Formy magnezu – jaki rodzaj magnezu wybrać?

Magnez jest jednym z najważniejszych minerałów, jednak warto pamiętać, że przybiera on różne formy. Formy magnezu różnią się nieco zastosowaniem i występowaniem środków ubocznych, ale przede wszystkim przyswajalnością. Magnez jest obecny w wielu procesach fizjologicznych i jest ważny dla zachowania zdrowia układu nerwowego, mięśniowego, sercowo-naczyniowego oraz kości. Z tego powodu tak ważne jest utrzymanie odpowiedniej ilości magnezu w organizmie. Mimo iż magnez dostępny jest w wielu produktach spożywczych, nie zawsze jesteśmy w stanie zaspokoić nasze zapotrzebowanie na ten minerał wyłącznie poprzez dietę. Z tego powodu tak ważna jest suplementacja magnezu. W atakach znajdziemy dużo różnych form magnezu, jednak nie wiadomo, na którą z nich należy się zdecydować. Z pomocą przychodzi nasz artykuł, w którym znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Dowiedz się, kiedy brać magnez i jaki magnez wybrać. Dodatkowo sprawdź, jaki jest najlepszy magnez w ciąży, magnez na stres, magnez na zmęczenie, czy magnez dla dzieci.

  1. Dlaczego magnez jest ważny dla organizmu?
  2. Różne formy magnezu
  3. Kiedy suplementować magnez?

Dlaczego magnez jest ważny dla organizmu?

Magnez to pierwiastek kluczowy do prawidłowego przebiegu wielu procesów fizjologicznych oraz utrzymania zdrowia i równowagi organizmu. Jest on tak ważny dla naszego zdrowia z wielu powodów. Przede wszystkim, magnez jest istotny dla zdrowia kości. Magnez pomaga w budowie i utrzymaniu mocnych kości. Regularne spożywanie magnezu może pomóc w zapobieganiu osteoporozie i zmniejszać ryzyko złamań kości, zwłaszcza u osób starszych. Oprócz wpływu na kości magnez odgrywa także ważną rolę w pracy mięśni. Jest on więc niezbędny do ich prawidłowego funkcjonowania. Magnez wspiera regulację skurczów mięśniowych, dlatego ma wpływ na utrzymanie zdrowego rytmu serca. Ponadto wspiera układ nerwowy np. poprzez udział w przewodzeniu impulsów nerwowych i produkcji neuroprzekaźników, co wpływa na funkcjonowanie mózgu i nerwów. Dodatkowo regularne spożywanie magnezu pomaga w łagodzeniu stresu i poprawie nastroju, a nawet może zapobiegać zaburzeniom psychicznym.

Właściwości magnezu nie kończą się jednak tutaj. Magnez jest niezbędny do prawidłowego metabolizmu. Pomaga on bowiem w przemianie materii i wykorzystywaniu energii oraz reguluje poziom cukru we krwi. Wśród pozostałych właściwości magnezu można wymienić m.in. produkcję białek, syntezę DNA, czy regulację ciśnienia.

Spożywanie magnezu jest więc kluczowe dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Magnez znajdziemy w wielu produktach spożywczych, np. w orzechach, nasionach, czy produktach zbożowych, ale można go spożywać także w formie suplementu. 

pakiet medyczny

Różne formy magnezu

Magnez jest jednym z najważniejszych składników mineralnych dla zdrowia człowieka. Jego niedobór może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, dlatego ważne jest, aby dostarczać go organizmowi w odpowiedniej ilości. Istnieje wiele różnych form magnezu dostępnych na rynku, każda o swoich unikalnych właściwościach i zastosowaniach. Przed wyborem magnezu w formie suplementu warto jednak zwrócić uwagę na kilka kryteriów. Oprócz ceny i dodatkowo zawartych substancji, czy sposoby podawania, najważniejsza jest jego forma, czyli rodzaj soli, w składzie jonów magnezu. Warto więc zwrócić uwagę na różne formy magnezu i wybrać tę najlepiej przyswajalną i najbardziej dopasowaną do potrzeb pacjenta.

