Skaza białkowa – jak ją rozpoznać i leczyć?

Wszelkie alergie potrafią być bardzo dokuczliwe i utrudniać normalne funkcjonowanie. Małe dzieci, które są szczególnie narażone na wystąpienie skazy białkowej, mogą spotkać się z męczącymi objawami takimi jak: swędząca wysypka i bóle brzucha. Skaza białkowa u niemowląt pojawia się często, dlatego warto wiedzieć, jak należy z nią postępować. Dowiedz się, czym jest ta dolegliwość, jakie są jej przyczyny i jakimi symptomami się objawia. Te informacje pomogą Ci rozpoznać i wyleczyć skazę białkową, aby nie była ona uciążliwością w Twoim życiu.

 1. Czym jest skaza białkowa?
 2. Skaza białkowa u niemowlaka
 3. Skaza białkowa u dorosłych
 4. Skaza białkowa – przyczyny
 5. Jakie są objawy skazy białkowej?
 6. Rozpoznanie skazy białkowej
 7.  Diagnoza skazy białkowej
 8. Jak wyleczyć skazę białkową?
 9. Skaza białkowa a inne alergeny 

Czym jest skaza białkowa?

Skaza białkowa to rodzaj alergii zwykle na białka mleka krowiego, ale czasami nietolerancja dotyczy również mleka matki. Ta alergia występuje głównie u niemowląt oraz dzieci do trzeciego roku życia i zazwyczaj ustępuje po wprowadzeniu odpowiedniego leczenia. U dorosłych skaza białkowa nie występuje tak często i może objawiać się inaczej niż u młodszych pacjentów. 

Skaza białkowa u niemowlaka

Skaza białkowa u niemowlaka to alergia związana z nadwrażliwością na białka zawarte w pokarmach, która dotyczy około 7% wszystkich niemowląt. Podczas tej dolegliwości układ odpornościowy dziecka reaguje na białka pokarmowe jako na zagrożenie i w ten sposób dochodzi do objawów alergicznych. Skaza białkowa u niemowlaka objawia się poprzez zmiany skórne, takie jak wysypka, świąd i zaczerwienienie skóry, a także problemy z układem pokarmowym, np. wymioty, bóle brzucha, czy biegunka. Jak wyleczyć skazę białkową u niemowlaka? Najczęściej stosowaną techniką jest eliminacja alergenu, czyli białka z diety. Stosuje się wtedy mleko zastępcze, które jest hipoalergiczne i bezpieczne dla dziecka. Co ciekawe, leczenie skazy białkowej zwykle nie wymaga leków, a objawy ustępują, gdy dziecko rośnie, a jego organizm dalej się rozwija.

Skaza białkowa u niemowlaka – rady dla rodziców

Dla rodziców niemowlaka z diagnozą skazy białkowej ważne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza oraz monitorowanie reakcji dziecka na nową dietę. Regularne wizyty kontrolne u pediatry mogą pomóc w monitorowaniu postępów i dostosowywaniu diety dziecka do jego potrzeb.

skaza białkowa u niemowlaka

Skaza białkowa u dorosłych

Wiele osób może myśleć, że skaza białkowa pojawia się wyłącznie u dzieci, ale okazuje się, że jest ona możliwa także u dorosłych. Warto także zaznaczyć, że skaza białkowa dotyczy nie tylko produktów pochodzenia zwierzęcego, ale również białka roślinnego. Skaza białkowa u dorosłych to dolegliwość, która polega na nietrawieniu białka, co powoduje dolegliwości układu pokarmowego. Jak objawia się skaza białkowa u dorosłych? Najczęstszymi symptomami skazy białkowej u dorosłych są bóle brzucha, katar, kaszel i dolegliwości skórne, głównie świąd i wysypka. Najlepszym lekarstwem na skazę białkową jest dieta eliminacyjna. Podczas takiej diety, z jadłospisu usuwa się wszystkie produkty powodujące niekorzystne objawy, a po pewnym czasie białko jest znowu przywracane do diety. 

