Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – ile kosztuje?

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne stają się coraz popularniejsze w dzisiejszych czasach. Polacy decydują się na ich zakup, ponieważ obowiązkowe ubezpieczenia ich nie satysfakcjonują, a zakres ich usług jest często nieadekwatny do ceny. W tym artykule dowiesz się, ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne, od czego zależy jego cena i jakie wynikają z niego korzyści.

  1. Co to jest ubezpieczenie zdrowotne
  2. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – dostęp do lekarzy
  3. Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne?
  4. Od czego zależy cena prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego?
  5. Okres obowiązywania ubezpieczenia
  6. Dlaczego warto ubezpieczyć swoje zdrowie

Co to jest ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne to świadczenie, które ma na celu zachowanie dobrego stanu zdrowia, ochronę przed skutkami chorób oraz leczenie osoby ubezpieczonej. Jest ono niezależne od tego, zapewnianego przez NFZ. W Polsce to jedno z najważniejszych, a zarazem podstawowych świadczeń, które daje uprawnienia do korzystania ze służby zdrowia. Wyróżnia się publiczne (obowiązkowe) oraz prywatne (dobrowolne) ubezpieczenie zdrowotne. Aby móc korzystać z takiego ubezpieczenia, należy opłacać składki wynikające z umowy (najczęściej co miesiąc).

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – dostęp do lekarzy

Ubezpieczenia zdrowotne dają dostęp do szerokiego wachlarza lekarzy o różnych specjalizacjach. Medi Pakiet oferuje nielimitowane konsultacje do lekarzy od 7 do 22 specjalizacji. Wszystkie specjalizacje jakie oferuje Medi Pakiet to: ginekolog, urolog, dermatolog, okulista, proktolog, laryngolog, pulmonolog, chirurg ogólny, ortopeda, neurolog, diabetolog, alergolog, reumatolog, nefrolog, kardiolog, endokrynolog, gastroenterolog, hematolog, onkolog, natomiast wizyty ze skierowaniem można uzyskać do chirurga onkologa, neurochirurga i rehabilitanta. Medi Pakiet zapewnia również nielimitowane konsultacje lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, takich jak: Internista, Lekarz medycyny rodzinnej i Pediatra. W jego skład wchodzi także 24-godzinna Telefoniczna Pomoc Medyczna, szczepienia przeciwko grypie i tężcowi, 3 wizyty domowe w roku w pakiecie Maximum, szeroki zakres badań laboratoryjnych i zabiegów ambulatoryjnych. Medi Pakiet daje również dostęp do badań RTG, USG i EKG i wielu innych.

Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne?

Jak już wiesz, ubezpieczenia zdrowotne dzielimy na ubezpieczenia publiczne czyli obowiązkowe i prywatne – dobrowolne. Przyjrzyjmy się bliżej ubezpieczeniom oferowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przysługują one przede wszystkim osobom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę, ale także: kobietom w ciąży, emerytom i rencistom, dzieciom oraz studentom, osobom bezrobotnym, służbom mundurowym, funkcjonariuszom Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, sędziom i prokuratorom.

W przypadku osób posiadających umowę o pracę pracodawca ma obowiązek część wynagrodzenia przeznaczyć na ubezpieczenie zdrowotne. Kwota, która pobierana jest z pensji pracownika to 9% miesięcznego wynagrodzenia. W 2019 roku najniższa składka na publiczne ubezpieczenie zdrowotne wynosiła 319, 94 zł i była pobierana co miesiąc z wypłaty brutto. Jest to duży koszt, biorąc pod uwagę czas jaki trzeba spędzić w oczekiwaniu na wizytę u specjalisty NFZtu. Z tego powodu wielu Polaków decyduje się na zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Koszt standardowego pakietu ubezpieczenia zdrowotnego nie jest zbyt wysoki i wynosi kilkadziesiąt złotych. Wariant indywidualny pakietu medycznego Medi Pakiet można zakupić za 45 złotych. Najbardziej zróżnicowany w usługi pakiet rodzinny otrzymamy w cenie 345 złotych.

