Skaza białkowa – jak ją rozpoznać i leczyć?

Wszelkie alergie potrafią być bardzo dokuczliwe i utrudniać normalne funkcjonowanie. Małe dzieci, które są szczególnie narażone na wystąpienie skazy białkowej, mogą spotkać się z męczącymi objawami takimi jak: swędząca wysypka i bóle brzucha. Skaza białkowa u niemowląt pojawia się często, dlatego warto wiedzieć, jak należy z nią postępować. Dowiedz się, czym jest ta dolegliwość, jakie są jej przyczyny i jakimi symptomami się objawia. Te informacje pomogą Ci rozpoznać i wyleczyć skazę białkową, aby nie była ona uciążliwością w Twoim życiu.

 1. Czym jest skaza białkowa?
 2. Skaza białkowa – przyczyny
 3. Jakie są objawy skazy białkowej?
 4. Rozpoznanie skazy białkowej
 5.  Diagnoza skazy białkowej
 6. Jak wyleczyć skazę białkową?
 7. Skaza białkowa a inne alergeny 

Czym jest skaza białkowa?

Skaza białkowa to rodzaj alergii zwykle na białka mleka krowiego, ale czasami nietolerancja dotyczy również mleka matki. Ta alergia występuje głównie u niemowląt oraz dzieci do trzeciego roku życia i zazwyczaj ustępuje po wprowadzeniu odpowiedniego leczenia. U dorosłych skaza białkowa nie występuje tak często i może objawiać się inaczej niż u młodszych pacjentów. 

Skaza białkowa – przyczyny

Skaza białkowa występuje w organizmach jako reakcja obronna układu immunologicznego na zewnętrzny czynnik – białka. Skutkuje to rozwojem stanu zapalnego, przez co pojawiają się różne objawy. A dlaczego skaza białkowa występuje głównie u dzieci? Odpowiedź jest prosta. Najmłodsi mają słabiej rozwinięty układ trawienny, z tego powodu są bardziej podatni na wystąpienie alergii pokarmowych. Ale czy istnieją inne predyspozycje do wystąpienia skazy białkowej? Przede wszystkim, jeśli oboje rodzice, lub jedno z nich przechodziło skazę białkową, szansa, że dziecko również będzie miało styczność z tą alergią, jest większa. Również potomstwo rodziców zmagających się z innymi alergiami, może być narażone na wystąpienie tej nietolerancji białka.  

Jakie są objawy skazy białkowej?

Skaza białkowa to choroba, która występuje u niemowląt i charakteryzuje się objawami skórnymi oraz zaburzeniami układu pokarmowego. Objawy te wynikają z niezdolności organizmu dziecka do strawienia i przyswojenia białek. Objawy skazy białkowej u niemowląt są podobne do symptomów innych alergii pokarmowych, głównie: 

 • Wysypka skórna – czerwone plamy lub krostki na skórze, często występujące na twarzy, brzuchu, plecach i klatce piersiowej, 
 • Zmiany skórne – ziarnistość na twarzy i ciele, a także sucha i łuszcząca się skóra, 
 • Pokrzywka – obrzęk skóry, który może mieć różne kształty i rozmiary. Pokrzywka często jest swędząca i może występować w różnych miejscach na ciele, 
 • Wymioty – niemowlęta z objawami skazy białkowej często wymiotują po karmieniu mlekiem krowim lub innymi produktami mlecznymi, 
 • Biegunka – niemowlęta z skazą białkową często mają luźne stolce lub biegunkę,
 • Ból brzucha – niemowlęta z skazą białkową mogą mieć ból brzucha, który może powodować płacz i niepokój, 
 • Zaburzenia rytmu wypróżnień – zarówno dzieciom, jak i dorosłym dokuczać może ten symptom skazy białkowej,
 • Zmiany zachowania – niemowlęta z objawami skazy białkowej mogą stać się drażliwe, niespokojne i trudne do uspokojenia.

U osób dorosłych skaza białkowa może być manifestowana takimi symptomami jak: 

 • nawracająca, uciążliwa wysypka na twarzy i całym ciele;
 • bóle brzucha;
 • biegunki, zaparcia;
 • wymioty.