Cytrynian magnezu

Cytrynian magnezu to jedna z popularnych form suplementu magnezu, która charakteryzuje się bardzo wysoką przyswajalnością przez organizm. Suplementacja cytrynianem magnezu może być korzystna dla osób z niedoborem magnezu, które doświadczają jego różnych objawów. Cytrynian magnezu to wartościowa forma magnezu, która może być stosowana jako uzupełnienie diety osób, które nie są w stanie dostarczyć wystarczającej ilości magnezu z codziennego jadłospisu. Warto jeszcze pamiętać, że cytrynian magnezu to także środek przeczyszczający o łagodnym działaniu, może być on więc wykorzystywany przy zaparciach i problemach z jelitami, jednak nie będzie wskazany dla osób, które borykają się z częstymi biegunkami.

Mleczan magnezu – formy magnezu najlepsze dla dzieci

Mleczan magnezu jest inną popularną formą suplementacji magnezem, charakteryzującą się dobrą przyswajalnością, niewiele niższą od cytrynianu magnezu. Jest on stosowany szczególnie w przypadku zaburzeń przewodu pokarmowego, ponieważ jego przyjmowanie nie zwiększa ryzyka wystąpienia biegunek czy innych problemów z żołądkiem i jelitami. Więc jaki jest najlepszy magnez dla osób z zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego oraz dla dzieci? Odpowiedź to mleczan magnezu, ponieważ wykazuje on wysoką biodostępność, a z jego spożywaniem rzadko wiążą się dolegliwości żołądkowe.

magnez dla dzieci - jakie formy magnezu są najlepsze?

Chlorek magnezu

Chlorek magnezu to forma magnezu, która charakteryzuje się dobrą przyswajalnością. Oznacza to, że organizm szybko wchłania magnez z chlorku magnezu i w ten sposób może uzupełnić jego niedobór. Co ciekawe chlorek magnezu można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Suplementacja chlorkiem magnezu może być korzystna dla osób zmagających się z niedoborem magnezu, a także dla tych, którzy chcą poprawić stan skóry, stosując go jako składnik do kąpieli lub na skórę. Jest on wykorzystywany ze względu na swoje właściwości antystresowe i odprężające. Dodatkowo wspiera leczenie reumatyzm, a także może pomóc w łagodzeniu objawów PMS u kobiet. Oprócz tego sprawdzi się w detoksykacji tkanek oraz wspomaganiu pracy nerek. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że magnez pod postacią chlorku magnezu może negatywnie wpływać, a nawet potęgować dolegliwości związane z refluksem.

Treonian magnezu

Treonian magnezu to nowa i ciekawa forma magnezu, która wykazuje dobrą przyswajalność. Może być on szczególnie korzystny przy wsparciu pracy mózgu i całego układu nerwowego, ponieważ znacznie zwiększa stężenie magnezu w mózgu. Dzięki temu będzie do dobry środek na różne objawy ze strony układu nerwowego. Treonian magnezu to najlepszy magnez na stres. Więc jeśli zastanawiasz się, jaki magnez wybrać na stałe uczucie zdenerwowania, czy lęk odpowiedzią będzie właśnie ta forma magnezu.

Jabłczan magnezu

Jabłczan magnezu to połączenie magnezu i kwasu jabłkowego. Ta forma magnezu charakteryzuje się dobrą przyswajalnością, która osiąga około 30%. Jest on szczególnie polecany osobom o wzmożonym zapotrzebowaniu energetycznym, np. sportowcom. Sprawdzi się również przy osłabieniu i dużym zmęczeniu. Więc jeśli odczuwasz brak energii, możesz sięgnąć właśnie po jabłczan magnezu. Ponadto, jabłczan magnezu może wspomagać zdrowie serca i układu nerwowego, co czyni go wartościowym składnikiem diety osób dbających o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

formy magnezu - jaką wybrać?

Chelat magnezu – jakie formy magnezu w ciąży?

Chelat magnezu to forma magnezu, która może być stosowana jako skuteczny sposób uzupełnienia niedoborów magnezu w organizmie. Jest to związek, który charakteryzuje się przyswajalnością na poziomie 24% oraz rzadkim wystąpieniem skutków ubocznych. Chelat magnezu sprawdzi się do długoterminowej suplementacji niedoboru tego pierwiastka. Będzie dobry dla osób stosujących restrykcyjne diety czy osób zmagających się ze stresem. Jeśli zastanawiasz się, jaki magnez w ciąży będzie najlepszy, odpowiedzią będzie właśnie chelat magnezu. Ta forma magnezu jest bezpieczna dla płodu i ciężarnej.

magnez w ciąży

Siarczan magnezu

Siarczan magnezu znany również jako sól Epsom to inna, popularna forma magnezu. Wykorzystuje się ją najczęściej w farmakologii, np. do udrażniania układu oddechowego. Siarczan magnezu charakteryzuje się stosunkowo niską przyswajalnością, na poziomie zaledwie 7%. Mimo to, siarczan magnezu łatwo przedawkować, a objawem takiego stanu będzie biegunka. Siarczan magnezu można stosować zewnętrznie jako składnik kąpieli, aby łagodzić bóle mięśniowe i stawowe oraz poprawić stan skóry.

