylom życia matek. Poznaj kilka głównych rodzajów laktatorów:

Laktator ręczny 

Jest to standardowy laktator, który działa za pomocą ręcznego napinania, co daje mamie kontrolę nad intensywnością ssania. Są to zazwyczaj urządzenia przenośne i łatwe w obsłudze. Laktatory ręczne wymagają naciskania na pompkę, aby można było pobierać mleko. Są to tańsze rodzaje laktatorów, które działają ciszej i są przenośne. Z tego powodu dobrze sprawdzą się w podróży. Największą wadą laktatorów ręcznych jest ich wygoda użytkowania. Aby doszło do wytworzenia ssania, które pobudzi pobieranie pokarmu, należy się trochę napracować.

Laktator elektryczny

Działa na zasadzie automatycznego ssania. Z tego powodu umożliwia korzystanie bez konieczności ręcznego napinania. Są to urządzenia o większej sile, które generują ruch ssący i imitują naturalne karmienie. Dzięki temu są szybkie i wygodniejsze. Dostępne są modele, które pozwalają na odciąganie pokarmu z obu piersi jednocześnie, co także odznacza się wyższym poziomem wygody. Dzięki laktatorem elektrycznym możliwe jest odciąganie większej ilości pokarmu w krótszym czasie. Laktatory elektryczne są także często wykorzystywane w szpitalach. Urządzenia w wersji szpitalnej oferują mocniejsze ssanie, ale są też większe. Największą wadą laktatorów elektrycznych jest ich cena. Są znacznie droższe od swoich ręcznych odpowiedników. Są one także głośniejsze podczas pracy. 

Wybór odpowiedniego laktatora zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji matki. Dostępność różnych rodzajów pozwala dopasować laktator do konkretnych warunków i oczekiwań użytkowniczek.

Laktator – jak go używać?

Używanie laktatora wymaga wprawy i poznania dobrej praktyki. Urządzenie trzeba przetestować i oswoić się z nim, aby odpowiednio operować laktatorem. Należy zaznaczyć, jednak, że każdy laktator, w zależności od rodzaju, może operować nieco inaczej. Poniżej znajdziesz jednak ogólne wskazówki, które pokażą jak używać laktatora.

Przed użyciem laktatora należy przeczytać jego instrukcję. Nawet laktatory tego samego rodzaju mogą się od siebie nieco różnić, a informacje od producenta umożliwią prawidłowe użycie urządzenia. Zanim zaczniesz korzystać z laktatora, pamiętaj o umyciu rąk i poszczególnych części laktatora. Zapewnienie czystości jest kluczowe, aby uniknąć wszelkich zanieczyszczeń. Następnie warto znaleźć wygodne miejsce i pozycję do odciągania mleka. Powinno być to miejsce spokojne i relaksujące. Przed rozpoczęciem odciągania mleka w niektórych przypadkach warto zastosować okład lub masaż piersi, aby ułatwić laktację. Następnym krokiem jest umieszczenie przyssawki na piersi w wygodny sposób i rozpoczęcie pracy urządzenia, aby wywołać przepływ mleka. Niektóre modele laktatorów pozwalają an regulację rytmu i siły ssania, aby mamy mogły dopasować pracę urządzenia do swoich potrzeb. Na odciąganie mleka należy przeznaczyć łącznie około 15-20 minut na każdą pierś. Można to także robić w krótszych interwałach. Różne techniki odciągania mleka będą działać inaczej na każdą mamę. Warto próbować nowych rzeczy i nie można ignorować dyskomfortu. Po zakończeniu odciągania mleko należy przechowywać w odpowiednio przygotowanych i podpisanych opakowaniach. Nie można również zapomnieć o dokładnym umyciu i dezynfekcji laktatora, które jest kluczowe dla utrzymania higieny.

Jak wyparzyć laktator?

Korzystanie z laktatora wymaga zachowania wszystkich zasad higieny. Z tego powodu po każdym użyciu należy go umyć i dokładnie zdezynfekować, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas karmienia. Jak wyparzyć laktator? Na początku warto zapoznać się z instrukcją urządzenia i dostosować do zaleceń producenta. Najczęściej jednak przed rozpoczęciem czyszczenia należy rozmontować laktator, aby każda jego część była oddzielnie. Każdą część, która potrzebuje sterylizacji można na początku opłukać pod bieżącą wodą, a następnie wyparzyć wrzątkiem w garnku. Po wyparzeniu laktatora należy pamiętać o dokładnym wysuszeniu i przechowywaniu w czystym i suchym miejscu.

Jaki laktator wybrać?

Jeśli zdecydujesz się na zakup laktatora, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych cech. W ten sposób możliwe będzie dopasowanie urządzenia do własnych potrzeb i wymagań. Wśród istotnych elementów, na które warto zwrócić uwagę znajdziemy:

 • Rodzaj laktatora – Istnieją różne rodzaje laktatorów, w tym laktatory ręczne i elektryczne, które we własnych kategoriach także różnią się w zależności od typu urządzenia. Jest to jeden z najważniejszych elementów, jakie należy przemyśleć przed zakupem laktatora.
 • Regulacja mocy – Laktatory elektryczne często mają możliwość regulacji mocy ssania, dzięki czemu matka może dostosować ten parametr do swoich potrzeb.
 • Rozmiar i waga – W zależności od preferencji, warto zwrócić uwagę na rozmiar i wagę urządzenia. Ma to szczególne znaczenie, gdy planujemy podróżować z laktatorem. Wtedy wybór lekkiego i przenośnego urządzenia jest kluczowy.
 • Tryb dwufazowy – Modele z trybem dwufazowym imitują naturalny rytm ssania dziecka, co może zwiększyć efektywność i komfort karmienia.
 • Czyszczenie – Laktatory to urządzenia, które należy czyścić i dezynfekować po każdym użyciu. Z tego powodu duże znaczenie ma łatwość utrzymywania higieny.
 • Poziom hałasu – Niektóre laktatory nie chcą być wykorzystywane przez mamy ze względu na duży poziom hałasu, jaki produkują. Dla wielu ma więc do duże znaczenie, ponieważ niektóre modele mogą pracować znacznie ciszej niż inne.
 • Dodatkowe funkcje – Laktatory powinny być wygodne do stosowania dla mam. Warto więc sprawdzić, czy posiadają dodatkowe funkcje, które ułatwią odsysanie pokarmu i sprawią, że cały proces będzie przyjemniejszy.
 • Opinie i gwarancja – Inną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę są opinie innych użytkowników, którzy mieli doświadczenie z konkretnym modelem laktatora, a także gwarancja producenta i obsługa klienta firmy.
 • Cena – Ostatnim, ale jednym z najważniejszych elementów jest cena laktatora. Powinna być ona adekwatna do produktu i odpowiednia dla karmiącej mamy.
laktator

Laktator cena

Ceny laktatorów różnią się w zależności od rodzaju urządzenia, producenta, a także dodatkowych funkcji. Laktatory ręczne są zazwyczaj tańsze i kosztują około 50-200 złotych. Laktatory elektryczne posiadają zazwyczaj więcej funkcji, a ich koszt to około 200-1000 złotych. Przed zakupem laktatora warto zastanowić się nad wyborem i przemyśleć, na jakich funkcjach najbardziej nam zależy. Dobrym pomysłem jest także porównanie opinii. W ten sposób wybierzemy najlepszy model dla siebie. Laktatory dostępne są zarówno przez internet, jak i w sklepach stacjonarnych. 

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.