Należy pamiętać, że skaza białkowa u niemowląt może mieć różne nasilenie, a objawy mogą się różnić u każdego dziecka. W niektórych przypadkach, niemowlęta z objawami skazy białkowej mogą mieć problemy z oddychaniem lub reakcje anafilaktyczne, które wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Dlatego też, ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko ma skazę białkową.

Skaza białkowa - objawy

Rozpoznanie skazy białkowej

Rozpoznanie skazy białkowej jest często ciężkie w jej wczesnych etapach, dlatego zdarza się, że w tym samym czasie dochodzi również do innych infekcji i podrażnień. Nieleczona alergia na białka przyczynia się do rozwoju atopowego zapalenia skóry, czyli powszechnej choroby skóry, która wiąże się z bardzo silnym świądem, suchością i zaczerwienieniem skóry, a także rumieniem i wystąpieniem grudek i pęcherzyków. Jest to poważne zapalenie, które utrudnia codzienne funkcjonowanie, a jego wyleczenie to długi proces. Innym zagrożeniem rozwijającej się skazy białkowej mogą być infekcje ucha i układu moczowego, które są bardzo uciążliwe, szczególnie dla maluchów.

Diagnoza skazy białkowej

Podstawą diagnozy skazy białkowej jest wizyta u lekarza, w przypadku młodszych pacjentów – pediatry. Po wywiadzie lekarskim, omówieniu medycznej historii rodzinnej i przedstawieniu objawów lekarz może przejść do dalszych działań. Przy rozpoznaniu skazy białkowej ważne jest wykluczenie innych chorób o podobnych objawach np. innych alergii pokarmowych, celiakii, czy chorób przełyku. Aby zdiagnozować skazę białkową, można wykonać testy zlecone przez alergologa – punktowe testy skórne lub badania na przeciwciała z krwi. Jako metodę diagnostyczną stosuje się również dietę eliminacyjną.

Jak wyleczyć skazę białkową?

Leczenie skazy białkowej nie wymaga stosowania środków farmakologicznych, zaleca się jedynie zmianę diety, a raczej zastosowanie diety eliminacyjnej. Dieta przy skazie białkowej jest niezbędna, aby zmniejszyć objawy alergii i zapewnić dziecku odpowiednie odżywienie. Ze spisu spożywanych produktów należy wykluczyć mleko i wszystkie produkty pochodzenia mlecznego, czyli sery, jogurty, masło, śmietany, a także inne artykuły zawierające składniki tego pochodzenia np. pieczywo, mięso, słodycze. Zastosowanie takiego sposobu odżywiania jest również ważne dla matki, ponieważ dziecko karmione piersią może otrzymywać białko przez mleko matki. Jeśli zadajesz sobie pytanie, jakie mleko zastosować przy skazie białkowej, poniżej znajdziesz naszą odpowiedź. Istnieją specjalne formuły mleka dla niemowląt z alergią na białko krowie, które są dostępne na rynku. Formuły te są wzbogacone o białka roślinne lub hydrolizowane białka krowie, które są łatwiejsze do strawienia przez niemowlęta z alergią na białko krowie.

W niektórych przypadkach zaleca się również stosowanie leków przeciwhistaminowych oraz maści i kremów nakładanych na całe ciało, aby złagodzić podrażnienia i natłuścić skórę. Podczas eliminacji produktów mlecznych ważne jest również uzupełnianie ilości wapnia i witaminy D zarówno u dziecka, jak i jego matki. 

Skaza białkowa u niemowląt a inne alergeny 

Szybkie przejście ze stosowania produktów z mleka krowiego na podobne produkty roślinne np. mleko migdałowe, czy wyroby sojowe może spowodować kolejne zmiany alergiczne. Orzechy, soja, a nawet ryż mogą być kolejnymi alergenami, na które dziecko będzie uczulone. W przypadku alergii może pojawić się swędzenie i obrzęk skóry, bóle brzucha, nudności, biegunki, wymioty, a nawet zatkany nos, katar i świszczący oddech. Z tego powodu należy uważnie obserwować swoje dziecko podczas podawania nowych produktów, aby mieć pewność, że nie oddziałują one negatywnie na organizm malucha.