Elektroterapia – na czym polega leczenia prądem?

Elektroterapia jako jeden z elementów rehabilitacyjnych ma ciekawe zastosowanie i przynosi pożądane efekty. Oprócz radzenia sobie z bólem zwiększania ukrwienia, spadku napięcia mięśniowego i poprawy metabolizmu, elektroterapia pozytywnie wpływa również na naszą skórę i może być wykorzystywana w zabiegach kosmetycznych. Dowiedz się, jak leczniczo działa prąd i z jakimi dolegliwościami może sobie poradzić.

 1. Czym jest elektroterapia?
 2. Wskazania do elektroterapii
 3. Elektroterapia przeciwwskazania
 4. Rodzaje i efekty elektroterapii
 5. Ile kosztuje elektroterapia?

Czym jest elektroterapia?

Elektroterapia to jedna z dziedzin fizykoterapii, czyli rodzaju rehabilitacji, która wykorzystuje zjawiska fizyczne. Elektroterapia wykorzystuje prąd elektryczny o odpowiedniej częstotliwości w celach leczniczych. Podczas zabiegów, na konkretne miejsca na ciele pacjenta nakłada się silikonowe elektrody, którymi przepływa prąd. Dochodzi wtedy do różnych zjawisk, które pozytywnie oddziałują na nasze zdrowie. Do zabiegu wykorzystuje się specjalny przenośny aparat do elektroterapii tzw. elektrostymulator. 

Mimo iż elektroterapia znana jest głównie w rehabilitacji, to działanie prądu wykorzystywane jest również w kosmetyce i medycynie estetycznej. Ze względu na swoje właściwości rewitalizacyjne, prąd elektryczny stosuje się przy zabiegach odnowy biologicznej. Najpopularniejszym w ostatnich latach tego typu zabiegiem jest galwanizacja. A co to jest galwanizacja? Galwanizacja to zabieg kosmetyczny, który przy użyciu przepływu prądu stałego przez tkankę ma poprawić krążenie, przyspieszyć metabolizm tkanki, zniwelować lub poprawić zmiany troficzne skóry, poprawić kolor, napięcie i ogólny wygląd i stan skóry. Elektroterapia w kosmetyce oraz medycynie estetycznej wykorzystywana jest także w terapii przeciwzmarszczkowej, terapii blizn, cellulitu, czy otyłości miejscowej np. poprzez zabiegi jonoforezy i elektrostymulacji. 

Wskazania do elektroterapii

Prąd działa przede wszystkim przeciwbólowo, łagodzi wszelkie stany zapalne, zmniejsza napięcie mięśniowe, przyspiesza regenerację i przemianę materii tkanek, a także poprawia ukrwienie. Wskazaniem do wykonania elektroterapii będą:

 • schorzenia układu ruchu np. dyskopatia, bóle kręgosłupa, 
 • choroby reumatyczne,
 • choroba zwyrodnieniowa stawów,
 • rwa kulszowa,
 • złamania, skręcenia, stłuczenia,
 • zapalenia tkanek miękkich,
 • bóle głowy,
 • nerwobóle.

Należy pamiętać, że do każdego pacjenta podchodzi się indywidualnie. Dopiero po ocenie, czy elektroterapia faktycznie przyniesie pożądane efekty i nie zaszkodzi, można przejść do wykonywania zabiegów.

wskazania do elektroterapii

Elektroterapia przeciwwskazania

Tak samo, jak w przypadku wskazań do elektroterapii, przeciwwskazania do leczenia prądem ocenia się zazwyczaj indywidualnie. Niektórzy pacjenci mogą przechodzić przez serię zabiegów bez negatywnych skutków, jednak identyfikuje się ogólne przypadki, w których zastosowanie elektroterapii mogłoby być niebezpieczne lub mieć niepożądane skutki. Wśród przeciwwskazań do elektroterapii wymienia się:

 • choroby nowotworowe,
 • zakrzepowe zapalenie żył,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • stany zapalne, infekcje, gorączka,
 • stany zapalne skóry i tkanek miękkich, wypryski,
 • ciąża,
 • posiadanie rozrusznika serca, endroprotezy, implantów.