Od czego zależy cena prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego?

Cena prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego jest zależna od samego pacjenta. Często prywatne firmy oferujące ubezpieczenia zdrowotne uzależniają koszty pakietów od wieku swoich klientów. Najmniej zapłacą osoby dorosłe, głównie w wieku 18–65 lat, natomiast składki dla dzieci oraz osób starszych będą wyższe. Wynika to ze zwiększonej częstotliwości korzystania z usług w przypadku obu grup wiekowych. Innym aspektem jest zdrowie klienta. Dla osób z długą historią chorobową i ryzykiem zapadnięcia na nowe choroby będzie wyższa. Liczba dostępnych w pakiecie lekarzy również ma znaczenie w określaniu ceny ubezpieczenia. Tańsze ubezpieczenia dadzą dostęp do mniejszej liczby specjalistów. Liczba osób, które chcemy objąć opieką medyczną również ma wpływ na cenę ubezpieczenia. Jeśli zdecydujemy się na ubezpieczenie medyczne indywidualne, to zapłacimy mniejszą kwotę, niż w przypadku gdy chcemy ubezpieczyć całą rodzinę.

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne najczęściej opłaca się co miesiąc, natomiast w przypadku płatności kwartalnych, półrocznych i rocznych przysługuje zniżka.

Okres obowiązywania ubezpieczenia

Umowę odnośnie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego zazwyczaj zawiera się na jeden rok, przy czym początek jej obowiązywania deklaruje się we wniosku ubezpieczeniowym. Często natomiast Ubezpieczyciele stosują zapis o automatycznym przedłużeniu okresu trwania polisy o kolejny rok, jeśli żadna ze stron nie wypowie umowy.

Umowa w ubezpieczeniu zdrowotnym może się skończyć w kilku sytuacjach. Najczęstszym wyznacznikiem końca umowy jest wiek ubezpieczonego, w którym polisa już go nie obowiązuje. Innym przypadkiem może być odstąpienie od umowy lub wypowiedzenie jej, a także niezapłacenie jednej z rat, wyczerpanie maksymalnego odszkodowania oraz zgon ubezpieczonego.

Dlaczego warto ubezpieczyć swoje zdrowie

Jeśli jeszcze masz wątpliwości czy warto ubezpieczyć swoje zdrowie, postaram się je rozwiać. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dostępne jest dla każdego i jest to sposób na zapewnienie sobie i swoim bliskim poczucia bezpieczeństwa. Jest to również ogromny komfort, szczególnie dla osób, które obawiają się zachorowania lub często odwiedzają placówki medyczne.

Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu medycznemu otrzymasz podstawową opiekę zdrowotną, za którą nie będziesz musiał dodatkowo płacić. W Medi Pakiet będziesz mieć dostęp nawet do 55 zabiegów ambulatoryjnych i aż 199 badań laboratoryjnych. Planowana wizyta u Lekarza rodzinnego, Internisty i Pediatry zostanie zrealizowana w czasie do 24h. Wizyta w placówkach Lux Med u lekarzy specjalistów np. Ginekologa i Chirurga zrealizowana zostanie w czasie do 48h, a na wizytę u Okulisty, Ortopedy, Laryngologa i na planowe badania RTG będziesz musiał oczekiwać do 3 dni roboczych. Jest to ogromna wygoda i gwarancja dobrej opieki. Innym udogodnieniem są również E-konsultacje medyczne dające klientowi możliwość interaktywnej indywidualnej rozmowy z lekarzem, położną lub pielęgniarką za pośrednictwem Portalu Pacjenta. Medi Pakiet oferuje również opiekę stomatologiczną oraz rabaty na dodatkowe usługi i procedury medyczne, które nie są zawarte w pakiecie zdrowotnym.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.