Taurynian magnezu

Taurynian magnezu to inna forma magnezu, która jest jednak stosunkowo rzadko stosowana. Jest ona raczej dobrze przyswajalna, a jej stosowanie zaleca się osobom z problemami sercowo-naczyniowymi. Warto ją stosować przy ryzyku wystąpienia arytmii serca, czy problemach z naczyniami krwionośnymi. Jest to bezpieczna forma magnezu, która stabilizuje błony komórkowe i może być stosowana przez każdego.

magnez na stres, magnez na zmęczenie - jaki magnez wybrać?

Węglan magnezu

Węglan magnezu jest wykorzystywany jako suplement tego pierwiastka i charakteryzuje się niską przyswajalnością przez organizm człowieka. Nie jest to najlepszy suplement magnezu, a badania nad węglanem magnezu potwierdzają to. Jednak ta forma magnezu ma także swoje zalety. Jest on bezpieczny dla osób cierpiących na refluks żołądkowy i niestrawność. Dzieje się tak, ponieważ węglan magnezu pod wpływem procesów zachodzących w naszym organizmie zmienia się w chlorek magnezowy i miesza z kwasem solnym obecnym w żołądku i w ten sposób jest bardziej bezpieczny dla naszego organizmu.

Tlenek magnezu

Tlenek magnezu to jedna z najgorzej wchłanialnych form magnezu, ale jest to również jego najtańsza forma. Połączenie magnezu i tlenu osiąga przyswajalność jedynie na poziomie 4%, nie jest to więc dobry wybór do suplementacji.

formy magnezu - na co magnez

Kiedy suplementować magnez?

Suplementacja magnezu może być korzystna w wielu sytuacjach i warunkach zdrowotnych:

  • Niedobór magnezu – Najważniejszym wyznacznikiem konieczności suplementacji magnezu jest jego niedobór, który powinien być potwierdzony przez badanie krwi. Wśród objawów niedoboru magnezu można wyróżnić przede wszystkim skurcze mięśni, osłabienie, nadmierne zmęczenie i zaburzenia snu. W takim przypadku warto zdecydować się na magnez w postaci suplementu. 
  • Stres – Jedną z właściwości magnezu jest jego wpływ ana układ nerwowy i regulację reakcji stresowych organizmu. Z tego powodu osoby, które doświadczają wysokiego poziomu stresu, mogą skorzystać z suplementacji magnezem w celu złagodzenia negatywnych objawów.
  • Zaburzenia snu – Magnez może również pomóc w poprawie jakości snu poprzez regulację aktywności neurologicznej. Magnez przyda się więc osobom z zaburzeniami snu i bezsennością.
  • Zdrowie serca – Magnez odgrywa kluczową rolę w zdrowiu serca poprzez regulację rytmu serca, ciśnienia krwi i funkcji mięśnia sercowego. Osoby z nadciśnieniem tętniczym lub ryzykiem chorób serca powinny przyjmować magnez.
  • Zdrowie kości – Osoby, które zmagają się z osteoporozą lub znajdują się w grupie ryzyka chorób kości, skorzystają na suplementacji magnezu ze względu na jego właściwości.
  • Wspomaganie aktywności fizycznej – Intensywna aktywność fizyczna może prowadzić do utraty magnezu przez pot i zmniejszonego wchłaniania magnezu z jelit. Z tego powodu osoby aktywne fizycznie, a szczególnie sportowcy, powinni zdecydować się na regularne stosowanie magnezu.

Warto zauważyć, że przed rozpoczęciem suplementacji magnezem zawsze zaleca się konsultację z lekarzem, zwłaszcza jeśli istnieją istniejące problemy zdrowotne lub przyjmowane są inne leki. Lekarz może zalecić odpowiednią dawkę magnezu i określić, czy suplementacja jest odpowiednia dla danej osoby.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Sprawdź nasze 👨‍⚕️👩‍⚕️ pakiety medyczne.