Skaza białkowa u dorosłych – dieta eliminacyjna

Aby ściśle przestrzegać diety, należy wiedzieć, jakich produktów nie można spożywać. Dieta przy skazie białkowej eliminuje m.in. mleko, mięso, ryby, owoce morza, jaja, orzechy i soję. Warto także zwrócić uwagę na inne produkty, które spożywamy każdego dnia, ponieważ czasami w ich składzie znajdziemy ukryte białko.

skaza białkowa u dorosłych

Skaza białkowa – przyczyny

Skaza białkowa występuje w organizmach jako reakcja obronna układu immunologicznego na zewnętrzny czynnik – białka. Skutkuje to rozwojem stanu zapalnego, przez co pojawiają się różne objawy. A dlaczego skaza białkowa występuje głównie u dzieci? Odpowiedź jest prosta. Najmłodsi mają słabiej rozwinięty układ trawienny, z tego powodu są bardziej podatni na wystąpienie alergii pokarmowych. Ale czy istnieją inne predyspozycje do wystąpienia skazy białkowej? Przede wszystkim, jeśli oboje rodzice, lub jedno z nich przechodziło skazę białkową, szansa, że dziecko również będzie miało styczność z tą alergią, jest większa. Również potomstwo rodziców zmagających się z innymi alergiami, może być narażone na wystąpienie tej nietolerancji białka.  

Jakie są objawy skazy białkowej?

Skaza białkowa to choroba, która występuje u niemowląt i charakteryzuje się objawami skórnymi oraz zaburzeniami układu pokarmowego. Objawy te wynikają z niezdolności organizmu dziecka do strawienia i przyswojenia białek. Objawy skazy białkowej u niemowląt są podobne do symptomów innych alergii pokarmowych, głównie: 

 • Wysypka skórna – czerwone plamy lub krostki na skórze, często występujące na twarzy, brzuchu, plecach i klatce piersiowej, 
 • Zmiany skórne – ziarnistość na twarzy i ciele, a także sucha i łuszcząca się skóra, 
 • Pokrzywka – obrzęk skóry, który może mieć różne kształty i rozmiary. Pokrzywka często jest swędząca i może występować w różnych miejscach na ciele, 
 • Wymioty – niemowlęta z objawami skazy białkowej często wymiotują po karmieniu mlekiem krowim lub innymi produktami mlecznymi, 
 • Biegunka – niemowlęta z skazą białkową często mają luźne stolce lub biegunkę,
 • Ból brzucha – niemowlęta z skazą białkową mogą mieć ból brzucha, który może powodować płacz i niepokój, 
 • Zaburzenia rytmu wypróżnień – zarówno dzieciom, jak i dorosłym dokuczać może ten symptom skazy białkowej,
 • Zmiany zachowania – niemowlęta z objawami skazy białkowej mogą stać się drażliwe, niespokojne i trudne do uspokojenia.

U osób dorosłych skaza białkowa może być manifestowana takimi symptomami jak: 

 • nawracająca, uciążliwa wysypka na twarzy i całym ciele;
 • bóle brzucha;
 • biegunki, zaparcia;
 • wymioty.

Należy pamiętać, że skaza białkowa u niemowląt może mieć różne nasilenie, a objawy mogą się różnić u każdego dziecka. W niektórych przypadkach, niemowlęta z objawami skazy białkowej mogą mieć problemy z oddychaniem lub reakcje anafilaktyczne, które wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Dlatego też, ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko ma skazę białkową.

Skaza białkowa objawy

Rozpoznanie skazy białkowej

Rozpoznanie skazy białkowej jest często ciężkie w jej wczesnych etapach, dlatego zdarza się, że w tym samym czasie dochodzi również do innych infekcji i podrażnień. Nieleczona alergia na białka przyczynia się do rozwoju atopowego zapalenia skóry, czyli powszechnej choroby skóry, która wiąże się z bardzo silnym świądem, suchością i zaczerwienieniem skóry, a także rumieniem i wystąpieniem grudek i pęcherzyków. Jest to poważne zapalenie, które utrudnia codzienne funkcjonowanie, a jego wyleczenie to długi proces. Innym zagrożeniem rozwijającej się skazy białkowej mogą być infekcje ucha i układu moczowego, które są bardzo uciążliwe, szczególnie dla maluchów.

Skaza białkowa – jak rozpoznać?