Rodzaje i efekty elektroterapii

Wyróżnia się kilka rodzajów elektroterapii:

 • Prądy TENS – to prądy impulsowe małej częstotliwości, które skutecznie zmniejszają ból. Elektroterapia prądami TENS umożliwia wykonanie różnego rodzaju impulsów oraz zabiegów, a ich działanie jest wszechstronne. TENS mogą być wykorzystywane przy bólach szyi, kręgosłupa, artretyzmie, bólach zębów, bólach menstruacyjnych i wielu innych schorzeniach. Prądy TENS nie eliminują podłoża bólu, ale zmniejszają jego odczuwanie, szczególnie w przewlekłych dolegliwościach. 
 • Elektrostymulacja – wykorzystuje prąd impulsywny do wywołania skurczu mięśnia. Stosuje się ją przede wszystkim przy uszkodzeniu nerwów, w leczeniu dolegliwości układu nerwowego np. niedowładów, porażeń, zaników i osłabień mięśniowych. 
 • Prądy diadynamiczne – inaczej prądy Bernarda lub diadynamiki to prądy impulsowe o małej częstotliwości. Wykazują one przede wszystkim silne działanie przeciwbólowe, wzmagają przemianę materii, a także rozszerzają naczynia krwionośne, co powoduje lepsze ukrwienie tkanek. Prądy diadynamiczne stosuje się przy nerwobólach, chorobach zwyrodnieniowych oraz w leczeniu obrzęków pourazowych. 
 • Prąd interferencyjny – inaczej prąd Nemea jest prądem zmiennym o średniej częstotliwości. Oprócz działania przeciwbólowego jest wykorzystywany w zabiegach, aby poprawić ukrwienie i aktywować układ motoryczny. Przyniesie efekty u pacjentów z zespołami bólowymi narządu ruchu i chorobach zwyrodnieniowych.
 • Prądy Traberta – to impulsowe, unipolarne prądy o małej częstotliwości, które stosuje się w walce z bólami kręgosłupa, bólami mięśniowymi, chorobami zwyrodnieniowymi i nerwobólami. 
 • Prądy EMS – czyli elektryczna stymulacja mięśni wykorzystuje prąd w celu uzyskania skurczu prawidłowo unerwionego mięśnia. Oprócz rehabilitacji zastosowanie znajdzie również w ramach uzupełniania treningu przez sportowców, a także w medycynie estetycznej do modelowania sylwetki.
 • Prądy Kotza – to prądy bipolarne, które poprawiają metabolizm i obniżają napięcie mięśniowe, wspomagają przyrost masy mięśniowej i przyspieszają regenerację mięśni, dlatego ich działanie wykorzystuje się zarówno przy skoliozie, płaskostopiu, a także osłabieniu mięśni i stymulacji zrostu kostnego.
 • Galwanizacja – wykorzystuje prąd stały, który prowadzi do spadku napięcia mięśniowego, poprawy krążenia. Wskazaniami do zastosowania galwanizacji są m.in.: zespoły bólowe związane z zapaleniem nerwów, zmiany zwyrodnieniowe, nerwobóle, dyskopatia, stany pourazowe, a także owrzodzenia, trudno gojące się rany, trądzik.
 • Jonoforeza – również wykorzystuje prąd stały, aby pomóc w leczeniu nerwobóli, stanów zapalnych skóry, tkanek i stawów, przy różnych urazach, mięśniobólach, terapii blizn i cellulitu.

Ile kosztuje elektroterapia?

Ceny elektroterapii będą się wahać w zależności od zabiegu. Elektroterapię wykonuje się w serii zabiegów, dlatego, aby zobaczyć oczekiwane efekty, należy zrealizować ich co najmniej kilka. Koszt elektroterapii nie jest wysoki. Wynosi około kilkunastu złotych za jeden zabieg.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.