Rozpoznanie skazy białkowej może być wyzwaniem ze względu na jej zróżnicowane objawy oraz potrzebę specjalistycznych badań diagnostycznych. Jednym z wyznaczników choroby jest oczywiście fakt, iż pojawiają się symptomy sugerujące możliwość wystąpienia alergii-skaza białkowa. Jak rozpoznać więc tę alergię na podstawie objawów. Przede wszystkim pojawi się wysypka, zmiany skórne, pokrzywka, wymioty, biegunka, bóle brzucha, czy nawet zmiany nastroju i zachowania. Objawy te są nawracające i uciążliwe, dlatego warto szybko udać się do lekarza. Wśród testów laboratoryjnych lekarz najczęściej zaleci wykonanie badań krwi na przeciwciała IgE całkowite oraz IgE F2, czyli test na alergię na mleko krowie. 

A jak rozpoznać skazę białkową przy użyciu innych metod diagnostycznych? Inne badania dotyczące skazy białkowej obejmują testy prowokacyjne, skórne testy punktowe i testy eliminacyjne, czyli stosowanie diety, w której omija się potencjalne alergeny. Co ważne, w przypadku niemowląt karmionych piersią, dieta eliminacyjna powinna być stosowana przez matkę. Testy prowokacyjne działają na zasadzie podania podejrzanego alergenu i obserwacji reakcji organizmu w kontrolowanych warunkach, natomiast podczas testów punktowych kłuje się skórę i podaje małą ilość alergenu, aby zaobserwować reakcję skórną.

skaza białkowa jak rozpoznać?

Diagnoza skazy białkowej

Podstawą diagnozy skazy białkowej jest wizyta u lekarza, w przypadku młodszych pacjentów – pediatry. Po wywiadzie lekarskim, omówieniu medycznej historii rodzinnej i przedstawieniu objawów lekarz może przejść do dalszych działań. Przy rozpoznaniu skazy białkowej ważne jest wykluczenie innych chorób o podobnych objawach np. innych alergii pokarmowych, celiakii, czy chorób przełyku. Aby zdiagnozować skazę białkową, można wykonać testy zlecone przez alergologa – punktowe testy skórne lub badania na przeciwciała z krwi. Jako metodę diagnostyczną stosuje się również dietę eliminacyjną.

skaza białkowa objawy

Jak wyleczyć skazę białkową?

Leczenie skazy białkowej nie wymaga stosowania środków farmakologicznych, zaleca się jedynie zmianę diety, a raczej zastosowanie diety eliminacyjnej. Dieta przy skazie białkowej jest niezbędna, aby zmniejszyć objawy alergii i zapewnić dziecku odpowiednie odżywienie. Ze spisu spożywanych produktów należy wykluczyć mleko i wszystkie produkty pochodzenia mlecznego, czyli sery, jogurty, masło, śmietany, a także inne artykuły zawierające składniki tego pochodzenia np. pieczywo, mięso, słodycze. Zastosowanie takiego sposobu odżywiania jest również ważne dla matki, ponieważ dziecko karmione piersią może otrzymywać białko przez mleko matki. Jeśli zadajesz sobie pytanie, jakie mleko zastosować przy skazie białkowej, poniżej znajdziesz naszą odpowiedź. Istnieją specjalne formuły mleka dla niemowląt z alergią na białko krowie, które są dostępne na rynku. Formuły te są wzbogacone o białka roślinne lub hydrolizowane białka krowie, które są łatwiejsze do strawienia przez niemowlęta z alergią na białko krowie.

W niektórych przypadkach zaleca się również stosowanie leków przeciwhistaminowych oraz maści i kremów nakładanych na całe ciało, aby złagodzić podrażnienia i natłuścić skórę. Podczas eliminacji produktów mlecznych ważne jest również uzupełnianie ilości wapnia i witaminy D zarówno u dziecka, jak i jego matki. 

Skaza białkowa u niemowląt a inne alergeny 

Szybkie przejście ze stosowania produktów z mleka krowiego na podobne produkty roślinne np. mleko migdałowe, czy wyroby sojowe może spowodować kolejne zmiany alergiczne. Orzechy, soja, a nawet ryż mogą być kolejnymi alergenami, na które dziecko będzie uczulone. W przypadku alergii może pojawić się swędzenie i obrzęk skóry, bóle brzucha, nudności, biegunki, wymioty, a nawet zatkany nos, katar i świszczący oddech. Z tego powodu należy uważnie obserwować swoje dziecko podczas podawania nowych produktów, aby mieć pewność, że nie oddziałują one negatywnie na organizm malucha. 

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.